Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] TDDi - wentylator chłodnicy załącza się przy dynamicznej jeździe (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=41562)

kdulny 22-07-10 23:46

TDDi - wentylator chłodnicy załącza się przy dynamicznej jeździe
 
W moim focusie jest pewna usterka.
Problem pojawia się ,że wentylator chłodnicy często załącza się podczas szybszej jazdy z predkościami 80,100,120 km/h ( lato )
Mechanik twierdzi ze to jakaś usterka o podłożu elektrycznym, że obieg duży się załącza, ale nie potrafi pomóc..
Wentylator włącza się częściej przy większej prędkości niż w korkach. Wskaźnik temp nie wychyla się ponad pozycję pionową . Auto nie ma klimatyzacji. Chłodnica nie jest zasłonięta , płyn chłodniczy jest. Luzowanie korka wlewu płynu w zbiorniczku wyrównawczym nie pomaga..
Może ktoś miał podobny problem i wie jaka jest przyczyna ?
prosze o pomoc..mój adres rok74@poczta.fm

Kubuch 23-07-10 08:20

Ale o co chodzi? Duża prędkość + duże temp zewnętrzna = zagrzany silnik i włączający się wentylator...

kdulny 23-07-10 11:49

Uważam ,że to niemożliwe aby to były prawidłowe objawy ..Przy prędkości 80 -100km/h chłodnica jest chłodzona powietrzem wpadajacym z zewnątrz.. a mimo tego wentylator włącza się dosć czesto..W korku nie a przy szybszej jednostajnej jeździe --TAK.
w/g mnie to anomalia..

---------- Post dodany o 11:49 ---------- Poprzedni post był z 11:48 ----------

inne auta tak sie nie zachowują..Przynajmniej ja nie zaobserwowałem.

Aras 23-07-10 19:12

IMO masz coś nieteges. Na moje to jakiś czujnik cieczy chłodzącej, bo wskazówkę temperatury też wychyla.

BTW. Niezły słuch masz, że słyszysz jak wentylator Ci się załączy przy takich prędkościach. Ja ledwo słyszę jak w korku stoję :-D

kdulny 24-07-10 13:43

Cytat:

Napisał Aras (Post 467509)
IMO masz coś nieteges. Na moje to jakiś czujnik cieczy chłodzącej, bo wskazówkę temperatury też wychyla.

BTW. Niezły słuch masz, że słyszysz jak wentylator Ci się załączy przy takich prędkościach. Ja ledwo słyszę jak w korku stoję :-D

Wentylator jest bradzo głośny ..w korkach to już bardzo słayszalny ..Podczas większej prędkosci wystarczy wrzucić na luz i już go dobrze słychać zrobięł Tym focusem 17 tyś i juz się słyszy jak coś pracuje nie tak..

Ponadto dodam że podczas kiedy wentyalator chłodnicy pracuje zatrzymam się i wyłączę silnik to wyłączy sie też wentylator...a to na pewno jest coś nie tak..

Marcin. 26-07-10 22:45

dlaczego jak zasilanie na wentylator jest po stacyjce to musi się wyłączyć u mnie tez pracuje a gdy zgaszę silnik to i on się wyłącza nawet w matizach tak jest

adamzx4 27-07-10 15:30

A nie miałeś nic kombinowanego z chłodnicą?
przykład z życia wzięty - u znajomego "flachowcy" zamontowali chłodnicę odwracając obieg (zamontowali ją odwrotnie, przerabiając przy tym parę rzeczy) i objaw był podobny. W aucie po kilku minutach pracy włączały się wentylatory i załączały się dość często podczas jazdy.
Nie twierdzę, że masz to samo, ale piszę to o czym wiem ;)

Na moje oko to jakiś "zmęczony" czujnik.

Pozdrawiam
Adam

kdulny 23-08-10 12:33

Cytat:

Napisał kdulny (Post 467232)
W moim focusie jest pewna usterka.
Problem pojawia się ,że wentylator chłodnicy często załącza się podczas szybszej jazdy z predkościami 80,100,120 km/h ( lato )
Mechanik twierdzi ze to jakaś usterka o podłożu elektrycznym, że obieg duży się załącza, ale nie potrafi pomóc..
Wentylator włącza się częściej przy większej prędkości niż w korkach. Wskaźnik temp nie wychyla się ponad pozycję pionową . Auto nie ma klimatyzacji. Chłodnica nie jest zasłonięta , płyn chłodniczy jest. Luzowanie korka wlewu płynu w zbiorniczku wyrównawczym nie pomaga..
Może ktoś miał podobny problem i wie jaka jest przyczyna ?
prosze o pomoc..mój adres rok74@poczta.fm

Z chłodnicą nic nie było kombinowane..Ale wiem że ten problem pojawia sie też u innych użytkowników focusa..czasem dostaję zapytanie majlem czy sobie poradziłem ponieważ bywaja podobne kłopoty u innych i też nikt z mechaników nie potrafi pomóc..( podobno przedmuchanie przewodów do chłodnicy też nie pomogło )

---------- Post dodany o 12:33 ---------- Poprzedni post był z 12:33 ----------

Byłem na razie u dwóch mechaników .. Problem nadal nie rozwiazany..

mar213 23-08-10 14:57

Z tego co opisujesz problem tkwi w odpowiednim przepływie płynu chłodzącego przez silnik.
Chwila spokojnego zastanowienia się i masz klika opcji (pomijam poziom płynu..... bo to chyba oczywiste):


1. Sprawdź czy płyn w zbiorniczku wyrównawczym jest czysty czy mętny (jak jest mętny możesz mieć kamień w obiegu i zapchaną chłodnicę i wtedy niewydajne chłodzenie)

2. Termostat - czyli czy załącza się duży obieg. Napisałeś że mechanik to sprawdził.... ale nie wiesz czy sprawdził czy termostat otwiera się w 100% czy tylko trochę i tylko częściowo wykorzystuje duży obieg. (Trzeba by wykręcić termostat i sprawdzić go w gorącej wodzie czy ma pełne otwarcie) - jest to mało prawdopodobne ale jednak możliwe

3. Zapowietrzony układ - tu temat jest prosty gdyż TDDI jest silnikiem samo odpowietrzającym więc dwie dobre przejażdżki i dobre rozgrzanie i uzupełnienie płynu i na pewno jest odpowietrzony

4. Jak już wiemy płyn sam po silniku nie krąży ale ma wymuszony obieg przez pompę. Jeżeli pompa nie domaga to efektem będzie zbyt mocne nagrzewanie się silnika.

5. Elektronika - czujniki - temat prosty trzeba je sprawdzić

6. Punkt szósty nie doceniany - zapchana chłodnica (ale w środku tylko żeberka) uniemożliwia to swobodny przepływ powietrza i efektywne chłodzenie płynu.
Wielu kierowców nie zwraca na to uwagi ale np.: Zapchana chłodnica (skraplacz) klimatyzacji prowadzi i spadku wydajności układu i wzrostu spalania auta.

To na mój gust 6 możliwości, które musisz sprawdzić.

Pozdrawiam

kdulny 26-08-10 09:26

Dziękuję za rzeczowe podejscie MAR213 Dziś oddałem auto do elektryka samochodowego..zobaczę jaka on ma opinię na temat źródła usterki.

kdulny 07-11-10 22:14

elektryk nie pomógł..opowiada bajki ze to normalne..szybko jedziesz to sie grzeje ..Bajki..
Wentylator załacza sie nawet przy 15 st na plusie temp zewnetrznej .. jak sie przygazuje chwile do 120 km / h

---------- Post dodany o 22:14 ---------- Poprzedni post był z 22:13 ----------

kolejny fachowiec ..twierdzi ze to raczej włacznik wentylatora ..a nie czujnik..co fachman to nowa teoria.. na razie zima ..wiec nie robię..

mar213 22-11-11 14:54

Wiesz co jest jeszcze jeden sposób na sprawdzenie czy problem tkwi w elektryce czy w temperaturze silnika.

Przy uruchamianiu silnika do jazdy na dłuższym odcinku możesz włączyć tryb serwisowy licznika i tam będziesz miał w postaci cyfrowej wyświetloną temperaturę silnika podczas jazdy - zobaczysz czy silnik przy dynamicznej jeździe wchodzi na wysokie temperatury czy nie. Jeżeli tak to wiesz że układ chłodzenia jest nie wydolny a jeżeli temperatura nie szaleje to jakiś czujnik szaleje i możesz spać spokojnie i wymienić czajniczek.

Jak nie wiesz jak włączyć tryb serwisowy to daj znać zrobię filmik.

kowalewski92 22-11-11 15:40

Po co filmik? Trzyma przycisk do resetowania przebiegu potem przekręca kluczyk tak żeby się kontrolki pojawiły i jak wyświetli się na wyświetlaczu test, puszcza przycisk.

mar213 23-11-11 11:33

Cytat:

Napisał kowalewski92 (Post 640290)
Po co filmik? Trzyma przycisk do resetowania przebiegu potem przekręca kluczyk tak żeby się kontrolki pojawiły i jak wyświetli się na wyświetlaczu test, puszcza przycisk.

I jak już puści to idzie do pozycji z temperatura wciskając przycisk od resetowania.

Shift11 01-08-16 14:07

Jakby ktoś kiedyś szukał to u mnie problem częstego załączania wentylatora rozwiązała wymiana CHT.

nok27 03-08-16 13:07

Co to CHT ?

Shift11 05-10-16 17:52

Cytat:

Napisał nok27 (Post 1137198)
Co to CHT ?

Czujnik temperatury


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi