Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [FFI FL] Olej do TDCI 115KM (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=27731)

pawlo00 07-06-09 11:28

[FFI FL] Olej do TDCI 115KM
 
Chciałem zapytać co sądzicie o takiej sprawie:
samochód jest z 2002r przebieg to niecałe 100kkm, poprzednio był zalany olejem 10w40 castrol gtx magnatec a wiec półsyntetyk
trochę się naczytałem o olejach i wychodzi że tylko pełen syntetyk jest godny polecenia i najlepiej chroni silnik, a półsyntetyki to prawie to samo co mineralny tylko z domieszkami i nieporównywalnie gorzej dbają o silnik
teraz przychodzi okres zmiany oleju i się zastanawiam czy ot tak mogę go teraz zalać jakimś syntetykiem 0w40 albo 5w40 czy coś takiego, i czy to nie spowoduje żadnych szkodliwych efektów?? i czy w ogóle to zrobi w tym momencie jakąś różnicę silnikowi?
a co sądzicie o płukaniu - np. preparatem liqui molly engine flush - chyba jeden z lepszych, kiedyś go użyłem do silnika renaulta 1,9TD tylko że to zupełnie silnik z innej epoki był niż aktualny TDCI, który jest chyba w świetnej kondycji i stanie, wiec nie chce nic zepsuć

Proszę o opinie w tej sprawie i powiedzcie jakiego oleju wy używacie w takim silniku.
I przy okazji jakich filtrów używać najlepiej - zwłaszcza domyślam się że filtr paliwa musi być dobry skoro jest tu common rail...

grzybek 07-06-09 14:17

Ja leję od 80kkm Shella 5W40 i nic się nie dzieje. Po zmianie z oryginału Fordowskiego zaczął np. ciszej i równiej pracować na wolnych obrotach. Płukania silnika bym nie robił, ale jeżeli masz rzeczywisty przebieg to ja bym lał syntetyka.

BEREN 19-06-09 10:49

Havoline Energy 5W30, relatywnie tani dobry olej. Spełnia specyfikację FORDa. Nie kosztuje tyle co MOTUL, a przy tym jest markowy. Za 5L+1L zapłaciłem 160zł w sklepiku.

Carmax 19-06-09 11:20

Przede wszystkim - 10w40 to lepkość w pełni wystarczająca na dobre smarowanie silnika i łożysk ślizgowych w silniku w naszym klimacie. Generalnie zasada jest taka że na olej gęstszy (czyli u Ciebie minerał) można zmienić zawsze - natomiast w drugą stronę się tego nie poleca - zarówno minerał jak też półsyntetyk (ale w dużo mniejszym stopniu) wytwarzają w silniku nagary - stające się również dodatkowym uszczelnieniem silnika w miejscach uszczelnień gumowych - co za tym idzie - syntetyk te nagary rozpuszcza co MOŻE skutkować - pływaniem jak ja to mówię "fluków" w oleju (raczej rzadko się odrywają całe płaty nagaru - najczęściej syntetyk pomalutku je zjada) oraz rozszczelnieniem elementów gumowych (uszczelniacze) - polecam raczej zostać przy jakimś dobrym 10w40 i nie kombinować

pawlo00 19-06-09 11:31

Ja się chyba zdecyduje jednak na CASTROL EDGE TURBO DIESEL 5W40 - 5L mogę u siebie kupić za ok 130zł, a wcześniej odświeże silnik preparatem Liqui Moly.

Co do tego oleju to pisze że spełnia specyfikacje:

VW 502.00/505.00/505.01, Ford WSS-M2C917-A

i piszą coś takiego:
"Chroni silniki wysokoprężne z bezpośrednim wtryskiem paliwa i wyposażone w pompowtryskiwacze (PD). Może być stosowany w samochodach innych producentów wyposażonych w silniki Diesla (bez filtrów DPF)."

wiec chyba powinno być OK?

MisiekT 19-06-09 11:54

Cytat:

Napisał pawlo00
Co do tego oleju to pisze że spełnia specyfikacje:
VW 502.00/505.00/505.01, Ford WSS-M2C917-A

to jest specyfikacji do silnikow TDI grupy VW, nie do foczych silnikow

pawlo00 19-06-09 12:01

Ale przecież spełnia normę: Ford WSS-M2C917-A

To nie wystarczy do tego typu silnika? Czy musi to być norma WSS-M2C913-A? Czy ktoś się orientuje jak jest z tymi normami?

Jeśli ta norma 913 jest wymagana to może w takim wypadku kupić: FORD FORMULA F 5W30 który spełnia normy:
WSS-M2C913-C
WSS-M2C913-B
WSS-M2C913-A
ale z kolei nie spełnia 917-A i jest to półsyntetyk, następca oleju FORMULA E

MisiekT 19-06-09 12:07

Cytat:

Napisał pawlo00
To nie wystarczy do tego typu silnika

nie, poniewaz:
Cytat:

Napisał MisiekT
to jest specyfikacja do silnikow TDI grupy VW

Cytat:

Napisał pawlo00
może w takim wypadku kupić: FORD FORMULA F 5W30

tak, mozesz smialo brac...

pawlo00 19-06-09 12:18

A przy tym Ford Formula F nie ma rozróżnienia na diesle i benzyniaki? Ten sam się leje do obydwu?

MisiekT 19-06-09 12:20

TAAAAK

turbomaka 19-06-09 13:29

Akurat ten olej VW ma 10 x bardziej wysrubowane normy niz ta fordowska padlinka 5w30E lub F.
Syntetyk (dowolnej marki) przy takim przebiegu absolutnie nic ci nie wyplucze. Jak cie stac na tego castrola Edge to lej, jak nie, to cokolwiek innego syntetycznego. Omijaj tylko Magnateca bo stosunek ceny do jakosci jest fatalny.
Twoj poglad o polsyntetykach jest wyjatkowo sluszny - te oleje sa dobre jak stoja w butelkach, podczas eksploatacji duzo szybciej niz syntetyk traca swoje parametry - i nie wynika to ze złej woli producentow, tylko z samego procesu produkcji olejow półsyntetycznych.

pzdr

BEREN 19-06-09 19:25

Przy Fordowskich dieslach, niby są wąskie kanały i współczynnik HTHS (High Temperature High Shear), a właściwie wskaźnik lepkości musi być niski od 2.9 do max 3.5. i to jest główny wyznacznik dla wyboru oleju do Forda.

Artur83 19-06-09 22:09

Jaki olej to jedno, a skąd on pochodzi to drugie. Ja np. nigdy nie kupowałem naszych rodzimych chrzczonych wynalazków, zawsze import DE. Dopiero przy foce zgrzeszyłem i zalałem oryginalnym fordowskim Formula E, a zrobiłem to tylko dlatego, że zakupiłem go w ASO (ford-sklep to dla mnie jak ASO :razz: ). Wszystkie sklepowe wynalazki starałem się omijać z daleka, a to dlatego, że większość tych olei jest rozlewana u nas i nie trzyma żadnych norm. Swoje słowa mogę poprzeć eksperymentem jaki swego czasu nie chcący uskuteczniłem, mianowicie zawsze jeździłem na oleju Castrol Magnatec 10W40 sprowadzanym z Niemiec (bańka 5l, a w Polsce sprzedawali wtedy tylko 4l). Zbliżała mi się wymiana i akurat kolega załatwił kanał, ale zrobił to z dnia na dzień więc nie miałem czasu zamówić oleju na allegro i złamałem swoją zasadę kupując ten sam olej, ale w naszym kochanym Norauto, bo jakoś tak stwierdziłem, że sam sobie go wymienię i nie będę jeździł do mechanika. Masakra, po 1k silnik zaczął głośniej chodzić, a olej zrobił się CAŁKOWICIE czarny co przy moim poprzednich olejach z Niemiec działo się mnie więcej po 3 - 4k. Od razu zamówiłem ten z Niemiec, spuściłem to gówno i po paru kilometrach wszystko wróciło do normy. Nigdy więcej polskiego syfu, chyba że z ASO chociaż cholera wie, bo jak znam życie to pewnie okazałoby się, że też u nas rozlewane.

P.S. Weź Formuła E/F i nie czaruj.

Pozdrawiam :)

gregK 19-06-09 22:22

Albo Formułe s/sd w dobrej cenie jest.

MisiekT 19-06-09 22:26

no nie wiem czy taka dobra cena, skoro Formula F jest za 95zl + wysylka
http://ewcar.pl/pl,product,376174,ol...ft,14e9ec.html

gregK 19-06-09 22:30

No tak tylko pisałem o Formule s/sd ktora w Ewcarze kosztuje 130 zeta :wink:

MisiekT 19-06-09 22:32

no dobra, ale skonczcie z tymi olejami do TDI - w Fokach sie stosuje inny olej/inna norme - juz bylo wyjasnione dlaczego...

darooo 21-06-09 12:50

A ja leję o dłuższego czasu Lotos syntetyk złoty. Parametrami przewyższa zachodnie oleje a jest o wiele tańszy.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi