Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] Wymiana rozrządu Focus II 1.8 tdci (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=83414)

PauliK 03-08-20 11:57

Wymiana rozrządu Focus II 1.8 tdci
 
Czesc wszystkim,

dla mojej 10-letniej foczki 1.8 tdci nadszedl‚ czas na wymiane rozrzadu. Przebieg co prawda jak na 10 lat nieduźy (125 tys.), ale ze względu na wiek auta trzeba to zrobić. Producent zaleca co 200 tys. km, albo co 10 lat.
Mam w związku z tym pytanie i prośbe o poradę. Ten silnik ma dwa paski, górny, pracujący na sucho i napędzający zawory, pompe wody itp., i dolny pracujący w kąpieli olejowej (w jakiejs kasecie) napedzajacy pompe ciśnieniową. Moje pytanie jest takie: czy trzeba wymieniac oba te paski gorny i dolny? Zdania mechaników sa w tej kwestii podzielone. Serwis Forda oczywiscie proponuje mi wymiane obu tych pasków i chce skasowac za to dosc grubo. W innym serwisie twierdzą, ze wystarczy wymienic ten gorny z osprzetem. Czy ktos wymienial w ten sposób (tzn. tylko ten suchy)?
Z góry dzieki za porady.

weuek 03-08-20 12:33

Temat stary, ale wiecznie jary, tzn. dezinformacja trwa.

Wymieniasz oba. Jak chcesz wymienić sam górny, to dobre aso powinno ci dać do podpisania papier, w którym przyjmujesz do wiadomości, że tak się nie robi i bierzesz odpowiedzialność za zerwanie się dolnego na siebie. Tak było w aso, w którym zleciłem wymianę obu (zakupionych na własną rękę).

Pewnie już tych silników na drogach nie będzie,a mechanicy dalej będą twierdzić, że w 1.8 tdci wymienia się tylko górny.

Teraz to już jest tanio. W swoim gniocie za kompleksową wymianę dałem około 2800 zł (z olejem, płynem chłodzącym, wszystkimi uszczelkami, napinaczem hydraulicznym...)

Jest jeszcze opcja wymiany dołu na wersję z kasetą (wtedy trzeba inny napinacz). Łańcuch w kasecie mało kto wymieniał, a o jego awariach nie słyszałem.

PS Górny NIE napędza pompy wody, bo ona jest na pasku alternatora.

Falcon 03-08-20 13:38

Jeżeli na dole jest pasek to wymieniać oba, w przypadku łańcucha na dole (występował do grudnia 2007) to tylko górny.

PauliK 03-08-20 14:20

Dzięki.
Gdyby jakiś sensowny serwis Forda zaproponował mi taką cenę jaką Ty zapłaciłeś, to pewnie bym na to poszedł. Kłopot w tym, że lokalne aso, w której serwisuję to auto zaproponowało mi cenę ponad 3900 brutto. Średnio mam ochotę aż tyle płacić za wymianę rozrządu w 10-letnim aucie. Serwis nieautoryzowany chce mi to zrobić gdzieś w okolicach 1200 PLN ale bez kasety napędu pompy ciśnieniowej. Zatem zaproponuję im wymianę wszystkiego, zobaczę co powieedzą

---------- Post dodany o 13:20 ---------- Poprzedni post był z 13:17 ----------

Cytat:

Napisał Falcon (Post 1204711)
Jeżeli jest na dole jest pasek to wymieniać oba, w przypadku łańcucha na dole (występował do grudnia 2007) to tylko górny.

zdaje się, ze ten na dole to tez jest pasek

weuek 03-08-20 16:02

Nie zrozumiałeś (ni mojego posta ani sokolego): Ty masz na 101% pasek, ale do stycznia 2008 były tam łańcuchy (i inny napinacz, z okrągłym końcem).

1200 za samą górę to tak przynajmniej ze 3x za drogo,a 3900 za komplet to teraz przynajmniej 2x za drogo.

Nie potrzeba do tego aso, bo silnik jest stary i dobrze znany. Tylko niech tego nie robi mechanik, który ma wiedzę z lat dziewięćdziesiątych.

PauliK 03-08-20 17:13

Cytat:

Napisał weuek (Post 1204714)
Nie zrozumiałeś (ni mojego posta ani sokolego): Ty masz na 101% pasek, ale do stycznia 2008 były tam łańcuchy (i inny napinacz, z okrągłym końcem).

1200 za samą górę to tak przynajmniej ze 3x za drogo,a 3900 za komplet to teraz przynajmniej 2x za drogo.

Nie potrzeba do tego aso, bo silnik jest stary i dobrze znany. Tylko niech tego nie robi mechanik, który ma wiedzę z lat dziewięćdziesiątych.

Nie bardzo wiem czego niby nie zrozumiałem. Wiem dokładnie, że w moim aucie są dwa paski, a przed FL do napędu pompy stosowano łańcuch. Trudno mi powiedzieć czy 1200 za wymianę górnego paska z osprzętem i (z pompą wody bo to z reguły dodatkowo wymieniają) to 2 czy ile razy za drogo. W pytaniu chodziło mi tylko o to czy powinno się wymieniać od razu oba paski czy dolny pasek można sobie (podobnie jak było to z łańcuchem) podarować. Zdania mechaników są w tej kwestii podzielone. Niektórzy uważają, że też nie trzeba wymieniać dolnego paska, bo jego ewentualne pękniecie nie spowoduje uszkodzenia silnika a jedynie jego unieruchomienie. Dlatego zadałem pytanie na forum...

PS. Cena zresztą jest mocno uzależniona od tego czy użyjemy części oryginalnych czy zamienników. Komplet z kasetą do napędu pompy wtryskowej oryginalny Forda kosztuje ~1900 PLN, a z zamiennikami (np. Dayco) ok. 1000.

weuek 03-08-20 21:41

To jest najlepszy film o tym rozrządzie:

https://www.youtube.com/watch?v=goxwu9EzjiY

Nie ma zamiennika dolnej kasety. Przynajmniej gdy miałem swojego gniota, to nie było. Wątpię, że się teraz pojawiły. F.o.r.d. nie produkuje pasków, więc oryginał to najpewniej albo dayco albo gates. Obawiam się, że jesteś (kolejną) wieloletnią ofiarą aso.

Recz jasna, auto mało warte, to chcesz mało wydać. Po co w tym przypadku w ogóle o aso wspominać? Silnik przestali produkować 9 lat temu, to wszystko o nim wiadomo.

Sprzedaj przed wymianą i zaoszczędzoną kasę dołóż do czegoś cichego, niedrgającego i z lepiej przemyślaną budą. :-)

PauliK 04-08-20 00:06

Cytat:

Napisał weuek (Post 1204716)
To jest najlepszy film o tym rozrządzie:

https://www.youtube.com/watch?v=goxwu9EzjiY

Nie ma zamiennika dolnej kasety. Przynajmniej gdy miałem swojego gniota, to nie było. Wątpię, że się teraz pojawiły. F.o.r.d. nie produkuje pasków, więc oryginał to najpewniej albo dayco albo gates.

Dolna kaseta kosztuje od ~400 do 600 PLN. Opieram się na danych poniższego sklepu, w którym już kilka razy kupowalem czesci do mojej foki. Ponizej masz ceny całych zestawów w zaleźności od producenta. ASO wycenili mi tą część na 980 PLN.
https://ford.sklep.pl/pol_m_Focus-20...20334634%5D=79


Cytat:

Recz jasna, auto mało warte, to chcesz mało wydać. Po co w tym przypadku w ogóle o aso wspominać? Silnik przestali produkować 9 lat temu, to wszystko o nim wiadomo.

Sprzedaj przed wymianą i zaoszczędzoną kasę dołóż do czegoś cichego, niedrgającego i z lepiej przemyślaną budą. :-)
Była opcja sprzedaży focusa i zakupu czegoś zupełnie nowego w benzynie, ale przez covida troszke zawodowo mi sie pogorszylo i na razie zakup nowego auta na jakis czas odlozony. No i priorytety mam w tej chwili nieco inne. Poza tym tą foką jeżdże od 2011-go, te 9 lat naprawde byly malo awaryjne. Poza eksploatacyjnymi rzeczami miałem dwie usterki: pękł gumowy wąż od od intercoolera i całkiem niedawno puściłą śruba stabilizatora tylnej osi. Koszty naprawy niewielkie. Może jestem naiwny ale liczę, że dalej tak będzie [helm]

weuek 04-08-20 08:08

Fakt, chociaż to dzisiaj dinozaur, to silnik jest udany (lepszy był w wersji tddi, potem tylko go psuto kolejnymi "poprawkami"). Wąż to usterka bardzo typowa, musi wystąpić, tak samo jak rozszczelnienie plastikowej obudowy termostatu.

Falcon 04-08-20 09:53

Nikt nie projektował tego węża na nieśmiertelność, jak i całego auta.

weuek 04-08-20 10:03

Czasem coś przypadkiem wyjdzie nieśmiertelne, jak ta obudowa termostatu w wersji sprzed liftingu fokusa mk1. Nawet zamienników nie ma, bo są niepotrzebne.

Tak się zresztą głównie projektuje w tej firmie-przypadkiem.

Falcon 04-08-20 12:43

Dobrze wiesz z czego wynikła zmiana obudowy. Teraz żaden koncern nie robi aut na wieczność, to przemyślane działanie, a nie błędy w projekcie.

PauliK 04-08-20 17:03

Cytat:

Napisał Falcon (Post 1204722)
Dobrze wiesz z czego wynikła zmiana obudowy. Teraz żaden koncern nie robi aut na wieczność, to przemyślane działanie, a nie błędy w projekcie.

W tym kontekście zastanawiam się co przyświecało autorom pomysłu żeby zamienić łańcuch w kasecie napędzający pompę paliwa na pasek, który trzeba po 10 latach lub 200 tys. km razem z podstawowym paskiem wymienić...

weuek 04-08-20 18:40

Dokładnie to samo co zamiana aluminiowej obudowy termostatu na plastikową. Plus testowanie rozwiązania z paskiem w kąpieli olejowej przed wprowadzeniem trzycylindrowego ecoboosta (nieoficjalnie).

Pozwól się zaskoczyć: Ten łańcuch miał dokładnie taki sam interwał wymiany co pasek.

I jeszcze coś na temat "jedynie unieruchomienia", jak się podobno dowiedziałeś od mechaników:

https://www.youtube.com/watch?v=Q6NwtoSzsQc

PauliK 05-08-20 12:39

Tak wprost nie jest na tym filmie powiedziane który pasek strzelił. Jedynie ktoś w komentarzach poniżej napisał że chodzi o kasetę dolną. Możliwe, że zerwanie dolnego spowodowało również zerwanie górnego. Mniejsza z tym, jeśli będę to robił to wymienię oba. Poszukam jednak innego serwisu. Tamten miał wycenić mi kompletną wymianę i tego póki co nie zrobił (miałem tam jechać dziś). Chyba nie mają ochoty tego robić w komplecie. Muszę to jeszcze przemyśleć, może jednak wystawię fokę do sprzedaży i nowy właściciel będzie się tym martwił.
Swoją drogą dziwi mnie, że łańcuch w kasecie też musiał być wymieniany co 10 lat lub 200 kkm. Jeździlem wcześniej Almerą II 2.2 di, tam był łańcuch rozrządu ale traktowany w zasadzie dożywotnio (do ewentualnego remontu kapitalnego silnika), a jeśli nadawał się do wymiany wcześniej to było to po prostu słychać.

Falcon 05-08-20 12:52

Nigdy nie wymieniłem łańcucha, przebieg 320k.

weuek 05-08-20 13:19

Taki oldskulowy łańcuch mam w mikusiu (do 2007 ten silnik produkowano). Wymieniać nie zamierzam aż do zezłomowania.

Cytat:

Napisał PauliK (Post 1204735)
Muszę to jeszcze przemyśleć, może jednak wystawię fokę do sprzedaży i nowy właściciel będzie się tym martwił.

[bravo]


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi