Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] 1.8 TDDI Brak biegów (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=62254)

lpshinoda 09-02-13 17:10

1.8 TDDI Brak biegów
 
Witam, problem dotyczy kombi mk1 1,8 tddi. Auto zblokowało się na pierwszym biegu, a lewarek jest zupełnie luźny, ale tylko w jednej płaszczyźnie, można nim poruszać w przód i w tył, natomiast na boki już nie. Zdjąłem panel środkowy, lewa linka (biała) porusza się wraz z ruchami do przodu i do tyłu, prawa natomiast (czarna, odpowiedzialna prawdopodobnie za ruchy poprzeczne drążka) stoi bez ruchu. Stało się to podczas ruszania, w trakcie wrzucania drugiego biegu okazało się, że .... nie ma już żadnego biegu prócz jedynki. Sprzęgło działa poprawnie. Co może być przyczyną i jak się do tego zabrać?

motopawel 10-02-13 10:58

a te linki albo wybierak się nie posypał ? nobo jak linka jest mówisz zacięta to musi być jakaś przyczyna sprawdź tam gdzie linki wchodza do skrzyni biegów czyli pod czarną klapką w okolicach sprzęgła czy tam cos się nie poprzestawiało.

lpshinoda 10-02-13 15:58

Tylko gdzie szukać tej czarnej klapki? Od spodu mało co widać, po wyjęciu filtra powietrza widzę końcówkę czarnej linki na skrzyni, ale to mi nic nie daje. Jak to jakoś zdiagnozować?

Seboludek 10-02-13 16:59

jeśli został na pierwszym biegu, a lewarek chodzi tylko przód, tył to obstawiam, że masz do wymiany ten element http://ford.sklep.pl/product-pol-169...w-1094562.html
wyrabia się przy nim gumka i zeskakuje z cięgna. Element ten znajdziesz jak zdejmiesz puszkę filtra powietrza ;) przerabiałem tern temat ;)

qrczakos 10-02-13 23:19

u mnie tez miałem taki problem, tyle ze miałem 1,3 i 5 bieg. jednak okazało sie ze to nie koncowka ciegna tylko zeskoczyło z gwintu ktory naciagał linke

Piotruś-Pan 11-02-13 21:21

Jest tak jak koledzy piszą wyrobił się ten element w linku Seboludka :) Nie wiem jak jest w dieslach ale ja jak stanąłem przed maską to zaglądając pod zderzak z prawej strony miałem taką czarną plastikową pokrywę na zatrzaski i widać było jak wychodzą tam linki od biegów. Jeśli nie wiesz jak znaleźć tę skrzynkę to poproś kogoś niech zacznie mieszać biegami w aucie a Ty patrz pod maskę linki powinny się delikatnie poruszać i one pokierują Cie do skrzynki

lpshinoda 11-02-13 21:24

no właśnie u mnie końcówki linek wchodzą do skrzyni między grodzią a właśnie skrzynią... jutro mały demontaż pod maską aby zrobić sobie trochę miejsca... jak się z tym uporam (albo nie) to dam znać

Seboludek 11-02-13 22:29

w silnikach 1.4; 1.6 i 1.8 jest skrzynia IB5 która ma linki podłączone z przodu samochodu (przed skrzynia) a w silnikach 2.0; i diesel'ach jest skrzynia MTX i ona ma linki z tyłu (za skrzynia) dostać się tam można po zdemontowaniu obudowy filtra powietrza, którą wystarczy szarpnąć do góry bo jest na zatrzask ;)

lpshinoda 12-02-13 17:55

No więc po kolei. Okazało się, że jedna z linek jest pęknięta, czekam obecnie na używkę z allegro (60zł). Tak jak pisze Seboludek, dotyczy to skrzynki MTX. Jako że jest tam niewiele miejsca, wymontowałem dodatkowo akumulator z podstawką, poduszkę od skrzyni a samą skrzynię opuściłem deczko na lewarku, dodatkowo wymontowałem cały drążek zmiany biegów aby mieć jak najwięcej miejsca w środku. W czwartek (prawdopodobnie będą już linki) kolejny dzień walki, dam znać co i jak.

lpshinoda 13-02-13 21:18

Przy okazji jak nazywają się te elementy bo nigdzie nie mogę ich znaleźć.
Zdjęcie jest autorstwa mkaminski100
http://img24.imageshack.us/img24/1149/p1060760.jpg
Chodzi o tą białą plastikową tulejkę na pierwszym planie oraz o tą zawleczkę, która z drugiej strony zabezpiecza trzpień ramienia wybieraka (tego ze sprężynką).

dezertx 13-02-13 23:16

mógłbyś sfotografować i opisać zabieg wymiany dla potomnych ;]

lpshinoda 14-02-13 22:28

dzisiaj było za zimno żeby cokolwiek robić, więc dodam tylko, że biała tulejka kosztuje ok 23 zł, natomiast co do tej spinki-zawleczki, która trzyma trzpień ramienia wybieraka trza sprowadzać z niemiec za 68 złociszy (informacja z Ford A-Z ze Szczecina z Emilii Plater)
niestety nie mam aparatu a w telefonie nie działa, ale może cosik wykombinuję

lpshinoda 24-02-13 18:05

Witam, po wycieczce na podnośnik (który okazał się uszkodzony) poddałem się, auto trafiło do mechanika. 3 godziny roboty i 150 zł (plus 60 linki). Ponoć od spodu jest idealny dostęp, przy okazji okazało się, że mam luzy na wybieraku na skrzyni więc niedługo również to będzie wymienione.

drakmen 25-02-13 13:25

Ipshinoda, mam pytanko, gdzie wymieniałeś linki w Szczecinie i czy dobrze Ci wyregulowali? Czy biegi wchodzą idealnie? Pytam bo mam u siebie problem z linkami tzn źle wyregulowane (biegi nie wchodzą tak jak powinny).

lpshinoda 04-03-13 02:02

linki dobrze wyregulowane, znaczy wchodzą tak jak przed wymianą, jeżeli byłbyś zainteresowany to dam Ci namiary na faceta, u którego to robiłem

Yokura 21-06-20 19:19

Parę lat już minęło od utworzenia tematu, ale dzisiaj mam taki problem u siebie.
Biała końcówka się posypała niestety jednak nie potrafię jej ściągnąć.
Wychodzi do połowy po wciśnięciu tego pomarańczowego zaczepu i stoi, czy jest jakiś dodatkowy zaczep? gdzie to jeszcze może trzymać? Pamięta jeszcze ktoś jak to ściągnąć?

Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi