Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Gaz i zagazowane Foczki (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=46)
-   -   [MK2] STAG 300 premium czy Landi Renzo Omegas. Co wybrać? (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=50745)

feltom 02-07-11 18:19

STAG 300 premium czy Landi Renzo Omegas. Co wybrać?
 
Autko: FFII FL 2009r. 1.6 (101KM) kombi. Przebieg 28 tys.
A) Stag 300 premium
zavoli zeta n
wtryski Hana 2000 czerwone
koszt 3000PLN

B) Landi Renzo Omegas - zestaw KIT - starsza ale sprawdzona (nowsza wersja to Omegas PLUS ale o wiele droższa)
LC02
wtryski MED (głośne)
koszt 2800PLN


Naczytałem się wiele i nie wiem co wybrać... Problem też jest taki , że w Poznaniu, gdzie mieszkam, trudno znaleźć fachowca od Landi. Na STAGu zna się podobno Zenek Bembenek...
Pomocy!! W przyszłym tygodniu gazowanie :-)

hol 04-07-11 21:09

Landi
Lista zakładów autoryzowanych w Wielkopolsce:
http://www.landi.pl/lista-warsztatow/#wielkopolskie

w Poznaniu:
C.M. Motomarket Sp. z o.o.
ul. Rodawska 17a
Tel. 068 347 08 17

feltom 05-07-11 07:29

Motomarket w Poznaniu już od 2 lat nie istnieje :-). Telefon na stronce jest do Wolsztyna.

SM31 06-07-11 22:08

Ja osobiście mam STAG'a ale jeśli stać Cię na Landi Renzo to nie wahaj się, ponieważ są to bardzo dobre instalacja, zaś STAG to w zasadzie system i centralka, mikser i listwę wtryskową dokłada już gazownik i może się popisać na + oraz na -. Generalnie STAG w rękach dobrego gazownika jest bardzo dobry ale Landi i tak wypada lepiej.

feltom 27-07-11 13:23

No i wybrałem.
B) Landi Renzo Omegas - zestaw KIT - starsza ale sprawdzona (nowsza wersja to Omegas PLUS ale o wiele droższa)
LI02
wtryski MED (głośne)
STAKO 53l + zawór BRC
koszt 2800PLN

Montaż: Bear Lock Luboń - autoryzowany zakład Landi Renzo, ale nie polecam. Obiecali zdjąć kolektor do nawiercenia. Niestety nie zrobili tego - znalazłem opiłki plastikowe. Czyli są to druciarze. Dodam tylko, że montaż trwał, aż 2 dni. Na plus mogę dodać , iż rozmieszczenie elementów jest b. dobre.
Ciekaw jestem jaki wpływ będą miały te opiłki na tłoki i pierścienie. Na szczęście kolektor nie był aluminiowy....

Draco 02-10-11 10:35

Cytat:

Napisał feltom (Post 597818)
No i wybrałem.
B) Landi Renzo Omegas - zestaw KIT - starsza ale sprawdzona (nowsza wersja to Omegas PLUS ale o wiele droższa)
LI02
wtryski MED (głośne)
STAKO 53l + zawór BRC
koszt 2800PLN

Montaż: Bear Lock Luboń - autoryzowany zakład Landi Renzo, ale nie polecam. Obiecali zdjąć kolektor do nawiercenia. Niestety nie zrobili tego - znalazłem opiłki plastikowe. Czyli są to druciarze. Dodam tylko, że montaż trwał, aż 2 dni. Na plus mogę dodać , iż rozmieszczenie elementów jest b. dobre.
Ciekaw jestem jaki wpływ będą miały te opiłki na tłoki i pierścienie. Na szczęście kolektor nie był aluminiowy....

feltom - napisz jak sie sprawuje instalacja. Czy "druciarstwo" z Lubonia nie daje o sobie znać?

feltom 03-10-11 20:29

Na prośbę zdaję relacje:
- Na gazie przejechane 3500km.
- Spalanie średnie 10,5l - 80% miasto Poznań. Na benzynie na tej samej trasie spalał średnio 8,5l (czyli pali ponad 20% więcej)
- co ciekawe zauważyłem, iż nie ma znaczenia na jakiej stacji tankuję. Najmniejsze spalanie 9,5 l wyszło mi po tankowaniu w Auchan! Natomiast po kilku tankowaniach na Shell czy Statoil spalanie nie zmalało . Wniosek: NIE warto przepłacać :-)
- nie odczuwam spadku mocy
- dosłownie raz zdarzyło się, że autko po trasie ok 30km przy prędkości 20 km/h przełączyło na benzynę
- kupiłem sobie kabelek do centralki LANDI RENZO i zrobiłem podgląd pracy sterownika. Odczytałem sobie również listę błędów ale nic szczególnego nie zauważyłem.
- mam zamiar dokonać kalibracji map na autostradzie (korekta pkt K), tak aby dobrze zestroić instalkę,
-musiałem także dolewać płynu chłodzącego, bo druciarze nie ścisnęli dobrze opasek metalowych od układu chłodzenia - 5 min roboty :-)
- dowiedziałem się, iż od kilku miesięcy jest nowszy firmware do Landi Renzo, ale druciarze nie wgrali go do mojego sterownika :-(

WNIOSEK: Jestem zadowolony, ale będę pracował nad spalaniem, które wg mnie jest za wysokie. Na przegląd po 15.000 wybiorę się na pewno do innego autoryzowanego zakładu. Po 20 000 od założenia mam zamiar sprawdzić zawory....

drake 03-10-11 22:01

Cytat:

Wniosek: NIE warto przepłacać
Warto, spalanie to nie wszystko. Wystarczy fakt, że zasrasz filtry, zmniejszysz tym samym wydajność instalacji, znacznie zwiększysz spalanie (tak, spalanie LPG zwiększa się przez zapchane filtry ponieważ w wężach robi się proporcjonalnie do zapchanego filtru - większe nadciśnienie)

Cytat:

ale będę pracował nad spalaniem, które wg mnie jest za wysokie.
spalanie jest wzorcowe, nie kombinuj i lej dobry gaz. :)

Cytat:

ale druciarze nie wgrali go do mojego sterownika
nie wiem jak jest z landi, ale do zenita sam wgrałem sobie nowego softa. Wystarczyła nowsza wersja programu na laptopie i była możliwość aktualizacji.

feltom 14-11-12 08:51

Jak wygląda instalka po 27 tys. użytkowania
 
Witam po długiej przerwie.
Aktualne informacje o mojej instalacji LR Omegas:
Przebieg auta: 56 tys km na gazie 27 tys. Spalanie 10,5 gazu w mieście. Na trasie przy prędkości autostradowej 120/140 km/h spalanie ok 8,5 gazu.
Tankuję na BP, Auchan lub prywatnej zaufanej stacji. Raz po tanskowaniu na Shell spalanie wyszło 14,5l :)

Zimą przy temperaturze poniżej -10 st C i zimnym silniku auto podczas przełączania z PB na LPG gaśnie. Ponowny rozruch zawsze powoduje bezproblemowe przełączanie na LPG z benzyny.
Wymiana świec oryginalnych od nowości po 39 tys. Druga wymiana świec oryginalnych po 56,5 tys km. Ciekawe dlaczego na gazie wytrzymują tylko 17,5 tys km?
Przegląd u montera po 15 tys to porażka. Koszt 150PLN za wymianę filtra fazy lotnej wartości 15PLN :-). Brak wykonania korekt K. Jedynie skasowanie błędów ze sterownika gazowego. Kolejny przegląd wykonam samodzielnie.
Sam wymieniłem filtr fazy ciekłej (gaziarz mówił że zmienia się go po 30 tys i nie zaglądnął do niego). Filtr był czysty. Wymieniłem również filtr powietrza.
We własnym zakresie odczytałem błędy ECU (pending alerts): Słabe odczyty z sond lambda. Nie przejmuje się tym zupełnie...
Po przebiegu 60 tys na liczniku (30 tys na LPG) sprawdzę luzy zaworowe...

drake 14-11-12 10:44

Witam,

dwoma najczęstszymi powodami gaśnięcia na gazie w zimie są:

1) za niska temperatura przełączania gazu, w której parownik (szczególnie brudny) nie jest w stanie utrzymać zadanego ciśnienia gazu
2) (bardziej prawdopodobne) zaklejone wtryskiwacze gazowe, które przy pierwszych ruchach albo otwierają się niepełnie, albo nierównomiernie, to powoduje gaśnięcie. Zawsze przy drugiej próbie auto działa już w porządku, jednak może dać się zauważyć falowanie obrotów lub po prostu nierówne, terkocące obroty biegu jałowego.

Po 27 tyś km. na gazie warto sprawdzić przede wszystkim wtryskiwacze gazowe i wyczyścić je. Moje po 15 tyś kim zaczęły mieć podobny objaw, jednak był on bardziej delikatny i samochód nie gasł. Gdy je rozkręciłem ujrzałem czarne piekło - po czyszczeniu jak ręką odjął. Twoje muszą więc wyglądać naprawdę widowiskowo.

Po takim przebiegu i czyszczeniu oraz kalibracji wtryskiwaczy warto sprawdzić ciśnienie reduktora pod obciążeniem. Nie wiem jakie masz wtryskiwacze, ale magic jety bez ruszania śrub regulacyjnych nie wymagają ponownej kalibracji.

Oczywiście korekty modelu po takim przebiegu jak najbardziej wskazane bo charakterystyka silnika nie dość że się zmieniła w miarę zużycia (samochód rozumiem był w miarę nowy gdy miał założoną instalację), to jeszcze charakterystyki poszczególnych elementów instalacji LPG uległy znaczącej zmianie, dlatego mapa na pewno układa się teraz inaczej niż powinna.

Filtr fazy ciekłej polecam wymieniać co 15 tyś km lub 1 rok

Filtr fazy lotnej polecam wymieniać co 8-10 tyś km aby nie zdarzyło się to, co zdarzyło się Tobie - syf poleciał na wtryski i jest problem. Lepiej kupić częściej i wymienić w 10 minut filtr fazy lotnej za 5 zł niż bawić się z wtryskami.


Pending alert to jeszcze nie błąd ECU - świeciła się kontrolka ?

feltom 03-12-12 12:41

Wymienię filtr fazy lotnej - założony jest poliestrowy z siatką. Wtryski mam MED z KIT Landi Renzo Omegas. Nie wiem jak je czyścić. Jeżeli chodzi o błędy ECU to kontrolka nie zapala się.

coomac 03-12-12 22:36

feltom, jaką masz wersję oprogramowania Landi? Kupiłem kabel ale nie mogę się połączyć z centralką instalacji.

feltom 10-12-12 13:19

wersja 1600 bez obd2. Wersja oprogramowania centralki nie ma znaczenia. Kabelek mam na chipe ftdi. Nie działał mi na prolific. Używam Win XP oraz Win7

feltom 14-01-13 10:55

Sprawdzenie zaworów
 
Witam,
relacjonuje jak LPG ma wpływ
Przebieg auta 60 000 km, LPG od 30 000km.
Norma: wydechowe 0,31-0,37
ssące 0,17-0,23
Szczelinomierz co 0,05
Zawory wydechowe od lewej:
0,3-0,3 0,3-0,3 0,3-0,3 0,3-0,25
Zawory ssące
0,15-0,2 0,2-0,2 0,2-0,2 0,2-0,2

Jak widać luzy w 2 przypadkach są za małe. Reszta jeszcze w normie.
Niestety wg ETIS regulacja zaworów wymaga rozpięcie rozrządu, wyjęcie wałków i zakup lub podmiana popychacza zaworu (blaszki).
Tego nie potrafię zrobić sam i będę musiał udać się do mechanika.

Pytanie czy poczekać z regulacją z 10 tys do czasu jak luz się pomniejszy na wszystkich zaworach wydechowych?
Myślę, że regulacja może kosztować trochę :-(

slawek11 14-01-13 20:29

Dolicz jeszcze nowy rozrzad plus czesci i robocizna bo chyba nikt przy zdrowych zmyslach nie zalozy starego po 60 tys km. Mysle ze blizej bedzie do 1,5 tys zl za ta przyjemnosc.

drake 14-01-13 20:45

Pojeźdź trochę i zrób to przy rozrządzie. Instalka rozumiem jest dobrze wystrojona?

feltom 15-01-13 08:20

Do slawek11. Wg Forda rozrząd wymienia się po 160 tys. ETIS nie mówi nic o potrzebie wymiany rozrządu podczas regulacji zaworów a jedynie o jego rozpięciu ze względu na potrzebę odkręcenia wałków. Koszt robocizny ok 200PLN (czytałem na forum) oczywiście poza ASO :-) Auto ma pewny przebieg bo mam je od nowości.

Do drake. Instalkę regulowałem samodzielnie, gdyż gazownik ograniczył się do autokalibracji. Pierwszy przegląd polegał na wymianie filterka fazy lotnej w cenie 150zł :-( gdzie filterek kosztuje 15zł) oraz skasowaniu błędów. Ech szkoda się denerwować:-) Jeżdżę bardzo spokojnie. Obroty 2-3,5 tys. Głównie miasto. Prędkość autostradowa max 120km/h

Co do zysków - instalacja zwróciła się po 15 000 km. (2800 + 60 podwyższona kwota przeglądu +150 LPG przegląd). Do przodu jestem już 3000 zł.

---------- Post dodany o 07:20 ---------- Poprzedni post był z 07:15 ----------

[/COLOR]A oto opracowanie naukowe dotyczące zmniejszenia luzu dla LPG
http://suw.biblos.pk.edu.pl/resource...wZasilania.pdf

Znalazłem ciekawa relację z regulacji zaworów w Mondeo
https://picasaweb.google.com/1102965...99810500218418

Jak widać rozrządu nie trzeba rozpinać :-)

slawek11 15-01-13 15:36

Ja wiem po ilu sie wymienia rozrzad tylko kto Ci rozepnie rozrzad i zlozy go ponownie na starych gratach......chyba tylko idiota albo ten kto na to Ci nie da gwarancji na ta usluge. Waz pod uwage ze autko ma juz 4 lata a pasek nie wiadomo ile, guma sie niestety starzeje dlatego oprocz km do wymiany rozrzadu z reguly podawany jest tez i czas.
Przerabialem juz ten temat i gosc ktory to robil powiedzial ze jak mu napisze oswiadczenie to zlozy go ponownie na tym co bylo.

feltom 16-01-13 08:09

Z potrzebą wymiany paska zgadzam się. Dodatkowy koszt ok 70PLN.

slawek11 16-01-13 17:09

Napinacz tez bym zmienil.

feltom 16-01-13 18:42

Dziś odwiedziłem ASO przy okazji przeglądu perforacji i zapytałem o zawory w modelu 1.6 duratec 100KM 2007-2011.
Zdobyte informacje:
- koszt popychacza 95-110PLN (min. wymiana 8 wydechowych można tez pobawić się w zamianę)
- grubości co 0,002 mm !!!
- popychacze tylko na zamówienie
- koszt regulacji 980PLN + koszt rozrządu + koszt wymienianych popychaczy + koszt uszczelki pod pokrywę zaworów
- silnik tego typu wytrzyma na LPG max 80 000km potem remont głowicy, powypalane zawory itp.

Rozmawiałem też z mechanikiem o moich zaworkach. Mówił, żeby pojeździł jeszcze z 10 tys i wtedy wyreguluje wraz z wymianą rozrządu (minimalnie pasek)

Dziś zmieniłem mapę LPG na bardziej bogatą. Mam nadzieję, że to pomoże.

slawek11 16-01-13 21:27

Tak jak juz Ci mowilem ze wzgledu na 4 letni juz okres eksploatacji i 60 tys km przebiegu nie zlozylbym rozrzady ze starym napinaczem bo moze kolejnych 30 tys km i nowego paska nie wytrzymac.

drake 16-01-13 21:42

Takie koszta że idzie się zesrać. Jeśli luz dopiero lekko wychodzi Ci poza normę, to oznacza że jest jeszcze OK. Wiadomo że normy producentów są 'na wyrost'. Jeździłbym spokojnie.


Ustawienie mapy bardziej bogatej wysra Ci korekty long/short trim co odczujesz za 100 kilometrów. No chyba że miałeś za ubogo i zrobili Ci 'taką jaka być powinna'. Ale tak jak powiedziałem, gdy będziesz miał świadomie bogatą mapę stanie się taka patologia:

1) Korekta short trim na LPG będzie oscylowała na minusie (bo komp wykryję sondę za bogatą i utnie dawkę)
2) Korekta long trim podczas pracy na LPG 'ukształtuje się' na poziomie korekty dla short-trim, czyli silnik zapamięta - 'acha... mam obcinać dawkę mniej więcej o 5%'
3) Podczas pracy na benzynie, korekta long trim zostanie na poziomie -5%, ale silnik wykryje ubogą mieszankę z tego powodu, więc nienaturalnie mocno podniesie korektę short trim do wartości MOCNO plusowych.

Komputer jak to komputer, może se majchlować i nic mu nie będzie, ale wnioski są takie:

1) auto na benzynie nie będzie jeździło tak jak powinno ponieważ ujemna korekta long-trim będzie spierać się mocno z korektą short trim, która będzie śmigać przy górnych zakresach korekcji.
2) gdy zakres korekt short trim na PLUS wyjdzie poza zakres, na benzynie uzyskasz stale ubogą mieszankę co objawi się nierówną pracą silnika, wypadaniem zapłonów, spadkiem mocy.

Zakres korekt dla każdego sterownika jest inny, niektórzy na plus mogą mieć 12,5%, niektórzy 20/25%.


Nie straszę, ale wzbogacenie ponad normę nie działa dobrze, wiem bo sam to przerabiałem. Natomiast jeśli zrobił mapę leciutko na bogato, czyli tak.... no z rozsądkiem to OK. gorzej jak poleciał nad punktami, wtedy stanie się to co napisałem.

feltom 16-01-13 22:14

Wartości mapki podniosłe o 5%. Nagrałem filmik z nowego mapowania. Jak znajde serwer to wrzuce na forum (wazy 85MB)

drake 16-01-13 23:28

to wrzuc na zippyshare.com

feltom 17-01-13 09:40

Filmik obejmuje układanie mapy w FOCUS MK2FL 2009 1.6 100KM, przebieg 60 000km LPG od 30000km
http://www70.zippyshare.com/v/33561857/file.html

Mapę układano dla przełożeń 2,3,4,5 bieg w obrotach 2000-3500 w kroku co 500obr

Filmik przed podwyzszeniem parametru K o 5%
http://wikisend.com/download/164544/...15_1833_49.avi

feltom 17-01-13 12:26

Dotarłem do niezależnego producenta popychaczy FAI Auto
np. BFS243S= FINIS 1134811

Niestety nie potrafię znaleźć dystrybutora na Polskę....

feltom 09-07-13 21:26

Luzy po 41 tys na LPG
 
Przebieg auta 71 tys na LPG 41 tys
Zawory wydechowe:
0,3-0,25 0,3-0,25 0,3-0,3 0,3-0,20
Zawory ssące:
0,2-0,2 0,2-0,2 0,2-0,2 0,2-0,2

3 wydechowe są poniżej normy 0,3
Czekać kolejne 10 tys z regulacją czy jednak czas najwyższy zająć się tematem?

coomac 10-07-13 18:29

Kurcze, wydaje mi się, że za szybko ubywa tego luzu.

drake 10-07-13 23:00

takie materiały, miękki ulep zrobili i potem tak jest niestety


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi