Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=121)
-   -   Koło dwumasowe TDCi - Fakty , mity i diagnozowanie (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=10683)

Pietro 28-05-06 12:59

Koło dwumasowe TDCi - Fakty , mity i diagnozowanie
 
Witam wszystkich , z uwagi na to że temat koła dwumasowego i problemów z nim związanych pojawia się często na forum a i w mojej foce miałem obawy co do kondycji tego koła o których pisałem tu http://forum.focusklubpolska.com/vie...ight=dwumasowe trochę czasu minęło i problem u mnie nie minął..... odstawiałem w końcu fure do ASO najpierw do Multeximu w Katowicach a potem BOSSA w B-Bej i w jednym i drugim ASO stał parenaście dni gdzie goście robili wszystkie możliwe testy czujników , programów, kabli itp ostateczna diagnoza : koło dwumasowe do wymiany koszt w od 3 tys ( samo koło) do 5,7 (koło, sprzęgło i rozruszniki - bo występują dwa rodzaje wieńców zębatych) jednym słowem szok !!!. Natomiast gdy zapytałem jak zdiagnozowano to koło odp „no prosze pana silnik bardzo szarpie przy uruchamianiu i wszystko na 1000 % jest sprawne wiec pozostaje tylko koło” :( . Z uwagi na tak „fachową” odpowiedź sam chciałem się upewnić jak to jest........ trwało to trochę ale dziś już wiem chyba wszystko na ten temat. Wiec tak producentem fabrycznym tych kół jest LUK i to właśnie ludzie z LUK-a mi pomogli . Żeby zdiagnozować koło dwumasowe nie trzeba jechać do ASO ani nie trzeba żadnych komputerów i innych bajerów które tylko w błąd wprawiają . Trzeba tylko wymontować rozrusznik co w FF tdci jest banalną czynnością każdy to potrafi zrobić . Gdy rozrusznik wymontujemy zobaczymy dwie masy koła : jedna z wieńcem zębatym a drugą bez niczego ( na jej obrzeżach widać ślady wycinania plazmą – nie obrobiona mechanicznie – „surowa”) i właśnie ta drugą masę przekręcamy w dowolnym kierunku do oporu i w tym położeniu zaznaczmy markerem jedną i drugą masę tak żeby był punkt odniesienia . Następnie tą samą masę przekręcamy w przeciwnym kierunku do oporu miedzy zaznaczonymi punktami powstaje pewien dystans : fabrycznie on wynosi około 1,5 cm dopuszczalny około 5-6 cm ja przy przebiegu 37 tyś km mam 4,3 cm czyli nie mało ale w normie wiec co robić jak dalej szarpie ???. U mnie problem ”rozwiązała” pewna klientka w ASO która przy mnie reklamowała że przy ruszaniu gaśnie jej samochód ( TDCI) a Pan z ASO no to „te silniki maja system ochronny przed uszkodzeniem, który polega na tym że jeżeli silnik nie osiągnie 500 obr/min to komputer go wyłącza w celu ochrony przed uszkodzeniem i musi Pani dodać więcej gazu przy ruszaniu”. Po tej informacji podejrzenie padło na rozrusznik że może to on nie „wykręca 500obr/min i silnik gaśnie i zapala przy uruchaminiu powodując efekt jak by „maluch” zapalił do tyłu na jeden cylinder . Kupiłem w ciemno rozrusznik używka 220PLN ze 115 konnego TDCi i wymontowałem i rozebrałem mój stary miał lekko wyrobione tylne łożysko – tulejkę i czuć go było lekko spalenizną ale po za tym git . No więc zamontowałem kupiony rozrusznik i z ogromna nadzieją do stacyjki iiiii EUUREKA silniczek zakręcił jak młynek do kawy i od razu odpał następnie próba drogowa rozgrzałem go ostro i ponownie odpał na ciepłym nawet nie drgnął i zagadał natychmiast i tak jest od trzech miesięcy supeeer - odpał od tyku czy ciepły czy zimny . Pozdrawiam wszystkich i jak by ktoś chciał więcej info to jestem do dyspozycji .Pozdrawiam Piotr


Poprawiłem link - NN

Rasta 28-05-06 13:17

Zlodzieje z ASO pewnie był skasowali cię na 6 koła, a rozrusznik wzieliby ze szrotu lub co gorsze z samochodu innego klienta.

Zafajdnai spece tylko pod kompa potrafią podłączyć - raspekt za to, że sam doszedłeś do tego co i jak no, że podzieliłeś się tymi informacjami [bigok]

darekw 28-05-06 14:15

Naprawdę, super tekst :-) [notworthy] [bigok]

grzehoo 28-05-06 15:54

jezu, jestem w szoku. niesamowicie cenna informacja! super, Pietro, respekt

[ Dodano: Nie 28 Maj, 2006 15:56 ]
czyli tak naprawdę u ciebie sprawę rozwiązał nowy rozrusznik?

NeroN 28-05-06 18:25

Dzięki bardzo za instrukcje, przyda sie napewno [hmm] [pub2]



BTW.
No to klekotowcy sprawdzać kiedy wam padną te smroduchy [los]

Pietro 28-05-06 19:34

Cytat:

Napisał grzehoo
czyli tak naprawdę u ciebie sprawę rozwiązał nowy rozrusznik?

Tak u mnie rozrusznik był przyczyną :razz: a efekt był taki, że przed wymianą liczyłem dni kiedy mi się silnik rozwali przy uruchamianiu

robak41 29-07-06 16:40

WIELKI DZIĘKI PIETRO!!!
Miałem ten sam przypadek, który opisałeś .Dziś znajomy mechanik wyjął rozrusznik z mojej foki, wymienił tuleje, wyczyścił, nasmarował i autko pali jak trzeba!!!A już myślałem że to koło zamachowe i że zaczną się wydatki.
Jeszcze raz wielkie dzięki :razz: :razz: :razz:

heru 30-07-06 02:09

Cytat:

Napisał Pietro
koło dwumasowe do wymiany koszt w od 3 tys ( samo koło) do 5,7 (koło, sprzęgło i rozruszniki

ja wymienialem u siebie to wszystko (z tym ze u mnie byly inne objawy) zaplacilem niecale 3500zł. Jesli ktos bedzie musiac caly ten osprzet wymeinic to zapraszam do ASO białystok

pozdr.

robex73 09-02-07 23:23

mi tez przyszlo to wymienic, na szczescie na gwarancji.Autko mam od dilera peugota i dali mi 6 miesiecy gwarancji tak ze ryplo mi sie jak slepej kurze ziarno.Narazie hula fajnie ,zero stukow sprzeglo dziala idealnie tak ze calkiem inna fura ,az chce sie jezdzic

kondziu 27-06-07 17:39

U mnie przy odpalaniu na cieplym silniku strasznie szarpie, przy gaszeniu cisza. Na zimnym odpala bez problemu i bez szarpania.

Bylem dzisiaj w warsztacie u Wuja Zbycha,
po osluchaniu stwierdzil ze raczej to dwumasówka ale powiedzial
zebym przyjechal w wolnym terminie to sprawdzimy to zgodnie z opisem :)

Mam nadzieje ze bedzie to tylko rozrusznik.

_____________
KOndZiu

FF TDCi 115KM

Jackiller 25-01-08 19:50

Cytat:

Napisał Pietro
Gdy rozrusznik wymontujemy zobaczymy dwie masy koła : jedna z wieńcem zębatym a drugą bez niczego ( na jej obrzeżach widać ślady wycinania plazmą – nie obrobiona mechanicznie – „surowa”) i właśnie ta drugą masę przekręcamy w dowolnym kierunku do oporu i w tym położeniu zaznaczmy markerem jedną i drugą masę tak żeby był punkt odniesienia .

Pierto się nie logował od długiego czasu
O które masy chodzi ??

http://img98.imageshack.us/img98/8769/dwumasadd8.jpg

emde 25-01-08 21:42

jakie są objawy co do kondycji koła dwumasowego..? oprócz metalicznego stukania i telepania całym silnikiem przy zapalaniu i gaszeniu występuje coś jeszcze..?

U mnie tak trzęsie przy zapalaniu i gaszeniu i własnie nie wiem czy koło czy rozrusznik..

Czarnuch 03-03-08 14:42

U mnie, oprocz stukow przy gaszeniu i zapalaniu na cieplym silniku, byly jeszcze dziwne odglosy przy wcisnietym sprzegle (jakby silnik sie dlawil i mial zaraz zgasnac). Po rozebraniu kola wysypalo sie mnostwo jakiegos pylu, okazalo sie ze stare kolo chyba sie obluzowalo i dwie masy tarly o siebie (sa wyryte slady), natomiast luz boczny nie odbiegal znaczaco od normy.

pzdr

Tommasso 03-03-08 20:34

Kompletną nową dwumasówkę z tarczą , dociskiem , wysprzęglnikiem itp. LUK-a ( czyli taką jak montowali w fabryce ) kupiłem na all ..za 1450 zł . Uszkodzenie dwumasówki objawia sie tak jak koledzy piszą - zimny przy odpalaniu nie telepie - ciepły czasem odpala i szarpie tak , że serce sie kraje . Ja swoje pomimo małego przebiegu wykończyłem fantazyjną jazdą i ciąganiem przeładowanego busa na sznurku [banghead]

Pozdrawiam Tommasso

daksel 13-05-08 13:56

co do metalicznego dzwieku przy odpalaniu, to moj mechnik stwierdzil ze to lazysko alternatora lub sprzeglo alternatora. zobaczymy , 2 pytanie - dlaczego kontrolka swiec zarowcyh od razu gasnie, nawet 2 sekund nie po swieci , czy ktos ma podobny objaw?

drof 13-05-08 15:16

Cytat:

Napisał daksel
dlaczego kontrolka swiec zarowcyh od razu gasnie, nawet 2 sekund nie po swieci , czy ktos ma podobny objaw?

nie ma takiej potrzeby żeby grzały dłużej, gdyż ten typ potrafi zakręcić z jedną sprawną świecą nawet przy temp. zewnętrznej oscylującej wokół zera (autopsja) ...to jest chyba norma w TDCi.

Domel 18-08-11 10:47

Cytat:

Gdy rozrusznik wymontujemy zobaczymy dwie masy koła : jedna z wieńcem zębatym a drugą bez niczego ( na jej obrzeżach widać ślady wycinania plazmą – nie obrobiona mechanicznie – „surowa”) i właśnie ta drugą masę przekręcamy w dowolnym kierunku do oporu i w tym położeniu zaznaczmy markerem jedną i drugą masę tak żeby był punkt odniesienia . Następnie tą samą masę przekręcamy w przeciwnym kierunku do oporu miedzy zaznaczonymi punktami powstaje pewien dystans : fabrycznie on wynosi około 1,5 cm dopuszczalny około 5-6 cm ja przy przebiegu 37 tyś km mam 4,3 cm

http://img98.imageshack.us/img98/8769/dwumasadd8.jpg
Odswieze ten temat bo jest bardzo interesujacy i zaginal gdzies w czelusciach forum :)

Czy ktos sprawdzal juz dwumase w ten sposob ?
Nie rozumię do konca tego zdania. Najpier do oporu w jedna strona, markerem na oba kola, a potem druga strona i sprawdzamy dystans ?

cezarg1410 22-01-12 20:35

Miałem coś podobnego :) Z tym że ja dwumasę miałem zmienioną bo była szrot, ale przy odpalaniu strasznie rzucało silnikiem. U mnie to była wina aku. Po wymianie odpala bez szmerów :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi