Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] 1.6 TI-VCT Gaśnie w czasie jazdy (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=70782)

kuken 29-07-14 06:56

1.6 TI-VCT Gaśnie w czasie jazdy
 
Witam.
Jestem świeżo po kupnie ww autka. Niestety wczoraj nagle przestał reagować na gaz i silnik zgasł w czasie jazdy i już nie zapalił. Po około godzinie odpalił jak gdyby nigdy nic ( w międzyczasie ruszalem bezpiecznikami i przekaznikami ale nie wiem czy łączyć te dwa fakty ze sobą). Gasilem go kilka razy i bez problemu palił. Następnie po przejechaniu 3 km problem się powtorzyl- nagle brak reakcji na gaz i silnik gaśnie w czasie jazdy. Gdzie szukać przyczyn?

Dodam ze komputer na desce pokazuje jedynie błąd D900. Czy oprogramowaniem do Forda można sczytac dodatkowe błędy nie pokazujące się na desce?

czesiu1976 29-07-14 08:14

kolego sprawdz czujnik położenia wałka rozrządu :!:

kuken 29-07-14 08:29

Hm, przed zakupem miałem informację że w Niemczech samochód zgłosił się do serwisu z niezapalającym silnikiem, wymieniono ww. czujnik i auto odżyło. Może styki są jakieś przyśniedziałe. Gdzie szukać na silniku tego czujnika?

czesiu1976 29-07-14 08:33

z tego co się oriętuje czujniki są dwa

kuken 29-07-14 08:39

Auto ma 90 tyś. Informacji czy były robione fazatory nie mam. Z klekotaniem nie mam pojęcia- obsłuchiwałem go wczoraj ale nie znam na tyle tego silnika żeby na słuch stwierdzić czy poprawnie pracuje.

czesiu1976 29-07-14 09:48

Myślę że najlepiej do elektryka niech podłączy pod kompa sprawdzi czujniki - ja tak miałem że auto gasło i po chwili odpalałem i było ok - nawet raz przez tydzień,okazało się że to ten czujnik :smt103

Lisy 29-07-14 09:50

Przy porannym odpalaniu lub po kilkugodzinnym postoju usłyszysz takie dosyć głośne i nienaturalnie dla silnika terkotanie/klekotanie. Poza tym przy walnietych fazatorach wyskakuje kontrolka silnika a auto jedzie w trybie awaryjnym.

kuken 29-07-14 09:53

Cytat:

Napisał Lisy (Post 998217)
a auto jedzie w trybie awaryjnym.

No właśnie, ale jedzie. A u mnie ni hu hu. Dobra szukam mastera który podepnie pod kompa.

czesiu1976 29-07-14 10:11

Moim skromnym zdaniem sprawdz te czujniki położenia wałka rozrządu :smile:

kuken 29-07-14 14:35

A czy według Was przyczyna może być jeszcze inna? Np świece?
Otóż wczoraj po otworzeniu maski okazało się, że dopadł mnie standardowy błąd konstrukcyjny w Focusie- woda na silniku i mokro na świecach. 2 były zalane wodą, wysuszyłem to papierem, reszta odparowała po włączeniu silnika.

czesiu1976 29-07-14 15:52

od tego to raczej przerywa ,jak to się mówi chodzi na dwa gary ale ty mówisz że gaśnie i po chwili jakby nic jest ok

---------- Post dodany o 15:52 ---------- Poprzedni post był z 15:51 ----------

pewnie że sprawdz czy jak osuszysz będzie ok

kuken 30-07-14 17:54

Błędy zczytane. Wywalilo:
-oba czujniki wałków rozrządu
-oba czujniki zmiennych faz
-czujnik cewki
Według mechanika nie jest możliwe żeby wszystkie się zepsuły jednocześnie. Podejrzewa problem z zasilaniem sterownika. Jutro będą sprawdzać rzeczy z tym zwiazane

czesiu1976 31-07-14 10:45

Ja wymieniałem fazatory przy 95tys ale było je już słychać
mechanik sprawdzony czy nowy ?

---------- Post dodany o 10:45 ---------- Poprzedni post był z 10:42 ----------

a tak ogólnie pisałeś że auto w niemczech miało wymienione czujniki :???:

kuken 31-07-14 11:42

Mechanik z polecenia znajomego. Mam nadzieję, że dziś będzie jakaś konkretna diagnoza.

Ile zabawa z fazatorami kosztuje? Bo jeśli by je rzeczywiście mocno słychać to może przy rozrządzie to zrobić który planuję wymieniać?


Update:

Niestety auto dalej nie pali i stoi u elektryka.
Prawdopodobnie przyczyna to brak prądu w okolicach skrzynki bezpieczników. Po wykasowaniu błędów i zakreceniu silnikiem cały czas wywalalo błędy czujników wałków i zmiennych faz i cewki. Elektryk zrobił obejście poza skrzynka i po wykasowaniu bledow* pozostał błąd cewki jeszcze. Jutro ma robić obejście na cewkę. Jeśli i ten blad zniknie i uda sie zapalic to kaseta bezpieczników do wymiany.
Tak on to widzi...

czesiu1976 01-08-14 10:09

Koszt fazatorów dokładne cenny z Bemo Motors ul.Mogielińska Poznań
serwis FORDA
ŚRUBY - 2X - 17,76 zł
KOŁO ZĘBATE 1X - 272,77 zł
KOŁO ZĘBATE ŁAŃCUCHA WAŁKA ROZRZĄDU 1X - 281,90 zł
USZCZELKA POKRYWY ZAWORÓW 1X - 148,38 zł
+ mechanik
taki koszt [cisza]

kuken 08-08-14 19:07

Panowie, podpowiedzcie cos bo dalej jest kicha. Wymieniona skrzynka bezpieczników na nową. Auto pali za każdym razem, ale zaczęło wywalac błąd cewki (bodajże uzwojenie pierwotne). Objawy są takie ze raz na jakiś czas na biegu jałowym auto przygasa a naatepnie znów zaczyna normalnie pracowac. Dzieje się to raz na 15-20 min. Po takim przygasnieciu pokazuje się właśnie błąd. Sprawdzone wtyczki, kable zasilające cewkę. Elektryk wobec tego stawia na samą cewkę. Na moje pytanie czy to nie aby świece albo kable stanowczo twierdzi ze na pewno nie, bo wtedy objawy byłyby inne i nie pokazywały się błąd związany z uzwojeniem pierwotnym.
Najlepsze jest to ze cewka chyba dość nowa. (Boscha)

kuken 28-08-14 19:12

Auto odebrane od mechanika. Przejechalem bez problemu 200 km i dziś na skrzyżowaniu po dojechaniu do świateł znów zgasł. Odpalił za 2 razem i chodzi Ok. Check engine się nie świeci. Pytanie czy po podpięciu pod komp może pokazać jakieś błędy?

czesiu1976 28-08-14 22:07

Napisz co mechanik zrobił
Bo jak zgasł to chyba nic dobrego powinien oddać szmalec [hammer]

kuken 28-08-14 23:08

Wymienił skrzynkę bezpieczników, bo według niego tam tkwiła przyczyna, później jak mu przygasał to stawiał na wtyczkę przy pedale gazu że niby coś tam mogło nie łączyć.

W każdym razie jeszcze udało mi się pogrzebać wieczorem pod maską. I tak:
na zapalonym silniku złapałem za kabel od wtyczki od cewki i ku mojemu zaskoczeniu po poruszaniu nią silnik się przydusił tak jak działo się to u mechanika. Tak więc albo nie łączy wtyczka albo gdzieś problem na kablach w tamtej okolicy. We wtyczkę psyknąłem kontaktem do styków, zobaczę czy się to powtórzy.

Ponadto pewne podejrzenia padły na przepustnicę. W instrukcji do Focusa znalazłem informacje że silnik powinien natychmiast zgasnac po odpięciu od niej zasilania. U mnie po wypieciu wtyczki silnik nie gaśnie, obroty faluja, na wyświetlaczu pojawia się info o usterce silnika.
Ponadto po włączeniu odbiorników obroty w ogóle nie spadają nawet na moment. Zastanawiam się jeszcze nad reakcją pedału gazu, bo mam wrażenie że samochód z lekkim opóźnieniem reaguje na gaz. Wiem, że niektórzy też mieli taki problem przy wadliwej przepustnicy.

Dodam jeszcze, że próbnie zrobiłem 10 km i auto pali za każdym razem, idzie jak rakieta. Nie czuję żadnych spadków mocy.

drake 28-08-14 23:24

poczytaj o wadliwej wiązce na długości: szyna główna -> cewka lub problemie z samą wtyczką, wiele osób miało z tym problem, w tym ja. Objawiało się to krztuszeniem samochodu i występował identyczny błąd napięcia po stronie pierwotnej cewki. Po psiknięciu wd40 we wtyczkę ponad pół roku temu, problem całkowicie ustał. Wszystko jest na google'u lub forum, najpierw je przestudiuj (czasem i 3 lub więcej godzin zamiast oddawać auto i płacić bezsensownie mechanikowi - ja tak uniknąłem wielu napraw w pojazdach, w tym w FF2)

PS. każdy benzynowiec, a szczególnie ten z elektroniczną przepustnicą będzie powoli reagował na gaz

kuken 28-08-14 23:34

OK, a jak jest z tym odpięciem wtyczki od przepustnicy? Powinien zgasnąć czy niekoniecznie?

drake 29-08-14 11:53

niestety nie wiem jakie jest wyjściowe sterowanie przepustnicy w ti-vct, tj. o ile jest ona odchylona od pionu, jeśli wypinasz sterowanie i przepustnica się zamyka kompletnie, silnik powinien momentalnie zgasnąć.

ściągnij 'rułę' od przepustnicy (minuta) i zobacz czy jest prześwit :)

kuken 01-09-14 09:06

Przepustnicę wyjąłem i wyczyściłem, choć wcale jakoś bardzo brudna nie była. Przy zamkniętej klapce jest delikatny prześwit na górze i dole (po ok. 1mm) więc coś tam powietrza przechodzi.
Zastanawiają mnie obroty- na zimnym trochę falują, na ciepłym jak zatrzymam się na światłach to czasem jest równo 750 a czasem 900.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi