Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [FFI] Problemy z trakcją na prawych zakrętach (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=26641)

Przemek_ST 08-04-09 10:24

[FFI] Problemy z trakcją na prawych zakrętach
 
Witajcie!

Ostatnio zauważyłem pewien niepokojący objaw w moim Focusie. O ile na lewych zakrętach wszystko jest idealnie, auto trzyma się jak przyklejone, o tyle na prawych zauważyłem dziwne zachowanie. Niezależnie od prędkości auto zaczyna pływać - są problemy z utrzymaniem obranego toru jazdy. Objawy nasilają się przy dodawaniu/odpuszczaniu gazu. Czy macie jakieś pomysły co w pierwszej kolejności sprawdzić?

Pozdrawiam!
Przemek

marekj 08-04-09 10:30

Geometria tyłu, wahacze z lewej strony (zwłaszcza poprzeczny górny, taki w kształcie kości).

Przemek_ST 08-04-09 13:08

Cytat:

Napisał marekj
Geometria tyłu, wahacze z lewej strony (zwłaszcza poprzeczny górny, taki w kształcie kości).

Rozumiem. Nie wiedziałem, że w focusie można regulować geometrię tyłu.

baki 08-04-09 13:10

sprawność amortyzatorów tył, bieżnik i geometria.

przemox 08-04-09 13:34

Cytat:

Napisał Przemek_ST
Ostatnio zauważyłem pewien niepokojący objaw w moim Focusie.

Cóż, witam w klubie, ja u siebie zauważyłem ostatnio taki sam objaw... Daj znać, gdy uporasz się ze swoim problemem, a zwłaszcza ile to kosztowało. :P

Przemek_ST 08-04-09 14:31

Cytat:

Napisał baki
sprawność amortyzatorów tył, bieżnik i geometria.

Opony odpadają - wymieniłem ostatnio na letnie i bez zmian.

baki 09-04-09 10:15

może to głupie ale ciśnienie sprawdzałeś? :P
z Twojego opisu wynika że wyrzuca rozumiem tył na zewnątrz? przód?
pojedź na SKP i dogadaj się żeby Ci diagnosta zrobił test sprawności amorków bo może nie dociskaja dobrze
jaki masz przebieg? wymieniałeś amorki? od kiedy to się zaczeło? czy przed tą usterką coś naprawiałeś miałeś usterki/bity??

Przemek_ST 09-04-09 17:34

Cytat:

Napisał baki
może to głupie ale ciśnienie sprawdzałeś? :P
z Twojego opisu wynika że wyrzuca rozumiem tył na zewnątrz? przód?
pojedź na SKP i dogadaj się żeby Ci diagnosta zrobił test sprawności amorków bo może nie dociskaja dobrze
jaki masz przebieg? wymieniałeś amorki? od kiedy to się zaczeło? czy przed tą usterką coś naprawiałeś miałeś usterki/bity??

Auto nigdy nie miało przygód drogowych. Ciśnienie ok. Objawy są takie:

jadę prawym łukiem i tył (takie odczucie) zaczyna telepać na lewo i na prawo, albo tak jakby koło było jajowate... inaczej tego nie potrafię opisać :| . Ale masz rację - to takie gdybanie. Pojadę w pierwszej kolejności na stację diagnostyczną i zobaczymy co mi tak powiedzą.

Przebieg 143 tys. km

marekj 10-04-09 00:01

Jeżeli foka ma 143kkm i nie były robione wahacze to na 100% krótkie masz do wymiany.
O ten oznaczony nr (3)
http://img17.imageshack.us/img17/701...ylkombi.th.jpg

http://moto.allegro.pl/item587139609...zda_volvo.html

Amorki, może i tak ale taka asymetria to tylko gdyby jeden sie totalnie wylał ewentualnie by mogła być. Raczej wątpię.
Popatrz się od tyłu czy koła stoja prosto czy też nie są "rozkraczone" - to zwykle świadczy albo że się któraś tuleja w wahaczu rozsypała albo że geometria poszła. Geometrię ustawia się taką śrubą widoczną od tyłu z odkładką mimośrodową. Po takim przebiegu odkręcenie czegokolwiek to nie jest sielanka [helm] więc polecam warsztat.

baki 10-04-09 12:39

Cytat:

Napisał marekj
krótkie masz do wymiany

gdyby tulejki poszły to by były stuki zapewne
w Jag X-typie ten element non stop serwisy wymieniają w Polsce

tak czy owak trzeba na podnośnik wjechać i wszystkim poruszać

marekj 10-04-09 13:10

W foce nic nie stuka. Tam następuje rozwulkanizowanie (trudne słowo ;) ) znaczy się odklejenie gumy od zewnętrznej części tulei. Powoduje to że wahacz nie trzyma tak jak pozostałe sprawne i w pewnych sytuacjach (łuk drogi, nierówność skośna) koło źle się ustawia, daje to efekt opisany wyżej czyli pływanie tyłu. Nasila się to wraz z obciążeniem. Swego czasu jeżdżąc po mieście praktycznie nic nie czułem, a gdy wyruszyłem załadowanym autem w trasę to miałem 2kkm horroru jak nagle na łuku autobany foka zaczynała wężykować - tragedia.

radzique 11-04-09 12:31

No wiec ja tez mam problem z tulejami z tyłu.
Wyszło teraz na przeglądzie wiosna. Ogólnie nie ma żadnych objawów w stylu pukania, bujania autem czy jakiś zmian kierunku jazdy.
Ale z gumy w tulejach wahaczy wzdłużnych (tak się chyba nazywają) praktycznie nic nie zostało, sparciałe wszystko i tyle.
Tak jak @marekj pisze jeżdżę sam praktycznie pustym autem i nie mam żadnych problemów wynikających z rozwalonych tulei.
Pytanie jest co mam zrobić teraz, zdecydować się na wymianę kompletu tulei - koszt 640 zł ze śrubami, czy wymienić np tylko te tuleje które są wyraźnie zużyte ? Da się je dobrze sprawdzić przed demontażem wahaczy ? Da się sprawdzić czy gniazda wahaczy nie są powycierane ?
Czy może od razu wymienić cały zestaw wahaczy za 840 zł, jak myślę roboty przy wymianie wahaczy jest mniej niż przy wymianie samych tulei więc może mniej zapłacę za robociznę.
Ogólnie koszty mnie przerażają :(. Chciałem sobie plastiki pomalować a tu zawieszenie się odzywa. Poradzicie coś ?

Przemek_ST 12-04-09 14:24

Cytat:

Napisał marekj
W foce nic nie stuka. Tam następuje rozwulkanizowanie (trudne słowo ;) ) znaczy się odklejenie gumy od zewnętrznej części tulei. Powoduje to że wahacz nie trzyma tak jak pozostałe sprawne i w pewnych sytuacjach (łuk drogi, nierówność skośna) koło źle się ustawia, daje to efekt opisany wyżej czyli pływanie tyłu. Nasila się to wraz z obciążeniem. Swego czasu jeżdżąc po mieście praktycznie nic nie czułem, a gdy wyruszyłem załadowanym autem w trasę to miałem 2kkm horroru jak nagle na łuku autobany foka zaczynała wężykować - tragedia.

Po świętach udam się do speca. Widzę, że miałeś identyczne objawy, więc będzie to z pewnością ten wahacz...

slawekm 14-04-09 07:00

Cytat:

Napisał Przemek_ST
Po świętach udam się do speca.

No to daj znać co Ci zaproponował i za ile,

Mnie to też czeka, ale tak mysle sobie że może wystarczy ta wymiana tylko tych kości i pójdzie po kosztach

Ps ciekawe czemu zaczyna się od prawego zakrętu :roll:

marekj 14-04-09 14:35

radzique,
Przede wszystkim zweryfikuj działanie zawiechy organoleptycznie a nie przez pana w ASO na przeglądzie - oni zawsze tak gadają bo potencjalnie którys się na to złapie. Zapakuj fokę czyms cięzkim to bagaznika + komplet osób i sprawdź jak się zachowuje w łukach, teście łosia, na nierównościach. Jak nic niepokojacego nie zauważysz to spoko.
Robić wszystko czy tylko kawałek? - Ja juz kilka razy robiłem kawałek czyli wahacze krótkie (w tym wypadku cena jest niska i nie warto się pieprzyć z tulejkami), ale starcza to na jakieś 20kkm i padają znowu. Jeśli masz tym autem jeszcze trochę pojeździć to może lepiej zrobić komplet i mieć spokój. Co do tego czy same tuleje czy cały komplet, to po prostu spytaj się mechaniora ile będzie robocizny za wymianę wahaczy - trochę to łatwiej oszacować. Wymiana tulejek może pójść łatwo a mogą być problemy i cena zacznie rosnąć (kwestia umowy z mechanikiem oczywiście). Czasami też tulejki po wymianie lubią się wysuwać z gniazd i właściwie najlepiej od razu je pyknąć spawarką do wahacza - temperatura z kolei może osłabić ich trwałość itd, itd.
Trudno się zdecydować ale chyba jeśli zdecydujesz się na naprawę kompletną to całe wahacze rób - wyjdzie drożej ale ryzyko potencjalnych kłopotów, poprawek itd dużo mniejsze.

radzique 18-04-09 14:47

Wczoraj odwiedziłem mechanika, konkretnie MASAN Serwis w Poznaniu, gdzie robiłem wcześniej rozrząd i mam zaufanie do chłopaków tam.
Wg. nich do wymiany kwalifikują się tylko tulkejki w wahaczu wzdłużnym, konkretnie te :

http://ford.sklep.pl/pl,product,3214...nego,ford.html

Po prostu guma się rozwarstwiła, sparciała i nie trzyma jak powinna.
Powiedział, że widział zawieszenia w focusie w znaaacznie gorszym stanie ;) i nie ma sensu wymieniać innych rzeczy. Sprawdzał to szarpiąc po kolei za wahacze i podważając sobie prętem jakimś.

koszt samych tulei to 110 pln, do tego (wg. mnie) mogą dojść śruby, bo z demontażem może być różnie. Za robociznę zawołali 300 zł, dużo to czy mało ? Roboty jest na pewno dużo, bo tak czy siak trzeba zdemontować praktycznie cały zawias, potem wprasować tuleje itd.
Jak ktoś ma jakieś odniesienie co do ceny to niech się podzieli ile zapłacił.

slawekm 30-04-09 13:29

No i po wymianie
Autko się trzyma super tylko moje pytanie takie:
czy trzeba ustawiać geometrie po tej wymianie bo wymienione były tylko te tzw "kości"?

marekj 01-05-09 23:04

Nie trzeba

fakir 02-05-09 20:05

Objawy pływania miałem w Fordzie Tranzicie i Escorcie 91 i zawsze przy przeładowaniu, bardzo denne odczucie tak jakby poślizg. Dodam , że zawieszenia były w 90% sprawne. W foce na pusto przy zarzucaniu na asfalcie mam podobnie, więc zdecyduje się na wymiane zawieszenia , no chyba że tak ma być ???
I tu pytanie do osób po wymianie zawieszenia : czy macie takie objawy nadal ?

Pozdro !

slawekm 04-05-09 14:16

Po wymianie foka sie trzyma jak przyklejona
tylko zależy co trzeba zmienić (zależy od przebiegu i lat)
Proponuje poczytać forum,

slider 06-05-09 16:36

Podepnę się ja jeszcze z moim problemem pod ten temat. Mam problem ze stabilnością tyłu przy najechaniu na studzienkę, albo gdy jest dość nie równa droga tył wykazuje niekomfortową niestabilność, po prostu objawia się to jakby wychyleniem w jedną stronę. Byłem sprawdzić zawieszenie i wszystko jest sztywne poza jedną tuleją, która ma lekki luz, ponieważ jak to określił mechanik nie jest pełna cokolwiek to oznacza. Jest to tuleja przy tym górnym wysuniętym do przodu wahaczu (w książce serwisowej wpisany jako wahacz górny prawy, a tuleje nazwane jako górne prowadzące). Wkurza to tym bardziej, że jakieś 4tyś km temu elementy w nawiasie były wymieniane...

Pytanie brzmi czy to normalne, że powinien być jakiś luz? Trochę dziwne wydaje mi się zużycie po tak krótkim przebiegu... A tym bardziej reakcja w/w warunkach drogowych... W razie czego będę chciał złożyć reklamację.

Napiszę też w razie czego, że szykują mi się do wymiany drążki i łączniki stabilizatorów z przodu, ale nie sądzę, żeby miały jakiś wpływ na zarzucanie tyłem.

Tecumseh 07-05-09 16:44

slider, u mnie wystepowaly identyczne objawy jak u Ciebie. Po wczorajszej wymianie krotkich wahaczy, o ktorych mowa w sumie w calym watku, problem z glowy. Oryginalne fordowskie kosztuja koszmarne pieniadze, mozna natomiast zdobyc zamienniki po cenie 4-krotnie nizszej :wink:

XymoX 08-05-09 13:23

Cytat:

Napisał Tecumseh
Po wczorajszej wymianie krotkich wahaczy problem z glowy

Czy możesz jakoś łopatologicznie opisać które wahacze wymieniałeś ? Czy nie ma opcji wymiany samych tulei ? U mnie jest tak, że tył (kombi) obojętnie czy z obciążeniem czy bez na studzience prawej odskakuje w prawo a na lewej w lewo. Problemów z trakcją nie ma.

slider 08-05-09 13:34

Cytat:

Napisał XymoX
obojętnie czy z obciążeniem czy bez na studzience prawej odskakuje w prawo a na lewej w lewo. Problemów z trakcją nie ma.

Witam w klubie [greenpeace] Też zastanawiam się czy to nie wina tulei. Tyle, że tak jak pisałem było jakiś czas temu to robione i dziwne, że tak szybko by się zużyła... W każdym razie będę chyba suszył głowy tym mechaniorom bo jazda z takim objawem jest denerwująca...

XymoX 08-05-09 13:52

Cytat:

Napisał slider
będę chyba suszył głowy tym mechaniorom bo jazda z takim objawem jest denerwująca...

daj znać jak coś w temacie rozwiążesz

zastanawiam się jeszcze nad jednym - wszyscy szukają przyczyny w tulejach, wahaczach czy amorach. A może to wina łączników stabilizatora - tylnych oczywiście

slider 08-05-09 19:44

U mnie były wymieniane przy okazji tego wahacza i tulei :wink: Więc też musały by się szybko [ass] prawdopodobnie za tydzień się udam do tych panów jeszcze raz i zobaczymy.

slawekm 09-05-09 08:48

Cytat:

Napisał XymoX
A może to wina łączników stabilizatora - tylnych oczywiście

Wszystko zależy od tego jaki jest przebieg i rocznik autka
Włąśnie to przerabiałem i wiem... 8)
Moja ma najechane 120 tysiączków i wystarczyła wymiana "kości"
I nie obeszło się bez ustawienia geometrii
Przy przebiegu 180 i więcej trzeba (podobno) zmieniać wszystkie tulejki
Tak mi powiedzieli w ABC Focus w Krk
Chyba wszystko w temacie
Pozdrawiam

Tecumseh 09-05-09 12:44

Cytat:

Napisał XymoX
Cytat:

Napisał Tecumseh
Po wczorajszej wymianie krotkich wahaczy problem z glowy

Czy możesz jakoś łopatologicznie opisać które wahacze wymieniałeś ?

Dokladnie wymienialem te: wahacz poprzeczny dolny prosty
Musze doprecyzowac swoja diagnoze po wymianie - rzeczywiscie jest duuuuzo lepiej, podczas przejezdzania poprzecznych nierownosci tyl zachwuje sie neutralnie i nie zaskakuje kierowcy, ale do idealu jeszcze troche brakuje (albo jestem przewrazliwiony) :P
W kazdym razie koszt zamiennikow jest na tyle nieduzy, ze warto sprobowac. Sama wymiana tez do najdrozszych i bardzo skomplikowanych nie nalezy.
pozdr. :)

slawekm 09-05-09 13:05

Cytat:

Napisał Tecumseh
Musze doprecyzowac swoja diagnoze po wymianie - rzeczywiscie jest duuuuzo lepiej, podczas przejezdzania poprzecznych nierownosci tyl zachwuje sie neutralnie i nie zaskakuje kierowcy, ale do idealu jeszcze troche brakuje (albo jestem przewrazliwiony)

Miałem to samo, pisałem o tym wcześniej...
Po wymianie nie było idealnie
Ale pomogła geometria tyłu :D

Tecumseh 12-05-09 20:32

Cytat:

Napisał slawekm
Po wymianie nie było idealnie
Ale pomogła geometria tyłu :D

Bujnalem sie do fachury, popatrzyl, pozakladal ten caly osprzet, zerknal do ksiazki z wykazem tolerancji dla kazdego modelu auta, przymknal jedno oko, pozniej drugie, pomruczal i... stwierdzil, ze jest cudnie jesli chodzi o tyl geometrycznie, katowo i w ogole :P Skasowal 20 zeta za diagnoze, choc wczesniej juz zwilzyl sruby do regulacji na tylnej belce.
Reasumujac... u mnie po wymianie kosci jest duzo lepiej, ale widocznie gdzies jakis maly luz musi byc na innej tulejce, co nieco dziwne bo Zbych patrzac na zawias tylni nic takiego nie stwierdzil :? W sumie to tyle moich przygod w serialu KOŚCI :lol:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:22.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi