Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   MK1 (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=118)
-   -   Wymiana czujnika prędkości w FFI (tzw. VSS) (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=22848)

Yerzo 14-07-08 19:00

Wymiana czujnika prędkości w FFI (tzw. VSS)
 
Witam,
jeśli spotkałeś się w swoim Focusie z opadającą wskazówką prędkościomierza w czasie jazdy to ten temat jest dla Ciebie.

Poniżej zdjęcie użytkownika blumm, które pokazuje jak zachowuje się predkościomierz oraz wyświetlacz. Wskazówka leży a na wyświetlaczu pokazują się kreski.
http://images22.fotosik.pl/176/8626c4b7f132a2fb.jpg

Problemem jest czujnik prędkości czyli tzw. VSS. Jest to typowa przypadłość Focusa pierwszej generacji. Auto w tym momencie nieznacznie traci moc i czasami zaczyna szarpać.
Zacytuję jednego z użytkowników (kmxx) :
"W przypadku uszkodzenia czujnika komputer myśli, że samochód stoi w miejscu - pracuje na biegu jałowym i przekazuje do prędkościomierza prędkość "zero" jednocześnie zmniejsza dawkę paliwa co objawia się lekkim spadkiem mocy. Tymczasem samochód jedzie i obrotomierz działa."

Czujnik można kupić jedynie w ASO ponieważ ta część nie ma żadnego zamiennika na rynku. Poza ASO sprzedają te czujniki także sklepy internetowe.

Focus I ze skrzynią biegów IB5 :
http://www.fordczesci.pl/sklep,2098,...,419625,0.html

Focus I ze skrzynią biegów MTX75 :
http://www.fordczesci.pl/sklep,2098,...,355600,0.html

Focus I z silnikiem 1.8 TDDi, TDCi :
http://www.ford.sklep.pl/sklep,1502,...,432725,0.html

Poniżej zamieszczę opis gdzie jest zlokalizowany czujnik oraz jak się zabrać za jego wymianę.

Sam czujnik jest umiejscowiony w skrzyni biegów. Aby do niego się dostać będziemy potrzebowali garażu z kanałem.

I.
Poniżej na zdjęciu jest pokazane miejsce w którym znajduje się czujnik. Patrząc w stronę przedniego zderzaka, czujnik mamy tuż nad skrzynią biegów. Przyda nam się latarka lub lampa warsztatowa.
http://img99.imageshack.us/img99/4648/dsc00023p.jpg

II.
Zdejmujemy delikatnie wtyczkę tak aby jej nie uszkodzić przy majstrowaniu nad czujnikiem. Można ją podważyć płaskim małym śrubokrętem. Jeśli mamy nowy czujnik w ręku to łatwo wywnioskować w którym miejscu musimy odpowiednio nacisnąć lub podważyć plastik aby wtyczka wyskoczyła.
http://img99.imageshack.us/img99/2427/dsc00027x.jpg

III.
Dużym problemem jest wyjęcie kołka samoblokującego, który blokuje czujnik przed wyskoczeniem. Na zdjęciu zaznaczyłem go czerwoną strzałką.
http://img99.imageshack.us/img99/4246/dsc000242.jpg

IV.
Ponieważ kołek niewiele wystaje ze skrzyni ja postanowiłem wyłamać kawałek czujnika aby mieć lepszy dostęp do kołka.
http://img99.imageshack.us/img99/1146/dsc000252.jpg

I właściwie w tym momencie skończyła się moja praca... Kombinowałem 20 minut z kombinerkami aby wydostać to. Praktycznie wszystkim osobom na forum również sprawiło to wiele kłopotu.
Ja skorzystałem z pomocy mechanika, któremu cała wymiana zajeła niecałe 10 minut a skasował 20zł :) Kołek wyciągnął na siłe ostrymi obcęgami a czujnik dużymi kombinerkami. Jeśli kołek po wyjęciu jest powyginany to możemy go naprostować. Jeśli jest ewidentnie poniszczony to możemy taki zakupic w ASO (7zł).
Ja polecam skorzystać z mechanika lub ASO ponieważ jeśli złamiemy kołek pozastawiając jego część w bloku skrzyni to narobimy sobie strasznego kłopotu. Kołek będzie dało się jeszcze rozwiercić ale gorzej jeśli uszkodzimy czujnik. Jeden z użytkowników forum, łamał połamany czujnik w drobne części i po kawałku wyjmował. Mi mechanik powiedział żeby samemu się za to nie brać bo wszystko może skończyć się nawet na demontażu całej skrzyni biegów :| niby to tylko czujnik ale naprawde potrafi zdenerwować i narobić kłopotów.
Z opinii niektórych użytkowników FKP dowiedziałem się, że korzystali z ASO - ceny w ASO za robociznę to 58-80zł.




Jeśli masz jakieś ciekawe informacje do dodania lub widzisz błędy w powyższym FAQ to napisz mi na PW

semaj 07-04-11 11:56

Chawła Panther'owi za taki post :)

Mam pytanko odnośnie tego kołka, bo chciałbym w jednym podejściu wymienić ten czujnik..

jak wygląda i jakiej długości jest kołek?
czy wchodzi w tą szczelinę nad uszczelką w czujniku widoczną na zdj. w pkt II. ?
i to, co mnie najbardziej interesuje: czy kołek jest stalowy czy aluminiowy?
(żeby wiedzieć jak się wziąć za jego wyciąganie i z jaką siłą, może jakieś niesiłowe sugestie :) )

pozdrawiam,
Marcin




PS. update cen w ASO:
"...
Czujnik VSS - czujnik prędkości kosztuje 188,19 zł brutto . Jest dostępny w naszym magazynie tzw. od ręki .

Robocizna:
IDS- diagnostyka kompyterowa - zczytywanie kodów błędów 233,70 zł brutto

Wymiana czujnika VSS - bez konieczności demontażu skrzyi biegów 141 zł brutto .

Wymiana czujnika VSS - z koniecznością demontażu skrzyni biegów - koszt około 1000 zł brutto .

Robocizna jest uzależniona od możliwości zdemontowania starego czujnika prędkości . W niektórych przypadkach ,czujnik VSS zakleszcza się w skrzyni biegów i może ulec zerwaniu co oznacza konieczność zdemontowania skrzyni bigów , demontaż starego czujnika i montaż nowego .
..."

źródło: Doradca Serwisowy Ford

mjprzem 09-04-11 13:28

Wszystko bardzo ladnie poza jednym cytatem...

Cytat:

Napisał Panther (Post 276626)
...
Zacytuję jednego z użytkowników (kmxx) :
[i]"W przypadku uszkodzenia czujnika komputer myśli, że samochód stoi w miejscu - pracuje na biegu jałowym i przekazuje do prędkościomierza prędkość "zero" jednocześnie zmniejsza dawkę paliwa co objawia się lekkim spadkiem mocy. Tymczasem samochód jedzie i obrotomierz działa....

To jest troszke inaczej.

Obciazony sterownik-procesorek silnika w wyniku nie prawidłowych informacji z czujnika ma troche wiecej zadań do wykonania i sie mozna powiedziec przywiesza, w wyniku czego powstaja nie dociagniecia w pracy silnika.

Praca silnika nie jest zalezna od predkosci samochodu.

Bdm 18-02-12 14:25

Witam, odświeżę trochę temat, jestem właśnie świeżo po wymianie czujnika, na początku po wypięciu kostki proponuje wyłamać od czujnika ten fragment który nachodzi na kołek (oczko trzymające kołek) tak jak widać w opisie wyżej, następnie użyć takiego klucza skręcanego: http://www.setop.pl/kombinerki-obceg...recane-10.html, ścisnąć i skręcić ile tylko mamy siły, następnie w ruch młotek i delikatnie uderzając w klucz od strony kołka wybijemy go, ew. jeśli nie idzie u mnie pomogło, delikatne wbicie kołka (był zaśniedziały i nie chciał się ruszać, po wbiciu go delikatnie się "rozruszał", kołek po wybiciu nie miał żadnych oznak uszkodzenia. Sam czujnik wyciągnąłem również tym kluczem, ścisnąłem go w miejscu zaraz za tymi oringami, rozruszałem go kręcąc we wszystkie strony, następnie trzeba go mocno pociągnąć, nie trzeba było go łamać i to chyba tyle, wybijałem bolca 20 minut, czujni z włożeniem nowego zmieniłem w 5 minut...

Z uwag do samego czujnika, proponuje spisać numer seryjny i z nim udać się do sklepu, pan w sklepie dopiero po numerze znalazł go, w którejś hurtowni jest w cenie 170zł oryginał Forda i za taką cenę go wyrwałem (skrzynia b5/ib5).

Odradzam aso, przynajmniej to w Radomiu (wylot na warszawe, po lewej stronie od Radomia) Pan w aso, najpierw nie wiedział co to jest, potem jednak zaczął udawać że zna sie na rzeczy, powiedział że możemy wymienić nawet dzisiaj - koszt 50zł, po czym dodał, że do tego potrzebne jest programowanie -180zł :) z grzeczności wziąłem wizytówkę i czym prędzej uciekłem od tych szpeców.

Zauważyłem jeszcze, że po wymianie czujnika, znikł błąd od TCS, czasami po odpalaniu nie gasła kontrolka i świeciła się cały czas, lub zapała się w czasie jazdy tak jak by ktoś wyłączył układ, po zmianie czujnika pojeździłem trochę, parę razy gasiłem i odpalałem i nic, nie świeci się, mam nadzieje że już się to nie pojawi. Pozdrawiam i mam nadzieje że komuś przydadzą się te informacje, bo na prawdę można zrobić to w domowym garażu, wystarczy tylko kanał i trochę samozaparcia. Życzę owocnych napraw.

matres 06-09-12 21:38

Witam, ja czujnik wymieniałem sam i spotkała mnie dość nieprzyjemna sprawa. Mianowicie z kołkiem blokującym poszło w miarę sprawnie, a męczyłem się z wyjęciem czujnika. Czujnik należy delikatnie poluzować obracając w lewo i prawo ale tylko o 2-3mm tak aby się poruszył i ciągnąć do góry. Mój błąd polegał na tym że obróciłem czujnik dookoła i uszkodził on element w skrzyni z którego czujnik sczytuje obroty... Efektem tego jest, po zamontowaniu nowego czujnika, szalejąca wskazówka prędkościomierz która waha się np w przedziale 80-100km. Masakra. Teraz pewnie czeka mnie ściąganie skrzyni jak dokupię gdzieś na szrocie ten element...

kartomi 03-11-12 10:48

czujnik VSS
 
Wymieniłem sprzęgło tydzień temu, czy możliwe jest aby mechanik uszkodził ten czujnik? Po wymianie po przejechaniu kilkudziesięciu km zaczął falować prędkościomierz przy prędkości 110-120 km/h. W następnych dniach przestawał na chwilkę działać i wracał do normy. Wczoraj w drodze do pracy przestał działać (prędkość "0" i brak wskazań przejechanych km) i zapaliła się kontrola trakcji. Po odpaleniu silnika i w czasie jazdy przez kilkanaście km jest OK, a później do wszystkich w/w objawów dochodzi jeszcze pomarańczowa kontrolka Check. Nie zauważyłem spadku mocy i szarpania. Co myślicie? Proszę o pomoc.
Dziękuję.

kartomi 14-11-12 10:25

Ja kupiłem tutaj:
http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Czujn...ta-Fusion/3597
Czujnik przyszedł następnego dnia, więc szybciutko. Mają 3 rodzaje: oryginał forda, zamiennik niemiecki i polski. Dzisiaj jadę do mechanika wymienić:)
Pozdrawiam.

Domel 07-05-13 08:08

Hello

Cytat:

Auto w tym momencie nieznacznie traci moc i czasami zaczyna szarpać.
A jezeli nie ma tych objawow ? Auto jedzie pieknie a jedyne bledy z komputera to etc: "blad magistrali komunikacyjnej" ale wskazowki wlasnie tak szeleja to wlasnie moze byc czujnik VSS ? jak sprawdzic inaczej czy to wlasnie on jest walniety ?

Czy na 100% te wskazowki pokazuja ze to VSS ?

Malyro59 10-08-14 22:20

Witam
Właśnie doświadczyłem wymiany owego czujnika .Pomimo odrobienia lekcji (dzięki wszystkim cenne za informacje ) nie obyło się bez komplikacji.Za "chiny" nie mogłem czujnika zlokalizować patrząc od góry (na parkingu)przez co nie udało mi się odpowiednio wcześniej potraktować penetratorem,co w konsekwencji przyczyniło się pewnie do urwania w połowie czujnika.Sama wymiana odbyła się na "zaprzyjaźnionym kanale " bo panowie mechanicy (kilka razy przy innych czynnościach serwisowych) szerokim łukiem omijali temat czujnika vss wymyślając różne "bajki".
Trochę strachu z tym urwanym czujnikiem było - potem " standardowo" nawiercenie w pozostałej części ,wkręt,prowizoryczny ściągacz i po temacie.
Ponieważ część zdjęć ma nieaktualne linki pozwoliłem sobie zrobić nowe ,zebrać do kupy parę info - może się komuś przyda
https://www.youtube.com/watch?v=Y4jvXVkEMHA
P.S
Nie wiem co ma piernik do wiatraka ale potwierdzam że kontrolka TCS przestała się niekontrolowanie zapalać.
Pozdrawiam

Karol84 12-10-14 16:56

Problem z ulamana koncowka bolca zabezpieczajacego
 
Witam

Mam problem z wyjęciem kołka zabezpieczającego czujnik vss. Mechanik odłamał tą końcówkę i wystaje tylko kilka mm tego bolca. Próbowalismy ciągnąc go rożnymi szczypcami ale niema siły która by go teraz ruszyła.
Może macie jakieś sposoby żeby go wyjąc?

Moje auto to Focus Mk1 kombi 1.8 16v.

Karol84 12-10-14 20:09

Witam

Mam problem z wyjęciem kołka zabezpieczającego czujnik vss. Mechanik odłamał tą końcówkę i wystaje tylko kilka mm tego bolca. Próbowalismy ciągnąc go rożnymi szczypcami ale niema siły która by go teraz ruszyła.
Może macie jakieś sposoby żeby go wyjąc?

Moje auto to Focus Mk1 kombi 1.8 16v.

Koroko 06-12-14 04:21

Ja dziś walczyłem z tym czujnikem. Kołek blokujący wyszedł ale z czujnikem nie było tak prosto. Po nieudanych próbach podważania, ciągnięcia kabinerkami, w końcu przewierciłem go a w wywiercony otworek wsadziłem imbus. Zaplotłem na nim stalową linkę od hamulca ze starego roweru (akurat taka była pod ręką). Podciągnąlem ją na górę silnika. Na pokrywie zaworów utawiłem drewnianą belkę i stosując pół metrową dźwignię zacząłem wyciągać czujnik. Niestety i ta próba się nie powiodła. Linka miała około 1mm i po prostu pękła a czujnik ani drgnął. Kupiłem nową 3mm, skręciłem ją pożądanie śrubami i tym razem się udało[tancze]. Znów mogę cieszyć się sprawnym prędkościomierzem.

broken 22-02-15 13:15

Czy można zaktualizować linki ? zdjęcia już wygasły.

maniek19828 27-02-15 11:14

Witam czy przytrafiło się komuś żeby urwał się ten kołek blokujący czujnik (mnie to spotkało i teraz jest dylemat jak to rozwiązać ) jeśli ktoś już miał taki przypadek to co zrobiliście żeby to resztę wyciągnąć.

donNeo 10-07-15 19:28

Ff1 1.8 tddi
 
witam,
niestety moją foczkę też ta przypadłość się przytrafiła i od jakiegoś czasu podczas jazdy prędkościomierz mi falował, albo opadał do zera (wtedy było słychać że radio ciutkę ciszej gra), lub nagle tez się budził, licznik stał w miejscu (nie ma kresek), mocy raczej nie traci - nie czuję tego, czasem podczas jazdy restart silnika budził czujnik... ale od paru dni już w ogóle prędkościomierz nie reaguje i licznik stoi... poczytałem literaturę... zakupiłem nowy czujnik... wpadłem do kanału wymieniłem... i lipa, zachowuje się jak stary czujnik, czasem coś zareaguje ale raczej leży i się nie rusza... więc u mnie to raczej nie czujnik... pytanie co? skrzynia, przewody, zegar? bezpiecznik sprawdzony, ma ktoś pomysł albo schemat jak kabelki idą z czujnika?
z góry dzięki za wszelkie info

p.s. w serwisie forda chcieli za usługę wymiany 120zł lub 700zł (jeśli trza będzie zdemontować skrzynię)

tomi178 04-08-15 08:11

Jeśli wymiana czujnika nie pomogła to być może wtyczka jest zaśniedziała i ona broi. Ja mam taki przypadek. U mnie po wymianie czujnika opada wskazówka tylko podczas opadów deszczu. Woda bryzga w czasie jazdy na wtyczkę i robi zwarcie. Trzeba wymienić wtyczkę lub dobrze oczyścić styki i zaizolować. Poszukuję takiej wtyczki ale nigdzie na necie nie znalazłem. Być może znajdę gdzieś na szrocie

kanti1983 13-08-16 20:30

Witam, pierwotnie miałem problem ze sporadycznym opadanie wskazówki prędkościomierza, więc wymieniłem VSS i problem zniknął na kilka miesięcy, teraz znowu to wróciło, tym razem wskazówka non stop leży na dole, w trybie serwisowym, też nie pokazuje prędkości cyfrowo.Sama wskazówka sprawna, bo test przechodzi, czujnik VSS wykręcałem przeczyściłem i włożyłem z powrotem, bo wygląda na zepsuty.

Podpięcie komputera wyswietla błąd U1041 - błąd wyświetlania prędkości.

Co robić ??

modytom 01-09-16 22:07

Witam

Pojawił sie u mnie problem z czujnikiem VSS (objawy to opadająca wskazówka, szarpanie itd).

Znalazłem zamiennik tej części do mojego auta (Focus 1.8 TDDI 2001 r.) firmy ERA - numer 550310.

Kod:

http://e-autoparts.pl/czujnik-predkosc-pojazdu-p-743584.html
Cena to w granicach 115 zł (czyli 3 x mniej niż oryginał).

Znam ludzi którzy juz montowali w autach czujniki tej firmy i nic sie nie działo złego . Na necie też pochlebne opinie. Co myślicie?

I pytanie nr 2: naczytałem sie że wyjmowanie tego czujnika w benzyniakach to droga przez piekło. Ale widzę, że w ropniakach ma on inna konstrukcję. A zatem pytanie do ludzie co wymieniali ten czujnik w swoich fokach z dieslem - czy jest to prostsze? To sie jakoś wykręca?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi