Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] 200tyś przebieg jaki olej (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=34567)

lukasz851028 12-01-10 19:01

200tyś przebieg jaki olej
 
witam
PROSZE O OPINIE odnośnie jaki jest najlepszy olej przy 200 tysiącach przebiegu 5W40 CZY 10W40 obecnie zalałem formuła plus 10W40 czy to był dobry wybór

z góry dziekuje!!!

berkov 12-01-10 19:04

ja mam tej samej lepkosci tyle ze castrola maganteca i nie narzekam przebieg to 178 tysiecy

langolier 12-01-10 19:09

a jak koledzy poradzą inny to zmienisz ?
jaki był poprzednio olej ?
brał silnik olej ? ile ?

ja mam też Skodę Felicie 1.3 rocznik 1998, 220tys.km i od nowości wlewam 5W40 (Castrol TXT, później Magnatec) i nigdy nie dolałem oleju między wymianami.
Nie bierze oleju to po co wlewać gęstszy ?

przem1987 12-01-10 19:43

Cytat:

Napisał lukasz851028 (Post 403767)
witam
PROSZE O OPINIE odnośnie jaki jest najlepszy olej przy 200 tysiącach przebiegu 5W40 CZY 10W40 obecnie zalałem formuła plus 10W40 czy to był dobry wybór

z góry dziekuje!!!

jezeli juz zalales 10w40 to musisz zostac przy półsyntetyku, nie radze wracać na pełen syntetyk

przy kolejnej zmianie mogłbyś sie pokusić np na castrola, obecnie jeden z najlepszych oljow na rynku

lukasz851028 12-01-10 20:13

dzieki za odpowiedzi.

nie wiem jaki był poprzednio bo kupiłem nie dawno foke z belgii i nie był karteczki.

Falcon 13-01-10 09:34

Cytat:

Napisał lukasz851028 (Post 403767)
witam
PROSZE O OPINIE odnośnie jaki jest najlepszy olej przy 200 tysiącach przebiegu 5W40 CZY 10W40 obecnie zalałem formuła plus 10W40 czy to był dobry wybór
z góry dziekuje!!!

Dlaczego pytasz po fakcie,a nie przed?

grzybek 13-01-10 10:06

Nie rozumiem kto wbija ludziom do głowy głupoty typu
<100tys. - syntetyk
100-200tys. - półsyntetyk
>200tys. - mineralny
Z większą głupotą się w życiu nie spotkałem. Po jaką cholerę zmieniać olej w ten sposób :?: Jeżeli auto nie bierze nic między wymianami to na syntetyku powinno się jeździć i do 1mln km. Trzeba być kretynem żeby tworzyć takie teorie.

cocolino 13-01-10 11:05

Ja mam niby 148 kkm chociaż pewnie ze 100 jeszcze można dorzucić i dzisiaj zamówiłem Formule F i perdziele. Filtry ori, olej ori, powinno być ok, chociaż nie wiem co było wcześniej lane. Na 4 kkm, które zrobiłem nie wziął ani kropli.

mlz 13-01-10 11:06

Cytat:

Napisał grzybek (Post 403964)
Nie rozumiem kto wbija ludziom do głowy głupoty typu
<100tys. - syntetyk
100-200tys. - półsyntetyk
>200tys. - mineralny
Z większą głupotą się w życiu nie spotkałem. Po jaką cholerę zmieniać olej w ten sposób :?: Jeżeli auto nie bierze nic między wymianami to na syntetyku powinno się jeździć i do 1mln km. Trzeba być kretynem żeby tworzyć takie teorie.

Mysle, ze chodzi tu o profilaktyke. Wiesz... powiedzmy ze autem przejezdzamy 15tys km rocznie. Po dziesieciu latach mamy 150tys i wlasciwe to takie auto - umawiamy sie, ze jest juz zlomem i mozna je spuscic w przepasc, wiec obojetne co mu sie tam wleje... a "bezpieczniej" (i taniej) jak wlejemy cos gestszego, zeby tego nie jadl i w miare jezdzil. Zauwaz ze jak ktos slyszy 200tys przejechane to mu sie wlos jezy na glowie. A przeciez niczym niezwyklym jest 400tys czy nawet 1mln kilometrow. Cofaja liczniki wlasnie z powodu nieslusznie obowiazujacych stereotypow. Swoja droga mysle, ze przecietnym autem przejezdza sie wlasnie ok 100-200tys i w tym momecie buda szybciej sie "starzeje" niz silnik. Wydaje mnie sie, ze stad bierze sie caly ten kretynizm.

Ranid 13-01-10 11:15

Każdy chce jak najlepiej dla silnika,bierze pod uwagę specyfikacje oleju,cyfry,litery na nim wybite a tu okazuje się że wszystkie firmy robią klienta w balona co do jakości.Od 1999r wszyscy producenci mogą nazywać różnie oleje,np.wysokorafinowany olej mineralny - syntetycznym,napis na opakowaniu ''Synthetic Technology'' taki napis ma Formula F 5W30 w którym jest 30% tylko syntetyku.Pełny syntetyk ma napis ''Fully synthetic'' i nie kosztuje 95zł za 5litrów tylko ponad 200zł za 4litry.Ja leje Castrol magnatec diesel 10W40 i jest OK.[260tyś].

grzybek 13-01-10 11:35

Ja leję właśnie "fully synthetic", niedługo stuknie raptem 120kkm ale nie mam zamiaru go zmieniać dopóki nie będzie żarł 1l/1kkm. Teraz między wymianami co 20kkm nie widać jakiegokolwiek ubytku więc pewnie prędzej się Foka rozleci :lol:

Ranid 13-01-10 12:05

Cytat:

Napisał grzybek (Post 404013)
Ja leję właśnie "fully synthetic", niedługo stuknie raptem 120kkm

Na turbinę może jest dobry,na łańcuch lepszy chyba 10W a zaworów hydraulicznych nie masz,wydaje mi się że nie ma potrzeby wydawać kasy.

Liebre 13-01-10 12:53

Przy 185 kkm leję syntetyk i jeszcze się nie zdarzyło abym musiał coś dolać pomiędzy wymianami.

kanzi 13-01-10 22:59

aktualnie 207 tys. nic nie dolewam i leje castrol Magnatec Diesel 10w40 (10w bo nie wiedziałem jaki lał poprzedni właściciel)

langolier 14-01-10 08:35

Cytat:

Napisał kanzi (Post 404326)
aktualnie 207 tys. nic nie dolewam i leje castrol Magnatec Diesel 10w40 (10w bo nie wiedziałem jaki lał poprzedni właściciel)

Uzupełnij profil, proszę.
To tylko chwila a bardzo ułatwia innym :)

marcin/anka 14-01-10 08:50

Cytat:

Napisał przem1987 (Post 403780)
jezeli juz zalales 10w40 to musisz zostac przy półsyntetyku, nie radze wracać na pełen syntetyk

przy kolejnej zmianie mogłbyś sie pokusić np na castrola, obecnie jeden z najlepszych oljow na rynku

ja kupiłem foke z niemiec z przebiegiem 170 tyś km.też nie wiedziałem jaki olej był poprzednio,więc tak na chłopski rozum,do pewności zalałem mobilem 10W40. [2 wymiany,30 tyś km]
jak to powiedziałem kumplowi,mechaniorowi,to opoierdolił mnie i kazał przejść na formule f 5W. i tak zrobiłem,teraz mam 210 tyś i wszystko ok,oleju nie bierze,wycieków nie ma i zimą zawsze lepszy rozruch na rzadszym oleju

cocolino 14-01-10 10:27

Formula F to też półsyntetyk. Pytanie do kogoś w temacie. Do benzyny i do diesla idzie ta sama Formula F ? => http://ford.sklep.pl/pl,product,3883...,5,litrow.html

langolier 14-01-10 10:51

Cytat:

Napisał cocolino (Post 404447)
Formula F to też półsyntetyk.

Skąd to info ? Na podanej przez Ciebie stronie stoi jak byk "w pełni syntetyczny"...
Cytat:

Napisał cocolino (Post 404447)
Pytanie do kogoś w temacie. Do benzyny i do diesla idzie ta sama Formula F ? => http://ford.sklep.pl/pl,product,3883...,5,litrow.html

Półsyntetyk półsyntetykowi nierówny, podobnie jak syntetyk syntetykowi.
Najpopularniejsza u nas specyfikacja XXW-YY jest tak naprawdę bardzo pobieżna i nie uwzględnia wielu czynników, z których najważniejszym są właściwości fizyko-chemiczne oleju. Dwa oleje o tym samym oznaczeniu XXW-YY mogą mieć te właściwości tak różne, że pierwszy nadaje się do określonych silników - a drugi już nie.
Oczywiście nie wszystkie cechy daja o sobie znać w krótkim czasie, więc większość z nas zapewne uznaje, że "skoro olej X nie powoduje żadnych ujemnych reperkusji a jest tańszy o 30% od oleju Y, który jest zalecany do określonego typu silnika - to po co przepłacać ?"
Nie wiem, czy takie podejście jest właściwe ale nie mam żadnych podstaw by twierdzić, że olej np. ACEA A3/B4 może spowodować awarię silnika lub jego gorszą pracę w porównaniu do ACEA A1/B1 (zalecanego).
Jednak dobre samopoczucie i brak późniejszej potencjalnej traumy ("mogłem wlać odpowiedni...") jest warte poszukania i ewentualnej dopłaty do bardziej odpowiadającego oleju...
Wracając do Forda, i znając jego politykę cenową, to "trochę" jednak mnie dziwi, że sprzedaje on w oficjalnym kanale dystrybucyjnym 5 litrową bańkę oleju Castrola (Formula F) za niecałe 100zł (~20zł/litr !), podczas gdy inny olej, produkowany przez Castrola, odpowiadający mojemu silnikowi (Magnatec A1 Professional o tych samych specyfikacjach) kosztuje ponad 100% więcej (i to przy zakupie przez Allegro).
Po prostu wydaje mi się to mocno podejrzane, a tłumaczenie, że "Castrol robi ten olej specjalnie dla Forda i dlatego może być tańszy" - mocno naciągane i trudne do wytłumaczenia

marcin/anka 14-01-10 10:58

http://ewcar.pl/pl,product,376174,ol...ft,14e9ec.html

piszą,że do diesla i będzynki

K26 14-01-10 11:16

Przebieg mojej foki niby 160 tyś - przypuszczalnie ma 260 jeżeli nie 300 tyś. Mechanik leje mi Castrol Magnatec 10W40.

Jacek145_JJ 14-01-10 11:50

Cytat:

Napisał przem1987 (Post 403780)
jezeli juz zalales 10w40 to musisz zostac przy półsyntetyku, nie radze wracać na pełen syntetyk

No nie do konca sie zgodze. Wszystko zalezy od kondycji silnika. Podam Ci swoj przyklad - Focus 1.6 benzyna, kupiony z przebiegiem 157 000 km (niepotwierdzony), zalalem go Formula XR 10W40, po czym po wnikliwej lekturze roznych stron, forum itp. na temat olejow samochodowych zalalem silnik przy 181 000 km pelnym syntetykiem Mobila 5W50. Wiem, ze nie spelnia on "srodowiskowych" wymagan Forda (nie jest olejem wolnobieznym, jak zalecana przez Forda Formula 5W30), ale z pewnoscia smaruje lepiej niz XR. Na 10W40 oleju ubywalo w granicach 0,3-0,4l/1000km, w tej chwili mam przebieg 188 000 km, ubytku oleju na 1000km nie jestem w stanie zmierzyc (pierwsza dolewka po 3000km - 0,2l), silnik jak byl czysty i szczelny tak dalej jest, spalanie paliwa takie jak na polsyntetyku.

Co do diesla, lepiej pewnie sprawdzi sie jakis 5W40, np. Liqui Moly albo Motul.

Co do opinii, ze przy takim a takim przebiegu trzeba przejsc na taki a taki olej - to tylko mity, ktore wielokrotnie powtarzane przez kierowcow i mechanikow staly sie obowiazujacymi zasadami. Jesli silnik jest zdrowy, to chocby mial i 300 000 km to zawsze lepiej bedzie chodzil na pelnym synteyku niz pol czy mineralnym (a niektore wrecz wymagaja tego, zeby stosowac tylko syntetyki - np. 2.5 TDi koncernu VW, w ktorym regularnie zacieraja sie walki po zalaniu nie-syntetycznymi olejami).

Ale to tylko moje prywatne wnioski. ;)

Zac 14-01-10 13:55

WItam, ja mam takie pytanie, otoz mam problem, gdyz slychac u mnie lancuszek rozrzadu, mimo wymiany go na nowy, lancuch po ponownym rozebraniu wyglada dalej jak nowy i nic sie z nim nie dzieje napinacz wymieniony.... Mechanik sugeruje zmienic olej na 5w40 castrona magnatec, tylko nie cche rozsczelnic silnika, do tej pory uzywam formule e 5w30 i nie wiem czy zalac F, czy magnateca czy w ogole polsyntetyk 10w40 dobrej marki, moze mi cos poradzicice?

Kubuch 14-01-10 13:57

Co to za samochód?

cocolino 14-01-10 15:03

Cytat:

Napisał langolier (Post 404455)
Skąd to info ? Na podanej przez Ciebie stronie stoi jak byk "w pełni syntetyczny"...

Półsyntetyk półsyntetykowi nierówny, podobnie jak syntetyk syntetykowi.
Najpopularniejsza u nas specyfikacja XXW-YY jest tak naprawdę bardzo pobieżna i nie uwzględnia wielu czynników, z których najważniejszym są właściwości fizyko-chemiczne oleju. Dwa oleje o tym samym oznaczeniu XXW-YY mogą mieć te właściwości tak różne, że pierwszy nadaje się do określonych silników - a drugi już nie.
Oczywiście nie wszystkie cechy daja o sobie znać w krótkim czasie, więc większość z nas zapewne uznaje, że "skoro olej X nie powoduje żadnych ujemnych reperkusji a jest tańszy o 30% od oleju Y, który jest zalecany do określonego typu silnika - to po co przepłacać ?"
Nie wiem, czy takie podejście jest właściwe ale nie mam żadnych podstaw by twierdzić, że olej np. ACEA A3/B4 może spowodować awarię silnika lub jego gorszą pracę w porównaniu do ACEA A1/B1 (zalecanego).
Jednak dobre samopoczucie i brak późniejszej potencjalnej traumy ("mogłem wlać odpowiedni...") jest warte poszukania i ewentualnej dopłaty do bardziej odpowiadającego oleju...
Wracając do Forda, i znając jego politykę cenową, to "trochę" jednak mnie dziwi, że sprzedaje on w oficjalnym kanale dystrybucyjnym 5 litrową bańkę oleju Castrola (Formula F) za niecałe 100zł (~20zł/litr !), podczas gdy inny olej, produkowany przez Castrola, odpowiadający mojemu silnikowi (Magnatec A1 Professional o tych samych specyfikacjach) kosztuje ponad 100% więcej (i to przy zakupie przez Allegro).
Po prostu wydaje mi się to mocno podejrzane, a tłumaczenie, że "Castrol robi ten olej specjalnie dla Forda i dlatego może być tańszy" - mocno naciągane i trudne do wytłumaczenia

Było na forum z mylion razy. Piszą, że jest a i tak nie jest. Mnie bardziej zastanawia jak to możliwe, że do benzin i do diesla Ford zaleca ten sam olej :|

filipous 14-01-10 15:16

ja mam ze 111 tyś km. i kurde coś mi bierze troszkę . Na 3000 km przejechanych mam jakieś 3 setki wlane. Leję oczywiście olej fabryczny .

Zac 14-01-10 15:23

Cytat:

Napisał Kubuch (Post 404524)
Co to za samochód?

sorki, mialem w opisie ale zniknelo.... focus 1.8 tdci 2002 rok 115km.

Ranid 14-01-10 15:29

Cytat:

Napisał Zac (Post 404522)
slychac u mnie lancuszek rozrzadu,

Ma mechanik dobry słuch a może słuchawki przykładał.Lepiej sprawdż co innego a łańcuch zostaw w spokoju,olej też.

Zac 14-01-10 15:50

przykladal, aso forda tez powiedzialo lancuch, a lancuch nowka za 700zł z aso:) sam nie wiem, jezdzi normlanie pali malo, wiec jezdze:)

MONSTERA 14-01-10 23:34

Cytat:

Napisał langolier (Post 404455)
Wracając do Forda, i znając jego politykę cenową, to "trochę" jednak mnie dziwi, że sprzedaje on w oficjalnym kanale dystrybucyjnym 5 litrową bańkę oleju Castrola (Formula F) za niecałe 100zł (~20zł/litr !), podczas gdy inny olej, produkowany przez Castrola, odpowiadający mojemu silnikowi (Magnatec A1 Professional o tych samych specyfikacjach) kosztuje ponad 100% więcej (i to przy zakupie przez Allegro).

A widziałeś w marketach produkty markowe sprzedawane pod inną nazwą (przeważnie sieciową i niższą ceną).....
Ile osób słyszało o takim oleju - Ford Formula, a ile o Castrolu.......

Do poczytania.....
http://www.auto-swiat.pl/wydania/art...21799&Strona=1

cocolino 14-01-10 23:41

Co ta cena robi z ludzi. Zły bo za tani ...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi