Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Olej - mail od Lotos Oil SA - info może się komuś przyda (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=8032)

grzes 04-01-06 13:25

Olej - mail od Lotos Oil SA - info może się komuś przyda
 
Cześć
Wysłałem do firmy Lotos takiego maila:

Cytat:

Witam
Mam pytanie dotyczące LOTOS ECONOMIC - czy olej ten może być stosowany do benzynowych silników Forda Focusa? - czy spełnia normę WSS-M2C913-B?
Odpowiedź:
Cytat:

Szanowny Panie!
Do fabrycznych i pierwszych zalań silników Forda wymagany jest przez producenta olej niskotarciowy i niskolepkościowy o HTHS ( lepk. Dynam w 150C) w zakresie 2,6-3,5mPas spełniający wymagania ACEA A1/B1- jakość i wymagania na taki olej opisuje wspomniana norma WSS-M2C913-B. Olej tej klasy pozwala minimalizować zużycie energii przez silnik ( paliwo) jednak w praktyce gdy poszukujemy zapewnienia większej trwałości silnika, ochrony przed zużyciem bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie olejów o wyższym HTHS (>3,5mPas)zapewniających lepsze smarowanie co osiągają oleje klasy ACEA A3/B3/B4 w klasach lepkości 5W/30 lub 5W/40, z moich danych Ford dopuszcza zastosowanie takich olejów w swoich silnikach ale użytkownik nie osiąga wszystkich korzyści ekonomii zużycia paliwa przez silnik mając pewność jego ochrony. Wymieniony olej Lotos Economic 5W/30 spełnia ACEA A3/B3/B4 przez co jest bezpieczny dla żywotności silnika z różnicą 1% zużycia paliwa w praktyce(poziom HTHS >3,5mPas oleju Lotos Economic wyklucza uzyskanie przez niego aprobaty wspomnianej Ford).
Z powyższego w warunkach gdy kieruje Pana w eksploatacji max ochrony elementów silnika przed zużyciem pewną korzyść uzyskać można stosując oleje o klasycznym HTHS, asortymentu Lotos polecam również inne produkty równoważne zależnie od techniki eksploatacji:
- Lotos Traffic Thermal Control 5W/40 ACEA A3/B3/B4,
- Lotos Syntetic 5W/40 ACEA A3/B3/B4.
Pozdrawiam
Marek Dębiński
Kierownik Biura
Serwisu Olejowego
Może kogoś zainteresuje to.

AsMfc 05-01-06 09:30

wlasnie wymienilem ostatnio (jakis miesiac temu) olej i na taki wlasnie

Cytat:

Napisał grzes
ACEA A3/B3/B4

lotosa 5W40

ciszej chodzi niz po wymianie na mniej lepki ... fakt ze spala wiecej ciut ... ale za to mniejsze tarcie jest na tlokach i temp. mniejsza ;) ....

podobno lotos jest do bani,ale chcialem sprobowac jak na nim sie smiga....

Nessus 05-01-06 11:26

Dobra, delikatnie sie podpinam pod watek, coby na mnie nie wskoczyli ludzie, ze o olejach to juz wszystko zostalo napisane.
Przede mna pierwszy przeglad, mam zgryz z olejem do mojego TDCi
Fakty:
* Na forum radza, ze 'lej fordowski'.
* W instrukcji napisane, ze TYLKO olej 5w30 czyli Formula E, czyli polsyntetyk
* Ford ma tez Forumula S - 5w40 - syntetyk, ale w instrukcji stoi, ze 5w40 to ewentualnie na dolewki

I tu zgryz - chce syntetyka, coby nagary (jak zwal tak zwal) sie nie robily/odkladaly i generalnie coby silnik na dlugo mi wystarczyl.
Zgodnie z intrukcja to juz w tym momencie popelniam przestepstwo.
Z drugiej strony to zgodnie opisem marketingowym na tej stronie:
http://www.ford.sklep.pl/sklep,1502,...,209862,0.html
to jak zaleje ten Formula S to bedzie super.
Czyli cos ta instrukcja jest jakas taka tendencyjna.

Z opinii na tym forum to Fordowski syntetyk to albo Mobil, albo Texaco albo cos jeszcze innego. Czyli zaden tam fordowski, tylko to co ASO ma na stanie.
Skoro przeglady co 20kkm, to wartoby zalac cos naprawde dobrego, co utrzyma silnik w czystosci a nie zdawac sie na to, co akurat ASO ma na stanie.

I tu moj zgryz - jaki olej syntetyczny dobrac?
Wiem ze na intrukcje sie zdac nie moge.

Mam na razie 2 typy:
* jednak Formula S
* Shell Helix Diesel Ultra - shell na swojej stronie poleca ten olej do Foki TDCi

Czy sa osoby obeznazne z tematem olejow i moga mi poradzic, co zalac do mojego autka? Do przegladu zostalo mi jakies 2 tyg...
Ewentualnie czy ktos moglby mi wymienic, jakie syntetyczne oleje dostepne u nas ktore spelniaja specyfikacje Forda?

ponton 24-01-06 21:48

Cytat:

Napisał Nessus
Dobra, delikatnie sie podpinam pod watek, coby na mnie nie wskoczyli ludzie, ze o olejach to juz wszystko zostalo napisane.
Przede mna pierwszy przeglad, mam zgryz z olejem do mojego TDCi
Fakty:
* Na forum radza, ze 'lej fordowski'.
* W instrukcji napisane, ze TYLKO olej 5w30 czyli Formula E, czyli polsyntetyk
* Ford ma tez Forumula S - 5w40 - syntetyk, ale w instrukcji stoi, ze 5w40 to ewentualnie na dolewki

Kiedy masz przegląd bo może będe miał dla Ciebie i innych klubowiczy ciekawą propozycję lecz to wymaga około 2 tygodni.

Dotyczy wymiany oleji. :mrgreen:
Pozdrawiam.

Nessus 25-01-06 08:44

Cytat:

Napisał ponton
Kiedy masz przegląd bo może będe miał dla Ciebie i innych klubowiczy ciekawą propozycję lecz to wymaga około 2 tygodni.

Dotyczy wymiany oleji. :mrgreen:
Pozdrawiam.

Nastepny przeglad za 20 tys, ale caly czas mam traume po ostatnim ;)
Zrobilem przeglad i mam zalany Fordowski syntetyk 5W40. Drogie to cholerstwo jak cholera - ze 300 zl zapłaciłem za 5.6 litra.
A jaką masz propozycję :?:

Marek66 25-01-06 19:17

Cytat:

Napisał Nessus
mam zalany Fordowski syntetyk 5W40. Drogie to cholerstwo jak cholera - ze 300 zl zapłaciłem za 5.6 litra.

http://www.ford.sklep.pl/sklep,1502,...n,11446,0.html

olej silnikowy 5w40 5L - Formula S/SD

cena: 159.00 zł

olej silnikowy 5w40 5L - Formula S/SDINDEKS TOWARU: 1343523
Ford Formula S/SD to całkowicie syntetyczny olej silnikowy, umożliwiający nadzwyczajną wydajność silników benzynowych oraz Diesela, jak również modeli z turbodoładowaniem i wielozaworowych.
Informacja o właściwym do silnika rodzaju jakości i lepkości oleju zawarta jest w instrukcji obsługi pojazdu.
olej zapewnia:
- efektywne zabezpieczenie przed zużyciem, nagarem i utlenianiem,
- minimalizuje ... więcej >>

Producent towaru: Ford
To troche przeplaciles .

Nessus 25-01-06 20:29

Cytat:

Napisał Marek66
http://www.ford.sklep.pl/sklep,1502,18855134,20751411288894,01,,pl-pln,11446,0.html

olej silnikowy 5w40 5L - Formula S/SD

cena: 159.00 zł

olej silnikowy 5w40 5L - Formula S/SDINDEKS TOWARU: 1343523
To troche przeplaciles .

Wiem, znalazlem przed przeglądem tą stronę, ale chciałem sie przekonać na wlasnej skórze, co to znaczy zdzierstwo ASO :lol:.
De facto to musialbym kupić 6 litrów czyli za około 200 zl, czyli ASO ma marże co najmniej 50 % :roll: .
No cóż, powiedziałem sobie, że ostatni raz mnie widzą w Bigu i ostani raz jade tam bez własnych meteriałów.

Marek66 26-01-06 18:57

Cytat:

Napisał Nessus
De facto to musialbym kupić 6 litrów

Tak naprawde potrzebujesz 4,5 litra oleju , ale oni w ASO licza za 6 .
Gdyby naprawde wlali 6 L , to mialbys poziom oleju grubo powyzej maxa .

Bodzio 26-01-06 20:52

Hej wszystkim.
Po pierwsze chciałbym uświadomić i wyjaśnić kilka zasadiczych uwag co do stosowania innego oleju silnikowego poza Formułą fordowską.
- Po pierwsze to czy olej jest "lotos, schell, castrol, pipiripii ..." nie ma nic do rzeczy bowiem jest to element nazwy handlowej
- Po drugie każdy olej charakteryzują dwa zasadnicze parametry:
1) klasa lepkościowa
2) klasa jakościowa - ta na którą prawie nikt nie zwraca uwagii

Klasa lepkościowa to jest przedewszystkim parametr widoczny na każdym opakowaniu oleju np. 10W40 i odpowiada za warunki "pracy" kinematkę zachowania się w silniku pod wpływem działania temperatur - i +
Klasa jakościowa najważniejszy wyróżnik każdego oleju czy to shela, mobila a nawet pipkikiki na który składają się wszelkie dodatki molekularne, starzenia się, pienienia itp itd i ma oznaczenia np SC/CB; SG/CD; SJ/CF
Im wyższe literki alfabetu tym klasa oleju jest lepsza w tym wypadku najlepszą klasą jest SJ/CF
Dalej literka S - oznacza stosowanie w silnikach o zaplonie iskrowym.
literka C - oznacza stosowanie w silnikach o zapłonie samoczynnym.

Może się wiec okazać że kupując olej super hiper fuul syntetyk 0W/... nie zawsze będzie się nadawał do danego rodzaju silnika np. disla lub też kupując olej renomowanej firmy i mniej znanej ale krajówki może się okazać korzystniejsza druga opcja (tańsza) bo ma wyższy wskażnik jakości.

Reasumując można kupić każdy olej do naszych foczek pamiętając jednak aby spełnić wymagania zaleconego oleju jakim jest formuła Ford 5W/30 o jakości SJ/CF. Z takimi parametrami notabene bardzo dobrymi - rzadko stosowanymi spotkałem tylko jedną markę oleju o nazwie handolwej (na śmierć teraz zapomniałem ale napiszę jak tylko odśierzę swój dysk)
Pozdrowienia :D

Rasta 26-01-06 21:02

O co sądzice o laniu do Foki (jak w opisie) Mobil 0w40 ?


Ps. Bodzio, a może to był Motul?

szydło 26-01-06 21:27

Cytat:

Napisał Rasta
O co sądzice o laniu do Foki (jak w opisie) Mobil 0w40 ?

Do mojego TDCi wlali taki jak na przeglądzie 60kkm, jak poprosiłem o "jakiś lepszy". Nie narzekam, ale po przeczytaniu instrukcji i niektórych wypowiedzi na forum mam mętlik w głowie. Zastanawiam się jaki olej zalać na 80kkm (wrócic do formula E, a może jakiś inny?). Jakby człowiek siedział w silniku :) to by wiedział, jaką to robi różnicę, a tak to chyba nie ma obiektywnego sposobu na ocenę :/

Greg 26-01-06 21:31

Ja tam do siebie leje polsyntetyka 5 W 30 i jest oki .

Pzdr.

Bodzio 29-01-06 21:38

już sobie przypomniałem chodziło o ELF Evolution 5W/30 SL/CF i nie ma nic lepszego wszystkie pozostałe łącznie z formulą ford maja SJ/CF - warto sprawdzić i polecam :mrgreen:

Sylwekgsxf 30-01-06 13:31

czytam i sie zastanawiam czy do mojej foki nie zalać tego ELFa, jak do tej pory jeżdze na
Castrolu 0W-40 i jest spoko.

chodzi mi o to, że mam zamiar pojeździć jeszcze troche samochodem i wolałbym kupic olej
bardziej bezpieczny dla silnika,

Marek66 30-01-06 19:41

Cytat:

Napisał Sylwekgsxf
jak do tej pory jeżdze na
Castrolu 0W-40 i jest spoko.

chodzi mi o to, że mam zamiar pojeździć jeszcze troche samochodem i wolałbym kupic olej
bardziej bezpieczny dla silnika,

Jak masz zamiar pojezdzic jeszcze troche samochodem , to lej dalej to co lales :mrgreen:
Nie wiem jaki olej mialby byc bardziej bezpieczny dla silnika :?:

kleofas 30-01-06 20:10

ja tam leję lotos syntetic i jest super... nie bierze ani grama oleju (pierwsza wymiana po 1,5kkm, następna po 20kkm, teraz 30kkm i nic nie dolewałem) wszystkie parametry nie są gorsze od mobila czy totala, a substancji czyszczących ma więcej (a do diesla powinien być taki, co ma więcej-bo więcej zostaje przy spalaniu

ledres 31-01-06 17:09

Witajcie!
Mam juz przejechane 50kkm i wlasnie mija mi teramin zmiany oleju a mam oryginalnie wlany 5w20 mineral. Czy musze wlac taki sam typ a jak juz to jakiej firmy polecacie? Czy raczej moge(powinienem?) wymienic go na inny? Dzieki za pomoc i pozdrawiam
Dan

Michał 31-01-06 17:23

Cytat:

Napisał ledres
5w20 mineral

Myślałem, że 5W20 to może być tylko syntetyk??

kleofas 31-01-06 21:55

jak mineralny, to raczej nie może mieć 5w
chyba 15w40 jest najbardzeij popularnym mineralnym
tak swoją drogą, to kto ci wlał mineralny do prawie nowej bryki? 50kkm to jest nic, a teraz syntetyca juz nie wlejesz
btw jeździsz na lpg?

ledres 01-02-06 10:40

Hey!
Taki olej moje autko ma wlany fabrycznie, i na korku od oleju takie dane mam napisane.
zastanawiam sie co mi poleca w gdynskim ASO jak tam zajade:)
Dzieki za pomoc i pozdrawiam

[ Dodano: Sro 01 Lut, 2006 ]
A wiec po wizycie w gdynskim ASO pan stwierdzil ze w Polsce naszej kochanej nie kupie oleju SAE 5w20 (mineral) i on proponuje mi polsyntetyk 5w30 a lacznie z wymiana filterka 200zl bedzie kosztowalo. Czy taki olej mozna wlac u mnie? Znalazlem na allegro oryginalny fordowski polsyntetyk 5w30 za 80zl/5l, co o nim sadzicie?
dzieki za pomoc i pozdrawiam

Marek66 01-02-06 16:37

Cytat:

Napisał ledres
Czy taki olej mozna wlac u mnie? Znalazlem na allegro oryginalny fordowski polsyntetyk 5w30 za 80zl/5l, co o nim sadzicie?

Lej bez zastanawiania ,nic sie nie stanie :) .
P.S. Z olejem 5W20 jeszcze sie nie spotkalem .


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi