Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] 1.8 TDDI czujnik temperatury a temp. silnika (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=49418)

mjprzem 05-05-11 23:49

1.8 TDDI czujnik temperatury a temp. silnika
 
Pytanie zagadka...:
Skad komputer wie jaka jest temp. silnika?

Na podstawie:
Tddi
EEC-V sterownik
odpiety czyjnik temp cylindra wg schematu
2003_5_Focus_WD.pdf
B135 - cylinder head temp. sensor

Opis:
przed odpieciem czujnika temp. silnik mial temperaturę okolo 50;C
zaplon wylaczony odpinamy czujnik...wlaczam zaplon..wskazowka nadal sie minimalnie podnosi na granice 50'C..wchodze w tryb serwisowy temp. jest 50;C dlaczego w trybie pokazuje poprawnie?

Hmmmm...
Skad wie ze jest ta temperatura jak czyjnik odpiety?

Dla pewnosci odpinam jeszcze czujnik od IC i za filtrem.
Został jeszcze tylko 1 czujnik na zderzaku od komputera pokladowego.
Ale ze jest za zderzakiem wiec nies posób go rozpinac i olałem

za pomocą ELMa pokazuje oczywiscie bląd od czujnika i temp -40'C. wg tego czujnika jesli jest odpiety.
Samochod w 100% sprawny, niefabrycznie domontowalem komputer pokladowy ale tutaj akurat byla wiazka.

Dla zainteresowanych podaje orientacyjna rezystancje tego czujnika temperatury silnika:
12'C=39kohm
24'C=24kohm
30'C=17kohm
40'C=10,4kohm
45'C=9kohm
Reszte mozna juz orientacyjnie policzyc wiec sie nie fatygowałem.



Ale mam nadzieje ze pomozecie z wyjaśnieniem zagadki...

Jedyne co mi przychodzi do głowy to to ze komputer silnika działa na zasadzie jak komputer podróżny który oblicza orientacyjna temp. na zewnatrz.
Czy ktoś to potwierdzi?

dvl 06-05-11 00:12

Czy auto zapali z odpiętym CHT? Jeśli tak, to czy wskazanie zmieni się pod odpaleniu?

mjprzem 06-05-11 08:37

Tak, po odpieciu czujnika zaraz po uruchomieniu silnika wiatraczki na 2 bieg ale co ciekawe temp. silnika rośnie...wygląda tak jakby komputer wyliczał temp. od ostatniej znanej temp. i w zależności od tego czy silnik pracuje czy stoi to ją podosił lub opuszczał.

Kiedyś zauważyłem że komputer pokładowy też ma swój algorytm do obliczania temp. w zależności od tego czy silnik pracuje czy nie oraz czy samochód stoi czy jedzie.

Muszę jeszcze sprawdzic ile czasu potrzeba dokładnie na zresetowanie ECU.

Może wtedy straci pamięć. Wg schematu elektrycznego niema juz innych czujników poza tymi 3 czujnikami a jedyny którego nie odpiołem to czujnik za zderzakiem, bo juz mi sie niechciało tam grzebać.

Ciekawostka..zjawisko to zauważyłem jak sprawdzałem jak grzeją sie swiece dla jednego z forumowiczow.

Po wypięciu czyjnika tem. swiece dogrzewały silnik po uruchomieniu przez okolo 20 sek nawet jak mial 50'C. Za to przed uruchomieniem nie dogrzewaly tak jakby wiedzial ze ma temp. powyze 20'C. W celu unikniecia spalenia swiec do testow wywalalem bezpiecznik 60A od swiec. Wiec uszkodzony czyjnik moze doprowadzac do spalenia swiec!!!

Dzisiaj sprawdze EEC-V pod kątem wlasnie tego czujnika oraz jego sposobu działąnia który jest tak zaskakujący..ale niewiem czy znajdę na tyle informacji w google.
Moze ktos bedzie wiedział o co dokładniej chodzi... bo poki co ja jeszcze tego nie rozumiem... :)

dvl 06-05-11 13:29

Ten czujnik w zderzaku jest opcjonalny, miały go tylko wersje z komputerem. Natomiast jest jeszcze jeden czujnik temperatury, zwany BET. Jest przymocowany do obudowy akumulatora. Po odpięciu auto nie odpali jeśli dobrze pamiętam...

mjprzem 06-05-11 15:04

Akurat to jest nieprawda...
Niema takiego czujnika
ten czujnik to czujnik za filtrem powietrza w tddi
natomiast o ile pamietam to nawet tdci tez niema nic takiego.

Ale ogolnie sprawa wyjasniona..jest kilka czujnikow których komputer w przypadku awarii oblicza wartosci zastepcze.
Miedzy innymi jest to czujnik temp CHT

Dzieki za zainteresowanie.
Jednak ciekaw jestem ile potrzeba czasu na zresetowanie EEC-V... tego niewiem :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi