Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=121)
-   -   Interwał wycieraczek w cx-ach, x100 i w FX-ach, by "gal (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=40)

lesio69 06-01-05 17:23

Interwał wycieraczek w cx-ach, x100 i w FX-ach, by "gal
 
Brak jednego kabelka w wiązce przewodów od przełącznika wycieraczek do sterownika nie może być przeszkodą w naprawieniu tego fabrycznego braku w wyposażeniu naszej Foczki. W/w kabelek w oryginale jest koloru białego a łączy konektorek nr 1 wtyczki c441 z konektorkiem nr 4 wtyczki c105. Wtyczka c441 wchodzi do przełącznika świateł przy kierownicy.To było proste teraz będzie ciekawsze.Wtyczka c105 znajduje się w module GEM - producent modułu to Siemens ,oznaczenie 5WK48730B. Moduł GEM "siedzi" ukośnie na module PCM. Tak naprawde to oba moduły są po stronie pasażera pomiędzy nadkolem a słupkiem przy nogach. Wtyczki i moduły widać po opuszczeniu max do dołu szuflady schowka
( poza gumowe ograniczniki i po wypięciu teleskopka z prawej). Do modułu GEM wchodzi sześć jednakowych wtyczek. Wtyczka c105 ma ... 23 styki.
Jest to pierwsza wtyczka u góry - skrajna. Druga skrajna ta na dole prowadzi tylko kabelki do modułu pod spodem - PCM. We wtyczce c105 interesuje nas tylko rząd pięciu "grubych "damskich konektorów przy krawędzi wtyczki.Kabelek można przylutować lub zacisnąć do grubego konektorka nr 4.Wtyczkę wyjmuje się z modułu po obróceniu do tyłu zatrzasku w kolorze żółtym. Do konektorka można się dostać po zdjęciu osłonki kabli z tyłu. Prowadzenie kabelka w kabinie dowolne np od kolumny kierownicy za radiem
(duuuuża dziurka) do schowka i dalej po wiązce do wtyczki c105.UWAGA!! wszystkie operacje na złączach należy wykonywać po rozłączeniu akumulatora i odczekaniu trzech minut dla pewności rozładowania wszystkich pojemności
( kondensatorów)w modułach !!Akumulator podłączamy po zakończeniu prac i zapięciu wszystkich złączy!!
Powodzenia - do dzieła !

Nessus 29-11-05 10:02

No tak, okazuje się że nie należe do grupy szczęścliwców, którzy posiadają ów cenny biały kabelek zamontowany :(
Przejrzałem 3 instrukcje instalacji kabelka i szczerze mówiąc najlepszy jest ten wystawiony na konkurencyjnym klubie forda.
Mam juz prawie jasność jak ten kabelek przprowadzić...
Czyli potrzebuje około 3 metrów kabla + coś co mi umożliwi skuteczne zamocowanie kabelka we wtyczkach.
Orientujecie sie może, jak to zrobic? Do lutownicy sie nie dotknę - są może jakieś nakładki czy coś, co sprawi, że kabelek nie bedzie wypadał z wtyczki?

Sorki ale jestem w te klocki [los]

AsMfc 29-11-05 18:33

Szkoda ze robie wypad do lutego pokazal bym Ci Nessus co i jak...razem ujazmili bysmy loczke :D to nic trudnego ... niedaleko Ciebie jest sklep z czesciami elektronicznymi i tam znajdziesz potrzebne Ci wtyczki do zaciskania na kabel i gniazda ;) Bez lutownicy powinno sie udac :) wystarczy mocno zacisnac wtyczke z kablem, ale wolal bym by najpierw kabelki pobielic cyna a pozniej zaciskac we wtyczki :)

Sklep jest jak sie z grunwaldzkiej zjezdza na cmentarz na gore przy samym moscie ...tam na tylach jest fajny sklep :smt002

Nessus 29-11-05 19:51

Dzieki za informacje AsMfc. W sumie to byłem w Obi i nabyłem i kabelek i zaciski. Z tym, że zaciski są spieprzone i musze zakupić inne.
Posiedziałem z godzine, rozmontowałem schowek i chyba wiem już wszystko.
Poczekam do soboty i sobie ten kabelek pociągne jak bedzie jasno.

driver 30-11-05 07:29

Nessus jak będziesz robił to cyknij kilka fotek i wrzuć na forum.Zobaczymy co wymąciłeś:)

Nessus 03-12-05 13:59

No udało mi się, interwał działa :D
Dla potomnych moja instrukcja instalacji:
1. Od strony pasażera otworzyć schowek. Po prawej stronie jest teleskop, spowalniający otwieranie schowka. Należy go wyczepić.
2. Scisnąć mocno boki schowka tak, żeby gumka przytrzymująca schowek przed opadnieciem na dół przeszła przez plastik. Schowek opadnie na dół
3. Po prawej stronie jest moduł GEM. Interesuje nas górna wtyczka.
4. Wyjąć górną wtyczke - wtyczki wyjmuje się odchylając żółty plastik do góry (banalne ale mi to zajęło troche czasu, zanim na to wpadłem). Przed wyciągnięciem wtyczki lepiej zdjąć osłonkę na kable - łatwiej sie zdejmuje.
5. Włożyć kabel z założonym pinem w puste miejsce, wtyczkę umieścic spowrotem w module GEM, założyć osłonkę.

Na tym zdjęciu widać moduł GEM oraz wpięty już kabelek:
http://img495.imageshack.us/img495/7299/pict16979bi.jpg

6. Zdjąć osłonę kolumny kierownicy (dól na śruby, górna na zatrzaski) oraz półkę pod kierownicą
7. Przeciągnąć kabel za/pod radiem od schowka do kolumny kierownicy
7. Wyciągnąć manetkę (interwał) a manetki wtyczkę.
8. W brakujęce miejsce umiescić drugi koniec kabla z pinem.

Na tym zdjęciu widzimy manetkę z interwałem po ściągnięciu obudowy kolumny kierownicy:
http://img468.imageshack.us/img468/1069/pict17019kn.jpg

9. Przetestować czy działa, złożyć wszystko do kupy i cieszyć sie interwałem.

Sorki, ale wiecej zdjęć mi nie wyszło - było zimno, a trudno się robi zdjęcia samemu.

driver 03-12-05 14:25

no to nic tylko wilkie gratulki za zrobienie i podziekowania za chwile zdjecia :)

grzehoo 03-12-05 14:31

Wow, Nessus, brawo!
Nie poznaję kolegi sprzed kilku tygodni, kiedy to pomagałem z radiem! No pięknie :) gratulacje.

Cytat:

Napisał Nessus
Przeciągnąć kabel za/pod radiem od schowka do kolumny kierownicy

Dla mnie ten punkt wydaje się najbardziej problematyczny. Moje pytanie: JAK?

Nessus 03-12-05 15:47

Dzieki driver i grzehoo za pochwały. A żebyście wiedzieli, że mnie to [los] kosztowało dużo zachodu i nerwów.
Co chwile latałem od komputera do narzędzi, od narzędzi do samochodu. W sumie dla osoby, która jest troche obcykana, to ta instalacja to jest banał.
Już to, że ja sobie poradziłem, to najlepsza remonendacja :D
Cytat:

Napisał grzehoo
Dla mnie ten punkt wydaje się najbardziej problematyczny. Moje pytanie: JAK?

Tam jest prześwit. Ja miałem taki kawał długi kawał pręta, przykleilem do niego kabelek i przeciągnąłem.

jkb^^ 06-06-06 23:53

siema czy to co opisujecie to sie tyczy naprawy wycieraczek a dokladnie tego ze nie chca one wracac lub sie zatrzymuja? bo ja wlasnie mam taki problem, ze jak daje wajche od wycieraczek na dol zeby mi raz przelecialy to w momencie jak puszcez wajche to wycieraczki sie zatrzymuja nie robia pelnego jednego cyklu przetarcia tylko sie zatrzymuja w miejscu kiedy puszcze wajche od wycieraczek, gdzies tu sie doczytalem ze to chodzi o przekaznik do wycieraczek ze jest zepsuty i ze to byl czesty problem w focusach x-100 z 2003 roku a taki wlasnie posiadam, czy ten patent z tym kabelkiem to sie tyczy tegoz wlasnie problemu zatrzymywania wycieraczek czy to jakas inna bajka? :)

NeroN 07-06-06 00:16

Nie, to się tyczy róznych prędkości (czasów) "przecierania.

Poszukaj na forum, już coś było o tych wyceieraxach co wracać nie chcą [hmm]

unitral 26-08-06 14:24

Re: Interwał wycieraczek w cx-ach, x100 i w FX-ach, by "
 
Witam serdecznie

Cytat:

Napisał lesio69
Do modułu GEM wchodzi sześć jednakowych wtyczek. Wtyczka c105 ma ... 23 styki.
Jest to pierwsza wtyczka u góry - skrajna. Druga skrajna ta na dole prowadzi tylko kabelki do modułu pod spodem - PCM.

A w moim module GEM jest tylko jedna wtyczka... Czy to normalne?
Nie mam klimy, pilota do centralnego zamka, fabrycznego alarmu, chyba poza ABS i elektrycznymi szybami z przodu nic niema co wymaga funkcji czasowych :)

Niestety niemam tez białego kabelka :( Spradzałem przy wtyczce manetki.... jednego brakuje - białego:)

Czy w czyimś module też jest tylko jedna wtyczka?



Będę musiał chyba poszukać miernik i sprawdzić czy kabelki od wycieraczek dochodzą do tego modułu i czy wtyczka ma oznaczenia o jakich tu piszecie :)

Pozdrawiam

[ Dodano: Sob 26 Sie, 2006 14:27 ]
Aaaa i nie mam też spowalniacza do schowka ;D

ramcin 28-12-06 11:10

Witam

Moja foczka ma biały kabelek i czy wymiana manetki wycieraczek na nową z regulacją częstotliwości coś pomoże......

Sado 03-02-07 22:48

Cytat:

Napisał Nessus
No udało mi się, interwał działa :D
Dla potomnych moja instrukcja instalacji:
1. Od strony pasażera otworzyć schowek. Po prawej stronie jest teleskop, spowalniający otwieranie schowka. Należy go wyczepić.
2. Scisnąć mocno boki schowka tak, żeby gumka przytrzymująca schowek przed opadnieciem na dół przeszła przez plastik. Schowek opadnie na dół
3. Po prawej stronie jest moduł GEM. Interesuje nas górna wtyczka.
4. Wyjąć górną wtyczke - wtyczki wyjmuje się odchylając żółty plastik do góry (banalne ale mi to zajęło troche czasu, zanim na to wpadłem). Przed wyciągnięciem wtyczki lepiej zdjąć osłonkę na kable - łatwiej sie zdejmuje.
5. Włożyć kabel z założonym pinem w puste miejsce, wtyczkę umieścic spowrotem w module GEM, założyć osłonkę.

Na tym zdjęciu widać moduł GEM oraz wpięty już kabelek:
Obrazek

6. Zdjąć osłonę kolumny kierownicy (dól na śruby, górna na zatrzaski) oraz półkę pod kierownicą
7. Przeciągnąć kabel za/pod radiem od schowka do kolumny kierownicy
7. Wyciągnąć manetkę (interwał) a manetki wtyczkę.
8. W brakujęce miejsce umiescić drugi koniec kabla z pinem.

Na tym zdjęciu widzimy manetkę z interwałem po ściągnięciu obudowy kolumny kierownicy:
Obrazek

9. Przetestować czy działa, złożyć wszystko do kupy i cieszyć sie interwałem.

Sorki, ale wiecej zdjęć mi nie wyszło - było zimno, a trudno się robi zdjęcia samemu.

Zapodałem interwał - REWELACJA!
Zdjęć nie ma co robić bo kolega Nessus zrobił co trzeba to JEST naprawdę prostackie do zrobienia.
Jeżeli ktoś nie wie, albo sięboi to zapraszam do siebie i chętnie mu pomogę (nie boję się lutownicy [hmm])

Dodam tylko dla ścisłości

Brak punktu najważniejszego -
0. Odłącz plusową klemę od akumulatora - potrzebny klucz 10

Do punktu 4 - hehe trochę mnie zmyliło odginanie "do góry" bo jak się siedzi po stronie pasażera mając moduł GEM przed sobą to odchylanie wychodzi nie do góry ale w lewo ;-) Ściąganie osłonki przed zdjęciem wtyczki nie było konieczne - przed włożeniem nasuwki - niezbędne. Aha jak ktoś potem zapomni o zalożeniu tej osłonki przed wepchnięciem wtyczki w moduł GEM to nie szkodzi - ona potem ślicznie się nasuwa.

Tak BTW materiałów - ja kupowałem u nas w Kielcach na Wspólnej (ziomale powinni znać ten sklep) - zaniosłem przełącznik wycieraczek i powiedziałem, że potrzebuję nasuwkę na takie piny - 2 sztuki bo we wtyczce do GEM jest identyczne gniazdko na tą nasuwkę więc swobodnie kupuje się identyczne. Dali mi kurcze troszkę za małe (chlebotały się w gniazdkach, ale poszły "na wcisk" i stykają aż miło.
3 metry kabla to stanowczo za dużo - 2m to już jest duży zapas - no chyba że ktoś zamierza ten kabel prowadzić pod tylnymi siedzeniami :mrgreen: no trzeba wziąć 4 :P

PS
Mój kabelek ma kolor...brązowy :P

Arturek 04-02-07 10:13

Witam
W niemieckim klubie focusa jest opis ze zdjęciami http://www.ffcd.de/selfmade/focus_1/...scherhebel.pdf

Na rosyjskim forum focusa są zdjęcia (wyjęte z niemieckiego opisu) całej procedury wymiany przełącznika:

zdiełaj sam

pozdrawiam
Arturek

Sado 04-02-07 15:20

Eeeeee co Ty opowiadasz - szwaby ZAŁOŻYŁY, że masz "biały kabelek" - wymiana przełącznika to w sumie w całej operacji jest najprostsza...poszli na łatwiznę krótko mówiąc.

Ruscy chociaż pokazali wtyczkę do GEM...czy te zdjęcia od ruskich są ściągnięte od szwabów...mam wątpliwości.

suchy666 10-03-07 23:12

witam
a ile taki interwał kosztuje w aso lub ile trzeba by zaplacic poza aso??
pozdrawiam [metal]

lobuzek 27-01-08 09:45

W ASO manetka kosztuje ok.250 zł. Ja kupiłem używkę za 50 zł, złapałem kontakt do elektryka z Forda i za kolejne 50 zł pociągnął kabel i interwał działa.

Arturek 27-01-08 21:17

Cytat:

Napisał Sado
Ruscy chociaż pokazali wtyczkę do GEM...czy te zdjęcia od ruskich są ściągnięte od szwabów...mam wątpliwości.

Watpisz, a nie masz racji!
Na nieistniejącej stronie niemickiego klubu Focusa była porada.
Właśnie z tej porady ruscy pobrali zdjęcia.
Niemieckie porady udało mi się pobrać zanim zlikwidowali tą stronę.
Poniżej udostępniam dla niedowiarków niemiecką poradę w formacie PDF
http://www.republika.pl/fefk/wischerhebel.pdf
pozdrawiam
Arturek
P.S. Podaję dokładniejszy link który poniżej podał kolega MOONS
http://www.foka24.de/Focus/Intervallwischer.html

moons 27-01-08 21:55

a jeszcze lepiej jest opisane i pokazane tutaj i do Focusów przed liftem i po lifcie, bo jest znacząca różnica.
Pozdrawiam

AR3S 21-05-08 14:33

No i lipa ...

Manetka z interwałem kupiona, kabelek pociągnięty od modułu GEM do wtyczki manetki.

Efekt ... no cóż brak ... jedynie po przekręceniu kluczyka w 2 pozycję w stacyjce wariowały wskaźniki prędkości i obrotów (podskakiwały sobie radośnie) .

Ma ktoś jakiś pomysł ?

Sado 21-05-08 20:35

No może źle podłączyłeś ten kabelek - nie w tę "dziurę" we wtyczce GEm...

Karuk 20-09-08 15:44

Witam!

Mam takie pytanko, bo kupiłem manetke i zabierając się za przeciąganie kabelka okazalo sie ze mam malego zonka... mianowicie zamiast znalezc GEM jak opisane jest w kilku innych watkach znalazlem cos takiego.

http://img87.imageshack.us/img87/4910/gemeq8.th.jpghttp://img87.imageshack.us/images/thpix.gif

Jak widac tam jest tylko jedna wtyczka ;/

I nie wiem teraz jak mam to podlaczyc, a poza tym zaczalem sie obawiac ze moge nie miec w ogole mozliwosci podlaczenia interwalu (a manetke juz kupilem ;/)

unitral 21-09-08 09:42

Niestety masz rację, nie podłączysz do tego modułu nowej manetki z interwałem.
Jest to najuboższa wersja modułu GEM instalowana w wersjach Ambiente.
Sam miałem ten problem w poprzedniej foce.
Jedyna rzecz jaką ten modół obsługuje to sterowanie pilotem od centralnego zamka.

Pozdrawiam.

Karuk 21-09-08 13:22

W takim razie widac jest ostrzezenie, dla tych co chca zalozyc sobie interwal - sprawdzcie czy wasz modul ma taka opcje...
szkoda ze ja nie sprawdzilem

Dzieki za pomoc

jacoo 27-09-08 11:48

przepraszam za odgrzewanego kotleta, ale.....

prosze mi odpowiedzieć fachowym zdaniem czy moj fokacz ma podpięcie do czasówki??
Zrobiłem kilka zdjec kostki przy przełączniku i tego modułu sterującego za schowkiem i..........białych kabelków mam kilka...stąd moje pytanie czy dam rade załóżyc czasówke bez ciągnięcia dodatkowego kabelka?


http://sep27.imgshare.us/7S8.jpg

http://sep27.imgshare.us/71H.jpg

http://sep27.imgshare.us/706.jpg

http://sep27.imgshare.us/7fF.jpg

unitral 27-09-08 13:16

da rade, sprawdz czy w odpowiednic pinach masz tn biły kabelek....

moons 27-09-08 13:58

Cytat:

Napisał jacoo
prosze mi odpowiedzieć fachowym zdaniem czy moj fokacz ma podpięcie do czasówki??

Masz kabelek założony. Dokładnie chodzi o pin numer 1. Popatrz od przodu tam powinny być opisane piny i zobaczysz że masz na pierwszym pinie biały kabelek.

Cytat:

Napisał Karuk
Mam takie pytanko, bo kupiłem manetke i zabierając się za przeciąganie kabelka okazalo sie ze mam malego zonka... mianowicie zamiast znalezc GEM jak opisane jest w kilku innych watkach znalazlem cos takiego.

A masz Focusa po lifcie? Bo mi to wygląda na to że masz Focusa przed liftem i tam inaczej trzeba podłączyć ten biały kabelek. Jeśli Focus jest przed liftem to trzeba pociągnąć kabelek do wtyczki C11 (czarna) za skrzynką bezpieczników i wpiąć go tam na pinie 15

Pozdrawiam

Karuk 27-09-08 16:01

Cytat:

Napisał moons
A masz Focusa po lifcie? Bo mi to wygląda na to że masz Focusa przed liftem i tam inaczej trzeba podłączyć ten biały kabelek. Jeśli Focus jest przed liftem to trzeba pociągnąć kabelek do wtyczki C11 (czarna) za skrzynką bezpieczników i wpiąć go tam na pinie 15
Pozdrawiam

Tak, mam przedliftingowy.
Moja nadzieja wrocila (niby interwal to glpota, ale mnie wkurzalo, ze go nie mam), moglbys dokladniej jakos to opisac, bo wole byc pewnym na 100% jak bede cos wpinal.

Dzieki wielkie

moons 27-09-08 17:51

Cytat:

Napisał Karuk
moglbys dokladniej jakos to opisac, bo wole byc pewnym na 100% jak bede cos wpinal.

Skoro nie masz kabelka to musisz zaopatrzyć się w kawałek kabelka wystarczy przekrój 0,35mm. I dwa piny. Piny niestety nie są do końca takie jak np. w kostce ISO ale z takiej kostki też podejdą. (Ewentualnie można skoczyć na szrot i może się uda kupić taką np jak przy manetce i wtedy masz aż 10 pinów do różnych modyfikacji :D ) Jeden koniec wpinasz do kostki przy manetce do pina 1. Odkręcasz skrzynkę bezpieczników, odwracasz i masz mnóstwo wtyczek i kabelków :shock: . Wtyczkę którą potrzebujesz masz na samej górze (tam gdzie spięte są wszystkie kable nad CTMemem) druga od lewej - czarna i wpinasz się do niej na pin 15. Na wtyczkach masz wszystko ładnie opisane gdzie są jakie numery pinów. Tylko sprawdź czy w skrzynce bezpieczników jest tam też pin. Bo jeśli nie ma to raczej klapa i tylko wymiana skrzynki bezpieczników ratuje Ciebie.
Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi