Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Wentylator chłodnicy się nie włącza (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=57753)

aml 31-05-12 23:59

Wentylator chłodnicy się nie włącza
 
Hej, mam następujący problem z moim Focusem (Zetec 1.6, klima manualna). Może coś doradzicie.


Wersja skrócona :)
W korku silnik się przegrzewa (podczas jazdy jest ok, 92-95*C). Wentylator się nie włącza (rozgrzewałem na próbę silnik do 120*C i nic), ale spięty na krótko działa. Chłodnica się nagrzewa, przewody ciepłe więc to chyba nie wina termostatu. Bezpieczniki w porządku. Po odłączeniu czujnika CHT wentylatory się włączają. Wymieniłem dzisiaj czujnik CHT, rozgrzałem ponownie do 120*C i dalej nic.


Wersja dłuższa
W zeszłym tygodniu, w upalny dzień zdarzyło mi się stać dość długo w korku i silnik nagrzał się do tego stopnia, że spod maski (w miejscu zbiornika wyrównawczego) zaczął wydobywać się dym.
W aucie po prostu nie uruchomił się wentylator od chłodnicy i mało brakowało a mogło by się to wszystko skończyć dużo gorzej. Na szczęście włączenie ogrzewania na full trochę obniżyło temperaturę i mogłem spokojnie dojechać do pracy.
Następnego dnia zacząłem szukać przyczyny:
- sprawdziłem bezpieczniki - wszystkie ok
- podłączyłem wentylatory pod prostownik - obydwa sprawne
- odłączyłem czujnik CHT i odpaliłem auto - wentylatory ruszyły
- wymieniłem czujnik CHT - po rozgrzaniu silnika do 120*C wentylatory stoją.
Auto mam od ostatniej zimy i nie wiem czy kupiłem je z tym problemem czy pojawił się on ostatnio. Podczas jazdy nawet gdy jest ciepło to wskazówka temperatury cieczy w silniku zawsze stoi pionowo. Jeździłem na trybie serwisowym i temperatura podczas jazdy to 92-95*C. Silnik w ok 5 min. osiąga tę temperaturę i później się ona cały czas utrzymuje. Aha, próba odpalenia wentylatora klimatyzacji poprzez włączenia nawiewu przedniej szyby nie daje rezultatu. Ale w tym przypadku nie wiem czy po prostu nie jest to spowodowane brakiem czynnika.


Macie pomysł czego to może być wina? Chciałbym spróbować jeszcze własnych sił zanim oddam auto do serwisu. Czy może to być wina rezystora?

kunte 01-06-12 08:03

Myślę, że dobrze będzie podłączyć auto pod kompa i sprawdzić czy nie zapisały się jakieś błędy. Pytanie może banalne, ale je zadam. Sprawdzałeś poziom płynu chłodniczego?

mjprzem 01-06-12 09:15

musisz sprawdzic przekaznik od wentylatora od wolnych obrotow.
byc moze dziala ci tylko na szybkich obrotach a niedzialaja wolne.

pytanie czy korek w chlodnicy jest szczelny i trzyma cisnienie?
ps. korek ma byc szczelny ale nie calkowicie szczelny

masz instalacje gazową ?

od kiedy masz samochod i czy rok temu nie bylo problemow?

czujnik CHT ma byc dokrecony wlasciywym momentem.

sprawdz rezystancje czujnika CHT lub podepnij zamiast niego rezystorki abys wiedzial przy jakiej rezystancji uruchamia sie 1 a przy jakiej 2 bieg wentylatora.

duzo znajdziesz w temacie "klimatyzacja-diagnozowanie usterki"

Jezeli potrzebujesz dokladniejszych wskazowek to napisz najpierw co potrafisz sam sprawdzic..i czy podstawowe rzeczy na mierniku zmierzysz...wowczas moge dokladniej napisac.

aml 01-06-12 14:10

Dziękuje wam za odpowiedź.

@Kunte: Poziom płynu jest po środku między min i max. Do komputera pewnie ostatecznie trzeba będzie podpiąć, ale chciałem najpierw spróbować włąsnych sił i przy okazji się czegoś nauczyć.

@mjprzem
Niestety nie mam pzyrządów do pomiarów. Mam jedynie garaż i trochę narzędzi :)
Odpowiadając kolejno na pytania:
- Sprawdzę dzisiaj przekaźnik, aczkolwiek wydawało mi się, że jeżeli po odpięciu czujnika CHT obydwa wentylatory sie uruchamiają to przekaźniki są ok.
- Korek jest oryginalny motorcrafta. W jaki sposób można sprawdzić czy trzyma ciśnienie?
- Nie mam instalacji gazowej.
- Samochód mam od listopada 2011 i nigdy ten problem się nie pojawił. Zapewne miało to związek z niską temperaturą otocznia.
- Czujnik CHT dokręciłem delikatnie, z wyczuciem, kluczem nasadowym. Jakie problemy może spowodować zbyt lekkie bądź mocne dokręcenie?

---------- Post dodany o 14:10 ---------- Poprzedni post był z 13:35 ----------

Zauważyłem jeszcze dwie rzeczy:
- przy temperaturze otoczenia 15-25*C, gdy na zimnym silniku wejdę w tryb serwisowy to temp silnika wynosi np. -1*C. Czy to normalne? Działo się tak na starym czujniku CHT jak i na nowym, który zamontowałem wczoraj.

- gdy nagrzewam silnik na postoju, to do ok. 110*C wskazówka stoi pionowo, i nagle, w ciągu 1-2 sek. temp. podskakuje do 120*C, a wskazówka z pionu przechyla się od razu na czerwone pole. Czy to normalne?

janekfocus 01-06-12 14:45

Z tego tematu można się dużo dowiedzieć : http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=48684

karmaz 01-06-12 14:59

a może mój problem coś ci pomoże http://www.focusklubpolska.pl/showth...898#post722898

aml 01-06-12 21:18

Dzięki za linki do tematów, ale one są głównie o klimatyzacji. Co prawda ta też mi nie działa, ale to temat drugorzędny i później się tym zajmę. W chwili obecnej nie działa mi wentylacja chłodnicy silnika i to jest największy problem.

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł? Co i w jaki sposób mógłbym sprawdzić?

---------- Post dodany o 21:18 ---------- Poprzedni post był z 19:54 ----------

No dobra, chyba jednak udało mi się rozwiązać problem. Nie dawało mi to wszystko spokoju bo przecież wszystko wskazywało na ten czujnik, który wczoraj wymieniłem. Zajrzałem przed chwilą pod maskę i jeszcze raz wszystko posprawdzałem. Odłączyłem jeszcze raz wtyczkę z czujnika, odpaliłem auto i wentylatory ruszyły. Podpiąłem wtyczkę ponownie i zostawiłem auto włączone na kilkanaście minut. Ku mojemu zdziwieniu przy ok. 103*C wentylator ruszył i włączył się 1-szy bieg. Pochodził chwilę, aż temp. spadłą do 99*C i się wyłączył.
Także chyba wszystko w porządku.

rexo 02-06-12 23:18

U mnie w takim samym samochodzie (MK1 Zetec 1.6) wentylator załącza się przy 100 stopniach C (sprawdzałem w trybie diagnostycznym).
Pamiętaj, że ważne jest aby nie dokręcać za mocno czujnika.

mjprzem 04-06-12 10:12

aml -korek powinien syczec jak odkrecasz go od zbiorniczka.

czujnik cht ma byc dokrecony wlasciwym momentem aby mial dobry styk.

jesli bedzie labo stykal i "masowal" to moze slabiej przewodzic cieplo z glowicy i moze zanizac temp. przez co moze oszukiwac sterownik i silnik moze sie troche przegrzewac.
oczywiscie za mocno tez nie wolno bo mozna uszkodzic.

ten temat jest o klimatyzacji ale rozwiazany jest w niej takze i twoj problem-z ukladem chlodzenia..bo jesli niedziala uklad chlodzenia silnika to i klima tez nie dziala...wiec jest to oczywiscie bardzo powiazane ze sobą ;)

fliper 05-07-13 22:34

Witam. Podepnę się pod temat.Otóż nie załącza mi się wiatrak. Czytałem gdzieś ze silniczki fordowskie lubią ciepełko, ale nie pomaga gazowanie na postoju czy pojeżdżanie w korku w upalne dni. Dodam że wskazówka trzyma cały czas pion a dolny wąż robi się bardzo gorący. Przekaźnik ok bezpiecznik też. Na krótko wiatrak śmiga. Jakieś sugestie ??
P.S wersja bez klimy

mjprzem 06-07-13 13:12

sprawdz najpier co sie dzieje po odlaczeniu czujnika cht -temperatury silnika.

fliper 06-07-13 15:02

to ten między świecami ??

---------- Post dodany o 15:02 ---------- Poprzedni post był z 14:50 ----------

przy jakiej temperaturze powinien załączyć się wiatrak ??

mjprzem 08-07-13 13:03

lokalizacje i kolory przewodow od czujnikow CHT dla roznych silnikow gdzies juz opisywane byly na forum i to nawet chyba sam pisalem ale nie pamietam jaki to byl temat...musisz sobie poszukac.

przy jakiej temperaturze powinien załączyć się wiatrak ??

dla benzyniaka okolo 100'C lub wiecej. wszystko zalezy od modelu silnika wiec tutaj moga byc male roznice.
pamietaj ze powinny byc 2 biegi -wolne i szybkie bez wzgledu 3 jest jeden 3 dwa wentylatory

fliper 08-07-13 14:25

wszedłem w tryb serwisowy i odpaliłem auto no i .... załączył się wiatrak przy 102 st C, problem w tym nie wiem czy to jest 1 prędkość czy 2; poszukam Twoich postów może do czegoś dojdę

fliper 08-07-13 18:58

Jeszcze jedna kwestia; na allegro są czujniki gdzie w specyfikacji mają napisane 102-97st; mam przez to rozumieć temp 1 i 2 biegu wentylatora?? jeśli tak to u mnie działa tylko 2 ??

mjprzem 09-07-13 08:22

no wlasnie nie jestem pewien ale to chyba jest 1 bieg a drugi jest przy okolo 105~110'C z tego co pamietam-o ile dobrze pamietam.

ale mozesz to latwo sprawdzic...

znajdz na forum likalizacje przekaznikow...

i mozesz na krotko wlaczyc 1 i 2 bieg wentylatora -aby sprawdzic jak dzialają-za pomocą grubego!!!!! kabla-gruby abys sobie palcow nie poparzyl cienkim drucikiem!!! wpinajac w odpowiednie miejsca zamiast przekaznika. chyba nie musze wyjasniac wiecej ;)

fliper 09-07-13 11:32

R 15 i R 16- Wentylator chłodnicy prędkość 2 i 1 (klimatyzacja) ......rozumiem że tyczy się to także wersji bez klimy ???

mjprzem 09-07-13 15:28

raczej tak. a nawet napewno...roznice tylko w polozeniu pomiedzy dieslem a benzyna chyba byly.

TUNELINER 26-10-14 17:46

ktory przekaznik odpowiedzialny jest za wlaczanie wiatrakow

maciobyk 26-10-14 21:33

W skrzynce pod maską - R15 , R16.

TUNELINER 31-10-14 09:47

mam tylko r15, poki co dostaje sie lewe powietrze z trónikow chlodzenia turbiny, musze to ogranac i podlaczyc na krótko z kabiny wlacznik wentylatorow chlodnicy

shido5 31-10-14 10:37

wydaje mi się że problem z wentylatorem to jedno a wina w przegrzewaniu siedzi w samym silniku. miałem taki problem że się przegrzewał i wentylator się nie włączał. wina była w panewkach na wale. silnik do remontu(dlatego się przegrzewał) a przegrzewał się na światłach na postoju, ponad rok temu wymieniłem silnik bo w końcu korbowód nie wytrzymał. teraz nie mam problemu z przegrzewaniem

TUNELINER 31-10-14 12:44

a co ma jedno z drugim?

poki co musze owinac kolektor i dp i uszczelnic nieszczelnosci w ukladzie chlodzenia

do tego olej z turbo plus woda z turbo nagrzewa całą reszte

shido5 31-10-14 16:28

co ma... a no ma tyle że auto nie powinno się przegrzewać. nawet na sprawnym układzie wentylatora może ale nie koniecznie właczyć się ale przy naprawdę dobrym upale w lecie. jeśli włącza się często to należało by wziąć się za remont silnika. a tym bardziej jak kilka razy podskoczyła mu temperaturka. silniki tego nie lubią, raz przegrzany może zacząć sprawiać problemy.

TUNELINER 01-11-14 09:14

no dobra ale czytasz ze baran go nagrzewa plus d-p, w wolnossaku jest to inaczej rozwiazane

TUNELINER 10-03-15 09:51

odgrzewam, znowu nie dziala wentylator, tym razem bezpieczniki sa cale, szukam i szukam i nic

Adam Getka 10-03-15 09:58

Jak włączysz klimę to działają?
Na krótko działają?
Jaką temperaturę widać na kompie?

TUNELINER 19-03-15 17:22

bezpiecznik, ku....a ale nie spalony.... po prostu

Haden 16-08-15 10:41

Odkopię temat, u mnie wszystkie bezpieczniki sprawdzone (nie spalone), podczas włączonej klimy wentylator działa, , korek dobry, po odpięciu czujnika CHT wentylatory się nie załączają a zawsze powinny ?

TUNELINER 17-08-15 19:59

własnie nie zawsze, u mnie sie nie zalacza


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi