Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Samochód pływa - prośba o sprawdzenie wydruku geometrii 3D (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=82535)

Arturr300 06-10-18 02:23

Samochód pływa - prośba o sprawdzenie wydruku geometrii 3D
 
Witam serdecznie.
Jakiś czas temu (maj br.) miałem robione kompletnie tylne zawieszenie - wszystkie tulejki, łączniki, amortyzatory. Wszystko było dokręcane pod obciążeniem. Po tym pojechałem na geometrię 3D. Otrzymałem wydruk, który załączam tutaj: https://i.imgur.com/KvrcMo0.jpg
Problem polega na tym że samochód "pływa". Ciężko utrzymać prosty tor jazdy - jak już zaczyna go lekko znosić, to lekka kontra nie powoduje powrotu do prostego toru jazdy, a odbicie w drugą stronę. Po prostu układ kierowniczy jest strasznie czuły, nie ma "martwego pola" w którym jedzie prosto.
Nie znam się na wartościach z tego wydruku, na początku myślałem że jest wszystko OK. Jednak fakt że ustawili mi krzywo kierownicę (choć samochód po jej puszczeniu jechał idealnie prosto), dał mi do myślenia. Teraz widzę, że w wielu polach wartości lewa strona/prawa różnią się i to o wiele.
P.S. Wiem że jest październik, jednak po prostu późno zabrałem się za napisanie tego wątku, problem jest ten sam i wciąż aktualny... Zmieniałem felgi razem z oponami - na alu 15", wciąż to samo.
Samochód nie ma żadnego bicia, po prostu "pływa", niezależnie od opon.
Z przodu luzów w zawieszeniu nie zauważyłem. Łączniki były niedawno wymieniane, po obydwóch stronach. Luzu w układzie kierowniczym też nie ma

Co jest przyczyną? Źle ustawiona geometria? Proszę osobę która się zna na sprawach geometrii i zbieżności na spojrzenie na wydruk.
Samochód to Focus MK1 Kombi 2000r. 1.8TDDI

Falcon 06-10-18 18:21

Mi pływał gdy miałem zużytą tuleję na przednim wahaczu.

Tal-Rash 07-10-18 14:46

Wydruk wydrukiem. Ja bym pojechał ponownie na geometrię.
Miałem mk1 w kombi i kiedyś mi tak ustawili geometrię że po wyjściu z łuku zawsze kontra potrzebna była... A wydruk był piękny.
Obstawiłbym że regulował jakiś nieogarnięty cep.
Jedź do inne warsztatu jak okaże się że trzeba regulować wyreguluj i wróć do pierwszego warsztatu o zwrot kosztów.

Arturr300 07-10-18 21:53

Cóż, to już było spory czas temu, nie będę wracał do tamtego... Znalazłem inny warsztat co ma dobre opinie. Myślę żeby właśnie jeszcze przednie zawieszenie ogarnąć - tam na sto procent mam już do wymiany gumy stabilizatora, sprawdzę jeszcze tuleje wahacza tak jak kolega wyżej napisał. Amortyzatory przednie mają już 5 lat, też chyba warto je sprawdzić.
Dzięki.

andexp 07-10-18 23:53

OgĂłlnie to tak:
1. Generalnie nie ma się do czego przyczepić.
a) Pochylenie z przodu rozjechane, mogło by być lepiej.
b) Pochylenia osi sworznia zwrotnicy mają za dużą różnicę (z doświadczenia podejrzewam, że lewa jest OK, a prawa zaniżona) Co wpłynie bezpośrednio na wartość promienia zataczania, a tym samym na utrzymywanie prostoliniowego kierunku jazdy. Z tym nic nie zrobisz, wartość nieregulowana.
2. Geometryczna oś jazdy OK.
3. SprawdĹş zawieszenie z przodu.
4. Czasami urządzenia tzw. 3D walą w uja i potrafią wyprowadzić człowieka w maliny. Osobiście wolę sprzęt z odczytem mechanicznym i wynikami w postaci cyfrowej.
5. Jeżeli zawieszenie z przodu jest OK, a pomiar na innym sprzęcie potwierdzi dotychczasowe wyniki to masz problem i będziesz go długo szukał.
6. Czy przed naprawą samochód zachowywał się tak samo?

Arturr300 08-10-18 22:30

Jeżeli dobrze pamiętam - tak, zachowywał się podobnie, jednak wtedy miałem stuki w tylnym zawieszeniu i stare amortyzatory, więc nie zwracałem większej uwagi na to - ot, zepsute, naprawię, to będzie dobrze.
Zawieszenie z przodu na pewno sprawdzę.
A wybite gumy stabilizatora mogą mieć taki duży wpływ na wyniki i kierowalność?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi