Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] 1.6 TDCI - głośna praca silnika i brak smarowania (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=56429)

maxpe 29-03-12 11:28

1.6 TDCI - głośna praca silnika i brak smarowania
 
Witam wszystkich
Od około dwóch lat jestem posiadaczem fokusa mk2 1.6tdci rocznik 2004 auto ma przejechane 170tyś.km.
Ostatnio wystąpił w fokusie problem z kontrolką ciśnienia oleju i hałasem wydobywającym się z silnika . Napiszę krótko jak to się stało podczas parkowania auto mi zgasło przy próbie ponownego uruchomienia nie chciał zapalic odczekałem kilka minut i spróbowałem go odpalic męczyłem się długo ale w końcu zapalił. Na drugi dzień odpalił bez problemu ale kontrolka ciśnienia oleju nie zgasła a spod maski usłyszałem metaliczny hałas dochodzący z silnika . Odrazu zgasiłem silnik i zawiozłem go na lawecie do warsztatu.W warsztacie odpaliłem przez około 3 sek. dochodził hałas z silnika po czym dzwięk zniknął a kontrolka ciśnienia oleju zgasła . Wymienili mi olej filtr oleju sprawdzili miskę olejową smog po tym zabiegu focus bez problemów śmigał przez parę dni i problem powrócił na nowo , ponownie odwiedziłem warsztat sprawdzili to samo i jedynie stwierdzili że na dnie miski olejowej pojawiły się opiłki metalu.
Teraz auto stoi i nie wiem co robic w warsztacie nie wiedzą co mu jest bo gdy kontrolka ciśnienia gaśnie hałas też zanika .
Z góry dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi i rady.
Pozdrawiam.

motopawel 29-03-12 14:56

Witam. Niech warsztat sprawdzi ciśnienie oleju bo pasuje to do kończącej się pompy olejowej. Skoro świeci się kontrolka to nie ma ciśnienia ,skoro nie ma ciśnienia nie ma smarowania a skoro niema smarowania to silnik się zatrze. Także skontroluj to dokładnie bo możesz biedy sobie narobić .

Szybki 29-03-12 15:39

jeśli nie ma ciśnienia i jest metaliczny dźwięk to pasuje też na panewke korbowodową

maxpe 29-03-12 19:39

jakie powinno być cisnienie w ukladzie smarowania

motopawel 29-03-12 20:29

Najlepiej by było sprawdzić w dokumentacji technicznej bo ciężko określić co do konkretnego silnika (chyba że ktoś z forum jużto przerabiał niech podpowie) . A ciśnienie skoro kontrolka (czujnik) jest dobry i się świeci to ciśnienie jest za niskie. Podejrzewam że częściej ci się to zdarza na ciepłym silniku i na niskich obrotach.

A czy ten warsztat grzebał ci może przy pompie ?

maxpe 30-03-12 10:38

Nie przy pompie nic nie sprawdzali bo stwierdzili że jak jezdził kilka dni to pompa musi byc dobra.

mjprzem 30-03-12 15:23

cisnienia znajdziesz bo pewnie ktos juz je podal.
na oko moge strzelic ze okolo 0,6~1 bara na wolnych obrotach na cieplym

a okolo 1,5~2 bary przy 1500rpm

im szybciej tym wiecej ale pewnie nie wiecej jak 4 bary.

poniewaz usterka zniknela wyglada to tak jakby walek od pompy obróciło i pozniej znowu sie zablokował.

Napewno koniecznie do sprawdzenia jest pompa oleju. a jesli okaze sie ze dobra to potrzeba szukac dalej bo cos musialo zablokowac uklad smarowania.

Opilki w oleju juz zle prognozują na przyszłość.

Koniu 30-03-12 18:44

witam trzeba zrobic prube upustu oleju jak znajde to ci podam na szybko zobacz sitka od przewodu zasilajacego turbine w olej


edit


Napełnij silnik olejem silnikowym.


Zmierz przepływ oleju po zamontowaniu nowych części



1. Zamontuj dłuższy przewód powrotny oleju (z zapasów własnych) do turbosprężarki i wsuń do odpowiedniego zbiornika (przewód ssący chłodnicy powietrza doładowującego wymontowany dla przejrzystości).
Zamontuj przewód wylotowy filtru powietrza.
Uruchom silnik i pozwól mu pracować na biegu jałowym. Po 60 sekundach wyłącz silnik i zmierz ilość oleju w zbiorniku. Ilość oleju zebranego po 60 sekundach nieprzerwanego przepływu powinna przekraczać 0,3 l.

1. UWAGA: Dopilnuj, by silnik nie pracował przy zbyt niskim poziomie oleju.
Powtórz test 2 lub 3 razy, by upewnić się, że przepływ oleju jest prawidłowy


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi