Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [MK1] Wentylator dziala caly czas... (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=57673)

LEju_THC 27-05-12 12:31

Wentylator dziala caly czas...
 
Witam, po przeszukaniu forum nie znalazlem satysfakcjonujacej odpowiedzi dlatego zalozylem ten temat.
Zauwazylem ze w aucie pracuje non stop wenylator chlodnicy na drugim biegu tzn tak szybciej.
Samochod odpalam po postoju nocnym, zimny, a wetylator od razu pracuje na najwyzszych obrotach...
Klima wylaczona,nawiew ustawiony nie na szybe takze to nie od klimy.
Plyn chlodzacy w normie.
Sytuacja sie normuje dopiero po wyjeciu dwoch przekaznikow od wentylatorow.
Co moze byc nie tak w takiej sytuacji??
Mial ktos moze cos podobnego w swoim samochodzie??
Kazda porada i sugestia mile widziana.
Pozdrawiam

kunte 27-05-12 13:23

Może problem tkwi w czujniku temperatury. Sprawdzałeś czy nie ma jakiś błędów?

LEju_THC 27-05-12 13:29

W trybie serwisowym nie ma zadnych bledow.
W takim razie gdzie znajduje sie czujnik temperatury w tddi??

kunte 27-05-12 13:57

Niestety dokładnie nie wiem, zapewne gdzieś w głowicy.
Tu znajdziesz odpowiedź: http://focus.korona-pl.com/TIS/#top
Słuchaj, a może masz gdzieś poprzecieraną izolację na przewodach i robi się zwarcie, czego konsekwencją jest załączanie się wentylatorów. Możliwości jest dużo, proponowałbym dokładnie sprawdzić instalację elektryczną.

LEju_THC 27-05-12 16:10

Na zwarcie to nie wyglada, bo silnik pracuje dajmy na to 15-20s normalnie a pozniej dopiero sie zalaczaja wentylatory.

qrczakos 27-05-12 16:36

a po tej akcji po zlocie podpinałeś pod kompa? może przekaźnik sie zdupcył poprostu, czujnik temp nie do końca, ale też moze być, ale wtedy też by Ci gasł i temperatura skakała na liczniku na max..

LEju_THC 27-05-12 16:42

Bylem na kompie, odnosnie czujnikow bylo wsio ok.
Nie bylo zadnych bledow.
Teraz tez nic nie pokazuje.

thing 27-05-12 16:52

przekaźnik może być zwarty i wiatrak działa cały czas

LEju_THC 27-05-12 17:03

Dobra jeszcze jedno spostrzezenie.
Odpalam silnik, wentylatory nie pracuja.
Silnik chodzi 15-20s wlacza sie wentylator 1bieg
Po 2s wlacza sie drugi bieg.
Po kilkunastu sekundach(minucie- roznie to bywa) przechodzi na 1bieg chodzi pare sekund i znow przelacza sie na drugi bieg.

adam2358 27-05-12 21:31

Kolego, takie głupie pytanie nie masz włączonej klimy cały czas?

LEju_THC 27-05-12 21:41

Kolego poczytaj ze zrozumieniem pierwszy post to bedziesz wiedzial.

mjprzem 28-05-12 11:30

konicznie sprawdz czujnik temp.

jezeli czujnik nie dziala to nie zobaczysz tego na desce bo komputer sam teoretycznie oblicza temperature silnika.

mozesz co najwyzej zauwazyc podczas rozgrzewania ze wskazowka zamiast plynnie podnosic sie to robi to malutkimi skokami.

odepnij takze ten czyjnik (wtyczka kolo akumulatora) i sprawdz wowczas jak zachowuja sie wentylatory abys wiedzial jak sie zachowuja jak czujnik jest nie podpiety.

PS. ford to nie vag-ford bez wody nawet ma jezdzic a VAG ma sie zaczymac jak byle usterke wywali.

LEju_THC 28-05-12 11:40

Po odpieciu wtyczki(czujnik jest na gorze silnika po prawej stronie??)wentylatory startuja niemal od razu.

mjprzem 28-05-12 12:40

tak wtyczka przypieta chyba do obudowy akumulatora albo blisko niej z dwoma kabelkami(jest na forum-czujnik CHT i kolory kabelków).

jezeli po odpieciu wtyczki wentylatory startuja a po zapieciu startuja z opoznieniem to jest mozliwosc ze uszkodzony jest czujnik cht-skoro silnik jest zimny a wentylatory starują.

inna mozliwosc startowania wentylatorow to czujnik wysokiego cisnienia w ukladzie klimatyzacji...ale niejestem teraz tego pewien w 100% -musialbym sprawdzic-poszukac w schemacie. Jak bedzie potrzeba to zobacze.

LEju_THC 28-05-12 17:51

Jak mozesz to sprawdz odnosnie tego czujnika od klimy.
I ktory to jest czujnik, ten przy nadkolu czy ten drugi za silnikiem??

mjprzem 28-05-12 22:49

w tej chwili pamietam tylko ze przy nadkolu-na osuszaczu-filtrze od klimatyzacji

Dzisiaj juz niebedzie mi sie chcialo go sprawdzac ale jesli chcesz to szukaj wyjasnien tego czujnika w temacie "klimatyzacja-diagnozowanie usterki" albo przypomnij mi jutro rano na priv to sprawdze i odpisze.

LEju_THC 29-05-12 19:29

Dobra, przyczyna byl ten czujnik od klimy takze temat ogarniety.
Dzieki za wskazowki!!

Falcon 29-05-12 21:22

Napisz Leju na czym dokładnie polegało ogarnięcie tematu z czujnikiem (wymiana czy może coś z wiązką elektryczną czy jeszcze coś innego), dokładnie z którym czujnikiem (może masz foto), gdzie umiejscowionym itp. To wszystko się przyda nam na przyszłość.;-) Bo takie suche info, że temat z czujnikiem ogarnięty mnie nie zadowala.:-P

mjprzem 29-05-12 21:56

Ja juz wyjasnie... ;)
w ukladzie klimatyzacji w....
(niewazne czy ford fiesta mondeo focus itp)
wazne ze ford
sa 2 czujniki :
-czujnik wysokiego cisnienia (4 kabelki)
-czujnik niskiego cisnienia (2 kabelki)

ten niskiego cisnienia steruje praca sprezarki

ten wysokiego cisnienia sluzy do zabezpieczenia uklady przed zbyt wysokim cisnieniem(rozlacza uklad gdy cisnienie jest za wysokie mniej wiecej powyzej 27barow)
oraz
sluzy do regulacji pracy wentylatora-wlacza drugi bieg wentylatora jezeli cisnienie w ukladzie jest powyzej chyba 19barow z tego co pamietam.

czyli jezeli wlaczymy klime..i nawet jesli chodnica od klimy jest bardzo goraca to wentyaltor bedzie chodzi na 1 biegu dopoki cisnienie w ukladzie nie wzrosnie powyzej 19barow.

Ale ten czujnik jest podlaczony analogicznie z czujnikiem CHT i dlatego takie zachowanie.

chodzi o 2 kabalki od tego czujnika wysokiego cisnienia:
PIN2-WH/RD
PIN3-BN/RD
normalnie maja byc rozwarte
BN/RD jest to ten sam obwod co BN/RD od czujnika CHT

pozostale 2 kabelki od czujnika wysokiego cisnienia sa powiazane z czujnikiem niskiego cisnienia rownolegle i tworza jeden obwod-czyli jezeli bedzie zbyt niskie cisnienie albo zbyt wysokie to obwod sie przerwie i sprezarka nie bedzie sie mogla załączyc albo bedzie musiała sie wyłączyć.

prawdopodobnie u kolegi mogl byc taki przypadek ze 2 kabelki byly zwarte lub mialy przebicie do masy.

LEju_THC 30-05-12 09:23

Czujnik wysokiego cisnienia (4kabelki) znajduje sie z prawej strony samochodu, mozna odkrecic nadkole lub zdjac prawa lampe zeby sie do niego dostac, jest przykrecony do rurki od klimy.
Ja wymienilem po prostu czujnik i problemy ustaly :)
Fotki nie mam ale jesli bardzo potrzebna to zrzuce lampe i zrobie ale mysle ze nie bedzie problemu ze zlokalizowaniem tego czujnika.

kris1208 27-08-15 23:12

Witam wszystkich, podpinam się do tematu bo u mnie jest podobny problem , ale u mnie startuje wentylator chłodnicy wody , po odpaleni najpierw przez kilka sekund pierwszy bieg a później max sprawdzałem przewody czy nie są przetarte w koszulkach ale wszystko ok,narazi idę w stronę czujnika w głowicy, i mam takie pytanie czy po wykręceniu metodą na grzałkę i probówkę da się go sprawdzić?i drugie pytanie jak on się dokładnie nazywa, bo nie mogę go znaleźć na allegro . i jeszcze bym prosił o jakieś sugestie pomysły w tym kierunku.

kris1208 28-08-15 16:39

Dziękuje wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi ,aż ręce opadają taka pomoc.Problem rozwiązany problemem okazał się zeschnięty czujnik temperatury ,ten od ECU w głowicy

Falcon 28-08-15 18:36

To nie jest forum typu "mówisz i masz".

ania1980 07-02-17 18:23

wentylator
 
Kochani pomóżcie po wymianie silnika cały czas chodzi wentylator. Załącza się po minucie. Wypięte były wszystkie czujniki temperatury a on dalej chodzi


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi