Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Rozruch zimnego silnika 1,8 TDCi /100 (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=1495)

AndJas 02-03-05 11:41

Rozruch zimnego silnika 1,8 TDCi /100
 
Czy to normalne?
===========
1. Podczas pierwszego "porannego" rozruchu mojego silnika w temp. około zera i poniżej zera:
- pierwsza próba uruchomienia podjęta po zgaśnięciu kontrolki świecy żarowej jest nieudana (silnik próbuje zaskoczyć-szarpie -> przerywam rozruch)
- następna próba przeprowadzona identycznie zawsze daje efekt, ale także "z pewną niechęcią".
Akumulator jest OK, próba "zaskoczenia" silnika pojawia się szybko (1-2 sek.)

2. Kolejne rozruchy przy ciepłym lub po kilku godzinach na mrozie są OK
---------------
Obecnie jestem na etapie testowania "porannego" rozruchu dopiero po 2-3 sekundach od zgaśnięcia lampki świecy żarowej (za namową ASO).
Wydaje mi się, że to właściwy kierunek działań, bo rozruch odbywa się za pierwszym razem, ale jest jednak z tendecją do "kaszlu".
Drażni mnie coraz bardziej ten stan :evil: , bo:
- jestem jedyną znaną mi osobą, która zamiast przekręcić kluczyk po zgaśnięciu kontrolki i pojechać, bawi się w jakieś liczenie (liczenie baranów pomagało na sen :D )
- na swoje nieszczęście jestem inżynierem i męczy mnie brak jednoznacznej procedury rozruchu
- jestem zwolennikiem zasady "Lepsze jest wrogiem dobrego" więc nie chciałbym szukać dziury w całym
======
Czy Ktoś mógłby ....
Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

moon 02-03-05 11:55

Nie jestem uzytkownik dieselka ale slyszalem tez o podwojnym grzaniu swiecami zarowymi. Raz nagrzewasz, wylanczasz stacyjke i grzejesz drugi raz i dopiero wtedy odpal.
Wlasciciele dieselkow sie pewnie jeszcze wypowiedza...

marekj 02-03-05 13:28

Ja bym tradycyjnie obstawił że te świeczki (albo część z nich) nie grzeją po prostu.
Odczekanie parę skund ma sens bo świeczki grzeja jeszcze te kilka sek. po zgaśnięciu kontrolki. Skoro u Ciebie jest troche lepiej po odczekaniu to byc może spaliły się 2 lub 3 świece. Jeśli masz auto na gwarancji to każ im w ASO sprawdzić świece. Albo zrób to sam, albo pojedź do jakiegokolwiek mechaniora od diesli czy elektryka to ci sprawdzi.

gwoj 02-03-05 13:29

Cytat:

Napisał moon
Nie jestem uzytkownik dieselka ale slyszalem tez o podwojnym grzaniu swiecami zarowymi. Raz nagrzewasz, wylanczasz stacyjke i grzejesz drugi raz i dopiero wtedy odpal.
Wlasciciele dieselkow sie pewnie jeszcze wypowiedza...

Ja też nie mam diesla :wink: ale niedawno w TVN Turbo facet radził aby przy podwójnym grzaniu świecami odczekać 15 sekund (liczenie nie do 3 a do 15 :!: :twisted: :!: ) aby nie stopić świec :( .

AndJas 02-03-05 13:40

Dzięki.
Na razie (optymistycznie) skłaniam się ku wersji, że świece są OK, chociaż ten "kaszel" każe podjrzewać, że może w którymś cylindrze rzeczywiście świeca nie grzeje.
Rozumiem, że (np. u Ciebie) standardowy poprawny rozruch powiniem się odbyć miękko, bez żadnych mniejszych czy większych efektów odbijania=kaszlu.
Na razie w ASO umówiłem się na "wymianę programu" bo jest jakiś upgrade :). To nie zaszkodzi, mam nadzieję.

Cytat:

Napisał gwoj
Ja też nie mam diesla :wink: ale niedawno w TVN Turbo facet radził aby przy podwójnym grzaniu świecami odczekać 15 sekund (liczenie nie do 3 a do 15 :!: :twisted: :!: ) aby nie stopić świec :( .

No ja też się zdecydowanie nie rwę do podwójnego grzania.
Jeśłi konkretna zwłoka po zgaśnięciu lampki pomoże na 100%, to zakładam, że jest błąd stały w sygnalizacji właściwej temperatury na rozruch przez kontrolkę i pewnie sobię odpuszczę, szkoda życia :)

lobuz 02-03-05 13:54

Re: Rozruch zimnego silnika 1,8 TDCi /100
 
mialem identyczne objawy: http://fkp.fyi.pl/viewtopic.php?t=908

Okazalo sie, ze swiece zarowe dobrze nie grzaly i wymienilem wszystkie. W ASO wymiana kosztowala 60 zl + czesci...
Teraz nie zdaze przekrecic kluczyka i juz pali :)

Cytat:

Napisał AndJas
[...] na swoje nieszczęście jestem inżynierem i męczy mnie brak jednoznacznej procedury [...]

tez jestem inzynierem i nawet mechanikiem ;)
pozdrawiam

Kulin 02-03-05 19:30

Witam.

Mam focusa 1.8 TDI (90 KM) i w sumie mam podobny problem, tzn. jak temperatura spada w okolice 4 stopni C, to aby zapalić silnik potrzebuje troszkę więcej przytrzymac na rozruszniku, tzn. zaraz na początku łapnie i zaraz po tym dopiero zapala na dobre. I nie ważne czy temperatura jest 4 czy minus 20 stopni. Jak na razie pali, ale może to objawy świec żarowych, mam dopiero przejechane 60 kkm, po ilu wymienia się świece ? Z tego co się orientuję, to aby silnik Diesla zapalił musi być spełniony przynajmniej jeden warunek. Wysokie ciśnienie sprężanej mieszanki i ewentualnie podgrzanie tej mieszanki (świece). Zastanawiałem się jak samemu sprawdzić świece i tak myślę czy by można było je sprawdzić przez zwarcie do masy miernikiem, oczywiście po uprzednim odpięciu ich przewodów zasilających. Tylko czy to wystarczy ?

Pozdrawiam

lobuz 02-03-05 20:07

Cytat:

Napisał Kulin
Witam.

Mam focusa 1.8 TDI (90 KM) i w sumie mam podobny problem, tzn. jak temperatura spada w okolice 4 stopni C, to aby zapalić silnik potrzebuje troszkę więcej przytrzymac na rozruszniku, tzn. zaraz na początku łapnie i zaraz po tym dopiero zapala na dobre. I nie ważne czy temperatura jest 4 czy minus 20 stopni. Jak na razie pali, ale może to objawy świec żarowych, mam dopiero przejechane 60 kkm, po ilu wymienia się świece ? Z tego co się orientuję, to aby silnik Diesla zapalił musi być spełniony przynajmniej jeden warunek. Wysokie ciśnienie sprężanej mieszanki i ewentualnie podgrzanie tej mieszanki (świece). Zastanawiałem się jak samemu sprawdzić świece i tak myślę czy by można było je sprawdzić przez zwarcie do masy miernikiem, oczywiście po uprzednim odpięciu ich przewodów zasilających. Tylko czy to wystarczy ?

Pozdrawiam

marekj opisal to jak sie sprawdza swiece...zobacz tutaj: http://fkp.fyi.pl/viewtopic.php?t=908

mozesz tez sprawdzic stan swiec: wykrec swiece i podlacz pod akumulator...w ciagu kilku sekund powinna rozgrzac sie do bialosci...

mam foczke z identycznym silnikiem i wymienialem swiece przy 90kkm

pozdrawiam

AndJas 02-03-05 20:28

Dzięki :)
Oglądałem.
Jutro wybieram się do ASO (gwarancja) i spróbuję nie dać się spławić. Teraz mam większe szanse.
Czy my (Ja) dożyjemy czasów, kiedy takie portale, jak FKP będą służyć jedynie wymianie nowych pomysłów, bajerów itp. zamiast zastępować ASO w podstawowej diagnostyce?
...
To było pytanie retoryczne :lol: .
Pozdrowienia

Kulin 02-03-05 21:10

Lobuz dzięki za info, jutro sprawdzę, ale dopiero mam 60 kkm przejechane. Pozyjemy, zobaczymy.

marekj 02-03-05 23:25

Przebieg tu może niewiele znaczyć. Jak jest zrobione 60kkm na mieście to świece mogły być grzane duuuuuużo wiecej razy niż w innym silniku który zrobił 150tyś w trasie.
Świeczki mozna też załatwić grzejąc kilka razy pod rząd. Ja chyba tak swoje załatwiłem testując pewien układzik co sie wiązało z wielokrotnym włączaniem, wyłaczaniem stacyjki [hmm]

AndJas 03-03-05 10:09

ciąg dalszy:
Podobno świece mam OK. Tylko, czy test ASO to diagnozuje?. Zdziwiłbym się, gdyby nie.
Na oko wg metody "marekj" grzeją=przygasanie lampki i gasną=stuk przekaźnika + ponowna większa jasnośc lampki ośw. wnętrza, tylko, czy wszystkie i poprawnie.
Na razie czekam na wgranie nowych kalibracji modułu, które mają to naprawić Czekam, bo ASO robiło upgrade softu na testerze i jest kicha, bo ten nowy nie rozpoznaje modułów :)
Na razie nie przykładałem nikomu kałacha do głowy i nie żądałem prucia świec i badania np metodą proponowaną przez LOBUZa
Na razie zatem
...
wiem, że nic nie wiem
... zaraz kto to powiedział, chyba słyszałem to u dentysty :)

grzehoo 01-05-05 23:24

Miałem to samo ze swoim 1.8 TDCi. W ASO powiedzieli, że świeczki OK. Wgrali nowy soft i powiedzieli, że powinien pomóc. No i faktycznie niby pomógł, ale nie mogę stwierdzić na 100% bo zaraz po tym przymrozki minęły i palił i tak i tak bez problemów.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi