Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [MK1] 1.8 TDCi - szarpanie podczas jazdy stałą prędkością (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=77039)

Whatever 20-03-16 11:12

1.8 TDCi - szarpanie podczas jazdy stałą prędkością
 
Witam serdecznie

Problem jak w temacie - autko szarpie czasem mocniej czasem słabiej. Myślałem, że powodem będą liche wtryski (2 były już bardzo słabe), więc oddałem je do regeneracji, niestety nic to nie zmieniło.
Dodatkowe objawy które nie wiem czy są powiązane z tym to:
-nawet po podgrzaniu świec auto nie pali jakoś rewelacyjnie (nawet w lato nie było to na strzał)
-czasem auto zamula - daje się gazu, auto przyśpiesza, ale strasznie słabo, innym razem depne i idzie jak rakieta
-auto szarpie tylko przy równej jeździe, podczas przyśpieszania nie ma problemu
-gdy foczka szarpie dziwnie zachowuje się wskazówka od obrotomierza (dostaje dziwnych drgań, czasem potrafi odchylać się o jakieś 500-1000 obrotów dosłownie na ułamek)

Miał z Was ktoś podobny przypadek i czy udało się go rozwiązać?

Pozdrawiam

jaszczurtd 20-03-16 13:43

Żabkowanie przy jednostajnej jeździe to dosyć częsty przypadek, z tego co czytałem w sieci - na który nie ma jakiejś jednoznacznej recepty. Mam to samo, i jeszcze nie udało mi się tego rozwiązać.
U mnie były robione pompa i wtryski - nowe rozpylacze i zaworki przelewowe.
Na kompie żadnych błędów.
Warunki atmosferyczne typu zimno nasilają objawy.
Wykluczyłem już egr, zapowietrzający się układ, elektrykę, pedał gazu.

Jedno co mi przychodzi do głowy, to nieaktualne kody wtryskiwaczy - po regeneracji prawdopodobnie należało by nadać nowe kody i wprowadzić je do sterownika.
Problem w tym że mało kto jest w stanie to zrobić, a jeśli już, to bierze za to chore pieniądze, niewspółmierne do komplikacji i trudności operacji.

Przychodzi mi do głowy jeszcze awaria czujnika spalania stukowego, ale to by raczej wyszło na kompie w postaci błędu.

weuek 20-03-16 15:08

Też to mam (i dwa znane mi fokusy również). To jest jedno z kategorii TTTM.

jaszczurtd 20-03-16 15:23

Cytat:

Napisał weuek (Post 1116558)
TTTM

Protestuję, i walczę nadal :P

Michas82 20-03-16 16:21

Witam! Na komputerze nie pokazuje żadnych błędów? Być może masz nieprawidłowe ustawienia wytrysków, może trzeba je zaprogramować ponownie...
Co do tego zamulania to może filtr paliwa zapchany, albo sprawdź sobie te bałwanki od intercoolera czy nie są dziurawe. Kiedyś też przez pedał gazu skakały mi dziwnie obroty ale to mi wyszło na komputerze.

Pozdrawiam

jaszczurtd 20-03-16 16:22

Cytat:

Napisał Michas82 (Post 1116574)
może trzeba je zaprogramować ponownie...

U mnie to nie rozwiązuje problemu (przy użyciu oryginalnych kodów).
Dziurawe bałwanki, (bądź zapchany filtr paliwa) powodowały by stały ubytek mocy, a nie tylko okazjonalny.

Whatever 20-03-16 22:01

No u mnie tak jak i u Jaszczura błędów nie ma, sprężynka też się nie zapala. Bałwanki kiedyś wymieniałem bo jeden był dziurawy. Ale tu Jaszczur też ma racje bo spadek mocy był cały czas. Ciężka sprawa z tymi fokami :confused:

jaszczurtd 20-03-16 23:22

Ja cały czas staram się znaleźć rozwiązanie problemu. Jeszcze parę miesięcy.
Jak nie znajdę, to z foki ten silnik z tym poronionym układem delphi po prostu wyleci, a wyląduje moja wydumka na starej, dobrej rozdzielaczowej pompie rotacyjnej. ;)

weuek 20-03-16 23:27

Posiadacze 2.0 tdci piszą o identycznym zjawisku:

http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=94138

jaszczurtd 20-03-16 23:47

Padł tam pomysł na wymianę czujnika wałka rozrządu - nic mi nie szkodzi spróbować i tego.
Pochwalę się o rezultatach tejże operacji.

Whatever 21-03-16 00:00

Ratuj Jaszczur :) Wszystko w Twoich rękach :) A powiedz mi jak u Ciebie ze spalaniem? U mnie najmniej to około 6.5l, przeważnie wychodzi mi powyżej 7 litrów.

weuek 21-03-16 00:24

To identycznie jak u mnie (6,5 jak ciepło, a teraz 7,1 jak zimno). Tylko ja jeżdżę tylko małe miasto i autostrada - nie mam gdzie pojechać dłużej z prędkością ~90 km/h. Dane wyłącznie z komputerka pokładowego - sam nigdy nie wyliczam.

jaszczurtd 21-03-16 08:03

Komputer pokazywał mi i 5.3/100 :) Realnie jak jeżdżę spokojnie, to schodzę do 6.0 - 6.2/100.

Shift11 21-03-16 11:13

Znam podobny przypadek z vw 1.9. Winny byl przestawiony rozrzad..

weuek 21-03-16 11:21

To na 101% nie to - problem jest zbyt powszechny na tak konkretną przyczynę. Ja mam tak samo i przed wymianą i po wymianie rozrządu.

RobeK-7 21-03-16 11:41

... a co z czujnikiem ciśń.paliwa na listwie wtryskowej albo z regulatorem ciśń. na pompie ???
Może tu być przyczyna jeśli "opiłek' zagościł" ... :/

jaszczurtd 21-03-16 12:24

Cytat:

Napisał Shift11 (Post 1116701)
Winny byl przestawiony rozrzad..

Ustawiałem na blokady, przy zdjętym kole pasowym wałka rozrządu, jest równo co do ząbka.

Cytat:

Napisał RobeK-7 (Post 1116707)
... a co z czujnikiem ciśń.paliwa na listwie wtryskowej albo z regulatorem ciśń. na pompie ???
Może tu być przyczyna jeśli "opiłek' zagościł" ... :/

Te dwie rzeczy wyszły by w postaci błędów DTC na kompie, poza tym problem nie występuje przy obciążeniu, tylko przy jednostajnej jeździe, gdy ani nie przyśpieszasz, ani nie hamujesz, i wydatek paliwa jest mały.

Shift11 21-03-16 12:36

Cytat:

Napisał weuek (Post 1116702)
To na 101% nie to - problem jest zbyt powszechny na tak konkretną przyczynę. Ja mam tak samo i przed wymianą i po wymianie rozrządu.

Tak myslalem ze to nie bedzie to. Sam juz nie raz sie przekonalem ze w focusie nie ma prostych rozwiazan..

weuek 21-03-16 13:21

Wraz z kolejną generacją/liftingiem tych nieprostych rozwiązań przybywa. ;-)

jaszczurtd 21-03-16 13:42

Ford po prostu nie umie robić dizli, i tyle. Lata mijają i nic się nie zmienia. Mogli by sobie darować, bo tylko szkodzą marce :P

weuek 21-03-16 13:49

Właściwie to sobie darowali, bo od ładnych kilku lat diesle forda nie są już forda.

Adam Getka 21-03-16 14:13

Mam transita ze starym dieselem 2.4...na zegarach ma 400 tys. ale pewnie z pięć razy cofnięte. Silnik to najzdrowsza w nim rzecz.

MATRIX60MW 21-03-16 14:15

gdyby ford robił łatwe rozwiązania to by nie zarabiał.Dawniej mercedes zrobił pancerne auto pod względem awaryjności i strzelił sobie sam w kolano bo nie zarabiał na serwisie.

stare diesle forda jeździły by do dziś w autach gdyby nie UE i ich normy

r-aven 22-03-16 21:52

Mam głupie pytanie a może sprzęgło wam się sypie. przy przyspieszaniu czy przy hamowaniu silnikiem jest bardzo obciążone i jest ok a podczas równej jazdy może przyszarpywać na luzach sklepanych sprężynach czy łożysku wyciskowym? taka głupia myśl bo rozumiem wszyscy macie już macie nakulane koło 300tyś (tys.) km

weuek 22-03-16 22:16

Wredota tego zjawiska polega właśnie na tym, że może być milion jeden przyczyn. W fokusie szwagra sprzęgło zostało wymienione (nie z tego powodu), ale efekt "bujania" pozostał.

jaszczurtd 23-03-16 03:29

U mnie z pewnością nie jest to wina sprzęgła.

Whatever 24-03-16 19:53

W sumie zaczynam rozważać problem ze sprzęgłem. Skoro nie ma żadnych błędów to chyba to mogłaby być odpowiedź. Nie chce mi się tylko ładować w ten samochód kasy bo i tak mam zamiar sprzedać, tyle, że w takim stanie to wezmę za niego g.... nie pieniądze. :/

jaszczurtd 24-03-16 22:16

Cytat:

Napisał Whatever (Post 1117317)
W sumie zaczynam rozważać problem ze sprzęgłem.

Problem w tym że sprzęgło jak słabe, łącznie z kołem, to nie wybiera sobie lepszej temperatury otoczenia do szarpania, nie wybiera też sobie temperatury silnika przy której zaczyna szarpać bardziej, bądź mniej.
Sorry, to nie te objawy - ale rób jak chcesz.

Whatever 24-03-16 23:09

Cytat:

Napisał jaszczurtd (Post 1117342)
Problem w tym że sprzęgło jak słabe, łącznie z kołem, to nie wybiera sobie lepszej temperatury otoczenia do szarpania, nie wybiera też sobie temperatury silnika przy której zaczyna szarpać bardziej, bądź mniej.
Sorry, to nie te objawy - ale rób jak chcesz.

U mnie szarpie niezależnie od temperatury. Sprzęgło mam już liche, ale jeżeli mówisz, że to nie to, to wierzę Ci :)

jaszczurtd 23-08-16 03:00

Jeśli kogoś jeszcze interesuje rozwiązanie tego problemu, to piszę co nie pomogło:

-regeneracja wtrysków na nowych oryginalnych częściach delphi
-nadanie nowych kodów wtryskiwaczy + zapisanie ich w sterowniku
-sprawdzenie wiązek
-EGR (zaślepienie/wywalenie)
-wymiana czujnika temperatury głowicy
-diagnostyka pedału gazu
-regeneracja turbiny
-ogólna diagnostyka komputerowa

Co pomogło?

Wymiana czujnika spalania stukowego.
Focus przestał szarpać, prócz tego poprawiła się kultura pracy silnika.
Zakupiłem nowy zamiennik w sklepie internetowym. W używki nie chciałem się bawić.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi