Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://www.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Tuning mechaniczny (https://www.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Zamiana bębnów na tarcze (https://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=24335)

AR3S 10-11-08 22:53

Zamiana bębnów na tarcze
 
Noszę się z zamiarem wymiany tylnych bębnów na tarcze.

Pytanie do doświadczonych co konkretnie muszę wyrwać z 2.0 aby dokonać swapa ?

Tarcze i klocki to oczywiście będą jak przód (Brembo i Ferodo)

Dzięki za konstruktywne opinie i porady.

MisiekT 10-11-08 23:22

Cytat:

Napisał god_ares
z 2.0 aby dokonać swapa ?

niekoniecznie z 2.0 - z wiekszosci dieseli takze... a w praktyce z dowolnego autka z tarczami z tylu - niczym sie nie roznily...

moons 10-11-08 23:55

Generalnie jest Ci potrzebne wszystko co jest pomiędzy wahaczem a kołem. Wałek, piasta, osłona od rozbryzgów, tarcza, zacisk, klocki, i kupa śrubek która to wszystko trzyma do kupy. Do tego linka ręcznego bo jest inna. Zostają Ci tylko te same czujniki ABS i od biedy przewody hamulcowe powinny podejść.
Pozdrawiam

kasprzak 11-11-08 14:38

Pozwolę sobie przytoczyć PM`a od artur76 (który dokonał w swoim 1.6 takiego swap`a), bo też go kiedyś o to pytałem:

Cytat:

...
Do wymiany bedzie potrzeba kilka gadżetów:

- piasty ( odkrecasz bębenowe i pw to miejsce przykręcasz tarczowe)
- linka do ręcznego ( ja kupiłem ori, ale na allegro mozna dorwac zamiennik)

Jesli chodzi o koszty to kupiłem cały zawias od anglika coś ok 400pln. Mialem szczescie ze tarcze i klocki byly w znakomitym stanie i jezdze na nich do tej pory (ok.10 000km)
linka ori ok 200, a zamiennik ok 100.
Przewody elastyczne zostaja od bebnow, pasuje idealnie do zacisku.
Zaczepy do linki w wahaczu tez pasuja.
W zasadzie jest to operacja plug and play.
W tarczach sa jeszcze oslony blaszane nitowane do wahacza, ale ja dalem sobie z tym spokoj.
...
Pytałes o roznice w hamowaniu. Wg. mnie jest i to spora. Pedał zrobił sie troche twardszy i wyzej zaczał brac, ale szybko sie przyzwyczailem.


jajko 11-11-08 15:29

A nie powinno się wziąć pod uwagę jeszcze rozdziału siły hamowania? Żeby nie było sytuacji, że na zakręcie jak się mocniej dociśnie pedał to zadziała jak zaciągnięty ręczny.

moons 11-11-08 15:59

Cytat:

Napisał jajko
A nie powinno się wziąć pod uwagę jeszcze rozdziału siły hamowania? Żeby nie było sytuacji, że na zakręcie jak się mocniej dociśnie pedał to zadziała jak zaciągnięty ręczny.

Nie ma to najmniejszego znaczenia. Po zamianie na tarcze ma się po prostu mocniejsze i skuteczniejsze hamulce i tyle. A to że kolega artur76 miał twardszy pedał hamulca i wcześniej zaczął mu brać :oops: to tylko zasługa tego że pewnie po założeniu tarcz odpowietrzył hamulce.
Pozdrawiam

AR3S 12-11-08 17:55

Dzięki za info.

Dzisiaj byłem u Zbycha (to w sumie On będzie zmieniał wszystko) - Nasz Magik orzekł, że powinienem poszukać gratów os wersji 1,6 np TDCI z ABS plus kilka innych rzeczy nowych.
Tak więc rozpoczynam poszukiwania :)

kasprzak 12-11-08 18:04

Cytat:

Napisał AR3S
Dzięki za info.

Dzisiaj byłem u Zbycha (to w sumie On będzie zmieniał wszystko) - Nasz Magik orzekł, że powinienem poszukać gratów os wersji 1,6 np TDCI z ABS plus kilka innych rzeczy nowych.
Tak więc rozpoczynam poszukiwania :)

Nie czepiam się. Prostuję tylko, bo wiem, że miałeś na myśli diesla TDCi 1.8 a nie 1.6. Ważne, żeby części były od FFI z ABSem, najlepiej od Hatchback`a.

gRuHa 12-11-08 20:08

Cytat:

Napisał jajko
Żeby nie było sytuacji, że na zakręcie jak się mocniej dociśnie pedał

kto Cię uczył hamowania w zakręcie??
aczkolwiek poszukałbym czy 1,6 i 2,0 nie mają jakiegoś innego korektora siły hamowania etc...

Cytat:

Napisał kasprzak
najlepiej od Hatchback`a.

belki zawieszenia są takie same we wszystkich wersjach!!

Greg 12-11-08 20:13

Cytat:

Napisał gRuHa
kto Cię uczył hamowania w zakręcie??

Pewnie nikt ale czasami jest to wymuszone,
jak pojezdzisz i sam sprawdzisz to bedziesz wiedział [chytry]

Pzdr.

jajko 12-11-08 22:02

Cytat:

Napisał gRuHa
Cytat:

Napisał jajko
Żeby nie było sytuacji, że na zakręcie jak się mocniej dociśnie pedał

kto Cię uczył hamowania w zakręcie??

Nie no proszę Cię... "mistrzu teorii" pojeździj, a się przekonasz - zapewniam Cię, że nie raz znajdziesz się w sytuacji w której nie będziesz miał innego wyjścia.

gRuHa 13-11-08 00:37

mi Tikacz zdąrzył wyraźnie dać do zrozumienia, że w zakręcie się hamulca nawet nie tyka, ale może to specyfika tego "auta"

MisiekT 13-11-08 01:57

taaa, porownuj dalej Tikacza i jego hamulce do Foki [panna]

artur76 13-11-08 06:19

Cytat:

Napisał MisiekT
niekoniecznie z 2.0

1.8 też ma tarcze
Cytat:

Napisał moons
pewnie po założeniu tarcz odpowietrzył hamulce.

innego wyjscia nie ma
Cytat:

Napisał kasprzak
Ważne, żeby części były od FFI z ABSem, najlepiej od Hatchback`a.

moze byc kombii, bez znaczenia. Ja załozylem od htb do kombii. :D

AR3S 13-11-08 08:20

artur76,

brałeś zawias od foki ale jakiej pojemności ? z ABS-em ?

jak jest z tym poruszanym rozkładem sił hamowania ?

na coS szczególnie zwracać uwagę przy kompletowaniu klocków :

- tarcze brembo
- klocki ferrodo
- piasty tarczowe
- linka do ręcznego
- oslony blaszane nitowane do wahacza

Oczywiście będę szukał całego zawiasu tył (wózek i graty), bo te graty to akurat mogą się przydać kiedyś tam.

PILOT 13-11-08 10:33

Cytat:

Napisał AR3S
Oczywiście będę szukał całego zawiasu tył (wózek i graty)

najlepiej kupić całą tylną belkę :D Ja tak zrobiłem :D Przekładka trwa chwila moment. Potem tylko nowe tarcze, klocki, odpowietrzenie układu, geometria i śmigamy :mrgreen: Starą belkę sprzedajesz i koszty zwrócone :D Nie widzę sensu bawienie sie w kompletowanie pojedyńczych części :P

Pozdrawiam :D

moons 13-11-08 17:17

Cytat:

Napisał PILOT
najlepiej kupić całą tylną belkę

Popieram w całej rozciągłości. Przynajmniej wszystko będzie a jak trafisz w znośnym stanie to i nawet tarcze i klocki możesz sobie przełożyć a wymienić na nowe za kilkadziesiąt kilometrów jak znowu trochę z kaską się odbijesz. Na alledrogo widziałem takie komplety za 600 - 800zł. plus linka od ręcznego - nowa coś chyba koło 200zł. I naprawdę nie jest ważne od jakiej budy i jakiego silnika. Ważne żeby był to Focus 1999 - 2004. Jak znajdziesz rozbitego 1.4 z tarczami z tyłu to też podejdą, wszystkie części hamulców są takie same do wszystkich Focusów, co innego już wahacze, belki i inne pierdoły od zawieszenia. Natomiast co do ABS to jeśli masz to szukasz oczywiście z ABSem ale nie koniecznie, czujniki ABS są te same tylko i wyłącznie piasta koło jest różna co do wersji z ABS i bez ale w ostateczności piastę można kupić nową nie jest to jakiś straszny wydatek. Choć wydaje mi się że właśnie bez ABSu będzie Ci trudno znaleźć bo raczej jak Focus miał tarcze z tyłu to i miał ABS ale różnie to bywało. A co do rozdzielania siły hamowania, przestańcie mieszać dla kolegi w głowie [los] . Czy ktoś z was w Focusie I ma EBD??? Bo tak się nazywa ten "wspomagacz" hamowania.
Pozdrawiam
i zdaj jakąś relację lub foto relację z przebiegu przeszczepu.

grzybek 13-11-08 17:21

Cytat:

Napisał moons
Czy ktoś z was w Focusie I ma EBD

Jak kupowałem to pisali że ma [los]

jajko 13-11-08 18:30

Cytat:

Napisał moons
Czy ktoś z was w Focusie I ma EBD??? Bo tak się nazywa ten "wspomagacz" hamowania.

Jeżeli jest ABS to EBD też na 100% jest.

moons 13-11-08 19:01

Cytat:

Napisał grzybek
Jak kupowałem to pisali że ma [los]

[banghead] Sorki mój błąd faktycznie była taka opcja w focusie tylko nazywała się ASR i była jak się ma przycisk obok lewarka zmiany biegów z takim poślizgowym autkiem. [notworthy] Co nie zmienia faktu że ten układ nie ma najmniejszego znaczenia przy wymianie bębnów na tarcze.
Pozdrawiam

grzybek 13-11-08 19:22

moons, hmmm... z tego co piszesz to wydaje mi się że mylisz pojęcia. ASR to nie to samo co EBD.

EBD
ASR (nota bene w Foce zwany TCS'em :wink: )

Tom@sz 11-10-09 09:49

Przy wymianie bębnów na tarcze szkoda byłoby mi się bawić w dokupowanie poszczególnych częsci osobno i starałbym się wyhaczyć całą belkę, natomiast nie chciałbym jej zamieniać miejscami z obecną, bo wiem, że u mnie w foce tył jest w bdb stanie i szkoda cokolwiek z zawieszenia ruszać, jedynie hamulce mnie drażnią, głównie wyglądem, choć i skuteczniejszego hamowania nigdy nie za wiele. Gdyby przełożyć same hamulce, piasty itp (jest na Allegro spory wybór takich belek, na pewno są takie, że tarcze i klocki byłyby zdatne do uzytku), to czy później trzeba robić geometrię ? Ile to kosztuje ewentualnie, bo jeszcze nigdy nie robiłem ? Chciałbym sobie zrobić taką małą kalkulację i mniej więcej poznać koszta. Przekładkę zrobiłbym ze szwagrem, więc robocizny w to nie liczę, belka mniej więcej wiem jak się kształtuje, zakładam, że wyhaczę z dobrymi tarczami i klockami, płyn hamulcowy i linka recznego wiadomo. Ewentualnie wchodzi jeszcze geometria czy coś jeszcze ?

MisiekT 11-10-09 16:36

nie musisz robic geometrii...
cena zalezy od tego za ile wyrwiesz graty od handlarza i czy tarcze/klocki w zestawie beda w dobrym stanie...

biorac pod uwage ze caly belka tylna kosztuje zwykle do 500zl, to za heble wyjdzie ci pewnie 200-300zl + 50zl za linke recznego, reszta to robocizna czyli u Ciebie free

DejaVu 12-10-09 18:51

ewentualnie zwróc uwage czy do wersji z ABS jesli masz. Czujniki pasuja od bębnów.

przem 19-10-09 21:58

czy ktoś mógłby opisać w formie takiej jak wymiana tarcz+klocków z przodu, czy bębnów ze zdjęciami, etc. w foce I kombi

moons 10-11-09 19:33

Też już jestem po takiej operacji ale nie do końca. Wydawało mi się że przeczytałem na forum wszystko w tym temacie a okazało się że nie do końca. Hamulce tarczowe w focusie były tylko jedne i nie ma najmniejszego znaczenia z jakiego auta są mogą być nawet od 1.4 a i tak będą pasować do 1.8 TDDi.
Otóż wiedziałem to że należy kupić:
piasty do hamulców tarczowych
zaciski
tarcze
klocki
osłony do hamulców tarczowych (nr części 1138516 i 1138517 - tanie i bardzo potrzebne i raczej nie powinno się ich pomijać bo mogą się pojawić problemy z ABS - choć trochę chronią pierścienie przed całym syfem).

A w rzeczywistości okazało się że to nie wszystko. Mój focus jest przed liftem. Przewody hamulcowe wyglądały następująco: (opisuje tylko to co już jest widoczne) kawałek przewodu gumowego a potem przewód metalowy aż do samego tłoczka. No i niestety podłączenie zacisku w takim układzie nie było możliwe. Należało wymienić również przewody. Otóż z tego co teraz się zorientowałem to przewody przy tarczach z tyły wyglądały następująco. Były dwa rodzaje:
1. cały gumowy przewód o długości 41cm
2. kawałek gumowy (taki sam jak przy bębnach) potem kawałek metalowy i potem znowu kawałek gumowy do samego zacisku.
Do tego przy tarczach jest uchwyt który przytrzymuje przewody (nr 1128198 i 1128199 - mocuje się je na wahaczu) i też moim zdaniem jest raczej niezbędny żeby przewody dobrze leżały.
Podejrzewam że jeśli przy bębnach mamy ten drugi układ czyli guma-metal-guma to nic nie trzeba wymieniać natomiast jeśli układ jest taki jak u mnie czyli guma-metal nic nie podejdzie i trzeba wymienić przewody. Ja zauważyłem że muszę zmienić przewody dopiero jak zdjąłem koła :smt106 a wystarczyło dużo wcześniej zajrzeć pod auto i potem bez nerw wymieniać hamulce ale i tak się udało.
Wymienić bębny na tarcze od biedy idzie nawet pod blokiem robota nie jest trudna jest troszkę problemu z odkręceniem piast od wahacza ale daje rady. Natomiast wymiana linki bez podnośnika lub jakiegoś kanału jest raczej nie możliwa.
Pozdrawiam

radekbox 12-12-10 18:07

troche odkopie :)
jesli chcemy zamiast tarcz seryjnych z tylu wsadzic te od st, to wystarczy zmienic tylko zaciski?
czy trzeba caly komplet z piasta?

Rasta 12-12-10 18:21

Z tyłu trzeba zmienić tylko jarzmo i tarczę. Zacisk, piasta, klocek wszystko jest to samo. hebel w ST170 ma tylko większą średnice tarczy - 280 mm.

radekbox 12-12-10 19:12

a to i jeszcze lepiej.
myslalem, ze wsadze zwykle tarcze, ale jesli roznica oprocz tarcz tkwi tylko w jarzmie to lepiej wsadzic od steka.
wielkie dzieki za info :)

Rasta 12-12-10 20:14

A jeszcze lepiej skupić się na heblach z przodu, jeśli ma to zacząć jako tako hamować.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi