Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   1 dziń nowych alu i lipa :( (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=22111)

wolandd 15-05-08 20:00

1 dziń nowych alu i lipa :(
 
Cześć,

od miesiąca jestem posiadaczem FFI, dziś wymieniłem standardowe opony 185/14/65 na nowe alu CMS 205/16/50 ET 43 + nowe opony Matador Aquapilla MP43 - wiem, że to średniawa, ale taki miałem budżet. Moje pytanie i prośba do Was:) Od razu po wymianie przy prędkościach ok 70-100km i ostrzejszym hamowaniu czuje drgania na kierownicy...:( czy to wskazuje na tarcze/ klocki? Opony były wyważane.

Proszę o pomoc :)

PZDR

Blue 15-05-08 20:22

Re: 1 dziń nowych alu i lipa :(
 
Cytat:

Napisał wolandd
przy prędkościach ok 70-100km i ostrzejszym hamowaniu czuje drgania na kierownicy...:( czy to wskazuje na tarcze/ klocki? Opony były wyważane.

Sprawdź, ile Ci zostało klocka. Po drugie, jeśli jest klocek, (może pomóc) wykonaj kilka (5 - 6) mocnych hamowań 120 - 20 bez zatrzymania do 0, po tym przejedź kawałek aby ostudzić hamulce. Taka procedura często pomaga na ułożenie klocka z tarczą. Jeżeli nie pomoże, to przyczyną mogą być tarcze. Dawno je wymieniałeś?

wolandd 15-05-08 20:28

dzięki za odp :)
 
Sprawdzę co z klockami, a jeżeli chodzi o wcześniejszy czas ich wymiany to nie mam pojęcia...kupiłem autko miesiąc temu.

Martwi mnie tylko jedno, czy to nie czasem szajska opona, chociaż człowiek "od opon" powiedział, że nie powinno być od nich - raczej klocki/ tarcze/ geometria. Geometria też raczej odpada ponieważ 4 dni temu miałem przegląd i auto jest w stanie idealnym :)

Na temat opony wypowiadają się raczej średnio ok 4 wypowiedzi w tym średnia 4,3/ 5 więc nie jest tak tragicznie. To nowy model Matadora poprawiony MP 42...

SUCOF33 15-05-08 20:34

A pierścienie cętkujące są dobre ??

wolandd 15-05-08 20:38

OMG a co to te pierścienie? Gdzie to się sprawdza? :o

SUCOF33 15-05-08 20:50

http://moto.allegro.pl/item359058279..._problemu.html

wolandd 15-05-08 20:54

Mój znajomek z FORDA powiedział mi jeszcze taką rzecz (przekonany jest na 70%). Zakładając felgę alu nieoryginalną należy zdjąć dystanse, cokolwiek to oznacza...;)

SUCOF33 dzięki za link :) już patrzę.

MisiekT 15-05-08 21:24

Cytat:

Napisał wolandd
alu CMS 205/16/50 ET 43 + nowe opony Matador Aquapilla MP43 - wiem, że to średniawa

wolandd, nie chce byc zlosliwy, ale sredniawa to jest sporo drozsza od tego zestawu niestety...

Cytat:

Napisał wolandd
czy to wskazuje na tarcze/ klocki?

Cytat:

Napisał Blue
Jeżeli nie pomoże, to przyczyną mogą być tarcze. Dawno je wymieniałeś?

Cytat:

Napisał SUCOF33
A pierścienie cętkujące są dobre ??

Cytat:

Napisał wolandd
należy zdjąć dystanse

bosheee... kombinujecie jak konie pod gore - pierwsza ocena kazdego doswiadczonego gumiarza bedzie brzmiec: "...ujowe kola"...
sorki, ale te felgi to w polowie przypadkow jeszcze w pudelkach sa krzywe, a opony Matador kupuja osoby co zwykle nawet nie musza wywazac kol, bo i tak maja wieksze drgania od rozpadajacej sie budy auta...

sorki za dosadnosc, ale taka prawda - ile wydasz tyle dostaniesz i nie ma przebacz...

PS. szybki test zrob - zaloz na przednia os poprzednie kola i zobaczysz czy sie poprawi

Aha, przy takim zestawie moze pomoc tez dokladnie wywazenie (z maksymalnym ustawieniem czulosci na porzadnej maszynie, jezeli juz tak nie jest), ale idealnie raczej i tak nie bedzie...

[ Dodano: Czw 15 Maj, 2008 21:34 ]
Cytat:

Napisał wolandd
Na temat opony wypowiadają się raczej średnio ok 4 wypowiedzi w tym średnia 4,3/ 5 więc nie jest tak tragicznie

aaa, to jeszcze dopisze tak - te opinie daja osoby, ktore te opony kupily... a kupily je osoby ktore pojecia nie maja do czego sluzy opona w samochodzie, bo kazdy rozsadniejszy kierowca balby sie je zalozyc :cry:

wolandd 15-05-08 21:39

Cześć,

masz rację...zgadzam się z poprzednikiem, cena idzie w parze z jakością. Jednak taki budżet miałem przeznaczony i tego nie przeskoczę. Teraz na czym mi zależy to doprowadzić te drgania do porządku :) mam nadzieję, że mi się uda.

Mam jeszcze pytanie, czy ten rozmiar 205/50/16 jest raczej bezpieczny na polskie drogi? Chodzi mi o zawieszenie i felgę, a jeżdżę raczej ostrożnie, choć przy polskich drogach to słowo traci na znaczeniu ;)

Podsumowując:

- spr. tarcze i klocki
- pomyśleć o pierścieniach,
- zobaczyć czy są dystanse ??

PZDR

MisiekT 15-05-08 22:25

Cytat:

Napisał wolandd
Podsumowując:

Cytat:

Napisał MisiekT
szybki test zrob - zaloz na przednia os poprzednie kola i zobaczysz czy sie poprawi

!!!

wolandd 15-05-08 22:32

[quote="MisiekT"]szybki test zrob - zaloz na przednia os poprzednie kola i zobaczysz czy sie poprawi[/quote

OK, wykonam test, tylko pytanie czemu on ma sluzyc? Na poprzednich kolach bylo ok, bez drgan. W dniu zalozenia, od razu drgania. Jezeli zaloze na przedni oske stare kola, a tyl zostanie nowy i jak bedzie bez drgan to o czym to bedzie swiadczyc?

PZDR i czekam na odp :)

MisiekT 15-05-08 22:39

bedzie to sluzyc diagnozie - jezeli po zmianie kol drgania sie skoncza albo mocno sie zmniejsza, to oznacza ze nowe kola masz albo niewywazone albo krzywe... a wywazone niby masz...

PS. wywazanie na maszynie ma miejsce przy niskiej predkosci obrotowej - przy slabej jakosci opon (np. Matador) problemy beda pojawiac sie zwykle przy wyzszych predkosciach...

wolandd 15-05-08 22:51

Ok, dzięki za pomoc :) to jeszcze tylko jak możecie:

czy ten rozmiar 205/50/16 jest raczej bezpieczny na polskie drogi? Chodzi mi o zawieszenie i felgę, a jeżdżę raczej ostrożnie, choć przy polskich drogach to słowo traci na znaczeniu ;)

Czy warto pomyśleć o czymś dodatkowym, aby nie psuć zawiechy?. W ramach rozsądku :)

MisiekT 15-05-08 22:56

Cytat:

Napisał wolandd
Czy warto pomyśleć o czymś dodatkowym

czyli o czym?

205/50/16 to spory profil, wiec sie nie martw... jak jezdzisz ostroznie to i na 215/40/17 nie ma problemu...

moons 15-05-08 23:06

sorry wolandd tu nie ma nad czym się zastanawiać masz koła do bani i pewnie jeszcze nie do końca wyważone. Nie pozostaje Ci nic innego jak tylko wyważanie i wyważanie może za którymś razem uda się komuś je jako tako wyważyć i drgania prawie znikną. Klocki, tarcze i inne pierścienie sobie odpuść jeśli na poprzednich kółkach było O.K.
Pozdrawiam

bartek1351 16-05-08 08:08

Cytat:

Napisał moons
sorry wolandd Klocki, tarcze i inne pierścienie sobie odpuść jeśli na poprzednich kółkach było O.K.

Ja bym wlasnie sprawdzil bo moze srednica otworu centrujacego felgi jest wieksza od srednicy piasty ? Odkrec kolo i zobacz czy twardo siedzi na piascie jezeli nie to szukaj dobrych pierscieni centrujacych

Piotr_78 16-05-08 08:19

Cytat:

Napisał wolandd
czy ten rozmiar 205/50/16 jest raczej bezpieczny na polskie drogi?

kurde ale gość najpierw kupił a teraz pyta czy bezpieczne. Nie chce się 'wymądrzać' :P ALE :mrgreen: lepiej było kupić markowe 15 niz kiepskie 16 i to jeszcze 205 dla silnika 1,6. MisiekT, to sobie może przy 2.0 takie wrzucić. Ja mam takie opony w A6 2.5 TDi a do 1.6 to przesada. Ale cóż teraz to znajdź zaprzyjaźnionego gościa co nie będzie kasował za każdym razem jak będziesz wywazał i tak do skutku a jak nie to reklamacja.

matush2904 16-05-08 11:07

jak nie oryginalne Forda to musisz zdjąć cos tam chyba dystanse czy cos takiego Tez tak miałem i tak zrobiłem i chodzi super nic nie drga

Szymeq 16-05-08 11:34

pierwsza podstawowa sprawa - czy średnica piasty jest taka sama jak otwór centrujący w feldze! Jak nie należy dokupić pierścienie centrujące. Jeśli tutaj nie ma czego szukać - otwór jest dobry albo jest pierścień centrujący to należy zdjąć z felg opony i sprawdzić na wyważarce same felgi - bywa, że są uszkodzone. Jeśli do felg się nie można przyczepić to pozostaje licha jakośc opony - może być tylko 1 uszkodzona np. pęknięty wewn. kord i będzie do [ass]. Innych możliwości nie ma - oczywiście zakładając, że wyważanie jest prawidłowe :wink:

marekj 16-05-08 12:15

Panowie, gadanina że opony są do d.... nie ma sensu. Facet taki zestaw ma i trzeba to doprowadzić do porządku a jesli sie okaże że sie nie da to opony zwrócic sprzedawcy i już ;) Cena nie ma znaczenia, opona ma zapewne indeks H albo V więc ma sie nadawać do tych prędkości czyli dać się wyważyć i koniec kropka. Jak nie to znaczy ze jest niezgodna z opisem technicznym czyli prawnie mówiąc z umową i podlega zwrotowi z tytułu rękojmi. Nie GWARANCJI producenta tylko RĘKOJMI sprzedawcy. To po pierwsze.
A że sa marne to co najwyżej mogą sie bardziej ślizgać, hałasować, ścierać itp.

Po drugie jakie masz w tej chwili ciężarki naklejone. Jeśli są dość duże, powiedzmy ponad 50g to warto przekręcić oponę na feldze i wyważyć ponownie, aż się trafi w mniejsze niewyważenie. Zarówno felga i opona nie są idealne i warto żeby ich niedokładności same się kompensowały a nie sumowały. Miałem podobne problemy ze znacznie bardziej markowymi oponami Nokian gdzie ciężarek wychodził 90g i się telepały a po obrocie o 180st wystarczyło 30g i jest OK. Tylko gumiarza trzeba do tego zmusić bo nie wszystkim się chce [los]. Można jeszcze spróbować doważyć dynamicznie na samochodzie ale to słuzy korekcji niedoważenia tarcz/bębnów, piasty czyli elementów zawieszenia a skoro na innych kołach problemu nie ma to doważanie dynamiczne nie ma sensu.

Co do pierścieni centrujących to przecież sprzedawca ma obowiązek dobrać je do konkretnego auta, jak tego nie zrobił to [nunu]

Coś ktoś tu pisze o dystansach, nie bardzo rozumiejąc co pisze. Dystanse maja na celu większe odstawienie czyli przesunięcie kół na zewnątrz. Ma to sens w autach gdzie wymagane jest małe ET typu 15 a kupimy felgi z duzym i bez dystansów by ocierały o wewnętrzne strony nadkola. foka wymaga sama z siebie dużego ET i wpakowanie dystansów powoduje że koła mogą wystawać z nadkoli. Dodatkowo dupiato wykonane mogą powodować niedoważenie. Zresztą wolandd nic nie pisał ze ma dystanse a ET które posiada nie powoduje że musiałby je mieć.

MisiekT 16-05-08 18:50

Cytat:

Napisał marekj
opona ma zapewne indeks H albo V więc ma sie nadawać do tych prędkości czyli dać się wyważyć i koniec kropka

niestety tak pieknie nie jest... "wywazenie kola" to bardzo niesprecyzowany termin, a poza tym, wywazyc zawsze mozna - tyle ze na maszynie... jak zakladasz kolo na auto i masz wieksza predkosc to nawet male niedowazenie daje sie we znaki...

wolandd 16-05-08 20:20

Cześć ponownie :),

byłem jeszcze raz na wyważeniu, były małe niedociągnięcia i teraz jest już lepiej, ale nadal jednak coś...teraz np. przy prędkości 70km/h i lekkim hamowaniu - płynnym, nieprzerywanym czuje drgania, ale są znacznie mniejsze, kierownica nie hula, tylko jakby takie wewnętrzne delikatne drgania. Próbowałem też przy 100km/h i mocno po pedale i jest ok.

marekj dzięki za zrozumienie :D
moons, hmmm wiem, że mam słabe koła, ale taki miałem budżet i już nie warto o tym rozmawiać, forum klubowiczów służy raczej pomocy, jak właśnie taki laik jak ja się pomyli :)
Piotr_78 przed zakupem rozpoznałem sprawę i wiem, że do foki również ford wskazuje na 205/50/16 silnik mi nie przymuliło ;) a co do jakości opony to już temat zamknięty Panowie :) jednego stać na Yokohama innego na Matadora EOT.

Może teraz warto pomyśeć o tych pierścieniach? Spr osadzenie koła po ich odkręceniu

ET tych felg to 44 :)

moons 16-05-08 21:30

Cytat:

Napisał wolandd
forum klubowiczów służy raczej pomocy, jak właśnie taki laik jak ja się pomyli :)

Dlatego Ci pisałem wyważanie jeszcze raz wyważanie za którymś razem albo za którymś warsztatem pewnie uda się. Ja jak kupiłem g.....e zimówki Barumy jeździłem trzy razy wyważać aż w końcu udało się i jakoś się jeździ zimą. ale mam nauczkę żeby nigdy więcej takie błędu nie popełnić. :D A co do ET to nawet nie kombinuj z żadnymi dystansami, ET masz jak bardzo poprawne.
Pozdrawiam

oskar7 17-05-08 19:44

witam,
ja mam tez ten problem, i u mnie to kwestia tarczy, narazie jeżdze bo mam 60% klocki które chce zjechać do końca.
jesli problem występuje przy użyciu hamulca to sa to tarcze i na 75% przednie, (no opony maga dokładać swoje bicia - ale wtedy powinno to byc odczuwalne równiez bez uzycia hamulca)

wolandd 17-05-08 20:02

czesc oskar408

hmm, a jakie opony uzywasz? u mnie 205/50/16 i matador ;) w PN spr tarcze. Wczoraj bylem w dobrym zakladzie, gumiarz wywarzyl i jest lepiej...ale nie tak jak bym chcial;) wiec stwierdzil, ze moze byc opona...

PZDR!

Emf 17-05-08 21:26

oskar408, ale skoro na poprzednich miał OK to przecież tarcze nie wykrzywiły się po założeniu alusów ;)
Mam podobnie i muszę wyważyć jeszcze raz koła.
Inna sprawa, że być może to wina opony, ja np. po założeniu alusów też miałem drgania przy hamowaniu.
Teraz jak jest cieplej drgania są prawie nie zauważalne.
Moje opony (Continental) bardzo dobrze się sprawują jak jest ciepło ale już przy jakiś 10st guma wyczuwalnie twardnieje, czuć to chociażby przy ruszaniu kiedy to częściej TCS się załącza.
Jak jest ciepło nie załącza się wcale.

oskar7 18-05-08 08:25

Cytat:

Napisał Emf
oskar408, ale skoro na poprzednich miał OK to przecież tarcze nie wykrzywiły się po założeniu alusów

a to przepraszam, niedoczytałem.
Oparłem sie nas swoim przykładzie -mam lekkie bicie przy zimowych i letnich oponkach, byłem z tym w warsztacie i tam postawili na lekkie-malusie skrzywienie tarcz

[ Dodano: Nie 18 Maj, 2008 08:30 ]
uzywam Continenetale i Debice 185x65x14

[ Dodano: Nie 18 Maj, 2008 08:45 ]
przykłady bardzo popkrzywienych tarcz, a wsytarczy nawet jedna plama i juz jest bicie
http://img527.imageshack.us/my.php?image=brembo1ve6.jpg
http://img527.imageshack.us/my.php?i...tarcza1oi8.jpg

kasprzak 18-05-08 12:08

Tez sie dolacze do obroncow tanszych oponek...

Kupilem felgi 16" co prawda nie CMS a MAK, model X-TREME. Solidne, twarde, dobrze zrobione felgi.
Dluga historia ale dostal ojciec 5 szt. MATADORow 195/50 (nie z powodu ze lezaly czy cos, poprostu hurt jechal i taki maly gratis). Pojechalem znajomego gumiarza. Owszem ja wiedzialem, on wiedzial ... ze opona to nie SportContact2 czy PZeroNero, ale powiedzial..."widze ze matadorki, skad wybor? "Powiedzialem ze gratis, poza tym troche ekonomia, stwierdzil ze "nie no ok, oponka oponka, troche szybko sie scieraja i sa glosne, ale tu masz ciekawy profil, ladnie bedzie wygladac".
Wywazyl na maszynce...jezdzi sie naprawde dobrze, szerokosc robi tez swoje, trzyma auto. Minusami sa tak jak ktos to zauwazyl, starcza pewnie na 1-1.5 sezonu, bo sie scieraja i przy 140 są glosniejsze.
Miec a nie miec 5szt. nowych opon w takim rozmiarze i profilu...naprawde to nie byl powod zeby kupowac drozsze, lepsze. Gdy sie dobrze wywazy kolko, zalozy kapec...to problemy w postaci scierania, halasu i trzymania na drodze sa istotne...takie jest moje skromne zdanie.
Nie pisalbym tego gdybym sam nie wzial takich opon. Takze naprawde, nie ma sie co za glowe lapac.

Nie wiem jak u Ciebie, wolandd, ale u mnie felga dosc dobrze siedzi na piascie i pierscienie nie sa potrzebne, sprawdz jak u Ciebie sie zaklada kolko to czy lata na piascie itp.

wolandd 18-05-08 12:15

witam,

wczoraj zrobiłem drobną rzecz, a mianowicie pomalowałem bębny. Sprawdziłem przy okazji jak koło leży na piaście i moim skromnym zdaniem jest ok...twardo bez żadnych obrotów, będę walczył dalej :) dziękuje wszystkim za zainteresowanie :) i pomoc

KulMen 18-05-08 12:29

Cytat:

Napisał wolandd
witam,

wczoraj zrobiłem drobną rzecz, a mianowicie pomalowałem bębny. Sprawdziłem przy okazji jak koło leży na piaście i moim skromnym zdaniem jest ok...twardo bez żadnych obrotów, będę walczył dalej :) dziękuje wszystkim za zainteresowanie :) i pomoc

Witaj.

Po zmianie zimówek na letnie miałem problem z biciem przy hamowaniu powyżej 130km/h. Ludziki sprawdzali wyważenie kół ze 3 razy, ale wszystko było OK.

Okazało się ze przyczyną była rozjechana zbieżność. Po ustawieniu, wszystko jak ręką odjął.

Pozdrawiam.

KulMen


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi