Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [FFI] TDCI - migająca kontrolka świec żarowych (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=9312)

elkbox 12-03-06 20:18

[FFI] TDCI - migająca kontrolka świec żarowych
 
W kilku zdaniach opiszę sytuację jaka ostatnio mi się przytrafiła. Mam Focusa rocznik 2003 z silnikiem TDCI.
W trakcie jazdy zgasł mi silnik i zaczęła migać kontrolka świec żarowych. Zjechałem na pobocze i próbowałem zapalić silnik - niestety bezskutecznie.
Po przekręcaniu stacyjki nie było niepokojących objawów - na moment zapalała sie kontrolka świec żarowych i gasła. Kręcenie rozrusznikiem nie powodowało
startu silnika. Samochód odcholowałem do garażu. Następnego dnia próba odpalenia samochodu udała się i samochód zachowywał się nomalnie.
CZy wiecie może co się stało, może ktoś z Was miał podobny przypadek. Jedynym śladem nieprawidłowości była migająca kontolka świec żarowych po zgaśnieciu silnika.

grzehoo 12-03-06 20:20

jakie paliwo lejesz?

elkbox 13-03-06 09:21

Ostatni tankowałem ON w stacji BP Rumia

grzehoo 13-03-06 09:24

hmmm... więc paliwo niby dobre... ale to nigdy nie wiadomo.

może ci przymarzło w którymś miejscu w przewodach albo w filtrze paliwa i zablokowało. stąd awaria i niemożność ponownego uruchomienia.

po ociepleniu w garażu wszystko wróciło do normy i jeździ jak dawniej.

mogło tak być, ale nie musiało.

jeśli to to, to radziłbym dać sprawdzić / wymienić filtr paliwa i unikać tamtej stacji BP.

walimar 15-03-06 20:08

kolego sprawdz potencjometr pedału gazu - u dobrego elektryka na kpmpie, u mnie padła 4 sekcja na potencjometrze i było bardzo podobnie, zwlaszcza na dużych obrotach.

elkbox 18-03-06 17:47

Byłem na teście diagnostycznym i komputer stwierdził że problem jest związany z czujnikiem połozenia wałka rozrządu !!!!!

gRuHa 18-03-06 23:29

Cytat:

Napisał elkbox
z czujnikiem połozenia wałka rozrządu !!!!!

to jest wogole takie cos???
slyszalem o czujniku polozenia wału KORBOWEGO i to powinno mu wystarczyc... ale moze sie nie znam :roll:

Macios 19-03-06 08:07

czujnik położenia walka rozrządu jak najbardziej jest obecny w Foczkach...
oprócz tego jest również czujnik polożenia wału korbowego...

gRuHa 19-03-06 20:13

Cytat:

Napisał Macios
czujnik położenia walka rozrządu jak najbardziej jest obecny w Foczkach...
oprócz tego jest również czujnik polożenia wału korbowego...

cale zycie sie czlowiek uczy... THX!

Szymeq 08-11-07 12:38

Dziś mnie spotkało to samo zgasł silnik i miga kontrolka świec żarowych. Zalany On z shella ...
Gdzie jest ten czujnik ?elkbox, co zrobiłeś, czy sytuacja się powtarzała ??

kleofas 08-11-07 12:58

odpala foka?
czy po zapaleniu sprężynki kręci i koniec?
jak nie odpala to może być problem z pompą (sterownik, zawór - takie przypadki były już na forum opisywane)

jkb^^ 08-11-07 13:07

abc focus zdiagnozowal podobnie do wymiany czujnik polozenia walka rozzadu

Szymeq 08-11-07 13:17

własnie czytałem co nie co i czekam aż silnik ostygnie i podę zerknąć czy gada ...

[ Dodano: Czw 08 Lis, 2007 13:23 ]
Własnie wróciłem ... temp silnika na 1/4 zagadał bez problemu ... nie kopci nie dymi wszystko jest oki. Czyli wskazuej na ten czujnik położenia wałka rozrządu.... hmm jak ja wrócę do domu ... na raty .... a jakby odpioł czujnik temp... :twisted:

rafalwspin 08-11-07 15:07

Miałem to samo i to był czujnik położenia wałka rozrządu. Łącznie z podpięciem pod komputer kosztowało mnie to 200 funtów, z tego dwie potrzebne części 35 funtów. I bedzie ci tak gasł i uruchamiał się ponownie, co jest fajnym uczuciem jak przy 130km/h na dwupasmówce przestaje ci działać wspomaganie kierownicy i hamulców.

Szymeq 08-11-07 15:32

Tylko, ze ja do domu mam 30 km z czego 15 km przez miasto ... już czuję te złe spojrzenia na swoim karku jak stoje i czekam aż ostygnie. :P
Znalazłem ten czujnik w ASO na Popularnej za 93 zł... pytanie czy średnio zaawansowny manualnie człek poradzi sobie z wymianą ?? :D

piotr278 08-11-07 22:37

U mnie też pojawia się co jakiś czas migająca kontrolka świecy żarowej i przeważnie na wolnych obrotach zaczyna migać. Następuje spadek mocy i po dodaniu gazu jest biały dym. Po zgaszeniu nie ma problemu z ponownym odpaleniem samochodu. Wymieniałem filtr paliwa niedawno. Czy przyczyną może być również czujnik położenia wałka rozrządu, zużyte świece (140 tys. km) czy najgorsza rzecz wtryski? Czy wie ktoś gdzie w Gdyni można podjechać na komputer i sprawdzić co jest?

Szymeq 09-11-07 08:32

Cytat:

Napisał piotr278
U mnie też pojawia się co jakiś czas migająca kontrolka świecy żarowej i przeważnie na wolnych obrotach zaczyna migać. Następuje spadek mocy i po dodaniu gazu jest biały dym. Po zgaszeniu nie ma problemu z ponownym odpaleniem samochodu.

wg mnie nie jest to wina tego czujnika.
U mnie jak zamigotała kontrolka świec auto odrazu gasło i robiło taz chionkę na desce :D - czyli kontrolki się zapalały... Musiałem odczekac aby temperatura silnika spadła conajmniej na 1/4 wskaźnika - inaczej auto nie chciało rozmawiać. Starczało to na przejechanie kolejnych kilku kilomatrów aż auto znów się nagrzało i trzeba było od poczatku inicjować procedure startową :mrgreen:. Najgorsze było to, ża mając przy sobie ten czujnik nie mogłem nic zrobić ... bo nie miałem żadnych kluczy :evil: .
Czekałem aż kolega dowiezie mi klucz 10 - do odkręcenia plastikowej osłony/pokrywy silnika i 8 do odkręcenia śruby mocującej czujnik później wypięcie kostki ...

Koszt czujnika w ASO 93 zł.....
Czas wymiany ok 1 min....
Mina żony która czekała na drodze ok 2 h aby widzieć naprawę trwającą 1 min ... bezcenne :wink:

Czujnik wygląda tak

http://images32.fotosik.pl/38/1bd1ba6dfc94d151m.jpg

http://images32.fotosik.pl/38/c80bbcc11e311550m.jpg

Dokładnie nazywa się to
SENSOR - CAMSHAFT
CMP - SENSOR H49199
numer części wg ASO 1355063
czujnik ten jest czarny lub szare i znajduje pod osłona na górnej części pokrywy zaworów w ok 2/3 długości pokrywy po prawej.

rafalwspin 09-11-07 10:21

O matko! Zapłaciłem 170 funtów za minutę pracy mechanika, to chyba to słynne: stuknięcie młotkiem 10zł, wiedziałem gdzie 100zł. Nic tylko otworzyć warsztat. A swoją drogą dzięki ci Boże za to forum, bo w Polsce naciągnęliby mnie na 5000zł za wymianę dwumasy, rozrządu i sprzęgła, bo: Panie, pan do Anglii już nie wrócisz, bo to padnie po drodze. Było to 10tys. km temu, wtedy nie mialem pieniędzy, a po lekturze na tym forum byłem mądrzejszy. Zatem dziękuję wszystkim, których komentarze mi pomogły, jak i twórcom forum.

Hupek 22-04-10 14:12

Witam mam prosbe gdzie znajduje sie czujnik walka korbowego w fordzie focusie 2003.r18.tdci. Z gory dziekuje za dobre rady.

TomuŚ 03-08-10 13:07

hej....
z racji tego że moje bardzo prosto sformułowane pytanie zostało zablokowane to pozwolę sobie wbić sie w ten temat sorrki elkbox że tak wbijam sie w twój temat z podobnym, a zarazem zupełnie innym pytaniem no ale co poradzić jak nie mogę znaleźć odpowiedzi :(

Dziś rano po przejechaniu około 6 km przy prędkości około 80km/h zapaliła mi się kontrolka świec samochód automatycznie stracił moc ale nie zgasł. Zgasiłem auto po czym odpaliłem je na nowo problem znikną, ale co to może być dlaczego wystąpił taki problem??? Rozmawiałem ze znajomym to powiedział mi że może zaczyna siadać czujnik odpowiadający za grzanie świec... Możecie mi coś podpowiedzieć co i jak?? jakie koszty naprawy???

Czy może jest to ten sam czujnik co w silniku TDCI???

Moja foczka to 1.8 TDDI

bialowlosy 03-08-10 13:43

Z mojej wiedzy to wątpię żeby to były świece, bo one to najważniejsze są przy odpalaniu zwłaszcza jak jest zimno.

pio_helloween 17-09-10 08:21

hej
mam podobny problem z kontrolką świec żarowych tylko ze u mnie zapalasie na 4 i 5 biegu przy naciśniętym gazie do deski a jak jade normalnie "ekonomicznie" to nic sie nie dzieje prosze o pomoc bo to sie robi nie do zniesienie zwłaszcza na trasie przy wyprzedzaniu

TomuŚ 17-09-10 08:26

Cytat:

Napisał pio_helloween (Post 485467)
hej
mam podobny problem z kontrolką świec żarowych tylko ze u mnie zapalasie na 4 i 5 biegu przy naciśniętym gazie do deski a jak jade normalnie "ekonomicznie" to nic sie nie dzieje prosze o pomoc bo to sie robi nie do zniesienie zwłaszcza na trasie przy wyprzedzaniu


a na niższych biegach jak zrobisz tak samo nic sie nie dzieje??? możesz mieć np wytarty grafit przy końcu w pedale gazu ja tak akurat miałem z tym że u mnie występowało to raczej w połowie gazu

pio_helloween 17-09-10 08:33

na nizszych biegach jest wszystko wpożadku nawet ja na biehu 3 pociągne go do 4000 obrotów to idzie jak powinien i nic sie niedzieje dopiero na tych wyższych biegach szaleje

---------- Post dodany o 08:33 ---------- Poprzedni post był z 08:30 ----------

dodam jeszcze ze jak ma własnie przyspieszyć na tych wyższych biegach to po chwili sie zapala kontrolka

TomuŚ 17-09-10 08:40

to nie wiem niech wypowiedzą sie mądrzejsi

FoFusz 02-11-10 18:46

Dokładnie mam taki sam problem jak pio_helloween od pewnego czasu. Z tym, że u mnie zdarza się to również na niższych biegach lecz tylko w momencie ostrego przyspieszenia kontrolka zaczyna migać i silnik traci moc (ale nie gaśnie) restart silnika (wył/zał.) i wszystko wraca do normy, oczywiście do momentu ponownej próby ostrego przyspieszenia. I w związku z tym zastanawiam się czy to właśnie czujnik (nie wiem w końcu dokładnie, który sprawdzać rozrządu czy wałka korbowego), czy w ogóle to pedał gazu. Czy jest jakaś dokładna recepta jak to sprawdzić, tutaj poczytałem co nie co i jest totalny galimatias nie wiem czego się trzymać.

P.S.
Zastanawiam się jeszcze nad tym czy dająca o sobie znać dwumasa może być również przyczyną generowania tego sygnału (migająca kontrolka "spiralka" świec żarowych)

_domino 18-07-11 17:32

Nieco odkopie temat, bo mialem wczoraj zwiazana z nim przygode i nowszego nie ma.

Wczoraj podczas jazdy miga sprezynka, gasnie i nie odpala.
Sholowalem pod warsztat.
Dzis rano odpalil jak byl zimny i wjechal na kanal.

Diagnoza z kompa: czujnik walu korbowego.
W sklepie forda (sklep.ford.pl) polozonym 50 m od warsztatu brak towaru ;)
Kupilem podrobe w Saros - nie dziala (oddalem)
W Rodon mieli pod nr katalogowym inna czesc!
Ostatecznie uzywka (musialem miec na dzis auto) i dalej nic - pojechal mechanik po kolejna. I dalej nic!

I zmienil DODATKOWO czujnik walka rozrzadu - i wszystko gra.

Ale jak zmienil tylko walka rozrzadu a korbowego dal stary to nie zapalal...

Czyli tak jakby sie DWA czujniki naraz skopaly? Czy to mozliwe?

TUNELINER 18-07-11 21:42

Mogajaca kontrolka swiec żarowych informuje rowniez o problemach z wtryskami. nie neguje ze to byc moze ktorys z czujników ale wtryski lubia sie konczyc.

_domino 18-07-11 23:02

no dobra ale jesli to wtryski to wymiana czujnikow nic by nie zmienila?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi