Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [FF1] Auto ściąga w lewo (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=29077)

bcnemil 06-08-09 08:32

[FF1] Auto ściąga w lewo
 
Witam.

Krótko o aucie: Foka 2004 sedan, silnik 1.6, przebieg 160k, anglik.

Jako że trasa, którą codziennie pokonuje jest dość kręta, praktycznie zero dłuższej prostej to problem ten zauważyłem dopiero po jakiś 3 miesiącach od zakupu auta - teraz mam go już ponad 5.
Problem polega na tym, że auto ściąga lekko w lewo, zbieżność była robiona. Gdy kierownica wraca do pozycji z lewego zakrętu to nie wraca idealnie do środka, natomiast z prawego też nie wraca do środka, ale za to jest i tak bliżej środka po powrocie niż z lewego (mam nadzieję że zrozumiałe). Przy małej prędkości (ok. 40km/h) mogę kierownicę skręcić lekko w prawo i ona tak zostaje, dopiero przy większej auto zaczyna uciekać w lewo. Raz mi się zdazyło nie dopilnować ciśnienia w oponach i gdy w prawym kole było o 0.3 bara mniej to auto jechało praktycznie prosto jak powinno (większe opory koła - myślę dlatego) - to podaje tylko dla zobrazowania jak mocno ściąga auto. Inny objaw to przy dość ostrym zakręcie w prawo opony lekko zaczynają piszczeć, przy porównywalnym zakręcie w lewo nie ma tego. Żadne stuki czy jakieś prykanie nie wydobywa się z zawieszenia. Sprawdziłem czy przypadkiem klocek hamulcowy nie blokuje koła - wszystko jest jak powinno - oba koło kręcą się bez większych oporów.

Zanim pojadę do mechanika chciałbym zasięgnąć opinii kogoś kto już może miał podobne objawy w aucie - nie znam sie za wiele, więc wolę być prezygotowany na spotkanie z mechanikiem, żeby nie zaczął mi wciskać jak sie zorientuje, że nie jestem w temacie.

Czytałem podobne tematy, ale nie znalazłem konkretnej odpwiedzi.

Z góry dzięki za odpowiedzi

wojtiix 06-08-09 09:38

Chyba wypadaloby zrobic na "dzień dobry" cała geometrie [hmm]
Foka nie była bita??

Gimnastikball 06-08-09 10:20

Cytat:

Napisał bcnemil
prawo opony lekko zaczynają piszczeć, przy porównywalnym zakręcie w lewo nie ma tego.

Geometria przodu uwalona na maxa

bcnemil 07-08-09 07:57

Cytat:

Napisał wojtiix
Foka nie była bita??

A no właśnie i tu może być to, drzwi nie spasowane z prawej strony (przód i tył). Kontrolka od poduszek powietrznych działa jak powinna - tzn na tyle co zdążyłem się zorientować na podstawie kilku żródeł - co prawda do kompa nie podłanczałem auta - tam pewnie by coś wykazało gdyby wystrzeliły.

Jeszcze tylko pytanko odnośnie tego jakie są rokowania - czy uleczalne czy dać sobie z tym spokój i jeździc jak jest?

Dziękuję za odpowiedzi

Gimnastikball 07-08-09 08:13

Cytat:

Napisał bcnemil
Jeszcze tylko pytanko odnośnie tego jakie są rokowania - czy uleczalne czy dać sobie z tym spokój i jeździc jak jest?

zrobic, geometria kosztuje w pl 100 - 150
Tylko muszą zrobic wszystkie koła. Jak buda będzie krzywa to sie dowiesz, że sie nie da.
Możesz miec też jakąś tulęjkę wypracowaną - co również będzie rezultowało brakiem możliwości ustawienia geometrii, aż do czasu jej wymiany.

A ryzykujesz utratę panowania nad samochodem, szczególnie w sytuacji podbramkowej.
Do tego polecą Ci opony, ewentualnie łożysko..

MisiekT 07-08-09 08:45

bcnemil, zacznij od PEŁNEJ geometrii (nie samej zbieznosci) i to w porzadnym serwisie, na w pelni elektronicznym sprzecie (zeby nie bylo ze ktos sznurkami mierzy), poprzedzonej kontrola zawiasu... jak po tym sie nie poprawi to dopiero trzeba szukac dalej

PS. rozumiem ze kola sprawdzales czy nie sa pokrzywione?

Cytat:

Napisał bcnemil
zbieżność była robiona.

a mozesz wrzucic skan czy nie dostales podsumowania?

Artur83 07-08-09 09:58

MisiekT, w Focusie chyba tylko robi się zbieżność (przód i tył) kątków pochylenia koła i wyprzedzenia sworznia nie ustawisz, popraw mnie jeżeli się mylę. Kolega napisał, że jak spuści powietrza to mu nie ściąga, więc albo zbieżność albo opony. Jakby samochód był krzywy to żadną różnicą powietrza nie dałoby się zniwelować ściągania.

MisiekT 07-08-09 10:10

Cytat:

Napisał Artur83
w Focusie chyba tylko robi się zbieżność (przód i tył)

Cytat:

Napisał Artur83
kątków pochylenia koła i wyprzedzenia sworznia nie ustawisz, popraw mnie jeżeli się mylę

z moich obserwacji wynika ze (przynajmniej z przodu) ustawia sie 2 parametry (ale nie kat pochylenia kola, moze ten drugi)... nie moge znalezc zadnego wydruku z geometrii bo bym dal konkretny przyklad
w kazdym razie ustawienie zbieznosci za pomoca samego sznurka odpada :D

Artur83 07-08-09 11:09

Cytat:

Napisał MisiekT
Cytat:

Napisał Artur83
w Focusie chyba tylko robi się zbieżność (przód i tył)

Cytat:

Napisał Artur83
kątków pochylenia koła i wyprzedzenia sworznia nie ustawisz, popraw mnie jeżeli się mylę

z moich obserwacji wynika ze (przynajmniej z przodu) ustawia sie 2 parametry (ale nie kat pochylenia kola, moze ten drugi)...

Z tego co mi wiadomo, a geometrię ustawiałem już parę razy w różnych zakładach, w FFII ustawimy tylko zbieżność :( tak przynajmniej utrzymywali rzeczeni rzemieślnicy :)

A co do sznurków to ostatnio oglądając TVN Turbo i relację z Seat Super Copa Cup czy jakoś tak, wpadłem w osłupienie jak w takim Leonie ustawiali zbieżność przód + tył na UWAGA UWAGA... sznurkach :) oczywiście odpowiednio przypiętych do urządzenia na każdym kole, ale zero elektroniki... wszystko było w stopniach narysowanych na tym urządzenia co przypinają do koła (4 takie były) i jak przestawiali zbieżność to sznurek tylko wędrował po takim półksiężycu, na którym były stopnie narysowane i tak sobie ponowie rzeźbili :)

MisiekT 07-08-09 12:15

zgadza sie - tak sie kiedys robilo... tyle ze zeby zrobic naprawde dobrze w ten sposob trzeba byc swietnym fachura, a to zdarza sie teraz raczej rzadko

bcnemil 07-08-09 15:12

Cytat:

Napisał Artur83
a mozesz wrzucic skan czy nie dostales podsumowania?

Podsumowania nie dostałem - tylko informacja gdzie i kiedy wykonano ustawienia - ale gość mówił, że trzy stopnie przestawione - już nie wchodziłem w szczegóły które koło. Po zbieżności poprawiło się trochę.

Artur83 - podobnie słyszałem od jednego mechanika, że w Focusach to nie ma zbytniej możliwości ustawiania geometrii. A co do opon to Lewa opona ma około 7mm, prawa ok. 5mm, przód Pirelli P6000, tył Dunlop sport 01 - wszystkie nie sparciałe, wyglądaja dobrze

Przy wymianie opon z tyłu widziałem gość miał lekki problem z wyważeniem jednej z opon.

Będę próbować znaleść na miejscu jakiegoś speca od geometrii - ogólnie Anglicy mają opinię partaczy, a Polscy mechanicy to raczej bez wyposażenia w odp. sprzęt, więc może dopiero w Kraju znajdę kogoś dobrego.

Dziękuje za odpowiedzi - jak znajdę osobę która ustali co to za problem to będę informować na bieżąco co by można było skorzystać z tego tematu.

Pozdrawiam

Artur83 07-08-09 15:17

Cytat:

Napisał bcnemil
Cytat:

Napisał Artur83
a mozesz wrzucic skan czy nie dostales podsumowania?

Podsumowania nie dostałem - tylko informacja gdzie i kiedy wykonano ustawienia - ale gość mówił, że trzy stopnie przestawione - już nie wchodziłem w szczegóły które koło. Po zbieżności poprawiło się trochę.

Artur83 - podobnie słyszałem od jednego mechanika, że w Focusach to nie ma zbytniej możliwości ustawiania geometrii. A co do opon to Lewa opona ma około 7mm, prawa ok. 5mm, przód Pirelli P6000, tył Dunlop sport 01 - wszystkie nie sparciałe, wyglądaja dobrze

Przy wymianie opon z tyłu widziałem gość miał lekki problem z wyważeniem jednej z opon.

Będę próbować znaleść na miejscu jakiegoś speca od geometrii - ogólnie Anglicy mają opinię partaczy, a Polscy mechanicy to raczej bez wyposażenia w odp. sprzęt, więc może dopiero w Kraju znajdę kogoś dobrego.

Dziękuje za odpowiedzi - jak znajdę osobę która ustali co to za problem to będę informować na bieżąco co by można było skorzystać z tego tematu.

Pozdrawiam

Spróbuj przełożyć opony przód - tył, to najprostszy i najszybszy sposób, a dużo może powiedzieć.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi