Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Problem z odpaleniem zimnego TDCI (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=24683)

Daro_wroc 08-12-08 21:23

Problem z odpaleniem zimnego TDCI
 
Panowie, czy ktoś może przerabiał już ten temat, bo mi już powoli zaczyna pomysłów brakować.

Objawy jakie u siebie mam to utrudnione zapalanie zminego silinika. Musze zakręcic czasami 2 -3 razy, żeby załapał. Mam dziwną sytuację, może tak jest wszytkich fokach. Kontrolka od świec gaśnie mi po 1,2 sek zawsze bez względu na temp silnika i powietrza. Natmiast zawsze opóźniam zapłon o kilka sek, aż przekażnik od świec się wyłaczy.

Dodam, że wymieniłem akumulator sprawdzone świece żarowe, rozusznik tez raczej ok.

Mechanik mówi, że nie wie co to, że może być to jakiś czujnik temp itp, że najlepiej podjechać na komp. Czy ktoś miał może taki problem?

Auto jak już jest ciepłe to zapala w ułamek sek. Silinik pracuje cicho i równo. Nawet jak postoi pare godzin to nie ma problemu to też dobrze odpala.Tylko z rana jest cięzko.

m4ki 08-12-08 21:58

Jak dla mnie to swiece na bank, mialem to samo.

Sprawdz jeszcze raz bardzo dobrze swiece !

jedrek244 08-12-08 22:02

Witam
[bylo] sporo razy myślę ze ten wątek da Ci kilka odpowiedzi
pozdrawiam

mateuszj0 08-12-08 22:04

A ja mam też to samo co Daro_wroc :) .Normalnie identyczny objaw. Też myślałem że to świece,wymieniłem wszytskie 4-ry i niestety dalej to samo.Rozrusznik też niedawno wymieniałem.Niewiem już co to może być.Może akumulator za słaby >?moj w tdci ma 55aH ?Kto coś poradzi. :?

Daro_wroc 08-12-08 22:07

m4ki Te świece mierzyły mi 2 osoby. Elektryk, mierzył opór i wyszło mu że koło 80A i stwierdził, że wszystkie ok. Natomiast mechanik mierzył mi w ten sposób, że wziął przewód
pocignał do plusa do akum i dotykał po kolei każdą świece. Każda z nich iskrzyła, wieć powiedział że to nie świece. Z kolei wymontowanie ich jest ciężkie bo bardzo trudny dostęp.

[ Dodano: Pon 08 Gru, 2008 22:11 ]
Akumulator mam nowy Banner 74ah, 700A więc to raczej nie tutaj problem. Nie wiem jak dla silnika 100KM, ale chyba mateuj0 masz za mały akumulator.

mateuszj0 08-12-08 22:14

No właśnie zastanawiam się nad wymianą tego aku(taki był wsadzony w foce jak kupiłem,w lato kręcił super),ale to conajmniej 350zł bym musiał dać na nowy - a jak to też by nie było to .... Poporostu niechce wywalać kasy w błoto :(

drof 08-12-08 22:26

Cytat:

Napisał Daro_wroc
Elektryk, mierzył opór i wyszło mu że koło 80A i stwierdził, że wszystkie ok. Natomiast mechanik mierzył mi w ten sposób, że wziął przewód
pocignał do plusa do akum i dotykał po kolei każdą świece.

cos tu nie halo ..opór w amperach?? [zaklopotanie]

Daro_wroc, weź Ty sobie miernik ustaw na Ω odłącz kabel zasilający(i listwę łączącą świece) i po kolei mierz rezystancję na każdej świeczce..o ile pamiętam prawidłowe wskazania to koło 1-1,5 Ω i odchyły od tego świadczą że świeca jest do [ass]

Daro_wroc 08-12-08 22:26

Dla diesla nie tyle ważna jest pojemność, a prąd rozruchu. Ja kupiłem o podwyższonym prądzie, fakt akumulatory tanie nie są. Jesli masz za małą pojemność, to akum będzie przeładowany i szybciej padnie.

Jedrek244 ciekawy artykuł. Tak właśnie myślałem o czujniku temp płynu, to chyba można w teście zegarów zbadać?

m4ki 08-12-08 22:27

Test kabelkiem u mnie tez powiod sie bardzo dobrze, a mimo to mialem 3 swiece przepalone, gosciu zapomnial odkrecic taka metelowa listewke, ktora laczy swiece. Ale jezeli jestes na 100% pewny, ze to nie swiece, aku dobry, rozrusznik tez to na chwile obecna nie mam pomyslu.

Daro_wroc 08-12-08 22:30

Drof możliwe, że coś zle powtórzyłem z tymi jednostkami - fizykiem nie jestem :lol:

W każdym bądź razie elektryk i mechanik powiedział, że świece są ok.

[ Dodano: Pon 08 Gru, 2008 22:32 ]
m4ki nie jestem pewien co do świec, ufam mechanikom.

mateuszj0 08-12-08 22:35

Na moim aku(55ah), jak mierzylem z rana to mialem napiecie 12,5V, czyli prawidłowo,a mimo to zapalił za 3-cim razem ( i tak jest prawie zawsze jak chce go uruchomić rano,a jest temperatura około 0C) ;/ Ale kręci żwawo(nie to żeby tam się męczył czy cuś :D ).I dlatego niewiem czy wymiana na mocniejszy aku by pomogła.

m4ki 08-12-08 22:43

Cytat:

Napisał Daro_wroc
Drof możliwe, że coś zle powtórzyłem z tymi jednostkami - fizykiem nie jestem :lol:

W każdym bądź razie elektryk i mechanik powiedział, że świece są ok.

[ Dodano: Pon 08 Gru, 2008 22:32 ]
m4ki nie jestem pewien co do świec, ufam mechanikom.

Ja niestety jeszcze nie znalazlem mechanika, ktoremu moge zaufac, moze jak wroce wkrotce do WAWy to Zbycha odwiedzie i go polubie. :D

Jak masz mozliwosc to sprawdz jeszcze raz te swiece, mialem w 1000% identyczne objawy, a 3 swieczki sie wypalily. Test z kabelkiem jest OK ale trzeba pamietac o listwie laczacej swiece, by ja odkrecic.

drof 08-12-08 22:46

Daro_wroc, myśle że to TY coś poknociłeś z opisem sposobów tych pomiarów (i to nawet nie chodzi o te jednostki), bo jeśli nie to wcale bym się nie zdziwił że świece do wymiany :mrgreen:

thermalfake 08-12-08 23:02

Cytat:

Napisał mateuszj0
Na moim aku(55ah), jak mierzylem z rana to mialem napiecie 12,5V, czyli prawidłowo,a mimo to zapalił za 3-cim razem

coś ten teges aku będzie miało za słaby prąd rozruchowy jak na tdci
standardowy 70 Ah 680A

Daro_wroc 09-12-08 07:43

Faktycznie chyba sam się za to zabiorę za to sprawdzenie, bo czego człowiek sam nie zrobi to [ass].

W takim razie, który sposób jest lepszy? Ten z kablem (rozumiem że musze pozbyć się tej listwy?)

Natomiast ten sposób z pomiarem oporu każdej świecy, jak to wykonać tzn gdzy mam przykładac przewód od miernika?

Drof tak wracając do tego elektryka to on mierzył na wszystkich świecą łącznie, na tym kablu co daje najpięcie do świec. Wszyło mu w jakiejś jednostce 80 i powiedział, że ok bo jedna świeca ma około 20.

m4ki 09-12-08 07:58

Cytat:

Napisał Daro_wroc
Faktycznie chyba sam się za to zabiorę za to sprawdzenie, bo czego człowiek sam nie zrobi to [ass].

W takim razie, który sposób jest lepszy? Ten z kablem (rozumiem że musze pozbyć się tej listwy?)

Natomiast ten sposób z pomiarem oporu każdej świecy, jak to wykonać tzn gdzy mam przykładac przewód od miernika?

Drof tak wracając do tego elektryka to on mierzył na wszystkich świecą łącznie, na tym kablu co daje najpięcie do świec. Wszyło mu w jakiejś jednostce 80 i powiedział, że ok bo jedna świeca ma około 20.

Według mnie lepszy jest test z kabelkiem, albo się iskrzy albo nie :D (no i chyba jest najprostszy). Dobierasz sie do swiec, odkrecasz listwe (taka cieniutka metalowa) aby nie miala kontaktu ze swiecami i nie laczyla ich ze soba. No i przykladasz jadna koncowke kabelka do swiecy, a druga do aku (+) jak sie zaiskrzy to swieca jest OK jak nie, to do wymiany i tak kazda sprawdzasz.
Czas okolo 20min, zalezy ile czasu bedziesz potrzebowal by sie dostac do swiec, juz samo sprawdzenie to 5min. Bedzie ci potrzeny cienki kabelek o dlugosci ok. 1,3m.

Daro_wroc 09-12-08 08:09

m4ki w ten sposób sprawdze te świece i wtedy zobacze. Rozumie, że jeśli wszystkie 4 będą iskrzyć to nie tutaj problem lezy?

m4ki 09-12-08 08:26

Cytat:

Napisał Daro_wroc
m4ki w ten sposób sprawdze te świece i wtedy zobacze. Rozumie, że jeśli wszystkie 4 będą iskrzyć to nie tutaj problem lezy?

No zgadza sie :)

rys11 09-12-08 13:53

Cytat:

Napisał Daro_wroc
m4ki w ten sposób sprawdze te świece i wtedy zobacze. Rozumie, że jeśli wszystkie 4 będą iskrzyć to nie tutaj problem lezy?

Przed przystąpieniem do roboty nie zapomnij zaopatrzyć się w narzędzia. Będziesz potrzebował klucze sztorcowe 6;8;10. Najpierw odkręcisz intercooler i dopiero dostaniesz się do przewodu zasilającego świece, aby dostać się do ostatniej musisz wyciągnąć bagnet od oleju i odgiąć prowadzenie. Powodzenia

Daro_wroc 09-12-08 14:49

Panowie sprawdzę to w wolnej chwili. Mam nadzieje, że to bedzie któraś ze świec.

Pabloos 09-12-08 16:35

Cytat:

Napisał Daro_wroc
Panowie sprawdzę to w wolnej chwili. Mam nadzieje, że to bedzie któraś ze świec.

a ja bym wolał żeby to była świeca , bo nie drogo i łatwo się wymienia :-)

Daro_wroc 09-12-08 18:30

Pabloos, to włąsnie napisałem :razz:

krzysztof.k 09-12-08 19:58

A czy podłączjąc sie pod komputer można sprawdzić stan świec ?

grzybek 09-12-08 21:04

Niet.

Daro_wroc 12-12-08 13:45

Panowie pierwsze podejście nieudane. :( Dostęp do świeć jest staszny, nie da rady narzędziami które miałem. Musze kupić jakiś klucz i to chyba łamany, bo one pod kątem są wkręcone i na dodatek strasznie głeboko..

krzysztof.k 12-12-08 13:56

Ja wczoraj sprawdzałem świece u mechanika są ok.Mechanik podpowiedział mi żebym przy rozruchu jak zgasnie kontrolka świec odczekal jeszcze z 4 sek. i dopiero odpalał. Zrobiłem jak powiedział i jest dobrze rozruch prawie natychmiastowy (poprzednio kręciłem ok 10 sek).Moze i u Ciebie zda egzamin.

grzybek 12-12-08 13:59

Daro_wroc, jak zgaśnie kontrolka to wsłuchaj się dokładnie, po 4-5 sekundach jest dopiero słychać rozłączenie przekaźnika i wtedy odpalaj, powinno być lepiej.

Daro_wroc 12-12-08 14:11

Grzybek Ja dokładnie tak robie od dawna, mi mimo to słabo pali. Jak włacze lamkę w kabinie i dam na podgrzewanie to mi przygasa, wieć układ działa. Tylko czy wszystkie świece palą tego nie wiem.

grzybek 12-12-08 14:34

Cytat:

Napisał Daro_wroc
dokładnie tak robie od dawna

Chyba że tak [zlosnik]

Daro_wroc 13-12-08 13:22

Panowie udało się [pub2] Dzięki wszystkim za pomoc.

Nie pali mi 3 świeca (od lewej). Pytanie czy wymienić tylko tą jedną, czy odrazu rzucić się na komplet. Będe kupował chyba oryginal motocrafta. Przyznam, że byłbym za pierwszą opcją bo przed świetami kasy potrzeba na inne wydatki.

A druga sprawa dostęp do tej świecy jest w miarę dobry, sam za to się raczej nie będe brał. Pytanie tylko czy dla mechanikia to trudna sprawa i ile mniej wiecej możemu mu zająć a tym samym kosztować. Jak byłem na sprawdzaniu u mojego to powiedział, że to trzeba dużo bebechów zdjąć żeby do świec się dostać??

Przy sprawdzaniu ułatwiłem sobie trochę sprawę. Mianowice odpiełem listwe z 3 pierwszych świeć oraz głowną listę zasilającą od akum. I z tej czwartej świecy listwy już nie odkręcałam(dostęp mega trudny) tylko przyłożyłem kabel do miejsca gdzie przykecą się głowny przewód zaislania świec. Jako że była już tylko ta 4 świeczka na kablu rozumiem, że pomiar jest ok??


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi