Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [FFI] dobor oleju (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=16739)

artax 08-05-07 20:29

[FFI] dobor oleju
 
Mam maly dylemat dotyczacy doboru oleju mianowicie przy przebiegu 190 kkm zalalem olejem Formula XR+ 10W40.Czy ten olej jest odpowiedni czy raczej powinien byc 5W30?pzdrDarek
p.s.silnik 1,8TDDI 90 KM

lobuzek 08-05-07 22:28

Dołączam się do tematu, żeby nie mnożyć wątków. Otóż z racji dbania o Fokę i postępowania z dotychczasowymi samochodami wolę zmieniac olej częściej niż co 20 000 km, na pewno jej to nie zaszkodzi. Jako że przejechałem połowę dystansu do przeglądu zabieram się za zmianę oleju (wakacje przede mną, więc eksploatacja samochodu będzie bardziej intensywna) i mam kilka dylematów. Foka ma silnik 1,6, rocznik 2003, przejechane 45000 km (to nie żart). Zdecydowałem się zostac przy fordowskim oleju, zwłaszcza że opinie na jego temat są dobre, a cena bez problemów pozwala na zmianę co 10000 km. Teraz pytanie - czy zostac przy Formula E 5W30, czy też pokusić się o zmianę na fordowski 5W40? Mam pewne obawy, czy olej o lepkości 30 w naszym klimacie, lecie i upałach będzie smarował wystarczająco dobrze, zwłaszcza że do tej pory w poprzednich samochodach stosowałem lepkośc 40. Jest sens zalewać silnik olejem Formula S 5W 40, czy też Formula E 5W30 jest jak najbardziej optymalna? Formula E to półsyntetyk, a Formula S to pełen syntetyk, więc zastanawiam sie co zrobić i czy nie pojawią się jakieś negatywne konsekwencje. Dodam, że samochód od początku zalewany był olejem Formula E.

komarek 15-05-07 21:58

Temat stary jak świat. Myślę, że jesteśmy nadgorliwi w temacie dogodzenia foce. Ostatnio też miałem dylemat, ale potem miałem poniższe przemyślenia.
O olejach krąży wiele obiegowych opinii niczym nie popartych. Tak naprawdę wyższość jednego oleju nad drugim można by było określić po dużym przbiegu na przynajmniej kilku egzemlarzach pojazdów. Zakończeniem takiego testu musiałoby być specjalistyczne badanie silników. Ale kto to jest w stanie zrobić? Jak ktoś pisze, że na oleju Y silnik chodzi ciszej niż na Y, a Z to syf totalny - to ogarnia mnie śmiech. To są niczym niepoparte subiektywane odczucia, którymi nie ma sensu zawracać sobie głowy. Zdaje się, że Selektolu już się nie sprzedaje. Wszyskie pozostałe (oprócz super-tanio-marketowych noname'ów) są dobre i mają określone przeznaczenie. Różnią się nieco zwłaszcza lepkością, ilością i jakością uszlachetniaczy. Czym innym jest przejście na inny olej niż dotychczasowy lub użycie oleju nie przeznaczonego do danego silnika. Tu mogą być niespodzianki.
Podsumowując: Motokraft 5W30 ma dobre opinie, producent foki go zaleca, do tej pory motor na tym oleju chodził, jest raczej tani, więc nad czym tu się zastanawiać.
A ja miałem Mobil Super S wcześniej i takim zalałem ponownie, bo 5W30 E nie było pod ręką. I nigdy się nie dowiem czy lepiej by było wlać Motokrafta czy może Helixa ... albo ...

Gherkin 15-05-07 23:10

Qrde, ale ja jestem slepy - mam ten sam dylemat... O tutaj: Jaki olej...

I tyz nie wiem, ktory zaaplikowac... Ten drozszy wydaje sie byc lepszy... z opisu. [helm]
A na tych parametrach lepkosci tyz sie nie znam.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi