Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   problem z elektryką ? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=19649)

mzuberek 16-11-07 08:04

problem z elektryką ?
 
witam

w moim focusie mk1 na biegu jalowym (najbardziej widoczne) ale takze podczas jazdy wystepuje dziwne zjawisko (najbardziej widoczne wieczorem) - otoz przygasa oswietlenie (lampki kontrolne na desce rzdzielczej, oswietlenie w samochodzie jak wlaczone, oraz lampy przednie - tyle zaobserwowalem) - sa to ulamki sekund ale od razu widac ze cos jest nie tak

co moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy ?

z gory dziekuje za odpowiedzi
pozdrawiam
mzuberek

unitral 16-11-07 18:57

jeśli po chwili to ustępuje to nic nadzywczajnego - komputer sterujący pracą silnika reguluje obroty i po prostu są zbyt niskie co powoduje spadek napięcia co z kolei powoduje podniesienie obrotów - efekt - migotanie świateł.
Nie ma się co przejmować jeśli nie trwa to zbyt długo - ponad 10sekund.

Pozdrawiam

AsMfc 16-11-07 19:53

khem nie zupelnie - obroty 700-800 rpm jakie probuje utrzymac komputer maja zapewniac stale napiecie na ukladzie w foce - oprocz tego alternator musi temu podolac i teraz tak:
biegiem jalowym steruje tzw. silnik krokowy i on odpowiada za szybka reakcje i podbicie obrotow w foce tak by nie odczuc wachan napiecia.
Druga sprawa - alternator. Wydajnosc pradowa musi byc utrzymana, wiec alternator moze byc juz lekko wyzylowany, ale nie ma co sie martwic to norma w kazdym aucie.

Musisz sprawdzic jak bardzo spadaja obroty gdy to nastepuje.
Podlaczyc miernik do alternatora - przygazowac lekko i poscic gaz i zobaczyc jak zachowuje sie napiecie na nim.

Czasem tez tak sie dzieje jak mamy wlaczone urzadzenia dodatkowe, ktore obciazaja dodatkowo alternator.

mzuberek 17-11-07 11:50

Cytat:

Napisał AsMfc
Czasem tez tak sie dzieje jak mamy wlaczone urzadzenia dodatkowe, ktore obciazaja dodatkowo alternator.


wlasnie

jak urzadzenia sa powylaczane (swiatla i dmuchawa) to przygasania wogole nie ma, a jak wlacze swiatla to przygasanie jest

przy jakich obrotach to sie dzieje jeszcze nie zaobserwowalem, ale zrobie to dzisiaj albo jutro

tak sie zastanawiam czy wymieniac juz alternator i ile on kosztuje, czy czekac az padnie do konca :)

poza tym mam poprzepalanych kilka diod na desce tam gdzie sa liczniki - pewnie to tez wina zle pracujacego alternatora

pozdrawiam
mzuberek

[ Dodano: Sob 17 Lis, 2007 19:20 ]
...
sprawdzilem obroty silnika

po 10 minutach rozgrzewania silnika wolne obroty to 800 (bez swiatel i dmuchawy)

jak zapalam swiatla - to potrafi spadac nawet do 770

jak swiatla i ewntylator na 4 to spada nawet do 730 potm troche wzrasta

przygasa jak spada z szybkich na wolne ponizej 800 - wyglada to tak daje na 2500, puszczam gaz,
spada ponizej 800 (np 760) troche przygasa, a potem obroty troche wzrastaja 790 i juz nie
przygasa

pomiary zbieralem z komputera od gazu - podlaczylem sie pc przez odpowiedni sterownik

pozdrawiam
mzuberek

AsMfc 18-11-07 20:23

Cytat:

Napisał mzuberek
alternator i ile on kosztuje

zalezy, regenerowany czy nowy ... jakies max 500 zeta - na oko strzelam. Regenerowane za kilka stow mozesz dostac i nawet sa dobrej jakosc - zalezy kto to robil .

Cytat:

Napisał mzuberek
czy czekac az padnie do konca

daj do sprawdzenie / przeczyssczenia itd. jedynie co moze sie w nim(mechanicznie) popsuc to lozysko - bedzie strasznie szumiec.

Cytat:

Napisał mzuberek
pewnie to tez wina zle pracujacego alternatora

regulatora, ale one sa zasilane inaczej :| ciekawe .. diody tak szybko nie padaja do tego zasilane sa tak by nie mogly sie spalic :| zarowki zasilane sa impulsowo (podswietlenie), a kontrolki po przez tranzystory :| ...

mzuberek 18-11-07 21:03

...

to co moglo byc przyczyna ze diody zegarow sie poprzepalaly ? (nie wiem czy zegary podswietlane sa diodami bo jeszcze nie rozbieralem, ale wszystko przede mna)

pozdrawiam

AsMfc 18-11-07 21:10

Cytat:

Napisał mzuberek
(nie wiem czy zegary podswietlane sa diodami bo jeszcze nie rozbieralem, ale wszystko przede mna)

[panna] jesli nie wymieniales nic to sa zaroweczki :) i same z czasem padaja :) a juz myslalem, ze diody miales i sie popalily [hmm] czyli wszystko gra [bigok]

ja wymienilem zaroweczki na diody :)

mzuberek 18-11-07 21:41

...
a jaka jest roznica miedzy diodami a zaroweczkami (diody sa trwalsze i pobieraja mniej energii tyle wiem) ale czy dostatecznie jasno swieca ?

a jak bym wymienial na diody to jak je dobrac (typ, woltaz), jak w miejsca zaroweczek wstawic diody - wlutowac ?

moze ktos ma jakas instrukcje - czy trzeba uzywac wlasnej tworczosci [hammer] :D

AsMfc 18-11-07 23:56

Cytat:

Napisał mzuberek
ale czy dostatecznie jasno swieca ?

swieca dostatecznie jasno i nie masz problemu z przepalajacymi sie w przyszlosci kontrolkami ;) fajny efekt jest z kontrolkami od kierunkow - jak wlaczysz kierunki to juz tak nie zapalaja sie zwlocznie tylko nagle :mrgreen: ale to takie moje male spostrzezenie.
Majac diody jestem pewien co do trwalosci, a o przepieciu nie ma mowy w liczniku :mrgreen:

Co do montazu to ja to zrobilem chalupniczo :)
kawalek laminatu dioda i rezystor [bigok]

mzuberek 19-11-07 20:57

[FFI]
 
wracajac do sedna tematu - przygasanie odbiorników

znalazlem podobny post w innej rubryce
http://forum.focusklubpolska.pl/viewtopic.php?t=22524
cos tam bylo ze przyczyna moze byc tez akumulator

dzis zrobilem pomiary i wyszlo ze na akumulatorze jest 12,42V bez obciazenia i 12,13V ze swiatlami postojowymi - czyli nie do konca dobrze wedlug instrukcji focusa - wlasnie zamawiam prostownik zeby naladowac wiec zobacze czy to cos zmieni :)

jutro sprawdze jeszcze napiecie na regulatorze jakie podawane jest na akumulator - wyczytalem dzis ze powinno miescic sie miedzy 13,5-14,8V

[ Dodano: Sob 24 Lis, 2007 22:27 ]
witam

chcialem zmierzyc napiecie jakie daje regulator napiecia na akumulator jednak mam problemy z jego znalezieniem :)

czy moze ktos zaznaczyc na obrazku gdzie szukac tego ustrojstwa ?

http://www.mzuber.za.pl/index.html

apropo dodawania zalacznikow na forum - czy ta funkcja dziala ?


pozdrawiam
mzuberek

[ Dodano: Sro 28 Lis, 2007 09:59 ]
...


Akumulator doprowadzony do porządku - płyny uzupełnione i naładowany

Alternator po rozgrzaniu (3500obr/min silnika przez 2 minuty - tak jsk zaleca literatura do forda) podaje napiecie ladowania 14,48V - czyli pioprawnie

wiec przygasanie nie jest spowodowane ani akumulatorem, ani alternatorem

Wydaje mi sie ze spowodowane jest czym innym - a mianowicie jakims ukladem elektrycznym /elektronicznym ktory pozwala spadac obrotom silnika ponizej pewnej granicy - co dziac sie nie powinno i wowczas moze rzeczywiscie alternator nie wyrabia pradowo i stad te przygasanie

sa to tzw. stany nieustalone

rozwiazaniem problemu bedzie znalezienie ukladu ktory odpowiada za zmiane obrotow silnika z wysokich na niskie i doprowadzenie do stanu w ktorym uklad ten nie pozwoli na zmniejszenie obrotow silnika ponizej pewnej granicy

taki stan powienien wyeliminowac przygasanie

pozdrawiam
mzuberek


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi