Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Wentylator chłodnicy TDDi (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=37805)

PawełW 06-04-10 18:15

Wentylator chłodnicy TDDi
 
Witam wszystkich.
Pojawił mi się pewien problem - zagadka, na który być może ktoś będzie znał odpowiedź.
Auto to focus tddi z przełomu 99/00. Bez klimy.
Odkąd zrobiło się cieplej, zauważyłem że dość często włącza się wentylator chłodnicy.
Przestawiłem licznik na tryb serwisowy, żeby po podglądać temp i sprawa ma się następująco. W normalnym ruchu miejskim, wraz z korkami temp. oscyluje w granicach 84-85 stopni. Wystarczy jednak auto rozpędzić powyżej 110km/h i temp. rośnie do 87-88 stopni. Wentylator, załącza się już przy 87 stopniach.
Oznacza to, że jadąc w trasie ze stałą prędkością powyżej 110-120km/h wentylator praktycznie pracuje cały czas. Nie wydaj mi się to normalne...
:?
Jak wiadomo, załączaniem wentylatora steruje komputer, nie sam czujnik, jak to kiedyś było.
I tu moje pytanie, czy wiadomo, przy jakiej temp. powinien się wentylator włączyć ?

Mam minimalny wyciek z chłodnicy i raz, jeździłem kilka dni z płynem poniżej minimum. Ale nie był to pusty zbiorniczek. Do stanu lekko poniżej max. weszło około 0,5L.
Mogło się coś poprzestawiać w sterowniku w takiej sytuacji, że teraz wentylator tak często się załącza ?
:???::???::???:

solaris 17-04-11 23:39

mam identyczny problem, z tym że nie zależnie czy ciepło czy zimno silnik zawsze pracuje przy temp około 90. termostat nowy, wentyl chodzi non stop.

elite 18-04-11 19:48

Skad wiecie, ze przy 110 chodzi wentylator? Ja go ledwo na postoju slysze....

KAISER 18-04-11 21:30

Cytat:

Napisał elite (Post 562604)
Skad wiecie, ze przy 110 chodzi wentylator? Ja go ledwo na postoju slysze....

Dobre pytanie. TDDI to dość głośny silnik, do tego szum opon dochodzi.
Nie wiem jak można wentylator wyłapać w tym hałasie ;)

solaris 18-04-11 22:24

a gdzie ja napisałem że przy 110? silnik może być najgłośniejszy, jeśli masz wyczulony słuch to usłyszysz wszystko. Moje pytanie kiedy załącza się jak by pierwszy bieg wentylatora? przy jakiej temp silnika?

KAISER 18-04-11 22:34

Cytat:

Napisał solaris (Post 562696)
a gdzie ja napisałem że przy 110?

Kolega w 1 poście pisał...
Cytat:

Napisał solaris (Post 562696)
silnik może być najgłośniejszy, jeśli masz wyczulony słuch to usłyszysz wszystko. Moje pytanie kiedy załącza się jak by pierwszy bieg wentylatora? przy jakiej temp silnika?

Nie pamiętam, ale na 90% było już na forum. Musisz poszukać.

solaris 19-04-11 18:44

było o nawiewie i włączającym się wentylatorze po przez automatycznie się włączającej klimie. Auto stoi na luzie, silnik pracuje i osiąga temp 90 stopni, a wentyl zwyczajnie się załącza. gdzir tu logika jak termostat co dopiero zaczyna się otwierać?

jajco112 19-04-11 20:46

Ja nie wiem gdzie tu logika ale moje dotychczasowe każde auto tak miało? Na postoju grzeje się normalnie do tych ~90 stopni, i włącza się 1 bieg wentylatora... Zawsze tak miałem i dla mnie to normalny objaw? Stojąc auto przecież nie dostaje powietrza na chłodnice więc samo musi schłodzić płyn? Nawet w zimie auto, które ma wyłączone ogrzewanie dobije do 90 stopni i wentylator rusza... Problem się zaczyna jak nie rusza :) U mnie w Tddi wentylator się włącza normalnie jak wskaźnik stoi mniej więcej na środku skali i potem co kilka minut się wyłącza...

solaris 19-04-11 23:38

inaczej sformułuję pytanie. Przy jakiej temp. jednostka uruchamia dodatkowe chłodzenie w postaci wentylatora?

solaris 29-04-12 15:09

czy ktoś potrafi odpowiedzieć na to pytanie? chyba ono przerosło wszystkich.

MisiekT 29-04-12 20:41

Przeroslo, jak planujesz wiecej takich komentarzy to lepiej od razu poszukaj innego forum

Falcon 29-04-12 21:20

Niech admin włączy na forum opcję "dziś pytanie - dziś odpowiedź" i po problemie.[bigok]

solaris 29-04-12 21:23

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 714544)
Przeroslo, jak planujesz wiecej takich komentarzy to lepiej od razu poszukaj innego forum


Wszyscy krążą w koło problemu, a nikt nie potrafi go rozwiązać to nie wstyd do tego się przyznać .

zalesio 29-04-12 23:46

Cytat:

Napisał solaris (Post 563229)
inaczej sformułuję pytanie. Przy jakiej temp. jednostka uruchamia dodatkowe chłodzenie w postaci wentylatora?

no to chyba logiczne ze jak włącza ci sie przy 87 stopniach to nie ważne czy będziesz stał czy jechał to jak temperatura przekroczy 87 stopni to włącza się wentylator. Wentylator jest odpowiedzialny za schłodzenie płynu w dużym obiegu, a termostat do najszybszegodoprowadzenia temperatury w małym obiegu tj. Silnika i nagrzewnicy do optymalnej temperatury pracy tj. Ok 85 stopni, potem otwiera się na duży obieg i płyn jest chłodzony przez chłodnicę, a jeśli to nie pomaga to załącza wentylator. Trudne?

wieslaw75 30-04-12 05:54

Cytat:

Napisał jajco112 (Post 563110)
Ja nie wiem gdzie tu logika ale moje dotychczasowe każde auto tak miało? Na postoju grzeje się normalnie do tych ~90 stopni, i włącza się 1 bieg wentylatora... Zawsze tak miałem i dla mnie to normalny objaw? Stojąc auto przecież nie dostaje powietrza na chłodnice więc samo musi schłodzić płyn? Nawet w zimie auto, które ma wyłączone ogrzewanie dobije do 90 stopni i wentylator rusza... Problem się zaczyna jak nie rusza :) U mnie w Tddi wentylator się włącza normalnie jak wskaźnik stoi mniej więcej na środku skali i potem co kilka minut się wyłącza...

nie przesadzaj ze w zimie klekot TDDI załączy wentylator jezeli układ chłodzienia jest sprawny na załączenie wentylatora jest mała szansa

zalesio 30-04-12 09:12

Cytat:

Napisał wieslaw75 (Post 714631)
nie przesadzaj ze w zimie klekot TDDI załączy wentylator jezeli układ chłodzienia jest sprawny na załączenie wentylatora jest mała szansa

jeśli dobrze go przegonisz to czemu nie? Kolega kilka postów wyżej powiedział, że o włączeniu wentylatora decyduje komputer ale napewno jest jakiś czujnik który mu to nakazuje. Bo inaczej to na jakiej podstawie go załącza?

solaris 30-04-12 09:52

chodzi o to że ja wcale nie muszę gonić gada. wystarczy jechać normalną prędkością nawet w okolicy zera wentylator się załącza w czasie jazdy gdzie silnik winiem być przestudzony. dlatego się pytam przy jakiej temp. pierwszy bieg się winien włączać. 87 stoppni to troszkę mało.

zalesio 30-04-12 15:47

a przy ilu chcialbyś żeby się załączał? przy 100? to by już nie miał po co się załączać. A może jeździsz na klimie i wentylator od klimy Ci chodzi? ponawiam moje pytanie: czy komputer sam decyduje o włączeniu wiatraka? na moje jest gdzieś czujnik.

wieslaw75 30-04-12 23:23

Cytat:

Napisał solaris (Post 714663)
chodzi o to że ja wcale nie muszę gonić gada. wystarczy jechać normalną prędkością nawet w okolicy zera wentylator się załącza w czasie jazdy gdzie silnik winiem być przestudzony. dlatego się pytam przy jakiej temp. pierwszy bieg się winien włączać. 87 stoppni to troszkę mało.

to wejdź w tryb serwisowy licznika i zobacz, jaką temperaturę podaje czujnik

solaris 01-05-12 09:44

95-105 i więcej, już o tym piszę na forum od roku...

tom.so 06-05-12 10:59

Ja mam ten sam problem tak jak pisałem w innym temacie parę dni temu został wymieniony termostat na nowy i problem został nie wiem juz co robic bo wczoraj kolega mi oznajmił ze tak sie dzieje z powodu padniętej uszczelki pod głowicą trochę to dla mnie dziwne ale skoro mówi to ktoś co sobie potrafi naprawić auto lepiej od serwisu to jakąś cząstka prawdy musi w tym byc :/

Ps: jak mogę sobie przełączyć licznik w tryb serwisowy???

zalesio 06-05-12 12:20

na wyłączonym zapłonie 3masz przycisk od kasowania trip'a i trzymając włączasz zapłon i po jakiś 3ech sekundach włącza się tryb serwisowy

marcin_walczak 26-09-15 07:28

TDDi - załączający się wentylator po wyłączeniu silnika
 
Witam wszystkich, mam taki oto problem: od jakiegoś czasu, przy wyłączaniu auta, na 3-4 sekundy załącza się wentylator chłodnicy. (Focus MK1 1.8 TDDi). Poproszę o pomoc


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi