Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] 1.8 TDCi - ładowanie 13,5 (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=53131)

marcin1976 28-10-11 21:31

1.8 TDCi - ładowanie 13,5
 
Foka 1,8 TDCI 2003. Problem jak w temacie. Cały czas mam ładowanie 13,5, wszystko włączę (światła, fotele, ogrzewanie szyby) ładowanie 13,5 - wszystko wyłączone i też 13,5. Kontrolka po załączeniu silnika gaśnie. Niby wszystko ok a jednak tylko 13,5. Akumulator wiecznie niedoładowany (ma tylko rok). Wymieniłem regulator napięcia i pierścienie komutatora, nic się nie zmieniło. Założyłem nowy alternator, to samo. Cały czas 13,5. Kable od aku. sprawdzone - są ok, masa na alternatorze też jest dobra (rezystancja pomiędzy blokiem silnika a klemą minusową 0,7 ohma). Napięcie ładowania na altku i na aku takie samo. Gdzie szukać i czego , komputer ? Może ktoś tak miał?

NeroN 28-10-11 21:33

A miernik ?

U mnie jest 14,4-14,7 - zależy gdzie przyłożyć ;)

Dzieje Ci się coś konkretnego ?

marcin1976 28-10-11 21:34

Miernik jest ok mierzone cyfrowym z górnej półki i analogowym, wskazania takie same. Ładowanie 13,5 nic się nie dziele tylko aku wiecznie naładowany w połowie a codziennie jeżdżę trasę 80 km.

mjq 28-10-11 22:04

A podmieniałeś akumulator?

marcin1976 28-10-11 22:10

nie nie podmieniałem, akumulator jest raczej ok 12,5 Volta (jak postoi z nocki), sprawdzę podmienię, ładuje się ok z prostownika,

Koniu 28-10-11 23:15

ja tyle podpowiem ze sterowaniem napieciem zajmuje sie pcm.... i on podnosci napiecie i opuszcza.. jakie ma dawac alternator...

TUNELINER 29-10-11 13:39

Spróbuj inny aku

mjprzem 31-10-11 11:37

Po odpieciu wtyczki od alternatora-tej z 3 pinami alternator bedzie dawal 13,5V napiecie. tak to wyglada jalbys niemial wtyczki podpietej lub nie łączy kabelek pomiedzy PCM a altkiem.

PCM w minimalny sposob w zaleznosci od temp. zewnetrznej wplywa na ladowanie akumulatora. Chodzi o przypadek lato-zima i gestosc elektrolitu i takie tam bzdury ;)
Acha i chyba moze odcinac-zmniejszac ladowanie w przypadku usterki-przegrzania silnika.

marcin1976 28-11-11 09:22

Dalej nic się nie zmieniło, ładowanie nawet spadło do 13,3V. Kable od wtyczki do PCMa sprawdzone ok, wtyczka sprawdzona. Aku podmieniany nic nie dało. 3 regulatory napięcia testowane na alternatorze i nic (2 oryginały i jeden zamienik). Po zdjęciu wtyczki na alternatorze jest 14.0V ale jak podłączę tylko czerwony - wzbudzenia to 13.3V, odcięcie sterujących nic nie da. No to już chyba tylko PCM do wymiany.

mjprzem 28-11-11 10:33

A co z kontrolka od ladowania?
nic o niej nie piszesz...w przypadku jakichkolwiek problemow z laczeniem z ECU-powinna sie swiecic.
Polaczenie z ecu i regulatorem jest na zasadzie wypelnienia impulsow -jeden kabelek w kazda strone-do pcm i od pcm do regulatora. zaklucenie ktoregokolwiek obwodu powinno wplywac na drugi obwod.
Sprawdz czy niemasz zwarcia pomiedzy dwoma kabelkami.

Jesli sie kontrolka nie swieci to znaczy ze ecu widzi poprawny sygnal z regulatora. Wiec czy aby napewno przewody sa OK? po odlaczeniu wtyczki z regulatora kontrolka powinna sie po chwili zaswiecic..czy u ciebie sie zaswieca?

marcin1976 29-11-11 08:54

Tak, po zdjęciu wtyczki w trakcie pracy silnika kontrolka się zaświeca. Kontrolka pracuje jak gdyby nic. Przy rozruchu zapala się i zaraz gaśnie. Przewody posprawdzałem na rezystancję i mają 0, czyli ok. Ja osobiście podejżewam jednak kompa, ale pytanie czy jak zdejmę wtyczkę z altka to powinno być 14V czy więcej, ja mam równe 14.

mjprzem 29-11-11 10:36

zaczynam sie gubic..pisales o ladowaniu 13,5V a nie 14V..wiec troszke zamieszanie sie robi..masz dobry miernik? taki chinski za 10zl mozesz za psem rzucic ;)

Qlas 29-11-11 10:43

Cytat:

Napisał marcin1976 (Post 631041)
Może ktoś tak miał?

Pocieszę Cię. Też tak mam.
Mam na stałe podpięte urządzenie wskazujące ładowanie, takie jakie widzi PCM.
I tak.
Jeśli jadę gdzieś w trasę i akumulator jest w pełni naładowany, ładowanie wynosi 13,5 V.
Po dłuższym postoju na działce, kiedy to robiąc coś przy autku słucham radyjka, ładowanie zaraz po starcie wynosi 12,5 i powoli w ciągu ok. 20-30 s dochodzi do 14,2 V i jakiś czas takie wskazuje, dopóki akumulator nie zostanie doładowany.
Latem, jeżdżąc nawet tylko po mieście, wskazania wahały się w okolicach 13,5 V. Teraz kiedy temp. na zewnątrz spadła, wskazania mam 14,2 V.

Pamiętam, podczas ładowania aku przy pomocy automatycznej ładowarki, napięcie zaraz po podłączeniu do urządzenia wynosiło 14,5 V i tak trwało prawie do końca ładowania. Pod koniec zaczęło spadać i przed wyłączeniem się ładowania wynosiło właśnie 13,5V.

Wsadź do auta jakiś stary akumulator i sprawdź co będzie.

mjprzem 29-11-11 11:38

jednak teraz jest zima i napiecie powinno byc wyzsze...

http://www.focusklubpolska.pl/showth...t=44212&page=5
"akumulator" tam opisalem od czego zalezy napiecie ladowania w fordach.

marcin1976 29-11-11 12:46

Ładowanie mam 13,4V już nawet nie 13,5V ale jak ściągnę wtyczkę z alternatora to wtedy jest 14.0 V. Miernik jest ok za 300zł (sprawny). Wsadziłem stary akumulator ale to nic nie dało, też ładował 13,4V.

mjprzem 29-11-11 14:29

nic nie pisales o bledach..czy pojawiaja sie bledy jak jest wtyczka podlaczona?
po odlaczeniu wtyczki napiecie powinno sie obnizyc ....czy we wtyczce jeden kabelek ma caly czas napiecie 12V z akumulatora? sprawdz czy ten kabelek niema jakiejs roznicy pomiedzy napieciem na akumulatorze a na kabelku. Opisz dokladniej czy pojawiaja sie jakies bledy ladowania podczas gdy masz wlaczona wtyczke. Jesli sie pojawiaja to zaobserwuj co sie dzieje w chwili pojawiania sie bledow..czy wtedy napiecie sie podnosi czy opada.

Mierzyles rezystancje pomiedzy masa silnika i akumulatora itp... nie mierz w ten sposob..zmierz lepiej roznice napiecia-na koncach przewodow-zlączek.. pomiar rezystancji niejest kompetentny w przypadku duzych pradow..to samo sprawdz na pozostalych przewodach od ladowania..czyli plus od akumulatora oraz dodatkowy plus do regulatora.

mark_TDDI 29-11-11 15:45

Zauważasz negatywne skutki tego poziomu ładowania, czy martwisz sie na poczet mrozów, które jeszcze nie nadeszły? Jak kręci bez problemu i nie zauważasz jakichkolwiek sygnałów ostrzegawczych (kontrolki etc.), to w czym jest problem???

Qlas 30-11-11 08:54

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 642939)
jednak teraz jest zima i napiecie powinno byc wyzsze...

Teraz mam, przy temp. na zewnątrz 5*C, na poziomie 13,6-13,7V.

marcin1976 30-11-11 19:07

Problem jest taki, że akumulator ledwo zipie. Muszę go doładowywać prostownikiem. A jeżdze tylko trasę do pracy i z powrotem i nie jest się wstanie doładować (80km). To chyba jest coś nie tak :). Pytanie: czy sciąganie wtyczki z alternatora na działającym silniku nie uszkodzi kompa albo regulatora? W weekend planuje jeszcze troche powalczyć ale już nie mam pomysłow. Może zdobędę oscyloskop to sprawdzę sygnał z kompa na tej wtyczce. po ostatnim zciąganiu wtyczki i zakładaniu napięcie ładowania spadło z 13,5 do 13,3V. Przemo co Ty na to?

mjprzem 30-11-11 19:46

Nic nie uszkodzisz ...wiele razy tak robilem...ale nie odpisales co z tymi bledami a pytam sie po to by wywnioskowac czy sterownik silnika widzi jakies bledy...za duzo zadajesz pytan a za moalo odpowiedzi ;) a ja nadal nic niewiem o twoich bledach..ladowania w waszych przypadkach sa stanowczo za niskie.

Oscyloskop zapewne duzo by pomogl...pech chce ze sam niemam a chcialem sobie kupic cos troszke przyzwoitszego to niestety kosztuje a teraz to mam kryzys i pieniazki zamrozone wiec nawet mnie niestac na najtanszy...

marcin1976 30-11-11 20:32

jeśli chodzi o błedy dtc, te wyświetlane na desce to nie ma żadnych (dtc none), natomiast na kompa podjadę w sobotę

berthold61 30-11-11 20:44

ja jedynie będę obserwować temat bo mam identyczne objawy po 2 dniach postoju ledwo zipie nap ładowania 13,6 ,akumulator wymieniałem dziś na prawie nowy i to samo ,,a oprucz tego po wymianie tego aku pytanie o kod a auto z niemiec i nie mam tego kodu pewnie nowy wydatek ((( ta technika nas zeżre z butami)))

mjprzem 30-11-11 22:59

To aby ugotowac was obydwoch na jednym ogniu powiem tak....

FF1 i FF2 z tego co widze maja te same kolory kabelkow przy alternatorze.
mozliwe ze oba systemy dzialaja w ten sam sposob...
RD (AS)-zasilanie od akumulatora
GY (RC)-transmisja danych w jedna strone
BU (IG) - w druga strone..tylko niewiem jeszcze ktore w ktora strone...tutaj troche mam watpliwosci...bo

(IG) -powinno oznaczac zaplon..tak jest opisane w FF2..ale na 100% w FF1 sa dwa kabelki na sterowanie...wiec troszke sie mieszam.

ALTMON=GY
ALTCOM=BU

Najbardziej mi pasuje taki uklad...
http://osinskiartur.pl/shop/index.ph...=wyregulatorow
i wtyczki nr 98 oraz 57 i chyba bedziemy sie tego trzymac ze BU-sluzy do sterowania z komputera silnika
a ze
GY sluzy do kontroli np. przeciazenia alternatora oraz do ewentualnych bleduw w ukladzie ladowania-czyli alternator informuje sterownik ze ma jakies bledy.

dzisiaj pofatygowalem sie specjalnie do tego tematu..i

na obu kabelkach w u mnie jest czestotoliwosc okolo 125Hz
wypelnienie jednego to okolo 27% a drugiego to 63%
niepamietam ktory mial ile...pomiar wzgledem masy ...bo wzgledem plusa jeden kabelek nie reagowal.

niepamietam napiec i co na ktorym bylo w kazdym badz razie...
zasada jest taka

czestotliwosc moze byc od 100-200Hz oraz wypelnienie od 10~90%...skad to wiem ..niepamietam ale tak powinno byc.

Wiec nie sugerujcie sie moimi wynikami...pozatym ja mam tez problem z ladowaniem ;) po wymianie regulatora bo mi utrzymuje okolo 14,5V srednio czyli ciut za wysoko, ale juz sie poddalem a nowy oryginalny regulator jest za drogi ;)
Jak mialem oryginalny regulator to bylo ok..teraz mam zamiennik...ale ....niewazne.


berthold61
u ciebie koloru kabelkow do czujnika temp. to WH oraz BN.
sprawdz wszystko to co opisalem wyzej ...i moze u ciebie to bedzie wina tylko regulatora wiec najwyzej przygotuj sie na nowy regulator. musisz miec zamienny regulator do sprawdzenia.

---------- Post dodany o 22:30 ---------- Poprzedni post był z 22:27 ----------

Cytat:

Napisał marcin1976 (Post 643622)
jeśli chodzi o błedy dtc, te wyświetlane na desce to nie ma żadnych (dtc none), natomiast na kompa podjadę w sobotę

mi chodzi tylko o kontrolke ladowania..czy ci sie zaswieca...czy jest zawsze zgaszona jak jezdzisz...?

---------- Post dodany o 22:59 ---------- Poprzedni post był z 22:30 ----------

Cytat:

Napisał berthold61 (Post 643627)
ja jedynie będę obserwować temat bo mam identyczne objawy po 2 dniach postoju ledwo zipie nap ładowania 13,6 ,akumulator wymieniałem dziś na prawie nowy i to samo ,,a oprucz tego po wymianie tego aku pytanie o kod a auto z niemiec i nie mam tego kodu pewnie nowy wydatek ((( ta technika nas zeżre z butami)))

zauwaz jeszcze ze kolega marcin mial tez nowy alternator..czyli u niego alternator zakladamy ze jest w 100% sprawny a u ciebie moze byc np. tez spalona dioda...wiec aby rozwiazac swoj problem musisz pewne zaleglosci posprawdzac ;)

PS. niech ktos poprosi moderatora o zmiane tematu na regulator napiecia FF1 i FF2..bedzie pozniej latwiej a mam nadzieje ze w temacie wszystko nam sie uda wyjasnic ;)

marcin1976 30-11-11 23:48

Kontrolka ładowania gaśnie zawsze po uruchomieniu silnika i nigdy nie zaświeciła się podczas jazdy. Teoretycznie wszystko OK - ale ładowanie niskie. Nie wpadłbym na ten problem gdyby nie słaby rozruch w chłodniejsze poranki. Auto mam 3 lata 80 tyś. przejechałem. W zimie zawsze paliło gorzej i nie przejmowałem sie. Tylko, że teraz jeszcze nie ma zimy :)

marcin1976 01-12-11 09:42

Jeszcze zastanawiam sięnad jednym, Przem wspomniałeś o przegrzewaniu silnika, że jak jest przegrzewany to altek zmniejsza ładowanie. Zauważyłem, że czesto załączał się wentylator chłodnicy w trasie, bądz jak stałem na postoju, słyszałem go a jeżdzę spokojnie i głównie trasa. Może czujnik sterujący wentylatorem podaje sygnał do kompa i wprowadza go w błąd. Dodam, że żadnych problemów z silnikiem nie miałem, wskazówka płynu zawsze trzyma się pionu nigdy go nie przekroczyła. Wręcz miałem problemy z dogrzaniem wnętrza jak padło "pseudo webasto" ale to już naprawione.

mjprzem 01-12-11 10:04

Tak w zaleznosci od np. przegrzania-przemeczenia silnika oraz np. w przypadku gdy silnik jest mocno obciazony(gaz do spodu) sterownik silnika zmniejsza ladowanie alumulatora aby pozyskac dodatkowa moc.

w dzisiejsze dni jesli niemasz klimatyzacji zalaczonej ani przedniej szyby-gdzie klima wlacza sie automatycznie to wentylator raczej niepowinien sie uruchamiac.

Yanek 01-12-11 16:17

Dzis sie zapaliła kontrolka od ładowania wiec sprawdziłem jakie jest ładowanie i przy uruchomionynm silniku mam 15,4V załączyłem swiatła radyjko klime i tez 15,4 :( natomiast przed uruchomieniem aku mial 12,4 ;) czy to wina regulatora napiecia ??

mjprzem 01-12-11 20:22

najprawdopodobniej tak.

marcin1976 02-12-11 11:53

Jestem po badaniu oscyloskopem i sprawdzeniu wtyczki altka. Nic się nie zmieniło w ładowaniu 13,3V. Porobiłem obejścia, żeby wykluczyć wtyczkę i wyszło, że ta jest ok. Sprawdziłem jeszcze raz masę altka, tzn. rezystancję pomiędzy obudową a biegunem masy akumulatora i wyszło O ohm przy wyłączonym silniku i 20-60 ohm przy pracującym silniku, co nie powiem mnie zdziwiło ale jeden elektryk twierdzi, że wszystko ok - tak może być ????
Jeśli chodzi o oscyloskop: to częstotliwość 117 - 120 Hz ale dwa różne przebiegi jeden ma amplitudę 5 V i wypełnienie do 30% a drugi 10 V i wypełnienie do 40 % (na pracującym silniku) – dwa różne napięcia? To też mnie zastanawia. Natomiast przy wyłączonym - sygnał wyjściowy z regulatora miał bardzo małe wypełnienie 10 % (co może świadczyć o rozładowanym aku) a komputer na poziomie 40%. Był przy mnie gościu, który coś się zna na kompach i stwierdził, że teoretycznie jest ok ale komputer daje za małe wypełnienie, co może sugerować, że złapał jakieś błędy (na desce DTC -none) i źle steruje. Mówił mi, że jego ojciec też miał problem z ładowaniem w foce i też było podobnie więc pojechał na kompa usunęli błąd i wróciło do normy. Wniosek jadę na kompa po niedzieli i napiszę co to dało, ciekawi mnie ta masa łapiąca rezystancję i dwa różne napięcia sterujące i pomiarowe na przewodach do kompa? Co Wy na to?

mjprzem 02-12-11 13:04

A wiec ..wypelnienia zdaje sie ze bedziesz mial ok... nie wyglada to zle...
napiecia takze u siebie mialem rozne na kabelkach wiec tym sie nie sugeruj.
wielkosc napecia to tylko przejscie przez "bramke" a wypelnienie wogole niezalezy od napiecia(amplitudy).
Komputer steruje wzgledem wypelnienia a nie wzgledem napiecia.

Jesli chodzi o pomiary to zauwaz w drugiej czesci mojego "16"-ego postu co ci napisalem.
Nie wazny jest opor a roznica napiec w trakcie pracy
po drugie przeczytaj instrukcje miernika-"Nie wolno mierzyc rezystancji -jesli moze byc napiecie w obwodach mierzonych"!!!!

Dlatego masz niepoprawne odczyty-dlatego mozesz tylko miernik uszkodzic.

Szkoda ze nie sprawdziles tego co dokladnie miales na ktorym kabelku to moglbym ci potwierdzic dokladniej. Ale ja tez cos takiego mialem z pomiarow.

Wyglada na wewnetrzny problem z alternatorem lub regulatorem.
Pozostaje jeszcze sprawdzic roznice napiec na przewodach masowych w taki sposob jak ci opisalem.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi