Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] turbo walniete ? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=42538)

furzyk 20-08-10 17:08

turbo walniete ?
 
Witam, nie moglem znalezc jednoznacznego opisania problemu, ktory od kilku dni wystepuje w moim focusie (2000r 1.8 TDDI 90KM). Mianowicie nie czuje zeby autko przyspieszalo lepiej jak obroty wchodza na ok 1.8 tys - czyli jakby sprezarka nie dzialala :( Co to moze byc ? co sprawdzic ? W vw passacie podobna sytuacja oznaczala koniecznosc wymiany przeplywomierza ale w fordzie - pojecia nie mam.

Atol_2008 20-08-10 19:25

Wymontuj i oczyść w benzynie czujnik IAT w intercoolerze - stojąc przodem do auta znajdziesz go po lewej stronie intercoolera(klucz 19).To może być jedna z wielu przyczyn,jeśli to nie pomoże sprawdź szczelność przewodu pomiędzy egr a regulatorem podciśnienia , przykręconym do grodzi silnika - mniej więcej po środku grodzi.Możesz mieć nieszczelne bałwanki (pęknięta guma lub zsunięty przewód z inercoolera lub z kolektora ssącego.Układ zasilania powietrzem powinien być szczelny.

furzyk 21-08-10 14:10

dziekuje za odpowiedz. Poszukam tych usterek jutro choc nie bedzie to pewnie latwe. Regulator podcisnienia mi sie jakis czas temu urwal od grodzi silnika - byl przymocowany na plastikowym mocowaniu, ktore peklo. Mechanik powiedzial mi ze to mu nie przeszkadza bo i tak powinien dzialac lecz postanowilem mimo wszstko go umocowac na gruby drut do srub, ktore wczesniej go trzymaly w pionie. Czy czujnik IAT moge wyczyscic rozpuszczalnikiem ? Nie mam benzyny ekstrakcyjnej i musialbym jechac do miasta po to.

KAISER 21-08-10 20:46

Cytat:

Napisał furzyk (Post 477100)
nie czuje zeby autko przyspieszalo lepiej jak obroty wchodza na ok 1.8 tys - czyli jakby sprezarka nie dzialala

U mnie przed chip-em turbo łapało raczej od 2100 - 2200 obrotów.

furzyk 23-08-10 15:06

no moze i to bylo ok 2100 obr. Ale czy moge z taka usterka jezdzic autem ? Czy to moze pociagnac za soba kolejne awarie ?

furzyk 15-09-10 14:20

zostawilem auto u mechanika w czwartek. Dzis mamy srode i wciaz nie wiedza co to moze byc. W diagnostyce Bosha powiedzieli mi, ze to czujnik MAP lecz w serwisie go wyczyscili i niby jest w porzadku. Macie Panowie jakies pomysly jeszzce co to moze byc ? Zadna kontrolka sie nie pali - czy to moze byc pompa walnieta ?

Atol_2008 15-09-10 16:59

Jeśli nie wywala błędów a auto ciągnie od 2000-2200 to ja bym nic nie ruszał, ten typ tak ma, jedynie TDCi ciągną od niższych obrotów.Jeżeli nadal masz muła pomimo pracy mechaników to zastanowiłbym się nad wymianą filtra paliwa.Jeśli jest przypchany to nie będzie w stanie przepuścić paliwa w takiej ilości jak powinien.

furzyk 16-09-10 10:42

a czy sprawnosc filtru paliwa pod tym katem mozna sprawdzic bez koniecznosci kupowania nowego i montowania go ? W sumie jest tyle rzeczy, ktore moznaby kupic i wymienic na nowe, ze musialbym wydac na diagnoze kupe kasy podczas gdy komputer wykazal wymiane tylko czujnika MAP.

Chabs 16-09-10 14:51

filtr powietrza wymieniony? moze zalales jakiegos syfu i nie ciagnie na tym paliwie

furzyk 16-09-10 17:22

dzisiaj mi powiedzieli w serwisie, ze chlodnica intercoolera jest walnieta i trzeba ja wymienic bo chlapie olejem na sprezarke - i to na bank jest przyczyna blednego diagnozowania przez komputer.

focus88 16-09-10 17:32

i problem się rozwiązał :)

Atol_2008 16-09-10 19:48

Kolego focus88 coś ten twój mechanik jest nie teges skoro nie wykrył nieszczelności intercoolera, podstawą jest szczelność dolotu i od tego powinien zacząć.
Ale miło,że sobie poradziłeś z problemem.

focus88 16-09-10 20:40

Kolego ATOL, czytamy ze zrozumieniem :D hehee :) Pozdrawiam Focussss :)

Atol_2008 16-09-10 20:44

Przepraszam Focus88, to miało być do kolegi Furzyka :), jeszcze raz najmocniej przepraszam ;)

focus88 16-09-10 21:07

(...)myślę, że nie stało się nic(...) :D

furzyk 23-09-10 12:37

no jednak nie do konca. Mechanik mi dzis oddaje auto bo jednak wymiana chlodnicy na nowa (uzywana) nic nie dala. Po tygodniu poszukiwan stwierdzili, ze nie maja pojecia co to moze byc i musza mi oddac auto. Teraz kompletnie nie wiem co robic. Twierdza, ze to moze byc pompa wtryskowa i zebym najlepiej z tym jechal do forda - a na taka mysl kazdego posiadacza TDDI ciary przechodza. Czy mozecie mi dac jakis namiar na kogos w Poznaniu lub okolicach, kto sie specjalizuje w naprawach focusow ? Nie wiem juz co robic tym bardziej, ze ile mozna jezdzic pozyczonym od mamy autem..... :(

Jeszcze jedno pytanko - czy chlodnice intercoolera mozna jakos sprawdzic czy jest szczelna, sprawna ? Kupilem ja na allegro, nie ukrywam, ze dosc tanio wiec niewykluczone, ze jest niesprawna podobnie jak stara.

siwy05 23-09-10 15:23

Cytat:

Napisał furzyk (Post 487628)
no jednak nie do konca. Mechanik mi dzis oddaje auto bo jednak wymiana chlodnicy na nowa (uzywana) nic nie dala. Po tygodniu poszukiwan stwierdzili, ze nie maja pojecia co to moze byc i musza mi oddac auto. Teraz kompletnie nie wiem co robic. Twierdza, ze to moze byc pompa wtryskowa i zebym najlepiej z tym jechal do forda - a na taka mysl kazdego posiadacza TDDI ciary przechodza. Czy mozecie mi dac jakis namiar na kogos w Poznaniu lub okolicach, kto sie specjalizuje w naprawach focusow ? Nie wiem juz co robic tym bardziej, ze ile mozna jezdzic pozyczonym od mamy autem..... :(

Jeszcze jedno pytanko - czy chlodnice intercoolera mozna jakos sprawdzic czy jest szczelna, sprawna ? Kupilem ja na allegro, nie ukrywam, ze dosc tanio wiec niewykluczone, ze jest niesprawna podobnie jak stara.

zatkać otwory i do wanny z nią, dużo bąbelków to problem ich brak to plus :) pomijając, że jak turbo pompuje i jest nieszczelność ciężko nie usłyszeć syczenia

jmk 24-09-10 10:47

Kolgeo Furzyk, mam tdci i pewnego razu po zatankowaniu na Statoil Gold Diesel myslalem ze maja g***niane paliwo bo auto przestalo ciagnac (tak to sie zbieglo w podobnym czasie), ale doszedlem po sprawdzaniu wszystkich wezykow, ze wezyk, ktorym idzie podcisnienie do turbiny byl nieszczelny i tylko wymienilismy z kumplem (mechanikiem) kawalek na nowy i auto jakby wrocilo z wieksza moca niz przed problemem :)

Tez myslalem, ze walniete turbo albo wtryski, poczytalem na forum i poradzilem sie tak jak mowili, zeby szukac od najmniejszych problemow, jesli to nie poskutkuje to dalej i zaczalem od sprawdzania wezykow :)

za chwile postaram sie na zdjeciu wskazac ktory do kabelek ;)

mam nadzieje, ze pomoze ;)

mkaminski100 24-09-10 11:46

Cytat:

Napisał jmk (Post 488015)
Kolgeo Furzyk, mam tdci i pewnego razu po zatankowaniu na Statoil Gold Diesel myslalem ze maja g***niane paliwo bo auto przestalo ciagnac (tak to sie zbieglo w podobnym czasie), ale doszedlem po sprawdzaniu wszystkich wezykow, ze wezyk, ktorym idzie podcisnienie do turbiny byl nieszczelny i tylko wymienilismy z kumplem (mechanikiem) kawalek na nowy i auto jakby wrocilo z wieksza moca niz przed problemem :)

Tez myslalem, ze walniete turbo albo wtryski, poczytalem na forum i poradzilem sie tak jak mowili, zeby szukac od najmniejszych problemow, jesli to nie poskutkuje to dalej i zaczalem od sprawdzania wezykow :)

za chwile postaram sie na zdjeciu wskazac ktory do kabelek ;)

mam nadzieje, ze pomoze ;)

kolega Furzyk ma TDDI wiec nie ma kierownic w turbo, wiec tez brak wezyka. Jedyny jaki jest to ten na turbo sterujacy waste gate.

furzyk 24-09-10 13:18

teraz jak jezdze to auto jest nadal mulowate i slychac taki cichy gwizd jak spuszcze noge z gazu - od tonow wysokich do nizszych. Tego wczesniej nie bylo - dopiero po wizycie w serwisie to slychac. Czy to moga byc te nieszczelnosci, o ktorych pisaliscie wczesniej ? Chodzi tez o to, ze ja nie znam sie na naprawie silnikow, nie mam narzedzi - lecz kazda rada bedzie dobra bo w serwisie ich ukierunkuje na konkretna usterke. Dlatego tez wszelkie Wasze rady sa bardzo pomocne.

furzyk 29-09-10 23:12

Cytat:

Napisał siwy05 (Post 487702)
zatkać otwory i do wanny z nią, dużo bąbelków to problem ich brak to plus :) pomijając, że jak turbo pompuje i jest nieszczelność ciężko nie usłyszeć syczenia

jeszcze raz zapytam czy to syczenie, ktore slysze jak spuszcze noge z np 2,5 tys obrotow - swiadczy o nieszczelnosci ukladu turbodoladowania ?

zielip 29-09-10 23:36

Świadczy ,najprościej sprawdź SAM cały dolot. A tak na marginesie to dałeś ciała z tym coolerem że Ci wymienili . Jak cooler może chlapać olejem na spreżarke ;/ ? Spreżarka w cooler może ładować olejem ale nigdy nie odwrotnie.
Skoro w coolerze jest olej to turbo się kłania (śladowe ilości mogą być).
Stało to się nagle czy z czasem ?

Nim "mechanicy" coś Ci zechcą wymieniać napisz nam ...Bo jak sam napisałeś ( wcale Cie nie obrażam ) chyba wyczuli że nie zabardzo kumasz mechanike i nie daj sie wydoić z pieniążków.

furzyk 30-09-10 12:34

moze i bylo tak jak piszesz czyli turmina chlapala w cooler. Wszystko zauwazylem jakby nagle - czyli pewnego dnia auto nie mialo kopa lecz moglo to byc stopniowo przez okres ok. tygodnia jak jezdzilem blisko domu i nie przyspieszalem za mocno. Łatwo mowic zebym przeczyscil wszystko samemu - lecz jak pisalem, nie znam sie na tym za bardzo ani nie mam czasu zeby siedziec w smarach przez pol dnia. Dlatego pytalem o jakiegos zaufanego mechanika w okolicach Poznania ktory ma pojecie o fordach.

furzyk 07-10-10 17:02

Mam pytanie odnosnie czujnika MAP - czy to jest ten zaznaczony na zdjeciu ? Na dwoch komputerach wykazalo mi ten blad wiec moze faktycznie jest on zepsuty ? Jesli tak to czy jest jakis sposob zeby sprawdzic czy jest sprawny czy nie ?

http://foto-adamczyk.pl/download/czujnik%20map.jpg

Atol_2008 07-10-10 23:06

Tak jest to czujnik MAP -sprawdź wiązkę elektryczną czy nie ma przerwań i szczelność rurek ciśnieniowych - może to jest przyczyną wywalania błędu.

---------- Post dodany o 23:06 ---------- Poprzedni post był z 23:02 ----------

Tyle napisano w pewnym programie:


Czujnik ciśnienia bezwzględnego w kolektorze (MAP) mierzy ciśnienie bezwzględne w kolektorze wlotowym. Czujnik ciśnienia bezwzględnego w kolektorze otrzymuje informacje o ciśnieniu w kolektorze przez rurkę próżniową.
napięcie zasilania: 5 V
napięcie wyjściowe: 0 - 5 V

Sprawdzić złącze(a): Sprawdzić złącze(a), w razie potrzeby oczyścić je lub przymocować aby zapewnić dobre podłączenie.
Sprawdzić napięcie zasilania:
Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika.
Włączyć zapłon i zmierzyć napięcie pomiędzy dodatnią końcówką napięcia zasilania i ujemną końcówką akumulatora. Powinno być ono równe 5 V.
Sprawdzić podłączenie do ECU:
Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika ciśnienia bezwzględnego w kolektorze i ECU. Zmierzyć opór pomiędzy trzema końcówkami złącza i odpowiednimi końcówkami w złączu ECU. Wszystkie wartości powinny być < 1 om. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie

Tamade 08-10-10 00:16

panowie a ja mam już tak 3 tygodnie auto wróciło od mechanika i lepiej bo EGR zaślepiony kolektor wyczyszczony i lepiej mniejszy muł ale dalej turbo się włącza na 1 i czasem na 2 biegu przy dopiero 2,500 3000 obrotów i też wszystko kuwaaaa sprawdzone i nie wiadomo co żadnego błędu nie ma i nic nie wiadomo :-( mechanik (przyjaciel) poradził mi żebym jechał do opola 44 tuning firma robi chipy itd ale robią też diagnostykę spalin koszt ok 200- 600 zł tak pisze w cenniku operacja trwa ok 4 h wszystko na hamowni i podobno po tym mogą dojść do tego co jest walnięte podobno mam źle zregenerowaną turbinę :-( MASAKRA oszaleć można i nie wiem co dalej

Atol_2008 08-10-10 12:11

Nie wiem, kiedy miałeś wymieniane turbo ale możliwa przyczyna to zapieczone kierownice w turbinie.

Tamade 08-10-10 18:55

no właśnie kwestia jest taka że mam po regeneracji i się zastanawiam czy nie jest przypadkiem źle zregenerowane bo na początku wszystko było ok a potem coś się zjeb...ło :-(

furzyk 15-10-10 17:49

Dzisiaj podjechalem do kumpla, ktory pozyczyl mi swoj MAP sensor na chwilke - auto odzyskalo dawnego kopa wiec wiem juz na 100% ze czujnik jest padniety. Teraz pytanie - jako, ze oryginal znalazlem najtaniej za 405 zl - czy da sie dostac jakis tanszy zamiennik ?
A moze da sie wyczyscic MAP sensor w jakis sposob ?

Atol_2008 15-10-10 18:15

Niewiele da się zrobić ale coś tam można poczyścić:)

Co się tyczy elektrozaworu i regulatora to wymiana lub czyszczenie gąbki po zdjęciu górnego kapturka i ewentualnie kilka kropli benzyny czy innego zmywacza wpuszczone przez rurkę znajdującą się pod gąbką oraz delikatne naciśniecie kilkukrotne prostym cienkim drucikiem wpuszczonym w tą właśnie rurkę. Poczuć powinniśmy wyraźne działanie zaworka wewnątrz o niewielkim skoku. Robimy to bardzo delikatnie i z wyczuciem. Można do czyszczenia takich rzeczy użyć wanienki ultradźwiękowej. Efekt zadowalający. Godzinka w takiej wanience z płynem pozwoli wypucować wszelkie niedostępne zakamarki wewnątrz.

Ktoś czyścił i opisał jak wyżej.Sam kiedyś czyściłem i dalej jeżdżę na tym zaworku - tylko nie używałem wanny ultradźwiękowej bo do takowej nie mam dostępu.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi