Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [Ogólne] Opony letnie (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=9025)

marekj 24-01-07 23:18

Cytat:

Napisał maly440
MARANGONI ZETA 195/50/15

Pomijając zupełnie egzotyczną markę (no chyba że jest to jakaś specjalizująca się tylko w oponach np. sportowych - stąd mało znana) to rozmiar za mały. 195 minimum na 55 lub 60 przy 15"

Krzyziu 25-01-07 14:33

panowie jest taka sprawa, prosze o rade jak facet facetowi 8)
Mam okazje kupic nowe barumy na lato w wersji 15" za 150 zl od sztuki, z zalozeniem na alu. Komplet wyjdzie na 600 zl, wiec niedrogo. Ale nie jestem przekonany do tych barumow, raczej przymierzalem sie do Uniroyali. Z tymze zawsze 300 zl zostanie w kieszeni, np na przyciemnienie szybek :)
Czy te Barumy faktycznie sa takie glosne i zle na mokre?

Blue 25-01-07 15:06

Jeżeli nie jesteś przekonany to po prostu ich nie kupuj. Pamiętaj, że od jakości opony zależy droga hamowania, bezpieczeństwo na zakrętach, itp, itd. Moim zdaniem warto zapłacić więcej za naprawdę dobry produkt.

MisiekT 25-01-07 19:19

Krzyziu, jak dla mnie krotka pilka - masz 130KM pod maska to nie zakladaj dupnych opon, bo poza faktem ze beda za slabe do tego autka, to w dodatku bedzie nieciekawie to wygladac dla kazdego kto cokolwiek o autkach wie... ale jak powiedziales, 300zl piechota nie chodzi...

moons 25-01-07 19:21

Cytat:

Napisał Krzyziu
Mam okazje kupic nowe barumy na lato w wersji 15" ...
... Czy te Barumy faktycznie sa takie glosne i zle na mokre?

Mam Barumy co prawda zimówki i to nie to samo ale dopóki nie było śniegu, to 50-60 km/h i taki śliczny gwizd się rozchodził że naprawdę, nawet radyjko ściszałem żeby sobie tego posłuchać, Teraz na szczęście spadł śnieg i gwizdu nie ma. a podejrzewam że w letnich tez jest podobnie z gwizdem. Ale za to kumpel miał w Skodzie i mówił że nie do zdarcia.
Pozdrawiam

Krzyziu 25-01-07 21:07

postanowilem ich jednak nie brac, pozostaje opcja z uniroyalami 550, wiekszy komfort

emes 25-01-07 21:27

uniroyal 550 (raintyre) znam je bardzo dobrze, a więc:
PLUSY:
- zgodnie z nazwą świetne na mokrej nawieżchni
- naprawdę super komfort, to właściwie powinno być na pierwszym miejscu
MINUSY:
- bardzo miękkie i właśnie przez to jak dla mnie nie do zaakceptowania. Na prostej miód malina (komfort), natomiast na zakrętach powoduje, że legendarne prowadzenie foki staje sie nierealne. W poprzednie lato wybrałem sie na nich do aż na Sycylię (świeżo po założeniu) no i koszmar każda stacje benzynowa z kompresorem moja. Ciągłe wrażenie że nie w 100% panuje nad autem - przez ich miękkość, która w wysokich temeraturach MOIM zdaniem jest niedopuszczalna.
- bardzo podatne na uszkodzenia :(
podsumowanie: ten sezon na Continental ContiSport przejeździłem - twarde dobrze trzymające się drogi oponki (głośniejsze, mniej komfortowe od Uniroyall - ale to MÓJ świadomy wybór)
pzdr

KAMEL 25-01-07 22:07

Mam oponki Barum Bravuris letnie włanie 215/40/17 i jak jest morko to poprostu tragedia :| szkoda cokolwiek mówic... na lato zdecydowanie nie polecam :wink:

zordiak 14-02-07 11:59

Mylisz się szanowny kolego ... bez względu na to ile jeździsz guma ma tendencję do starzenia się. Uwierz mi na słowo, że producenci dbają o to, żebyś do nich wrócił za mniej więcej 3-4 lata, stąd też przygotowują mieszanki gum obliczone właśnie na ten czas. Jeśli nie wymienisz opon po tym okresie ryzykujesz życiem, zarówno swoim jak i innych uczestników ruchu.[/quote]

Czyli jesli mi sie trafiają opony Fulda rozmiar 215/40 R17, produkcja 4 tydzień '99 roku to ich nie brać? Przechowywane są w magazynie, w odp. warunkach, nie były praktycznie jeżdżone. Opony i felgi są zakładane na auto tylko gdy jest robione zdjęcie nowego zestawu spoilerów. Cena za zestaw 800 zł według mnie jest atrakcyjna.

marekj 14-02-07 12:05

Cytat:

Napisał zordiak
Opony i felgi są zakładane na auto tylko gdy jest robione zdjęcie nowego zestawu spoilerów.

[rotfl]

Tzn osssooo chosiiii bo się pogubiłem??? Rozumiem że te oponki są potrzebne wyłącznie do robienia fotów a nie do jeżdżenia. W takim wypadku myślę że rocznik 99 sie nadaje. Jeździć bym natomiast na tym zdecydowanie nie jeździł.

zordiak 14-02-07 12:12

Cytat:

Napisał marekj
Cytat:

Napisał zordiak
Opony i felgi są zakładane na auto tylko gdy jest robione zdjęcie nowego zestawu spoilerów.

[rotfl]

Tzn osssooo chosiiii bo się pogubiłem??? Rozumiem że te oponki są potrzebne wyłącznie do robienia fotów a nie do jeżdżenia. W takim wypadku myślę że rocznik 99 sie nadaje. Jeździć bym natomiast na tym zdecydowanie nie jeździł.

Czyli nie jeździłbyś na nich bo są za stare? Wizualnie są w idealnym stanie. Poza tym przeczytajcie TO
Proszę o radę.


Pozdrawiam

pepo 14-02-07 12:40

guma się utlenia chyba ze przechowują je w próżni

marekj 14-02-07 12:43

Cytat:

Napisał zordiak
Czyli nie jeździłbyś na nich bo są za stare? Wizualnie są w idealnym stanie. Poza tym przeczytajcie TO
Proszę o radę.

Nie jestem profesorem od opon ale jesli chodzi o mnie to nie założyłbym 8-letnich opon.

MisiekT 14-02-07 12:45

Cytat:

Napisał zordiak
Czyli nie jeździłbyś na nich bo są za stare? Wizualnie są w idealnym stanie. Poza tym przeczytajcie TO

2-3 lata w dobrym magazynie to spoko... jk bedziesz konczyl opony, to akurat bedzie 6-7 lat oda daty produkcji - czy dla letnich jeszcze do przezycia (o ile sie nie rozjeda same wczesniej)...
ale jezeli opona ma juz 8 lat i jeszcze masz na niej jezdzic to jak dla mnie masakra... moze wygladac idealnie ale niedlugo po zalozeniu moze sie rozejsc, popekac, moga wyjsc bable, lub co gorsza - moze strzelic podczas jazdy przy wiekszym obciazeniu (np. duza predkosc i dlzsza trasa)...
jezeli mialbys je mial za 150-200zl to bym sie zastanawial, za 800zl to nie warto nawet o tym myslec...

zordiak 14-02-07 12:47

Cytat:

Napisał MisiekT
Cytat:

Napisał zordiak
Czyli nie jeździłbyś na nich bo są za stare? Wizualnie są w idealnym stanie. Poza tym przeczytajcie TO

2-3 lata w dobrym magazynie to spoko... jk bedziesz konczyl opony, to akurat bedzie 6-7 lat oda daty produkcji - czy dla letnich jeszcze do przezycia (o ile sie nie rozjeda same wczesniej)...
ale jezeli opona ma juz 8 lat i jeszcze masz na niej jezdzic to jak dla mnie masakra... moze wygladac idealnie ale niedlugo po zalozeniu moze sie rozejsc, popekac, moga wyjsc bable, lub co gorsza - moze strzelic podczas jazdy przy wiekszym obciazeniu (np. duza predkosc i dlzsza trasa)...
jezeli mialbys je mial za 150-200zl to bym sie zastanawial, za 800zl to nie warto nawet o tym myslec...

800 zł razem z felgami, zdjęcia w poprzednim poście, a jeśli chodzi o cenę samej opony to właśnie wychodzi 50 zeta za szt.

marekj 14-02-07 12:53

Weź same felgi. 17" za 800 zeta to ładna cena, jeśli oczywiście są dobre. Kurcze a moze felgi mają ślady jakiegoś spawania, prostowania itd od wewnątrz i żeby to zamaskować gościu załozył te opony które IMHO dostał za friko z jakiegos magazynu.

zordiak 14-02-07 13:02

Cytat:

Napisał marekj
Weź same felgi. 17" za 800 zeta to ładna cena, jeśli oczywiście są dobre. Kurcze a moze felgi mają ślady jakiegoś spawania, prostowania itd od wewnątrz i żeby to zamaskować gościu załozył te opony które IMHO dostał za friko z jakiegos magazynu.

Nie. Jeśli chodzi o stan techniczny opon i felg to jestem pewien. Sam je kupowałem do firmy :)
Na wiosnę chciałem je założyc do swojego auta, tylko zastanowiły mnie teraz Wasze opinie o starzeniu się opon :shock: . Może powinienem najpierw sprawdzić je u wulkanizatora ?

pepo 14-02-07 13:08

zordiak, staram się dmuchać na zimne mpoże pojeżdźą jeszcze i 5lat ale otym przokonasz sie dopiero jak je przegonisz po drodze ,hamowanie jedno drugie to jest test i też może sie okazać że szlag je trafi do piero po pół roku (z nowymi też nie ma tej pewności) jeśli sam je lkupowałeś i znasz ich historie to bierz bo na pewno jest to okazja tylko miej świadomość wieku opon i zachowaj czujność w trzkcie użytkowania

oby jak najdłuższego

zordiak 14-02-07 15:06

Myślę, że będzie OK. Bardziej niż na opony będę chyba uwazał na felgi. Mam tu na myśli nasze wspaniałe polskie drogi, o uszkodzenie nietrudno :(

MisiekT 14-02-07 16:15

jak 800zl za fele + opony to bierz smialo zestaw... ale opony kup od razu nowe lepiej, bo komus moze stac sie krzywda :evil:

Piotr_78 18-02-07 20:16

Szukam oponek letnich rozmiar 195/65/15 czy Fuldy są dobre? może takie coś
http://opony.pl/opony.asp?idb=1848&rozmiar=116
http://opony.pl/opony.asp?idb=1848&rozmiar=116
http://opony.pl/opony.asp?idb=2138&rozmiar=116

hmm co o tym myślicie ? bo w sieci mają swietną opinię

Krzyziu 18-02-07 20:19

mialem progresso na poprzednim aucie i podczas jednego urwania chmury wszyscy cieli ekspresowka 40 a ja spokojnie moglem jechac 80. Sa super na deszcz, w miare ciche. Polecam Ci z czystym sercem. Nie wiem tylko jak jet z ich trwaloscia, bo po sezonie autko sprzedalem

delmarcoforever 23-02-07 11:18

A ja podłączę sie do wątku z takim oto pytaniem. Mam okazję kupić taniej do Foki I oponki w rozmiarze 195/15 65, wiem ze fabrycznie foczki I wychodzą na 195/15 60. Jest jednak jedno ale...te pierwsze są tańsze i łatwiej uchwycić je w dobrej cenie. Co zatem stanie sie (ogolne odczucia w trakcie jazdy) jeśli postawię fokę I na 195/15 65 ??? Robił ktoś juz tak ?

NeroN 23-02-07 11:56

Nic nie bedzie. Delikatnie ci będzie zaniżał prędkość licznik i tyle.

MisiekT 23-02-07 13:32

delmarcoforever, ja smigalem na 195/65/15 i bylo w porzadku - zero obcierania i innych problemow, mimo Trend'owego zawieszenia... o odczuciach duzo ci nie powiem, bo nie mam porownania do letnich 195/60/15...

delmarcoforever 24-02-07 15:23

Ok pprzekonaliście mnie, biorę 195/65 przynajmniej bedzie wygodniej na naszych drogach a ze spali odrobinę wiecej jakoś to przezyję. Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za info.

moons 02-03-07 19:53

Żeby nie zaczynać nowego wątku, nie wiecie co się stało z Nokianami NRHi? nie ma w żadnym sklepie (195/60/R15), czyżby koniec produkcji?
Pozdrawiam

No więc faktycznie koniec produkcji teraz zamiast NRHi i NRVi będzie H i V. Wiem że mało prawdopodobne ale może już ktoś ma takie oponki i może coś o nich powiedzieć bo na opony.pl na razie tylko dwie opinie, bo jeśli nowe będą takie jak stare i cena 247,50zł wydaje się bardzo dobrym zakupem.

piksiak 03-03-07 21:08

Cytat:

Napisał moons
Żeby nie zaczynać nowego wątku, nie wiecie co się stało z Nokianami NRHi? nie ma w żadnym sklepie (195/60/R15), czyżby koniec produkcji?
Pozdrawiam

No więc faktycznie koniec produkcji teraz zamiast NRHi i NRVi będzie H i V. Wiem że mało prawdopodobne ale może już ktoś ma takie oponki i może coś o nich powiedzieć bo na opony.pl na razie tylko dwie opinie, bo jeśli nowe będą takie jak stare i cena 247,50zł wydaje się bardzo dobrym zakupem.

Ja też się przymierzam do zakupu oponek firmy Nokian. Tak samo patrzyłem na NRHi i NRVi i widzę, że już ich nie ma, ale wprowdzili V i H, ale ze zdjęć wynika, że raczej mają inną rzeźbę bieżnika. Już wybrałem, że kupię te V , ale jakoś nie mogę zdecydować się na rozmiar - zalecany 195/60 R15, ale jak kupiłem to były na 195/65 R15 i jeździło się bezproblemowo. Ale czytając forum to widać, że ie tylko ja mam dylemat :D

rek22 03-03-07 21:33

A ja zdecydowałem się na Uniroyal Rainsport 1 195/55/15 272zl/szt. Prześledziłem różne fora i doszedłem do wniosku, że te będą ok. Świetne na deszcz oraz ciche. Brałem pod uwagę ewentualnie BFGoodrich Profiler 2, Goodyear EAGLE F1 GSD2. Dotychczas jeździłem na Pirelli P7 - raczej nic do zarzucenia oprócz ceny 340zł/szt.

Krzyziu 03-03-07 21:40

rainsporty to świetne oponki :smt023


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi