Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Zmiana średnicy opon (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=48088)

uOscypek 16-03-11 14:43

Zmiana średnicy opon
 
Witajcie.
Mam Fokę od 2008 roku. I cały czas jeżdżę na 14. (a dokładnie 185/65/R14) Tak sobie pomyslałem zmienic na 15 lub 16. I oto kilka pytań do doswiadczonych:
- z czym to sie wiązę?, Wyzszy czy niższe spalanie? Dla mnie to ważne, ponieważ czasami robię 120-150 km po Warszawie (zlotówą nie jestem)
- Jak to wplywa na prace komputera pokladowego? -
-Jakie sa wogóle koszty takich zmian, pomijam oczywiście koszt felg z oponami? czy w ogóle sie oplaca zmieniac na większa srednicę?
- Czy konieczna wizyta w ASO. (nadal serwisuje tam fokę, na Popularnej)
Będę wdięczny za udzielenie fachowych odpowiedzi.

Adam Getka 16-03-11 14:49

Zmieniasz średnicę felgi, a nie koła, więc to co napisałeś to jakaś niezła abstrakcja...

uOscypek 16-03-11 14:58

Cytat:

Napisał Adam Getka (Post 549892)
Zmieniasz średnicę felgi, a nie koła, więc to co napisałeś to jakaś niezła abstrakcja...

No nie wiem, czy az taka abstrakcja. Przy zmianie srednicy opon, felg, bedzie komputer prawidlowo pokazywać parametry? Ja sie nie znam, dlatego zadaje te pytania. Do tego gdzies czytałem ze parametry sie zmieniają w takich przypadkach.
A do tego, dzięki za "fachowa" radę.

Adam Getka 16-03-11 15:09

Człowieku ogarnij się. Zmieniasz średnicę felgi, a nie średnicę opony (która pozostaje z grubsza stała).

Lukaszko 16-03-11 15:10

Jak zmienisz na rozmiar hologowany z foką to nie będzie problemu.
Zobacz w instrukcji jakie mogą być alternatywne rozmiary.
Ja polecam 195/60/15. To najbardziej rozsądny rozmiar, jest w miarę komfortowy, w miarę to wygląda i jeździ się dobrze. Niższe profile na nasze drogi to trochę męczarnia.
Z czym to się wiąże? W zasadzie z niczym, spalanie może wzrosnąć bo jest szersza opona ale bardzo nieznacznie, licznik może pokazywać inaczej ale to nie znaczy że gorzej(różnica około 3%), nie musisz jechać z tym do ASO.

keicam 16-03-11 15:17

Cytat:

Napisał uOscypek (Post 549890)
Czy konieczna wizyta w ASO

Po co?
Cytat:

Napisał uOscypek (Post 549890)
czy w ogóle sie oplaca zmieniac na większa srednicę?

Efekt wizualny lepszy zwłaszcza przy 17" chociaż jak zmieniasz z 14" to już nawet 16 będzie wyglądać ok. Co się z tym wiąże to to, że będziesz musiał założyć szersze opony czyli poprawi się trakcja. Na niższym profilu minimalnie odczujesz zmianę komfortu i spalanie wzrośnie minimalnie. Mówi się też o większej średnicy zawracania i większym spalaniu ale ciężko mi ocenić jakie to są wartości

---------- Post dodany o 15:13 ---------- Poprzedni post był z 15:13 ----------

Cytat:

Napisał Lukaszko (Post 549899)
rozmiar hologowany

Co to znaczy? :-P :-P

---------- Post dodany o 15:17 ---------- Poprzedni post był z 15:13 ----------

Cytat:

Napisał Lukaszko (Post 549899)
Ja polecam 195/60/15. To najbardziej rozsądny rozmiar, jest w miarę komfortowy, w miarę to wygląda i jeździ się dobrze. Niższe profile na nasze drogi to trochę męczarnia.

A ja się z Tobą nie zgodzę. Kiedyś miałem 14", teraz mam 195/60/15 na zimę i 205/50/16 na lato i praktycznie nie ma różnicy w komforcie za to w trakcji tak. Ogólnie żałuję, że od razu nie wziąłem 215/45/17 :(

Lukaszko 16-03-11 15:27

Może na wyrost nazwałem to rozmiarem homologowanym ale chodziło mi rozmiar na którym wychodziła seryjnie foka.

P.s.
A może chodziło o literówkę;)

keicam 16-03-11 15:29

Cytat:

Napisał Lukaszko (Post 549910)
Może na wyrost nazwałem to rozmiarem homologowanym ale chodziło mi rozmiar na którym wychodziła seryjnie foka.

Dzięki za wytłumaczenie, zrozumiałem o co chodziło. Miałem na myśli to, że zjadłeś "mo" ;)

uOscypek 16-03-11 15:34

Waszym zadaniem, ten tekst bzdura, czy jednak cos sensownego... http://www.opony.com.pl/artykul/zmia...zalety/?id=900

Adam Getka, moderator nie powinien traktowac ludzi z góry, jak robisz to ty. nie dając zadnej powaznej przyczyny. Bo jestes moderatorem, to jestes najmądrzejszy? troche kultury ci brak w tym przypadku

Adam Getka 16-03-11 15:42

A jak mam traktować ludzi, którym się nie chce czytać i szukać na forum, tylko czekają na gotowe rozwiązanie, dodatkowo wypisując głupoty (nawet nie potrafisz przepisać z artykułu -> zmiana średnicy opon).

Wiele osób już zmianiało felgi na większe i opisało swoje spostrzeżenia.
Powinienem ten temat na początku do kosza usunąć (bo był w eletrycznym) i już.

MisiekT 16-03-11 15:47

eh, temat walkowany na forum i milion razy w Internecie, a polowa odpowiedzi sie objawi sama po krotkim przemysleniu... ZAMYKAM


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi