Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Napinacz paska wieloklinowego - samodzielna wymiana (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=36742)

1Adam85 10-03-10 18:00

Napinacz paska wieloklinowego - samodzielna wymiana
 
Witam Wszystkich.
Mój problem z piszczącym paskiem wieloklinowym (Focus 1.8 tddi) zaczął się wraz z nadejściem zimy i mrozów. Nie pomogło żadne smarowanie środkami, wymiana na nowy pasek nie przyniosła żadnego rezultatu, wymiana na krótszy - dokładnie o 4mm również na niewiele się zdała. Mam już tego dosyć i postanowiłem sam wymienić przyczynę całego zamieszania związanego z piskiem czyli cały napinacz paska wraz z łapą. Koszt na allegro to ok.300zł. Mam tylko podstawowe pytanie - Czy sobie poradzę? Wydaje mi się na mało skomplikowaną czynność, ale zawsze mogę się mylić i proszę o poradę czy jest jakiś manual do tego, a może ktoś z Was już wymieniał tą część.

PS. Gdyby kogoś zastanawiało dlaczego nie chcę oddać auta do mechanika...to już odpowiadam. Nie wiem czy mam jakiegoś pecha ale rok temu wymieniałem rozrząd i mechanik nie dokręcił wszystkiego - w efekcie urwała się łapa z poduszką pod silnikiem i miałem koszty na 1000zł, mechanik który naprawiał łapę zgubił jakąś zawleczkę łączącą linki od lewarka zmiany biegów i skrzyni - w efekcie rozłączyło mi się to w trasie i zostałem z wrzuconą "czwórką". Ostatnio po naprawie zawieszenia mechanik oddał mi auto w którym nadal coś stuka (wg. niego to nic...i mówi, że żadnych luzów nie ma) a do tego nie dokręcił mi koła bo było tylko na dwie śruby przykręcone!!!! Jednym słowem masakra! Powiedziałem sobie, że takie naprawy które nie są powiedzmy "grubsze" to od tego sezonu przeprowadzać będę własnoręcznie.

Pozdrawiam...

Ranid 10-03-10 18:16

Cytat:

Napisał 1Adam85 (Post 423143)
naprawy które nie są powiedzmy "grubsze" to od tego sezonu przeprowadzać będę własnoręcznie.

Kolego taka czynność akurat jest prosta jeżeli masz coś nieco pojęcia to nie trzeba pytać na forum,dam przykład,zadaje pytanie na forum ''lekarzy'' czy operując wyrostek robaczkowy zrobić nacięcie w poprzek czy wzdłuż.Oddaj do mechanika innego,poczytaj forum o piszczączym pasku,itd.

kicker 10-03-10 21:49

Ranid dobrze piszę, wymiana napinacza jest dosyć prosta ale jak nie masz sprzętu wyczucia i minimalnego doświadczenia możesz narobić sobie szkód, np urwana śruba :)

samolocikmig 11-03-10 19:15

cześć ale po co wymieniasz cały napinacz? masz za dużo pieniędzy? wystarczy wymienić samą rolkę napinacza. koszt ok. 60 zł.

stelmach 12-03-10 17:28

Cytat:

Napisał samolocikmig (Post 423504)
cześć ale po co wymieniasz cały napinacz? masz za dużo pieniędzy? wystarczy wymienić samą rolkę napinacza. koszt ok. 60 zł.

a mogłbyś dokładnie sprecyzować jaka to musi byc rolka?

dario 1970 19-03-10 19:13

kolego sama rolka to nic, przeważnie nie hałasuje zbytnio, problemem jest sam napinacz paska wielorowkowego, on jest z podstawą i by go odkręcić musisz trochę rzeczy poodkręcać ( pompa wspomagania, łapa silnika, zbiorniczek płynu chłodzącego, wspomagania). Ta rolka z podstawą jest pod pompą wspomagania. Powodzenia.

Hoss 19-03-10 23:21

Cytat:

Napisał 1Adam85 (Post 423143)
mechanik który naprawiał łapę zgubił jakąś zawleczkę łączącą linki od lewarka zmiany biegów i skrzyni - w efekcie rozłączyło mi się to w trasie i zostałem z wrzuconą "czwórką". Ostatnio po naprawie zawieszenia mechanik oddał mi auto w którym nadal coś stuka (wg. niego to nic...i mówi, że żadnych luzów nie ma) a do tego nie dokręcił mi koła bo było tylko na dwie śruby przykręcone!!!! Jednym słowem masakra!

to raczej rzeźnik niż mechanik samochodowy!!! jak sobie z kołem nie radzi to co dopiero z "poważniejszymi" rzeczami... wymieniaj sam, na pewno zrobisz to lepiej.

stelmach, tu masz rolke: http://ford-esklep.pl/index.php?prod...481&cat_id=377

1Adam85 22-03-10 17:50

Jestem po wymianie rolki prowadzącej...kupiłem za 45zł. na allegro. Wymieniłem i nadal piszczy więc pozostaje mi wydać kolejne 300zł. na nowy napinacz :/ PS. Pazerny/Oszczędny dwa razy traci... Gdyby od razu kupić cały napinacz wyszło by 300zł. Ja kupiłem:
- nowy pasek (80zł.)
- nowy pasek - krótszy od oryginalnego bo miał napiąć się i nie piszczeć, (75zł.)
- rolka prowadząca (45zł.)

Z wymianami wyszło tyle co cały nowy napinacz...więc dla kogoś kto się zastanawia...Czy kupić od razu nowy napinacz czy kombinować (sposobami pana Edka)...POLECAM TO PIERWSZE...zaoszczędzicie czas i pieniądze Pozdrawiam...

Ranid 22-03-10 18:20

Cytat:

Napisał 1Adam85 (Post 427132)
Gdyby od razu kupić cały napinacz wyszło by 300zł.

Myślisz że kupisz aluminiową obudowę do napinacza za 300zł i przestanie,ciekawe.

1Adam85 30-03-10 23:20

Witam ponownie. Jestem po własnoręcznej wymianie napinacza wieloklinowego. Wszystko czego było potrzeba do wykonania zabiegu to:
- klucz nasadowy oraz przedłużka (rozmiar 15) - musi być głęboki żeby wszedł na szpilkę z gwintem
- klucz oczkowy i nasadowy z przedłużką (rozmiar 10)
- najlepiej 2 osoby
- ok 3h wolnego czasu

Jedyna trudność jaką napotkałem w czasie wymiany to śruby i nakrętki (leżąc pod samochodem) które znajdują się nad filtrem oleju. Żeby je odkręcić trzeba mieć przedłużkę bo filtr oleju bardzo przeszkadza i ogranicza przestrzeń. Najlepiej byłoby odkręcić sam filtr i spuścić olej...ale i bez tego zabiegu można przeprowadzić całą wymianę.

Powodzenia dla Wszystkich których czeka wymiana napinacza. Powodzenia :)

qoobas81 01-04-10 11:04

U mnie z okazji 1 kwietnia przy wymianie paska mechanik zafundował news, ze oprócz paska, który już był wyślizgany to szumi rolka prowadząca i stanął napinacz -.- i najlepiej wymienić od razu całość niż potem 2x robić ta sama robotę...

1Adam85 02-04-10 16:00

Cytat:

Napisał qoobas81 (Post 430790)
...stanął napinacz...

Rozumię, że to tak jak u mnie...po prostu nie mógł się już bardziej wychylić ten element z rolką (jest to nierozbieralny element sprężyn napinających wraz z całą "łapą"). W moim Focusie mam przebieg 230 000 km i nie wiem czy był wcześniej już wymieniany napinacz...przypuszczam, że nie...dlatego mam nadzieję, że na razie będę miał spokój z piskami paska :)

PS. Daj znać ile Twój mechanik skasuje za robociznę. Pozdrawiam...

pawel85 04-04-10 11:09

Mozna to sprawdzic inaczej, bo to zazwyczaj nie rolka napinacza piszczy tylko napinacz obudowa, silnik jak pracuje ma dragania i napinacz cały czas pracuje delikatnie, najwiekszy opór idzie przy zapalaniu silnika i wtedy powinno byc najgłosniej słychac i przy gaszeniu równierz kiedy sie luzują paski i wraca do stanu pierwotnego, wiec ja bym wymianił cały napinacz9 mozna to sprawdzic inaczej połorzyc sie pod samochodem kluczem 15 napiąc rolke na zgaszonym silniku i druga osoba niech uruchomi auto i jezeli szelest jest mniejszy to na 100% cały napinacz do wymiany, tylko UWAGA zeby nam nie wciągneło rekawa albo palca[nono])

huberthbs2 05-04-10 21:32

Witam, mam kupiony napinacz i planuję na przyszły weekend wymianę. W książce z serii sam naprawiam... napisali, że należy wymontować pompę wspomagania. Czy faktycznie bez wyjęcia pompy się nie obejdzie? Co z płynem?

pawel85 07-04-10 10:59

Cytat:

Napisał huberthbs2 (Post 432100)
Witam, mam kupiony napinacz i planuję na przyszły weekend wymianę. W książce z serii sam naprawiam... napisali, że należy wymontować pompę wspomagania. Czy faktycznie bez wyjęcia pompy się nie obejdzie? Co z płynem?

Ile dałes za napinacz, co do wymiany to nie trzeba demontowac zadnej pompy, najlepiej jak by napisali w ksiązsce ze jeszcze trzeba silnik wyjąc z samochodu zeby napinacz wymienic, troche trzeba sie pomordowac ale da rade wyciagnąc nie demontując pompy ostatecznie mozna zdemontowac jedynie filtr oleju i tyle[dance]

huberthbs2 07-04-10 15:27

Dziękuje za odpowiedź, napinacz SKF-VKM 34108 kupiłem za 253zł.

1Adam85 07-04-10 23:30

Kolego pawel85 nie masz racji. Nie jesteś w stanie odkręcić napinacza nie demontując pompy wspomagania ponieważ sam napinacz znajduje się pomiędzy pompą wspomagania a blokiem silnika. Wiem na pewno bo przecież ostatnio wymieniałem cały napinacz.
huberthbs2 - jeśli masz troszkę zmysłu technicznego i wyczucia to na 100% sobie poradzisz.

PS. Płyn nie wycieknie bo nie trzeba demontować przyłączy...wystarczy odkręcić pompę i troszkę nią pomanipulować tak, żeby zeszła z gwintu i niech sobie wisi w czasie wymiany napinacza :)

Powodzenia...

huberthbs2 08-04-10 13:44

Dzięki za informację. Będę miał powyższe na uwadzę. :-).

thing 03-04-13 08:01

odgrzewam troszke ;)

u mnie piszczy strasznie.. wczoraj ściągnąłem pasek, wymieniłem rolke napinacza i dalej to samo. Założyłem stary pasek i o dziwo cisza! Niestety dzisiaj rano znowu koncert :D

Przy wymianie rolki zauważyłem że napinacz delikatnie podskakuje, reszta kółek jest ok ;)

yarosyaros 03-04-13 08:06

Kolego jeśli podskakuje to wymieniaj cały napinacz bo jest już uszkodzony.

thing 03-04-13 08:42

tak też zamierzam ;)

INWision 03-04-13 13:14

Panowie, jak wygląda sprawa w 1.6b zetec-s, w serwisie powiedzieli mi że do wymiany są 2 rolki + napinacz, w książce "sam naprawiam" widzę tam tylko jedną rolkę (w zasadzie obrazek był od zetec-se, ale to to samo ?), jak to w końcu jest? w wersji z klima

thing 03-04-13 14:13

może chodziło im o napinacz +rolka napinacza +rolka prowadząca?

andrzej1963 03-04-13 17:36

Cytat:

Napisał INWision (Post 850334)
Panowie, jak wygląda sprawa w 1.6b zetec-s, w serwisie powiedzieli mi że do wymiany są 2 rolki + napinacz, w książce "sam naprawiam" widzę tam tylko jedną rolkę (w zasadzie obrazek był od zetec-se, ale to to samo ?), jak to w końcu jest? w wersji z klima

W motorze 1.6 SE masz dwie rolki przy czym jedna z nich "siedzi" na napinaczu, a druga to rolka prowadząca, prowadząca jest "samodzielna", natomiast tą na napinaczu możesz wymienić oddzielnie lub z całym napinaczem, zależy jaka Ci wystąpiła usterka.
Pzdr.

korek007 03-04-13 17:38

Cytat:

Napisał INWision (Post 850334)
Panowie, jak wygląda sprawa w 1.6b zetec-s, w serwisie powiedzieli mi że do wymiany są 2 rolki + napinacz, w książce "sam naprawiam" widzę tam tylko jedną rolkę (w zasadzie obrazek był od zetec-se, ale to to samo ?), jak to w końcu jest? w wersji z klima

Witam
Jest tam napinacz z rolką w komplecie (kupuje się napinacz do wersji z klimą), taki:
http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Napin...a-1152890-/464
oraz rolka prowadząca:
http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Rolka...9951-FORD/3380

Falcon 03-04-13 17:53

Można wymienić samą rolkę na napinaczu o ile napinacz jest sprawny.

INWision 03-04-13 18:55

coś brzęczy na zimnym, przestaje po minucie, przy okazji wymiany rozrządu mechanik mówił że do wymiany są 2 rolki, napinacz. Więc się zgadza jeśli rolka napinacza występuje osobno. Dam do wymiany same rolki + pasek, powinno załatwić sprawę. Dziękuję Panowie.

korek007 04-04-13 11:36

Cytat:

Napisał INWision (Post 850436)
..mechanik mówił że do wymiany są 2 rolki, napinacz.....

Ja zapytałbym najpierw mechanika, czy chodzi o samą rolkę napinacza, czy o cały napinacz.

pablo140 20-01-14 17:14

Witam,
przepraszam, że odgrzewam temat, ale chce się upewnić. Ostatnio zauważyłem, że na wolnych obrotach podskakuje mi napinacz. Czy to znaczy, że jest do wymiany? Jeśli tak, to na jaki wymienić, Febi Bilstein czy SKF?

jacekn74 20-01-14 17:36

Witaj. Nie musisz zmieniać całego napinacza, można wymienić sama rolkę.
http://ewcar.pl/pl/p/Kolo-do-napinac...-01-88/3674417


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi