Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [MK1] Jak rozmrozić silniczek spryskiwacza? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=45263)

jakbos 30-11-10 21:13

Jak rozmrozić silniczek spryskiwacza?
 
witajcie,
jest jakiś skuteczny sposób na rozmrożenie silniczka spryskiwacza przednie/tylnej szyby ? nie miałem płynu zimowego, jakieś 3 dni temu zamarzło :( a teraz jak breja na drogach to potrzebny jak nigdy... :(
jak znaleźć ten silniczek, gdzie on się znajduje ? jak wciskam przycisk na manetce to nie tyle ,że płyn (już zimowy) nie leci ale nawet charakterstycznego "odgłosu" owego ustojstwa nie słychać... totalna cisza... :/

chyba że się zjarał... a bezpiecznika od niego nigdzie w manualu do auta nie mogę znaleźć...

będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam !

MisiekT 30-11-10 21:43

pojechac do Sasyba Best Mall albo innego grzanego parkingu na pare godzin :)

darwin4 30-11-10 22:06

Mam ten sam problem, jednak gdzies slyszalem ze dysze w spryskiwaczu sa podgrzewane. Podgrzewanie przedniej szyby + owe dysze, podgrzewanie tylniej szyby + lusterka - to prawda?

jakbos 30-11-10 22:12

Cytat:

Napisał darwin4 (Post 510272)
Mam ten sam problem, jednak gdzies slyszalem ze dysze w spryskiwaczu sa podgrzewane. Podgrzewanie przedniej szyby + owe dysze, podgrzewanie tylniej szyby + lusterka - to prawda?

prawda... tak u mnie właśnie jest, ale problem raczej nie dotyczy podgrzewania u mnie tylko tego ,że silniczek albo zamarzł albo padł a nie wiem gdzie jest...

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 510260)
pojechac do Sasyba Best Mall albo innego grzanego parkingu na pare godzin :)

byłem wczoraj w złotych tarasach na 2 godziny :) na -3 aby cieplej było...
nic nie dało...

jak go wymontować ?

darwin4 30-11-10 22:51

U mnie tez nie slychac dzwieku spryskiwacza, ale tez nie slychac go bylo jak mialem pusty zbiornik na plyn. Wina siedzi raczej po stronie zamarzniecia.

Co dp opodgrzewania z przednia szyba... Chyba troche musi sie grzac przednia szyby aby dysze puscily?

MisiekT 30-11-10 23:50

Cytat:

Napisał jakbos (Post 510277)
2 godziny

moglo byc za krotko... zanim zaczniesz sie meczyc to wyklucz najprostsze, u mnie wystarczylo :)

Pastoo 01-12-10 14:37

2 godziny to raczej na pewno za krótko - ja bym nawet zostawił na pół dnia, jeśli tylko by była taka możliwość. Pamiętaj, że nawet w parkingu podziemnym nie ma nie wiadomo jakiej różnicy temperatur.
Spróbuj może pokręcić się intensywnie po mieście, zagrzej porządnie silnik i potem zostaw na tych parę godzin auto w podziemiach. Rozbierać samochód tylko po to, żeby rozmrozić silniczek? Kiepski biznes, poza tym jeśli płyn faktycznie jest w 100% letni, to oprócz tego zamarzł ci we wszystkich przewodach i w zbiorniku na płyn. Więc realnie rzecz biorąc musiałbyś pół auta rozkręcać ;)

kleofas 01-12-10 14:42

a starą indiańską metodą czyli czajnik i wlewanie wrzątku do zbiornika nie daje rady?

jakbos 01-12-10 19:15

Cytat:

Napisał kleofas (Post 510458)
a starą indiańską metodą czyli czajnik i wlewanie wrzątku do zbiornika nie daje rady?

to mi do głowy nie przyszło... :) nie wiem czy próbować tej metody i czy takie rozmrażanie niczego nie popsuje... :)

Pastoo 01-12-10 19:24

Ja bym się nie odważył lać wrzątku do zbiornika. Nie ze względu na uszkodzenia mechaniczne w pompce albo przewodach ale dlatego, że przy niskiej temperaturze na zewnątrz, wychłodzonych elementach auta i zamarzniętym płynie do sprysków nasz wrzątek szybko zamieni się w letnią wodę, a potem w nowy lód. Poza tym wrzątek od momentu osiągnięcia 100 stopni do momentu użycia go jeszcze trochę straci na temperaturze. OK, jakby mieć wąż ogrodowy i 100 litrowy zbiornik ukropu, to można tak próbować.
Jeśli nie masz pełnego zbiornika płynu, to może warto zainwestować w jakiś koncentrat? Nie wiem, czy sam nie będę musiał zastosować takiego wymyku, bo w dniu rozpoczęcia "zimy" zalałem pół zbiornika płynu letniego płynem zimowym i roztwór okazał się niestety zbyt słaby. Do -5 może jakoś działał, ale przy -10 - -12 w nocy niektóre specjalne płyny na zimę już dają ciała, a co dopiero moja miksturka... :(
Jaka jest w ogóle teraz temp. w Warszawie?

saperos 01-12-10 19:30

Może dolejcie denauratu do zbiorniczka ? Moze odpuści wam letni ...

ht11 01-12-10 19:31

nie wiem jak w warszawie ale w poznaniu to -12 brr i na dodatek mam ten sam problem ze spryskiwaczem a raczej z niedziałającą pompką (zamarznięta) z tego co kukałem to na nast tydzień lekkie ocieplenie do +3 i wtedy pojawia się nadzieje dla tych co nie maja garażu i tylko chmurka. Ja to dzisiaj dolałem denaturatu wlazło z pól literka lecz na jakiekolwiek efekty to trzeba jeszcze troszkę poczekać. A tymczasem pozostaje spryskiwacz zrobiony z zraszacza do kwiatków heh :P

fryc1981 01-12-10 19:40

Co do temperatur: Amsterdam -6 ... Wlasnie wracam z BP. Skonczyl sie letni wiec wlalem zimowy. Nic nie leci ani na szybe ani na lampy (xenon). Silniczka w ogole nie slychac. Wczoraj wypryskalem do konca letni wiec nie powinno nic zamarznac... Czyzby silniczek padl?

Andreas1971 01-12-10 20:11

U mnie zamarzł silniczek zeszłej zimy-niestety nie wymieniłem płynu na zimowy. Zero reakcji, zero dźwięku. Wlałem w zbiorniczek pół litra denaturatu i szparą w drzwiach kierowcy podgrzewałem zbiornik z zamarzniętym płynem najzwyklejszą suszarką do włosów. Pół godziny i pompka ożyła dając płynem po szybie!!! Czynność garażowa ,ogrzewanie w samochodzie na full! Polecam ,u mnie pomogło!

jakbos 01-12-10 20:18

Cytat:

Napisał Pastoo (Post 510589)
Ja bym się nie odważył lać wrzątku do zbiornika. Nie ze względu na uszkodzenia mechaniczne w pompce albo przewodach ale dlatego, że przy niskiej temperaturze na zewnątrz, wychłodzonych elementach auta i zamarzniętym płynie do sprysków nasz wrzątek szybko zamieni się w letnią wodę, a potem w nowy lód. Poza tym wrzątek od momentu osiągnięcia 100 stopni do momentu użycia go jeszcze trochę straci na temperaturze. OK, jakby mieć wąż ogrodowy i 100 litrowy zbiornik ukropu, to można tak próbować.
Jeśli nie masz pełnego zbiornika płynu, to może warto zainwestować w jakiś koncentrat? Nie wiem, czy sam nie będę musiał zastosować takiego wymyku, bo w dniu rozpoczęcia "zimy" zalałem pół zbiornika płynu letniego płynem zimowym i roztwór okazał się niestety zbyt słaby. Do -5 może jakoś działał, ale przy -10 - -12 w nocy niektóre specjalne płyny na zimę już dają ciała, a co dopiero moja miksturka... :(
Jaka jest w ogóle teraz temp. w Warszawie?

no właśnie w w-wie teraz -14 , w ciągu dnia było ok -12. parkuję jedynie pod chmurką a te cholerne parkingi marketowe mają taryfikator co godzina więc 3-4 godizny trochę kosztuje (przynajmniej kilka dobrych piwek :) )
może spróbuję denaturatu, ale mam pełny zbiornik zimowego płynu (tj 1,4 letni i 3/4 zimowy ale zalany już na mrozie)

kończą mi się pomysły - kupiłem już nowy silniczek (29zł na alledrogo)
tylko teraz te -12 nie napawa na grzebanie przy aucie- nie mam ani garażu ani miejsca gdzie można okręcić koło i nadkole aby się dobrać do niego.
chyba trzeba będzie wydać PLNy za usługę... nie zapominając o zamarzniętym płynie w przewodach... ech... gapowe trzeba płacić... :/

---------- Post dodany o 20:18 ---------- Poprzedni post był z 20:15 ----------

Cytat:

Napisał Andreas1971 (Post 510605)
U mnie zamarzł silniczek zeszłej zimy-niestety nie wymieniłem płynu na zimowy. Zero reakcji, zero dźwięku. Wlałem w zbiorniczek pół litra denaturatu i szparą w drzwiach kierowcy podgrzewałem zbiornik z zamarzniętym płynem najzwyklejszą suszarką do włosów. Pół godziny i pompka ożyła dając płynem po szybie!!! Czynność garażowa ,ogrzewanie w samochodzie na full! Polecam ,u mnie pomogło!

zawsze jakieś światełko w tunelu... :) gdzie trzeba grzać w tę szczelinę ???
gdzięs po środku ? na dole ?

MisiekT 01-12-10 20:54

to juz prosciej sciagnac kolo + nadkole i bedzie widac przynajmniej zbiorniczek

Cytat:

Napisał jakbos (Post 510607)
3-4 godizny trochę kosztuje (przynajmniej kilka dobrych piwek

no tak, bo mechanik rozbierze Ci foke, ogrzeje i zlozy do kupy za 10zl [panna]

PS. w Sadybie tez sie placi za parking? w Blue City tez? jest na pewno sporo miejsc w Wawie gdzie mozna za darmo postawic auto w cieplym na pare h [chytry]

Kacper85 01-12-10 21:38

Cytat:

Napisał jakbos (Post 510607)
zawsze jakieś światełko w tunelu... :) gdzie trzeba grzać w tę szczelinę ???
gdzięs po środku ? na dole ?

ta szpara jest, gdy focus był bity i ktoś zapomniał dać wygłuszenie. jeżeli wszystko jest tak jak fabryka przykazała, to z tej strony nie ma żadnego dostępu do zbiorniczka bo zasłania je wygłuszenie.

Jak miałem fiestę to mi zamarzła pompka, kiepski płyn wlałem, to jak zrobiłem 50km to dopiero puściło. Weź pod uwagę, że teraz będzie coraz chłodniej i samo z siebie nie puści, a wszystkie chałupnicze metody będą coraz mniej konsekwentne - a mechanik weźmie na pewno więcej niż 50km po mieście i parę godzin na parkingu.

Swoją drogą - jak jeździsz do pracy, to w drodze powrotnej zrób więcej kilometrów i postaw na ciepły parking - w jakimś barze zjesz obiad, zrobisz zakupy w markecie i wrócisz do auta...

jakbos 01-12-10 21:41

Cytat:

Napisał Kacper85 (Post 510660)
ta szpara jest, gdy focus był bity i ktoś zapomniał dać wygłuszenie. jeżeli wszystko jest tak jak fabryka przykazała, to z tej strony nie ma żadnego dostępu do zbiorniczka bo zasłania je wygłuszenie.

Jak miałem fiestę to mi zamarzła pompka, kiepski płyn wlałem, to jak zrobiłem 50km to dopiero puściło. Weź pod uwagę, że teraz będzie coraz chłodniej i samo z siebie nie puści, a wszystkie chałupnicze metody będą coraz mniej konsekwentne - a mechanik weźmie na pewno więcej niż 50km po mieście i parę godzin na parkingu.

Swoją drogą - jak jeździsz do pracy, to w drodze powrotnej zrób więcej kilometrów i postaw na ciepły parking - w jakimś barze zjesz obiad, zrobisz zakupy w markecie i wrócisz do auta...

dzięki za sugestie, ale jednak postaram się zdjąć koło i nadkole...
mam nadzieję że będzie dobry dostęp...

MisiekT 01-12-10 21:42

co Wy z tym robieniem kilometrow? przy tej temperaturze auto w ruchu sie szybciej chlodzi niz grzeje - juz prosciej na parkingu postawic cegielke na 3tys. obrotow na pare minut...

jakbos 01-12-10 21:44

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 510666)
co Wy z tym robieniem kilometrow? przy tej temperaturze auto w ruchu sie szybciej chlodzi niz grzeje - juz prosciej na parkingu postawic cegielke na 3tys. obrotow na pare minut...

nie pomaga - trzymałem go tak już kilkanaście minut - potem na jałowym z włączonym motorem na ok 5-10 min i nic. w złotych tarasach... co za cholera... najpierw wypompuję stary płyn, potem denaturat i grzanie a potem się zobaczy co z rozbieraniem :)

Kacper85 01-12-10 21:46

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 510666)
co Wy z tym robieniem kilometrow? przy tej temperaturze auto w ruchu sie szybciej chlodzi niz grzeje - juz prosciej na parkingu postawic cegielke na 3tys. obrotow na pare minut...

Ja opisałem własne doświadczenia - przejechałem 45km i spryskiwacz nie działał, jak było na blacie 50 to zadziałał.
Wolałbym zrobić 20km po mieście niż stać na parkingu i grzać motor, przynajmniej jakaś frajda z wypalanej benzyny - zresztą teraz idealna pora żeby znaleźć parking, poślizgać się, prędkość mała, obroty często wyższe niż w trakcie normalnej jazdy, a potem na ciepły parking.

jakbos 01-12-10 21:48

Cytat:

Napisał Kacper85 (Post 510672)
Ja opisałem własne doświadczenia - przejechałem 45km i spryskiwacz nie działał, jak było na blacie 50 to zadziałał.
Wolałbym zrobić 20km po mieście niż stać na parkingu i grzać motor, przynajmniej jakaś frajda z wypalanej benzyny - zresztą teraz idealna pora żeby znaleźć parking, poślizgać się, prędkość mała, obroty często wyższe niż w trakcie normalnej jazdy, a potem na ciepły parking.

a robiłeś to w -12stC ??? ja mam wrażenie ,że ile bym nie dawał mu w palnik to i tak nic... dziś byłem z małżonką w arkadii i parking nie ogrzewany ale paliłem go równo, i nic.

Kacper85 01-12-10 21:55

nie pamiętam ile na minusie było, bo sytuacja miała miejsce 5 lat temu.

Zrób tak jak opisujesz - wypompuj płyn ile się da, wlej ciepły/gorący denaturat/płyn zimowy, zagrzej auto i czekaj...
Zawsze możesz szukać miejsca z dostępem do prądu, jak się pochylisz przy nadkolu to może dojrzysz pompkę - suszarka i jazda. Pooglądaj auta na allegro, rozbitki, rozkręcane, to będziesz wiedział gdzie mniej więcej jest pompka.
Nic więcej sam nie poradzisz, nie masz więcej możliwości działania.

michmarmik 01-12-10 21:55

ciężko silnikiem ogrzać zbiornik przy dużym mrozie, wrzątek może pomóc jak macie mało płynu zamarzniętego w zbiorniczku, napewno nie uszkodzi nic. Najprościej zdjąć nadkole i grzać zbiornik mi to zajęło 2-3 godziny w garażu + piecyk gazowy(było +5*)+opalarka i wrzątek i dopiero puściło. A żeby samo puściło w jakimś garażu gdzie choćby jest te +kilka stopni to trzeba ze 4-6 godziny albo lepiej. Zależy ile płynu wam zamarzło.

Amazon 01-12-10 22:09

przerabiałem rok temu, wlej koncentrat i trzeba trochę pojeździć, puści po jakimś czasie

darwin4 01-12-10 22:29

Ja miałem mało letniego wlanego, zamarzło pewnie gdzieś dalej w wężykach. Dolałem 0,5 l zimowego i na tym koniec. Pojezdze troche po mieście, jak nie odpuści to poczekam do przyszłego tyogdnia bo podobno ma być odwilż :) Jak puści, dolejedo pelna zimowego i mam nadzieje że będzie git :]

michmarmik 01-12-10 22:44

w wężykach powinno szybko puścić. przedni zagrzeje się od silnika a tył idzie w podsufitce to napewno nie zamarzł, chyba że w klapie.

oxxo 02-12-10 10:22

denaturat to będzie później całe lato śmierdział, wiem bo sam kiedyś wlałem. Ja bym wlał jakiś koncentrat najlepiej ciepły(może odmrażacz do szyb-też ciepły) no i jakiś parking ciepły. Ogrzanie silnikiem raczej nic nie da bo zbiorniczek jest w nadkolu a pompka na pole tak że pewnie i tak tam jest zimno nawet jak silnik ciepły. Chyba że zamarzł w przewodach to wtedy grzanie silnikiem pomoże.

kleofas 02-12-10 10:56

co wy tego wrzątku się boicie?
ja w punto tak zrobiłem - zalałem wrzątkiem, poczekałem 10 minut
potem wciskasz rurkę do zbiorniczka i spuszczasz płyn (nie wiem czy da radę w foce, bo może tam jakieś sitko/gąbka jest?)
potem znowu dolewasz wrzątku i tak do skutku
p.s. rurki które da radę zdjąć zabrać do domu i niech się tam chociaż rozpuści - jak pompka ruszy to szybciej spryskiwacze rozmrozisz

Oskar 02-12-10 11:13

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 510629)
PS. w Sadybie tez sie placi za parking? w Blue City tez? jest na pewno sporo miejsc w Wawie gdzie mozna za darmo postawic auto w cieplym na pare h [chytry]

W BC tak 1 godzina gratis potem płacisz. Skończyło sie grzanie autka zimą :)


p.s. podziwiam Was za pomysły rozbierania auta w taki mróz. Wolałbym zapłacic pare pln za grzanie auta w markecie.
Wystarczyła mi zmiana koła wczora w uno o 22 . Tez mi zzamarł płyn i nie zwracam na to wuagi , ociepli sie to odmarznie nie to trudno. rzucam od czasu do czasu śniegu troche na ciepłą szybe i wszytko widac :))


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi