Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Gaz i zagazowane Foczki (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=46)
-   -   [MK1] Pali jak smok!!!! (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=41448)

szymi 19-07-10 15:45

Pali jak smok!!!!
 
mam pytanie do użytkowników silnika 1.6 ktorzy jezdza cały czas na klimie i mają koła 17', czy wam też pali 13-14l gazu na 100km?? moim zdaniem cos jest nie tak z instalka, ale moze sie myle i te koła maja duży wpływ. podrzućcie swoje spostrzeżenia. pozdrawiam

K@mix 19-07-10 17:18

Mi 1.8 z klimą pali około 13 gazu...

Koła stal 15"

tomek301 19-07-10 18:17

Cytat:

Napisał szymi (Post 466000)
mam pytanie do użytkowników silnika 1.6 ktorzy jezdza cały czas na klimie i mają koła 17', czy wam też pali 13-14l gazu na 100km?? moim zdaniem cos jest nie tak z instalka, ale moze sie myle i te koła maja duży wpływ. podrzućcie swoje spostrzeżenia. pozdrawiam

Witaj

Myślę, że średnica kół nie ma takiego znaczenia co ich szerokość :)
a ile pali zależy od wielu czynników:
- styl jazdy
- miasto czy trasa
- stan auta
itp.

proponuje w tych samych warunkach pojeździć na samej benzynie i będzie miał kolega odpowiedź, różnica w zużyciu między LPG a benzyną 10 - 15 % jest normalna.

Pozdrawiam

Lutoslaw 19-07-10 20:23

Ile kilometrów zrobiłeś z tą instalacją ? Jaka szerokość gum ? I daj odpowiedź na punkty tomka301.

MisiekT 19-07-10 21:01

Cytat:

Napisał Lutoslaw (Post 466043)
średnica kół nie ma takiego znaczenia co ich szerokość

wlasnie szerokosc kol ma minimalne znaczenie, za to srednica i masa bardzo, bardzo duze [rotfl]

tomek301 19-07-10 22:36

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 466046)
wlasnie szerokosc kol ma minimalne znaczenie, za to srednica i masa bardzo, bardzo duze [rotfl]

witam

Rozumiem, że może kolega to jakoś konkretnie uzasadnić ?
skoro opory toczenia (szerokość opony) bezpośrednio związane ze zużyciem paliwa mają dla kolegi minimalne znaczenie ?

Pozdrawiam

szymi 19-07-10 22:38

przebieg 95 tys z czego od 10 tys instalacja
koła 17' 215/40
styl mieszany, wiecej miasto
stan auta - jak nowy :)
dlatego pytam bo wydaje mi sie ze od momentu załozenia tych 17' to tak łyka, może to moje mylne spostrzeżenie.

tomek301 19-07-10 22:41

Cytat:

Napisał szymi (Post 466074)
przebieg 95 tys z czego od 10 tys instalacja
koła 17' 215/40
styl mieszany, wiecej miasto
stan auta - jak nowy :)
dlatego pytam bo wydaje mi sie ze od momentu załozenia tych 17' to tak łyka, może to moje mylne spostrzeżenie.

Witam jakiej szerokości opon kolega wcześniej używał ?

Pozdrawiam

szymi 19-07-10 22:48

wiem ze gazu pali wiecej o okolo te 10-15% bo to moje 3 auto na gazie, ale zeby taka różnica wyszla w spalaniu to troche przesada jak na taką pojemnośc, posiadam również dokladnie taki sam model (bez gazu) w garazu od nowosci ktorym jezdzi moja zona,
sam nim też jezdze i ni cholera nie spali wiecej niz 10l/100 przy mocnym deptaniu, dlatego jestem w szoku co sie dzieje z tym moim, ktory jest o rok młodszy i ma o połowę mniejszy przebieg.

---------- Post dodany o 21:46 ---------- Poprzedni post był z 21:44 ----------

kupiłem na zimówkach 14' 175/70
i wydaje mi sie ze to dramatyczne spalanie to wynika z tych kół

---------- Post dodany o 21:48 ---------- Poprzedni post był z 21:46 ----------

a o ruszaniu z miejsca to juz nie wspomne!! fakt ze wyglada fajnie, ale to co sie stało z osiągami to jest masakra!! zbiera sie bardzo ciezko dopiero od 3 tys obrotow cos sie zaczyna.

tomek301 19-07-10 22:52

Cytat:

Napisał szymi (Post 466078)
wiem ze gazu pali wiecej o okolo te 10-15% bo to moje 3 auto na gazie, ale zeby taka różnica wyszla w spalaniu to troche przesada jak na taką pojemnośc, posiadam również dokladnie taki sam model (bez gazu) w garazu od nowosci ktorym jezdzi moja zona,
sam nim też jezdze i ni cholera nie spali wiecej niz 10l/100 przy mocnym deptaniu, dlatego jestem w szoku co sie dzieje z tym moim, ktory jest o rok młodszy i ma o połowę mniejszy przebieg.

---------- Post dodany o 21:46 ---------- Poprzedni post był z 21:44 ----------

kupiłem na zimówkach 14' 175/70
i wydaje mi sie ze to dramatyczne spalanie to wynika z tych kół

---------- Post dodany o 21:48 ---------- Poprzedni post był z 21:46 ----------

a o ruszaniu z miejsca to juz nie wspomne!! fakt ze wyglada fajnie, ale to co sie stało z osiągami to jest masakra!! zbiera sie bardzo ciezko dopiero od 3 tys obrotow cos sie zaczyna.

Witam

Myślę, że Kolega sam sobie odpowiedział :)
wraz z szerokością opon wzrastają opory toczenia, opór aerodynamiczny oraz masa kół.

Nie zaszkodzi mimo wszystko podjechać na przeglądzik LPG i sprawdzić stan filtra powietrza lub go po prostu wymienić.

Pozdrawiam

loserkid 19-07-10 22:53

Małe silniki nie koniecznie palą mało. A już na pewno nie w połączeniu z oponami 215. Chcesz jeździć oszczędnie? Zmień opony na 185.

szymi 19-07-10 22:59

dlatego własnie czytałem posty, w których pisano jak to felga nie ma wpływu na spalanie,
odpowiadam BŁĘDNE myślenie widac ze ma ogromne, wlasnie jestem tydzien po przegladzie po 10 tys i nie ma zadnej roznicy. dzieki za wlaczenie sie w temat. pozdrawiam

mar-pow 20-07-10 12:17

Mam taki sam rozmiar kół i opon... i pali mi z klimą gazu bardzo podobnie...wszystko zależy też od stylu jazdy.

MisiekT 20-07-10 12:25

Cytat:

Napisał tomek301 (Post 466083)
wraz z szerokością opon wzrastają opory toczenia

taaaa? pogadaj o tym z jakims fizykiem...

na spalanie glownie wplywa masa kol - wieksze kola sa czesto nawet o polowe ciezsze - oraz srednica - im wieksza tym ciezej napedzic i szczegolnie przy ruszaniu potrzeba bardzo duzo energii

kleofas 20-07-10 12:27

czuję się wywołany do tablicy [bigok]
mam podawać suche wzory, czy wystarczy teoria w skrócie?
przy tej samej średnicy koła szersza opona (zakładam, że taki sam bieżnik) będzie miała większe opory toczenia (większa powierzchnia styku=większe tarcie i większa ilość "gumy" która się odkształca przy obrocie koła)

MisiekT 20-07-10 12:31

kleofas, a czy masa nie ma przypadkiem znaczenia w tym momencie?
i druga kwestia - jak sie ma zwiekszenie powierchni styku o tem powiedzmy 10% w stosunku do 50% albo wiecej wzrostu masy oraz kilku % wiekszej srednicy? ktora z tych zmian bedzie bardziej odczuwalna?

Oskar 20-07-10 13:05

A to nie czasem rozmiar felgi , i rozłozenie masy ma na to wpływ ??

kleofas 20-07-10 13:05

w poprzednim swoim poście wypowiedziałeś się do wpisu tomek301
Cytat:

Napisał tomek301 (Post 466083)
wraz z szerokością opon wzrastają opory toczenia

słowami:
Cytat:

Napisał MisiekT (Post 466184)
taaaa? pogadaj o tym z jakims fizykiem...

no to się odniosłem do tej sytuacji

reszta jest oczywiście prawdziwa - większa średnica i większa masa = większy moment, żeby to "przekręcić" = większe spalanie przy np przyspieszaniu

MisiekT 20-07-10 13:33

spoko - ale serio pytam co do masy... z tego co mi sie cos kolata to opory toczenia wynikaja tez z masy (w sensie docisku), wiec dajac szersza opone zmienia sie docisk na jednostke powierchni... czy to zupelnie nie tedy droga?

Mustang 20-07-10 13:43

Masa owszem ma duże znaczenie ale szerokość opony także ma bardzo duże znaczenie.
Ja przykładowo mam te lekkie felgi a i tak "pali jak smok" bo i opona szeroka i opór toczenia duży.

szymi 20-07-10 13:47

WNIOSEK:
duża fela fajny wyglad = wir w baku :D
ale co tam w koncu mamy gaz :D
pozdro

MisiekT 20-07-10 13:49

mowisz? a porownywales mase fabrycznych 185/65/14 do Twoich obecnych? nadal uwazasz ze masz "lekkie" koła? :)

kleofas 20-07-10 13:59

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 466192)
wiec dajac szersza opone zmienia sie docisk na jednostke powierchni

ale co z tego, jeśli potrzebujesz mniejszej siły, żeby odkształcić oponę, ale powierzchnia działania tej siły jest większa [bigok]

tomek301 20-07-10 14:04

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 466181)
taaaa? pogadaj o tym z jakims fizykiem...

na spalanie glownie wplywa masa kol - wieksze kola sa czesto nawet o polowe ciezsze - oraz srednica - im wieksza tym ciezej napedzic i szczegolnie przy ruszaniu potrzeba bardzo duzo energii

witaj

A czy nie napisałem, że większa szerokość opon wiąże się z większym oporem aerodynamicznym i większą masą kół ?

Pozdrawiam

MisiekT 20-07-10 14:22

tak zupelnie konkretnie na przykladzie zrodla:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tarcie_toczne
czy powyzsze to prawda, czy po prostu ktos naciagnal troche prawa fizyki piszac artykul?
z wiki jasno wynika, ze opory toczenia nie beda rosnac, a jak juz raczej spadac wzraz ze wzrostem szerokosci opony...

na pewno, jak pisal tomek301, jest tez opor aerodynamiczny, ale nie przypuszczam zeby byl to czynnik zauwazalnie zwiekszajacy spalanie... wiec zostaje przede wszystkim masa, o czym mowie od poczatku

Oskar 20-07-10 14:30

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 466206)
z wiki jasno wynika, ze opory toczenia nie beda rosnac, a jak juz raczej spadac wzraz ze wzrostem szerokosci opony...


[rotfl]

tomek301 20-07-10 14:36

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 466206)
na pewno, jak pisal tomek301, jest tez opor aerodynamiczny, ale nie przypuszczam zeby byl to czynnik zauwazalnie zwiekszajacy spalanie... wiec zostaje przede wszystkim masa, o czym mowie od poczatku

Witaj

Wszystko zależy z jakimi prędkościami jeździmy :) opór aerodynamiczny jest proporcjonalny do kwadratu prędkości.

Proszę zwrócić uwagę na to że Kolega szymi zwiększył szerokość opony o prawie 24% razy cztery koła to mały dodatkowy żagielek się tworzy :)

Wystarczy wysunąć dłoń przez otwarte okno w aucie przy 100 km/h i już mamy jakieś pojęcie z jakimi siłami mamy do czynienia :)

Pozdrawiam

Mustang 20-07-10 14:49

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 466200)
mowisz? a porownywales mase fabrycznych 185/65/14 do Twoich obecnych? nadal uwazasz ze masz "lekkie" koła?

ehh Misiek zmusiłeś mnie do zważenia zimówki:D
I wynik jest taki że zimówka(14" 185/65) waży tyle co moja letnia 17" 215/45 czyli troche ponad 15kg.

MisiekT 20-07-10 14:59

wow, no to 17" faktycznie ci sie udala lekka - jakbys mial kiedys mozliwosc to zmierz sama opone - az ciekaw jestem...
za to 14" strasznie ciezka [screwy]

Mustang 20-07-10 15:03

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 466216)
to zmierz sama opone

zmierzyć czy zważyć?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi