Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK2] Łożyska kół - osobno czy z piastami? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=39625)

DoktorB 24-05-10 13:55

Łożyska kół - osobno czy z piastami?
 
Witam
W wyszukiwarce na temat wymiany łożysk w kołach tylnych i przednich FF I jest sporo, natomist nic nie znalazłem na temat łozysk w FF II.
W książce "Poradnik użytkownika" jest informacja, że wymiany łożysk dokonuje się razem z piastą. W przednim kole wciska się je do zwrotnicy, a w tylnym przykreca do wahacza.
Informacja ta potwierdza się też w sklepach z częsciami do FF.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie cena 450 zł za tył i 300 za przód/sztuka!
Czy naprawdę nie ma dostępnych samych łożysk osobno do wymiany, czy trzeba poddać się sprytnemu pomysłowi Forda na pozyskiwanie pokaźnych funduszy za elementy, które z powodzeniem mogłyby być wielokrotnego użytku (poza łożyskiem)? Na pierwszy rzut oka zawieszenia w FFI i FFII są takie same. Czy to tylko marketing, żeby w FFII wymianiać łozysko z pistą za 450zł, a w rzeczywistości jest to to samo, co w FFI i można wymienić łozysko za 120zł?
Mam 110 tys.km i przód do wymiany, bo już radio zagłusza. Co robić?

bond008 25-05-10 13:58

Witam
W FF II faktycznie trzeba wymienić łożysko razem z piastą. Możesz poszukać na allegro np:
http://www.allegro.pl/item1026054959...40_ii_v50.html
- cena 255 zł
Na pierwszy montaż jest zakładane łożysko (z piastą) firmy FAG 713678790

DoktorB 27-05-10 20:44

Dzięki za info. Cena normalna. Z transportem wychodzi 290. W sklepie oryginały podobnie.
Większy problem stanowi tylne koło. Cena 450. Dzisiaj sprawdziłem koła i wyszło, że przednie i tylne prawe do wymiany. 300 + 450 + wymiana!
Kiedyś samochody robili tak, żeby jak najwięcej wytrzymały. A teraz robią jak najtaniej, bo konkurencja ma też tanie samochody, a zarobek generowany jest tylko z serwisu.
Wszystko obliczone jest na 3 lata lub 100 tys.km. Po trzech latach tłumik i zawieszenie rdzewieje, po 100 tys.km pada alternator, łożyska, amortyzatory, rozrusznik, pompa wspomagania, sprzęgło i nawet szyby zaczęły się trząść przy zamykaniu. Ach ta nowa technika. O kant du...y z taką polityką.

bond008 28-05-10 13:54

Witam
Miałem podobny przypadek - łożysko lewy przód, ale aby diagnoza była pełna - mechanik podniósł samochód (koła przednie wisiały w powietrzu) i kazał uruchomić silnik i "rozbujać" samochód do ok 80 km/h.
PS.
Przy wymianie przodu uważaj na czujnik ABS'u - kiepsko wychodzi ze zwrotnicy.

Koniu 28-05-10 17:26

kolego bond008 do wymiany lozyska w focusie 2 nie trzeba demontowac z zwronicy czujnika abs

DoktorB 07-06-10 19:16

Łożyska wymienione. Aż dziw bierze, jaka cisza zapanowała w samochodzie w czasie jazdy. Szum łożysk narasta stopniowo i człowiek nieświadomie przyzwyczaja się do niego. Po wymianie dopiero słychać różnicę.
A propos wymiany. Z tyłu prostota (bębny). Wystarczy odkręcić cztery śruby, którymi przykręcona jest piasta do wahacza i wymienić piastę na nową.
Z przodu trzeba posłużyć się ściągaczami do przegubów i prasą do wyciskania łożyska z kolumny. Z braku czasu zleciłem warsztatowi. Jeśli nie walczyli za brutalnie z wciskaniem, to łożysko powinno posłużyć co najmniej następne 100 tys.km.
Pracy nie dużo, tylko kasy dużo idzie.
Tylne łożysko w opakowaniu forda było produkcji SKF. Przednie FoMoCo.
Z tylnej piasty zostały mi szpilki do koła. Jak ktoś zniszczył gwint w swoich albo coś to niech da znak - oddam za darmo.

exoryna 05-07-10 22:39

Cytat:

Napisał DoktorB (Post 454070)
Z przodu trzeba posłużyć się ściągaczami do przegubów i prasą do wyciskania łożyska z kolumny.

A czy wymiana całej piasty z przodu jest problematyczna?
Jakieś ściągacze potrzebne czy wystarczą klucze?
Jak potem z założeniem nowej piasty? Trzeba ją jakoś wbijać?

Nie trzeba ustawiać zbieżności po takiej operacji?

bond008 13-07-10 12:22

do exoryna
Odnośnie wymiany - teoretycznie nie jest to operacja skomplikowana (po warunkiem, że nie urwiesz jakiejś śruby). Do tego wskazane jest mieć prasę - aby zamontować nowe łożysko w zwrotnicy. Ściągacze - do rozłączenia wahacza i drążka kierowniczego od kolumny MCPersona.

Oskar 13-07-10 12:32

Cytat:

Napisał bond008 (Post 464447)
. Ściągacze - do rozłączenia wahacza i drążka kierowniczego od kolumny MCPersona.

potocznie zwane młotkiem [helm]

żeluś 23-09-10 10:40

szkoda zakładać nowego tematu, więc zapytam Was tutaj:

czeka mnie wymiana łożyska i po przejrzeniu cen na all. i w sklepie forda
wybór chyba padnie na FAG lub Ruville z fordowskiego sklepu (mam nadzieję, że skoro sklep je firmuje nie będzie to badziew na 50 tkm). Ceny obu 200 z górką

natomiast SKF kosztuje ponad 400. Skąd taka różnica w cenie? Dwa razy lepsze? :smt017
nadmienię tylko, że sprzedawca też nie potrafił odpowiedzieć
SKF do MkI natomiast kosztuje stówkę... to już nic nie kumam.

Z tego, co wyczytałem, to FAG jest na pierwszym montażu w Fordzie, więc chyba nie ma co się zastanawiać?

PS
samochód mam od 2 tygodni i zaczyna się ;)
- milion żarówek wymieniłem, bateria w pilocie, łożysko, pękł wąż od turbo...
niezły początek... hmmm...

pzdr

sarus 23-09-10 20:27

kolego SKF "gieneralnie" jest lepsze ponieważ można uważać że jest firmą z tradycjami...

ciekawostka: nawet kupienie łożysk do pralki odbywa się na takiej zasadzie albo taniej kupisz łożyska CX lub firmowe albo pewnie o b.dobrej jakości jak SKF.
nie wiem co sądzi cała reszta naszego "klanu" ? ale będąc w Wuja Zbycha zapytałem się o rozrząd który mam do wymiany i usłyszałem że albo fabryczny albo o wiele droższy (ale czy lepszy... nie wiem) SKF.
wybór należy do Ciebie.

żeluś 23-09-10 21:29

zamówiłem FAGa w miejscowym sklepie
co ciekawe nawet udało mi się wynegocjować "deko" taniej niż na allgro
już nie mogę się doczekać tej ciszy, o której mówicie, a która to ma nastapić po wymianie ;)

BTW
taka refleksja: czy ktoś więc kupuje SKF, skoro nawet oryginał sygnowany Fordem jest tańszy? ja tam pier.olę taką tradycję:lol:

grzybek 23-09-10 21:38

Co do jakości SKF'a rozmawiałem ostatnio z dwoma sprzedawcami i polecali zdecydowanie FAG'a bo odkąd SKF zmienił pierścień z metalowego na plastikowy maja od cholery reklamacji i jakość SKF padła na ryj.

bond008 24-09-10 08:17

do kolegi żeluś
"SKF do MkI natomiast kosztuje stówkę... to już nic nie kumam."
Do MKI jest tańszy - bo tam wymieniasz samo łożysko. W MKII - łożysko łącznie z piastą :(

żeluś 24-09-10 10:24

Cytat:

Napisał bond008 (Post 487949)
...
Do MKI jest tańszy - bo tam wymieniasz samo łożysko. W MKII - łożysko łącznie z piastą :(


i komu to panie przeszkadzało?
:x

grzybek 24-09-10 12:02

Księgowym, rachunki się nie zgadzały:)

Oskar 24-09-10 12:45

Żelus masz jakas linke do tych łożysk po 200 ??/
Bo mnie czeka wymiana i najtansze jakei znalazłem to 300

żeluś 24-09-10 22:44

po 225 na allegro znajdziesz przecież bez problemu

maly_kk 27-06-12 11:59

jak to jest z łożyskami koła
 
Witam
Chciałem się dowiedzieć jak to jest z przednimi łożyskami koła w focusie II.
W serwisie fordów się dowiedziałem że łożyska trzeba zakupić razem z piastą i wymienić jako całość.
Mechanik w pobliskim warsztacie powiedział mi że wystarczy kupić samo łożysko i wymienić.
Jak to w końcu jest?
I czy do wymiany łożyska potrzebny jest jakiś super mechanik, czy wymiana jest bezproblemowa i można udać się do niesprawdzonego gościa?

berthold61 05-07-12 11:25

jak do tej piasty wlazło łożysko to i powinno wyleść tak myślą tylko ci co już wymieniali są jakoś mało dociekliwi w celach czysto edukacyjnych mogliby to wybebeszyć ,,zepsuć już nie zepsują ,,najlepiej w śmietnik i olewka co ???? ja bym się poświęcił z parę godzin aby być pewnym i nie zadawać durnych lub pewnych pytań i odpowiedzi dla wspólnego dobra :smt020 dobre co ??

berthold61 17-07-12 14:52

i co nikt nie wymieniał ????? nikomu nie została stara piasta ??? nikt nie chce się tym zajmować ???? rozbebeszyć wypruć bo i tak stare i stwierdzić na 100% czy idzie czy nie idzie wymienić samo łożysko a nie klepać japami że lepiej nowe za 450 ori bo tak lepiej

panowie my nie mamy mercedesów tylko fordy a zachowujemy się jak milionerzy

Kmal 17-07-12 15:44

zawsze można wymienić na taką i nie płakać, że 450,00 PLN

http://allegro.pl/piasta-kola-lozysk...487888846.html

berthold61 17-07-12 16:04

Cytat:

Napisał Kmal (Post 748085)
zawsze można wymienić na taką i nie płakać, że 450,00 PLN

http://allegro.pl/piasta-kola-lozysk...487888846.html

tak ale to do przodu bo do tyłu są droższe

oczywiście że tak można a sw2oją drogą ciekawe co to za marka i ile wytrzyma ale i tak niepokoi mnie to że nikt nie jest ciekaw żeby to stare po wymianie rozbebeszać tylko wymiana stare do kosza i cisza a potem miliony pytań czy się da czy nie da

gdzie ci co wymieniali .......może myślą że mają maybachy [rotfl2][rotfl2][rotfl2]

Kmal 17-07-12 16:42

Ja takie zalozylam (koniecznosc) i po dwoch miesiacach wymienilam na nowe, oczywiscie na gwarancji i do tej pory odpukac jest wszystko ok.

MATRIX60MW 17-07-12 17:07

często wymiana jest zlecana mechanikowi a stara część jest nawet nie zabierana od niego,przez co ludzie nie mają na czym eksperymentować.Ja osobiście też jak coś wymieniam to nie biorę starego bo po co ma mi to później zaśmiecać garaż

Kmal 17-07-12 20:00

Myślę, że Marcin ma rację.

berthold61 18-07-12 10:29

no to jak być może jeszcze nie sprzedam do tego czasu focusa a bym miał wymieniać to wpierw wybebeszę rozłożę to na łopaty aby być na 100 % pewny czy idzie czy nie idzie wymienić samo łożysko i dam znać ,,,,a swoją drogą dziwi mnie takie podejście każą płacić to płacę nie pytam o cenę ?? po co tak trzeba ?? tak z ciekawości radzę forumowiczom czasem poczytać forum VW lub golfa oni mają odpowiedż na dosłownie każdy detal swych samochodów zero tajemnic czy wiedzy wsio na tacy ,,,,bo po to są fora motoryzacyjne tak myślę no bo przecież nie po to aby pytać ile pali albo jakie opony są fajniejsze

rosaskc 12-05-14 12:33

Wiem, że ostatni post w tym temacie był prawie dwa lata temu, ale ciekaw jestem update'u...

berthold61, no i jak? Sprawdzałeś, czy da się wycisnąć to łożysko? Czeka mnie wymiana i jestem ciekaw, czy da się zredukować koszta wymiany do minimum (niecała stówa za łożysko zamiast 450 za tylne łożysko z piastą)...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi