Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [MK1] Ghia to, czy nie Ghia (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=60314)

aldonka 21-10-12 13:34

Ghia to, czy nie Ghia
 
Witajcie i z góry proszę o wyrozumiałość jeśli nie w tym miejscu co miałam swoje pytanie umieszczam :)

Kilka dni temu (w czwartek) stałam się posiadaczką Forda Focusa 1.8 w benzynie, rzekomo wersji Ghia, rok 1999

Wg numeru VIN mój model to Seria 35 ale niewiele mogę na ten temat wyszukać w necie.

Auto dość bogato wyposażone: elektryczne szyby x 4, poduszki x 4, ABS, ASP, ESR, klimatyzacja manualna oczywiście, dzielona tylna kanapa, podłokietnik z tyłu, welurowa tapicerka, ala drewno i chromowe wykończenia, tempomat, sterowanie radia z kierownicy, zmieniarka płyt CD no i znaczki Ghia. Ok, ale nie ma komputera. Co więcej nie ma nawet możliwości zamontowania go. Znaczy się pewnie ma, ale trzeba by zmieniać z pół obudowy jak nie całą, bo wnęka stanowi całość. Nie ma też INFO w manetce kierunkowskazów.

Możliwe to, że owa wersja była montowana bez komputera? Przeżyję bez niego, wiadomo, ale zaciekawiło mnie to.

Falcon 21-10-12 13:39

Ghia to nie jest wersja wyposażenia. To pakiet stylistyczny.

moons 21-10-12 13:41

Bo koleżanko Ghia to nie wersja wyposażenia a wersja stylistyczna :) Te plastikowe drewienka i znaczki Ghia to wyznacznik wersji, natomiast samo wyposażenie nie musi być wcale bogate. Są Ghie prawie golasy, Twoja i tak jest prawie na maxa wyposażona. Co do montażu komputera polecam lekturę forum, w Twoim przypadku podejrzewam że wiąże się to z wymianą tylko kliku gratów, przy takim wyposażeniu wiązki są już w aucie.
Pozdrawiam

michmarmik 21-10-12 13:43

Tak, każdy myśli że jak Ghia to ma wszystkie bajery i tak nieuczciwi sprzedawcy nabijają ludzi którzy gotów są dać trochę więcej kasy, tak naprawdę za trochę chromowanych listw i plastykowe drewno :)
Cytat:

Napisał aldonka (Post 782340)
ASP, ESR

rozwiń to stwierdzenie...

aldonka 21-10-12 13:44

Dzięki.
Znalazłam już wątek o zakładaniu komputera. Zadałam temat mężowi, wiecie ja baba i blondynka do tego może lepiej osobiście nie będę się za to zabierać :)

michmarmik 21-10-12 13:45

o nawet wiki to wie http://pl.wikipedia.org/wiki/Ghia

aldonka 21-10-12 13:51

Cytat:

Napisał michmarmik (Post 782348)
Tak, każdy myśli że jak Ghia to ma wszystkie bajery i tak nieuczciwi sprzedawcy nabijają ludzi którzy gotów są dać trochę więcej kasy, tak naprawdę za trochę chromowanych listw i plastykowe drewno :)

rozwiń to stwierdzenie...

Po pierwsze nikt mnie nie nabił, bo że komputera nie ma wiedziałam w momencie zakupu i sprzedający nie twierdził, że takowy jest. Tyle, że kiedy zaczęłam czytać różne watki i info o Focusie na takową informację trafiałam stąd pytanie.

Masz rację, pomyliłam owe oznaczenia. Ma ABS, ASR, ESP.

---------- Post dodany o 13:51 ---------- Poprzedni post był z 13:49 ----------

Cytat:

Napisał michmarmik (Post 782350)

Wikipedia nie jest dla mnie podstawowym wyznacznikiem wiedzy.

WLBN 21-10-12 13:51

Mój trend z Włoch ma to, czego polskie Trendy nie mają i nie ma tego, co mieć powinny. Ogólnie znacznie lepiej wyposażony niż polska Ghia kolegi, rok starsza od mojego.

Falcon 21-10-12 14:28

Cytat:

Napisał aldonka (Post 782351)
Ma ABS, ASR, ESP.

Wikipedia nie jest dla mnie podstawowym wyznacznikiem wiedzy.

Wiki ma akurat w tym względzie rację. A co do ESP i ASR - jaką masz kontrolkę, którą z tych:

http://zapodaj.net/images/54517572dbf28.jpg

moons 21-10-12 15:09

W roczniku 99 to jasne że jest to system BTCS/TCS czy tam jego jakieś odmiany. ESP było w polifcie.

i bez zbytniej napinki wszystkowiedzący Panowie :p
Pozdrawiam

korek007 21-10-12 15:49

Cytat:

Napisał aldonka (Post 782340)
...Auto dość bogato wyposażone: elektryczne szyby x 4, poduszki x 4, ABS, ASP, ESR, klimatyzacja manualna oczywiście, dzielona tylna kanapa, podłokietnik z tyłu, welurowa tapicerka, ala drewno i chromowe wykończenia, tempomat, sterowanie radia z kierownicy, zmieniarka płyt CD no i znaczki Ghia. Ok, ale nie ma komputera......

Witam
A moja uboga Ghia z Polski z powyższej listy nie ma: elektrycznych szyb tył, czegoś typu ESP, tempomatu, sterowania radiem z kierownicy, radia z CD, komputera. Poduszki tylko 2. Znaczki Ghia ma. Mogę Ci więc pozazdrościć.

Falcon 21-10-12 15:55

Cytat:

Napisał moons (Post 782373)
W roczniku 99 to jasne że jest to system BTCS/TCS czy tam jego jakieś odmiany. ESP było w polifcie.

i bez zbytniej napinki wszystkowiedzący Panowie :p
Pozdrawiam

Wiem miszczu elektryku.:-P

aldonka 21-10-12 16:23

Ok, to zapytam jeszcze o jedną rzecz...może po mnie zbytnio nie pojedziecie.
Auto ma centralny zamek sterowany z pilota. Z kluczyka otwiera bez problemu, z pilota natomiast nie. Wymieniłam baterię i czasem zadziała, ale nie tak jak powinien. Jaka może być tego przyczyna?
Czytam właśnie w necie o jakimś programowaniu kluczyka, ale prawdę mówiąc boję się to zastosować coby nie zakotwiczyć na stałe pod domem :)

Opis jest taki:
1. Czy procedura jest możliwa?
Samochód musi być wyposażony w centralny zamek sterowany pilotem.

2. Procedura

Wkładamy niezaprogramowany kluczyk do stacyjki.
Przekręcamy kluczyk do pozycji II, a następnie do pozycji 0. Czynność powtarzamy 4 razy w jak najkrótszym czasie. Wejście w tryb parowania pilota zostanie potwierdzone sygnałem dźwiękowym.
W czasie nie dłuższym niż 10 sekund naciskamy dowolny przycisk na pilocie. Zaprogramowanie pilota zostanie potwierdzone sygnałem dźwiękowym.
Przekręcamy kluczyk do pozycji II, a następnie do pozycji 0.


Ludzie w komentarzach pod tym piszą, że działa, ja mam obawy. Nie jestem typem testera.

Falcon 21-10-12 16:32

O programowaniu pilota jest w dziale FAQ.

MATRIX60MW 21-10-12 18:06

w tym przypadku programować raczej nie trzeba skoro raz działa a raz nie.Problem pewnie tkwi w samym pilocie

moons 21-10-12 18:23

Cytat:

Napisał aldonka (Post 782388)
Jaka może być tego przyczyna?

Najszybciej padły przyciski w pilocie. Da się wymienić jak ktoś ma wprawę w lutowaniu, jeśli nie to pozostaje wymiana pilota, może być używka. I wtedy musisz przeprowadzić procedurę programowania pilota, nie ma się czego obawiać nic tam strasznego nie ma i nic nie można popsuć. Spokojnie przeczytać, przetrenować i programować :) Ja bym w tym opisie tylko zmienił:

Czynność powtarzamy 4 razy w jak najkrótszym czasie.

na:

Czynność powtarzamy 4 razy w ciągu maximum 6 sekund.

Ale tak jak pisałem programowanie pilota Cię czeka tylko przy wymianie pilota.
Pozdrawiam

bartekkaplon 21-10-12 19:04

Cytat:

W roczniku 99 to jasne że jest to system BTCS/TCS czy tam jego jakieś odmiany. ESP było w polifcie.

i bez zbytniej napinki wszystkowiedzący Panowie
Pozdrawiam
Niestety nie zgodzę sie. Mam rocznik 2000 przed liftem i jest ESP - być może dlatego, że sprowadzony z Niemiec i przez pierwsze poł roku był egzemplarzem wystawowym w salonie forda.

Też mam wersje Ghia czyli to plastikowe drewno i na progach przednich drzwi jakaś tak chromowana listwa z napisem ghia i też początkowo myślałem, że to niby najbogatsza wersja ale dzięki Kolegom z forum wyszedłem z błędu :D

Falcon 21-10-12 19:22

Jaką masz kontrolkę na desce od tego niby ESP?

aldonka 21-10-12 19:45

Jakie mam kontrolki na desce powiem Wam jutro. Nie jeżdżę jeszcze nim, jutro go rejestruję dopiero, najzwyczajniej w świecie nie wiem jakie tam są ikonki. Na pewno przy ręcznym mam guziczek z ikonką takiej opony z kamyczkami. W Mondeo, którym dotąd jeździłam nie miałam takich "bajerów"

Ja mam go sprowadzonego z Niemiec.

moons 21-10-12 20:08

Bardziej właśnie chodzi o ten guzik przy ręcznym i jeśli jest to opona z kamyczkami to jest to na 100% BTCS/TCS. Czyli system zabezpieczający przed zerwaniem przyczepności kół napędzanych. To samo się tyczy kolegi bartekkaplon bo pewnie ma taki sam guzik przy drążku zmiany biegów. Jakoś nie wierzy mi się żeby przed liftem było ESP bo od razu nawet po lifcie tego nie było.
Pozdrawiam

aldonka 21-10-12 21:30

Sprawdzę jutro na desce, moja wiedza to póki co tylko papiery jakie mam i słowa osoby od której samochód kupiłam, znajomej zresztą z Niemiec. Upierać się nie będę, że to jest. Sprawdzę. Jak mówiłam, mój Mondziu nie miał takich bajerów :)

moons 21-10-12 21:49

Powiem Ci tak, nie ma coś się martwić czy to ESP, TCS czy jeszcze inny system, sprzedający też pewnie nie wie co to, rejestruj autko jak najszybciej i ruszaj na drogę cieszyć się jazdą :)
Pozdrawiam

aldonka 21-10-12 21:53

Dokładnie!! Ja się tymi "ustrojstwami" zupełnie nie martwię. Dawałam radę bez nich, dam i teraz. Mam nadzieję, że już jutro zrobię rundkę :)

bartekkaplon 22-10-12 00:21

Mam samochód z dwoma śladami i na przełączniku od wyłączania i na tablicy. Po wciśnieciu tego przycisku zaświeca mi się samochodzik i dwa ślady. Tez na początku myślalem ze to tylko TCS aczkolwiek zle nazywany przez Forda bo to zadna kontrola trakcji tylko tak naprawde ASR który odpowiada za to że koła nie buksuja przy przyspieszaniu.

Postanowilem to sprawdzic i pojechalem na mokry piasek i z wlaczonym systemem nie dalo sie zarzucic tylu. Przy wylączonym nie bylo problemu.

Jesli dalej nie wierzycie to moge wstawic zdjecia z przycisku i deski. Samochod to focus z 2000 z silnikiem 1.8B.

Wyposazenie: 4 poduchy 2 szyby ogrzewane, 4 szyby elektryczne, lusterka podgrzewane i regulowane elektrycznie, dysze podgrzewane, ESP, regulacja fotela kierowcy elektryczna, domykanie szyb z pilota, klima manualna, 2 lampki w środku.

Z jednym Kolegą tutaj z forum bylo starcie wlasnie na temat tego ESP i po numerze VIN w salonie forda w Zamosciu tez mi podali, że jednak mam ESP a nie TCS i kontrolki nie kłamią. Najłatwiej mozna to sprawdzic po tabliczce na pompie hamulcowej ale u mnie jej nie widac przy otwartej masce albo ja nie widze... Dlatego ufam mechanikom z Forda, przyciskowi i kontrolce na zegarach. Wydaje mi sie, że tez nie TCS nie mialby wpływu na "zarzucanie" tyłu samochodu na śliskiej nawierzchni bo za to ESP moze co najwyzej odpowiadac.

Przy okazji szybkie pytanie do kolegów co maja TCS/ESP jak to naprawde jest w zimie na śliskiej nawierzchni? Rzeczywiscie pomaga tak jak to reklamują czy przeszkadza? bo w lecie to z jednej strony fajnie bo ograniczalo zużycie opon przy szybkim ruszaniu ale tez dziwne uczucie jak dziwnie samochod "pulsowal" przy gwaltownym przyspieszaniu...

michmarmik 22-10-12 09:49

Cytat:

Napisał aldonka (Post 782351)
Po pierwsze nikt mnie nie nabił, bo że komputera nie ma wiedziałam w momencie zakupu i sprzedający nie twierdził, że takowy jest. Tyle, że kiedy zaczęłam czytać różne watki i info o Focusie na takową informację trafiałam stąd pytanie.

ja wcale nie twierdzę że ciebie ktoś nabił, ale widzę to po ogłoszeniach i rozmowach nieraz na giełdach jak ktoś kupuje focusa.
Cytat:

Napisał bartekkaplon (Post 782589)
Przy okazji szybkie pytanie do kolegów co maja TCS/ESP jak to naprawde jest w zimie na śliskiej nawierzchni? Rzeczywiscie pomaga tak jak to reklamują czy przeszkadza?

Pomaga. załóżmy: ośnieżona droga lekko pod górkę, zakręt, pada świeży śnieżek, a my sobie spokojnie przyspieszamy, kontrolka miga, coś tam czuć że btcs działa, koła się nie ślizgają, zero stresu :) jak dla mnie bajka. zwłaszcza że do domu mam podjazd pod górkę i też mi btcs pomaga w wjechaniu.

MisiekT 22-10-12 10:03

tcs i esp w fordzie sa bardzo malo inwazyjne, a w drastycznej sytuacji moga sie przydac... przy normalnej, nawet dynamicznej jezdzie w ogole nie beda sie wlaczac (oczywiscie przy dobrych oponach i sprawnym zawiasie)

czarny-daffy 22-10-12 11:09

Najmniej inwazyjny sytem to taki, ktorego niema!

Foka na szczescie jak mowicie jest na tyle spoko pomyslana ze mozna TCS wylaczyc ale np. w takim Oplu Astra co niestety musze sie tez bujac jest to dziadostwo zamontowane na stale i brak wylacznika, nawet niemozna zrobic malej piz$ec£ki bo zaraz wchodzi do akcji[zal.pl]

A kiedys ogladalem Foke po lifcie i ona nie miala TCS bo brak przycisku bylu ale za to miala ABS i chyba ESP bo sie wlanczal razem z ABS przy odpalaniu silnika na desce a tego to niewiadomo jak wylaczyc.

Pzdr

Santiago 24-10-12 11:56

Cytat:

Napisał czarny-daffy (Post 782656)
Najmniej inwazyjny sytem to taki, ktorego niema!

Foka na szczescie jak mowicie jest na tyle spoko pomyslana ze mozna TCS wylaczyc ale np. w takim Oplu Astra co niestety musze sie tez bujac jest to dziadostwo zamontowane na stale i brak wylacznika, nawet niemozna zrobic malej piz$ec£ki bo zaraz wchodzi do akcji[zal.pl]

A kiedys ogladalem Foke po lifcie i ona nie miala TCS bo brak przycisku bylu ale za to miala ABS i chyba ESP bo sie wlanczal razem z ABS przy odpalaniu silnika na desce a tego to niewiadomo jak wylaczyc.

Pzdr




ESP w Foce po lifcie nie można wyłączyć.

berthold61 30-10-12 21:00

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 782631)
tcs i esp w fordzie sa bardzo malo inwazyjne, a w drastycznej sytuacji moga sie przydac... przy normalnej, nawet dynamicznej jezdzie w ogole nie beda sie wlaczac (oczywiscie przy dobrych oponach i sprawnym zawiasie)



dokładnie tak jak gadasz natomiast jak miałem peugeota to była normalnie jazda bez trzymanki ABS był tak czuły że strach do auta było wchodzić zimą bo droga hamowania wydłużała się chyba 10-cio krotnie istna zgroza ,w focusie jest oki działa tylko wtedy kiedy musi

rafikik90 03-11-12 10:09

W zależności od producenta samochodu system taki może posiadać różne nazwy. W Polsce jednym z popularniejszych określeń jest ASR (od ang. Acceleration Slip Regulation). Nazwa ASR jest wykorzystywana w pojazdach produkowanych m.in przez koncern Mercedes-Benz, Volkswagen, Fiat lub Rover. Koncerny Ford, Saab, Mazda oraz Chevrolet (Daewoo) stosują nazwę TCS (od ang. Traction control system). Firma BMW stosuje oznaczenie ASC+T. Stosowane są również oznaczenia TC (ang. Traction Control) i inne.

Takie coś znalazłem w internecie :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi