Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Problem z chłodzeniem (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=33620)

mrozilla 16-12-09 20:38

Problem z chłodzeniem
 
Witam
LPG od około 3tys km
Mam taki problem z temperaturą i chłodzeniem, otóż:
wskazówka od temperatury do 80 (według testowego trybu) idzie praktycznie proporcjonalnie do
zmieniających się wartości na wyświetlaczu, lecz powyżej 80 wskazówka stoi pionowo a temperatura
pokazywana na wyświetlaczy podczas jazdy przy mniej więcej 80-90 km/h wynosiła 103-109 stopni.
Zauważyłem też, że po przejechaniu około 6 km temperatura w trybie testowym pokazuje ponad 100
stopni, wskazówka stoi pionowo po powrocie z tego krótkiego odcinka dotknąłem chłodnicę ażeby sprawdzić
czy jest ciepła okazało się, ze jest zimna jakby wogóle nie była używana i wentylator bardzo szybko chodzi
(po takim krótkim odcinku). Na dłuższej trasie do 110 stopni wskazówka stoi pionowo, a przy 110-111
wskazówka o około 5mm może więcej podskakuje ku czerwonej kresce, a przy 114 stopniach idzie jeszcze
bliżej czerwonej, ale na czerwoną nie wchodzi. Temperatura na zewnątrz około -3 stopnie trasa około 40km.

Na podłączonym komputerze, w czasie jazdy pokazuje temperaturę 125 stopni, na liczniku w trybie testowym
w tym czasie pokazuje 104-105 a wskazówka stoi pionowo.
Nie wykrywa żadnych błędów...

- ogrzewanie działa bez problemu
- termostat nie jest problemem, bo kupiłem nowy, wymieniłem i na nowym jest tak samo
- przewody do zbiorniczka oba nie są ciepłe oraz po odkręceniu korka na odpalonym nic się nie dzieje,
zero reakcji i płyn zimny
- wentylator chodzi ciągle po przejechaniu kilku kilometrów
- wskazówka stoi pionowo do momentu gdy w trybie serwisowym pokazuje do 109 stopni po przekroczeniu
tego progu o stopień podbija wskazówkę od temperatury, a o 5 stopni podbija niedaleko czerwonego pola
- z podłączonym komputerem (interfejs elm 327) gdy w trybie serwisowym pokazywało około 107 stopni tam
na wyświetlaczu laptopa widniało ponad 120 stopni
- z chłodnicą zauważyłem problemy po założeniu gazu (przecież idzie przewód przez parownik (sekwencja))
ale wydaje mi się, że to nie powinno mieć żadnego wpływu

jeracky 22-12-09 14:35

Poszukaj na forum jest masa postów o tego typu problemach.
Do sprawdzenia:
czujnik temperatury,
ponowne odpowietrzenie
ewentualnie czyszczenie całego układu chłodzenia.
Ja miałem to samo, u mnie był zamulony.Auto 130tyś i też na gazie temperatura podskakiwała.Po wyczyszczeniu skacze nadal ale już nie tak bardzo. I można jechać ponad 120 km/h już..
pzdr jeracky

mrozilla 23-12-09 23:34

Po odpięciu reduktora i podłączeniu jak pierwotnie ford zamierzył identycznie, na postoju wszystkie przewody ciepłe chłodnica pracuje wentylator też, po ruszeniu i przejechaniu się kawałek przez chwilę jest dobrze, a po chwili chłodnica staje się zimna przewody też, temperatura podskakuje i ciągle chodzi wentylator, na postoju włącza się i wyłącza kiedy trzeba, dzieje się tak z reduktorem i bez oraz na dwóch termostatach, oryginalnym tym co siedział oraz nowym (oba są sprawne)

Co z tym zrobić? Czy przy -20 czy przy +5 chłodnica zimna, więc widać, że jest coś nie halo...
Z 5 razy był odpowietrzany i za każdym razem jest dobrze, do czasu jazdy...



Kolejne jaja jakie zauważyłem:
Trasa 60km, temperatura cały czas skacze pomiędzy 108-113 st i wskazówka skacze bo progiem jest 110st.
W drodze bawiłem się nawiewami to zimne to ciepłe to włączone na maxa to zamknięte tak czy tak było źle.
Zajeżdżam do garażu, otwieram maskę, dotykam chłodnicę a ona gorąca, dotykam przewód na dole, a on ciepły, dotykam przewody do zbiorniczka i płyn w zbiorniczku, a on i one zimne...
No co za jaja chce w końcu normalnie z tego samochodu korzystać, święta już jutro samochód potrzebny co jest do.........

niko123 24-12-09 09:09

1.Foczki niby same się odpowietrzają i może jest z tym problem - wymienić nowy korek od zbiorniczka bo może się zatkał ?

2. Pompa wody chyba odpada bo jak pada to zaczyna przeciekać.
3. Wentylator u mnie się włącza przy 105-106 w 1.4 jest tak samo ?

ps. Troche dziwne jak opisałeś w ostatniej jeździe - chłodnica była ciepła czyli niby obieg pełny a temp. 108-113. - w czasie jazdy u mnie temp. koło 94 -99 max.

Niekiedy nowe termostaty były nie sprawne na tym forum było to wielokrotnie - dla testu można by było parę dni pojeździć bez termostatu.

mrozilla 24-12-09 10:05

Jak się korek mógł zatkać? Na postoju jest dobrze, temperatura podskakuje, wentylator ją schładza, wszystko tak jak powinno być...

Pompa ok, bo ciepłe powietrze z nawiewów leci
w 1.4 wentylator przy 102 się włącza

No ale termostat się otwiera, na postoju to najlepiej widać gdy wszystko działa...

danww 02-01-10 21:08

witam widze że mamy podobny problem u mnie jest to samo tyle że na benzynie wymieniłem już 2 termostaty i czujnik na postoju chlodzi ogrzewanie działa a wąż od termostatu zimny napisz prosze jak sie go odpowietrza sprubuje u siebie ???sprawdziłem pompe weże obecnie jeżdze bez termostatu POMÓŻCIE PROSZE!!!

mrozilla 09-01-10 13:51

ja narazie rozwiązałem problem wyjmując odpowietrznik w termostacie i Tobie też to proponuję póki nie będzie normalnego rozwiązanie problemu, bo bez termostatu to on Ci się nigdy nie nagrzeje, a bez odpowietrznika nagrzewa się dłużej, ale nie przegrzewa się i w miarę ok wszystko jest, tylko u mnie LPG się później włącza co trochę mnie nie zadowala, ale póki co nie mam lepszego rozwiązania...

danww 09-01-10 16:02

napisz wiecej szczegółów u mnie nie ma odpowietrznika w termostacie gdzie moge to znaleść?? Założyłem tekture z przodu przed chlodnice i na razie trzyma w miare jeżdze w irlandii tu jest teraz max -5 ale chętnie skorzystam z tojej podowiedzi czekam..

---------- Post dodany o 17:02 ---------- Poprzedni post był z 17:01 ----------

napisz jak sprawdzasz temp. czytałem cos o trybie serwisowym tam mam szukać??

mrozilla 18-01-10 11:09

To jest ten element zaznaczony na czerwono, na tym "pierścieniu" może wyglądać trochę inaczej:
http://img517.imageshack.us/img517/548/5489am.jpg



Tryb serwisowy:

1) wyłączony silnik - trzymamy guziczek od zerowania licznika i przekręcamy stacyjkę
2) po ok 10 sek licznik wchodzi w tryb serwisowy

Przełączanie do kolejnych wskazań guziczkiem zerowania. Wyjście jeśli dobrze pamiętam po dłuższym przytrzymaniu.

1. GAGE - wskazówki
2. 8888 - test wyświetlacza (wszystkie segmenty)
3. bULb - test kontrolek
4. r_22 - wesja ROM´u licznika
5. E001 - wersja pamięci NVM licznika
6. DTC - lista kodów błędów diagnostycznych (jeśli OK miga NONE)
7. nnn.n - prędkość w milach na godzinę
8. nnn.n - prędkość w km/h
9. ???? - dla 0km/h jest wartość hex 3d - rośnie o hex 22 co 10km/h - nie opisane w TIS´ie
10. nnnn - obroty silnika
11. ???.t - to będzie sygnał z czujnika cisnienia oleju 0 obr/min - 25.t -800 obr/min - 5b.t, 2000 obr/min - bb.t - nie opisane w TIS´ie - ale na logikę mi tak wychodzi
12. Fnnn - poziom paliwa - sygnał bezpośrednio z czujnika w baku (zmienia się jak auto zakręca, hamuje itd. stabilizuje się po chwili postoju)
13. Lnnn - stabilne wskazanie paliwa - rezerwa przy L026
14. nnnF - stabilne wskazanie paliwa w hex - rezerwa przy 26.F
15. nnnC - temperatura płynu w chłodnicy
16. hh.C - być może temperatura silnika pomnożona przez 2 w hex
17. bnnn - napięcie (postój ~12V, włączony silnik ~14V)
18. Ab-H/L - ABS - L - w porządku
19. Eb-H/L - EBD - L - w porządku
20. IL-H/L - Oświetlenie licznika - L/H ciemno/jasno
21. Cr-H/L - położenie kluczyka ??? nie sprawdziłem

Interesuje Ciebie pkt. 15. Przełącz licznik w tryb testu i śmigaj obserwując zachowanie wskazówki temp. i wskazania wyświetlacza.

bigi 15-02-10 22:43

miałem identyczny problem, poprostu źle wpięty w obieg reduktor. Był poprostu wpięty w przewód co idzie do nagrzewnicy, a powinien być wpięty równolegle i to rozwiązało u mnie problem od miesiąca jak to zrobiłem wskazówka nawet nie drgnęła.

niko123 16-02-10 09:16

14 stron z tym problemem.

http://forum.fordclubpolska.org/show...=85363&page=14

Ktoś napisał : - może to rozwiązanie ?


'' Problem z odpowietrzeniem jest taki że termostat jest szczelny i po zalaniu płynem [ zimny] nie ma możliwości wyjść powietrze niektóre modele aut mają dziurke w termostacie a w nim zaworek taka kólka na druciku po zalaniu pieknie powietrze wychodi a na jego miejsce wchodzi płyn i jest git !!!! ale foki tego nie mają ! jak i niektóre modele ! ja mam na to np sposób; poprostu wierce fi 2,5 mm otwór w części stałej i po kłopocie !!! niema problemów jeszcze jeden plus to ; szybciej reaguje na zmiany temp bo przez tą dziurke lepiej krąży płyn i natychmiast reaguje termostat i nie ma nagłych skoków temperatury ot cały KIK tak robie od lat i nigdy problemów ''
__________________

mrozilla 26-02-10 08:17

1. fotki mają owy odpowietrznik i bardzo żadno można kupić termostaty bez niego
2. jest to złe rozwiązanie ponieważ silnik się dłużej nagrzewa, i nie dogrzewa gdyż średnio trzyma tem 80st a po lekkim odpuszczeniu gazu i na postoju spada do 70 i niżej
3. w zimę jest to średniodobre rozwiązanie gdyż z nawiewów nie leci wystarczająco ciepłe powietrze i w środku auta nie jest tak jak powinno.
4. pomimo dziurki, owszem jest drugi obieg, ale tylko przez tą dziurkę, a termostat dalej się nie otwiera.

Piszę to wszystko z własnego doświadczenia, gdyż to ja owy pomysł na innym forum dawno temu podsunąłem, że jest lepszym rozwiązaniem niż grzanie się silnika, aczkolwiek nie jest to 100% rozwiązanie problemu.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi