Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   ESP, PODUCHY PROBLEM (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=13477)

jackob84 09-11-06 21:00

ESP, PODUCHY PROBLEM
 
Jeśli to było to przepraszam, ale szukałem i nie znalazłem. :wink:

4dni temu zostalem szcześliwym posiadaczem "foczki" (dane po lewej :wink: ).

Mój problem polega na tym ze podobno mam ESP tak twierdzi poprzedni wlasciciel. Mam jakis przełącznik pomiedzy dzwignia zmiany biegow a hamulcem recznym (taka opona i wylatujacy zwirek spod niej), tylko nie wiem po czym poznac ze jest wlaczony a kiedy jest wylaczony :?: :?: :?: Nie wiem nawet jak wyglada kontrolka bo nie mam instrukcji a wersja online cz1 nie dziala a zapewne by tam bylo.

Poduchy Niby mam 3 bo od pasazera wytrzelila tylko ze tez nie mam zadnych kontrolek.
Mam jakas jedna niezidentyfikowana kontrolke POMARANCZOWY WYKRZYKNIK ale rowniez nie wiem co on oznacza. Bardzo prosze o pomoc i wyrozumiałośc. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ford_driver 09-11-06 23:13

ten przycisk to raczej TCS nie ESP aczkolwiek pewnosci nie mam

pozdrowienia

ford_driver

Rasta 09-11-06 23:19

Jak kontrolka się świeci to znaczy, że masz wyłączone.

A to czy masz kontrolę trakcji łatwo sprawdzić. Wystarczy, że na spidzie (na gazie) wejdziesz ostro w zakręt na pewno poczujesz jak elektronika będzie korygowała tor jazdy (furka powinna przychamować), ąaoponki nie powinny zapiszczeć (może delikatnie).
Test możesz powtórzyć po wyłączeniu trakcji - nie da się nie poczuć różnicy.

Kontrolka od poduch świeciła by się jakby było z nimi coś nie tak.

Ciacho 09-11-06 23:59

Cytat:

Napisał jackob84
. Mam jakis przełącznik pomiedzy dzwignia zmiany biegow a hamulcem recznym (taka opona i wylatujacy zwirek spod niej)

Jezeli wyglada tak jak u mnie

http://img473.imageshack.us/img473/9972/tcsqu3.jpg

to jest to kontrola trakcji a nie ESP i raczej nie probowalbym sprawdzac skutecznosci tego systemu w ostrym zakrecie jak radzi Rasta :wink:

Cytat:

Napisał jackob84
Poduchy Niby mam 3 bo od pasazera wytrzelila tylko ze tez nie mam zadnych kontrolek.

jezeli po przekreceniu kluczyka w pozycje 1 nie zapala sie kontrolka od poduch to po prostu ktos ja odlaczyl i system nie dziala, zeby przywrocic jego funkcjonowanie musisz wstawic poduche, wymienic modul poduszek i podjechac do ASO skasowac bledy

Rasta 10-11-06 00:03

Cytat:

Napisał Ciacho
to jest to kontrola trakcji a nie ESP i raczej nie probowalbym sprawdzac skutecznosci tego systemu w ostrym zakrecie jak radzi Rasta

No co ty sugerujesz, że kolega się nie wyrobi [hammer] [hehe]

Ja zawsze jak z Karowej zjeżdzam daję popalic elektronice, żeby się rozruszała. [zlosnik]

Sylwekgsxf 10-11-06 08:26

u mnie jest ten przycisk ale to jest TCS - antypoślizgowy przy ruszaniu,
a tak wogóle to w FF1 było wogóle montowana ESP :?:

kleofas 10-11-06 10:34

Cytat:

Napisał Ciacho
to jest to kontrola trakcji a nie ESP i raczej nie probowalbym sprawdzac skutecznosci tego systemu w ostrym zakrecie jak radzi Rasta

przecież ESP to kontrola trakcji...
a to co tam macie to system wspomagania przy ruszaniu bez uślizgów kół w różnych firmach różnie zwą ASR, TCR i jakieś inne mp3

moon 10-11-06 11:17

TCS - system kontroli trakcji (zapobiega poslizgowi kol w trakcie ruszania)

ESP - system elektronicznego regulowania dynamiki i toru jazdy (koryguje tor jazdy na przyklad zakrecie zapobiegajac uslizgowi)

kleofas, to dwa rozne systemy... Obydwa opieraja sie o system czujnikow ABS ale TCS ujmie Ci gaz w trakcie szybkiego ruszania a ESP ujmie gaz lub przychamuje konkretne kolo lub kola w poslizgu.

[ Dodano: Pią 10 Lis, 2006 11:27 ]
Zapraszam do lektury:
ESP: http://www.scania.pl/trucks/chassis/esp/ lub/i http://pl.wikipedia.org/wiki/ESP_(motoryzacja)

TCS: http://pl.wikipedia.org/wiki/ASR (tu troche bzdur jest)

Byc moze pomylilo Ci sie z systememe ASR bo to rzeczywiscie to samo co TCS

[ Dodano: Pią 10 Lis, 2006 11:33 ]
Jeszcze slowko... ESP o ile dobrze pamietam zawiera w sobie TCS ale TCS to jest juz zubozona wersja ESP.

Rasta 10-11-06 11:50

Wejdź w zakręt [hehe]

ford_driver 10-11-06 12:32

tak kontrola trakcji ASR (TCS u Forda) jest jedna z czesci kontroli stabilnosci pojazdu czyli ESP
ale TCS sam w sobie nie koryguje toru jazdy
zarowno TCS jak i ESP dzialaja zawsze w momencie uruchomienia auta przycisk sluzy jedynie do wylaczenia i ponownego wlaczenia (np w celu wyjechania z zaspy)

jeszcze jedno TCS nie dziala tylko przy ruszaniu dziala zawsze kiedy ktorekolwiek z przednich kol wpada w poslizg w momencie napedzania auta, przy spokojniej jezdzie wlasciwie niewyczuwalne przy szybszej wchodzac gwaltownie w zakret jesli odciazone kolo straci przyczepnosc silnik momentalnie jest "dlawiony"
ma to swoje zalety i wady
zaleta jak dla mnie na tyle na ile moze system nie pozwala na zerwanie przyczepnosci przedniej osi napedowej czyli na podsterownosc auta
wada przy naglym przyhamowaniu w zakrecie przedniej osi moze pojawic sie (przy wiekszej predkosci) nagla nadsterownosc czyli tyl wypada z zakretu

jesli chodzi o ESP w Focusie II to dziala bardzo milo i naprawde skutecznie w codziennej jezdzie jak juz sie czlowiek upewni ze ESP dziala zaryzkuje stwierdzenie ze troche traci sie czujnosc szczegolnie w simie na sliskich drogach
wiele razy probowalem (bez uzycia recznego) obrocic auto zawsze ESP go wyprowadza fakt czasami potrzebuje do tego troche miejsca na drodze ale bezdyskusyjnie dziala

podstwawowa wada ESP jesli jezdzisz ostro tak ze zyztem musi dzialac czesto ztreba sie liczycz z szybki zuzyciem klockow hamulcowych

pozdrowienia

ford_driver

jackob84 10-11-06 21:40

Faktycznie to nie ESP tylko TSC. Ale nie bede tego testowac jak proponuje rasta no chyba ze na jakims pustym podziemnym parkingu pod marketem :lol: :lol: jak tam nie zapiszczy to znaczy ze dziala [hehe]. Poduchy chyba sa faktycznie odlaczone bo wlasnie wrocilem od mechanika bo nie dziala mi jeszcze klakson, ale chlopak stwierdzil ze trzeba by do elektryka podjechac bo ktos probowal cos cudowac w instalacji elek. :lol:
A teraz jeszcze na dodatek jak odebralem autko to po wymianie stabilizatorow nadal cos mi puka z lewicy a na dodatek jak wpadne w wieksza dziorke to pojawia mi sie katrolka od otwartych drzwi i zapala sie w srodku swiatlo. Trwa to ulamek sekundy ale drazni :evil:
Wiecie moze od czego to moze byc

Rasta 11-11-06 02:13

No dajcie spokuj co wy tymi fokami tylko po bułki jeżdzicie, u mnie nie ma dnia by dioda ne mrugała :mrgreen:

Qarwa pedał od gazu jest poto by go cisnąć. Przecie foka słynie z perfekcyjnego prowqdzenia i trakcji i wy się boicie szybciej w zakręt wejść przecież to jest lepsze od .... nie no może przesadziłem heh

Ps. Widać że foczka po niezłym dżwonie :P

pepo 11-11-06 07:56

kolego ASO tylko tam sprawdzić czy masz co kolwiek jeśli chodzi o poduchy co do TCS to już Ci dokładnie opisali zapodaj jakieś fotki auta

luke.usn 11-11-06 12:42

ESP też reaguje jak buksujesz kołami... Tylko nie odrazu, przy wyższysz prędkościach. nie spalisz kapcia, ale w niedziele po koście na parkingu możesz przyszaleć ;]

Cytat:

Napisał Ciacho
wymienic modul poduszek

a nie trzeba wymieniać. Ten moduł jest wielokrotnego użytku, da się go naprawić :) Na allegro jest koleś w gubinie, który się tym zajmuje! W Aso ten modulik kosztuje od chooya. Człowiek daje gwarancję na regenerację!

jackob84 11-11-06 15:25

Cytat:

Napisał Rasta
Qarwa pedał od gazu jest poto by go cisnąć. Przecie foka słynie z perfekcyjnego prowqdzenia i trakcji i wy się boicie szybciej w zakręt wejść przecież to jest lepsze od .... nie no może przesadziłem heh

Ps. Widać że foczka po niezłym dżwonie :P

Rasta zrobilem jak zalecales. Wjechalem z duza predkoscia w zakret na sliskiej nawierzchni ale nic mnie nie schamowalo nic sie nie zaswiecilo itd itp :lol:

Faktycznie jest po dzwonie jakies 30cm wgniecona byla prawa strona [banghead]
pepo fotki wrzuce wieczorkiem do dzialu NASZE FOCZKI :mrgreen: :mrgreen:
link ----> http://forum.focusklubpolska.com/vie...t=14545#165521

Rasta 12-11-06 02:39

Jak nic nie poczułeś jak cię przyhamowuje i nic się nie zaświeciło to zanczy, że ni masz TCS albo nie jest sprawne.

POzdro

jackob84 12-11-06 21:13

Cytat:

Napisał Rasta
Jak nic nie poczułeś jak cię przyhamowuje i nic się nie zaświeciło to zanczy, że ni masz TCS albo nie jest sprawne.

POzdro

Raczej jest niesprawne bo jakis tam przycis posiadam :P

Yaroo$ 30-05-07 03:20

Pozwolę sobie odkopać temat, bo innego bardziej zbliżonego tematyką nie znalazłem.

Moje pytanie skierowane jest w strone wspomnianego wyżej przycisku pomiedzy fotelami, oraz tego co powinien on wyłączyć.

Jeśli dobrze kombinuje to wciskając go[FFI 1.8 Kombi Carving], teoretycznie powinna się wyłączyć kontrola trakcji(TCS) oraz ESP, tak?!

I o ile ESP(swoją drogą wynalazek szatana - strasznie wkurzający system) po jego wciśnięciu przestaje działać to dzisiaj okazało się że TCS(najprawdopodobniej, bo jakoś nie chce mi się wierzyć aby startując z ~4.5krpm Foka 1.8 się zamulała z braku mocy [screwy]) pomimo wciśnietego przycisku i świecącej sie na desce kontrolki, wciąż się wcina i nie pozwala dynamicznie ruszyć - gaz umieszczony w podłodze a obroty spadają o jakieś 1.5-2krpm i dopiero po chwili auto zaczyna rwać do przodu.
Czy tak powinno być? Czy TCSu nie da się wyłączyć w ogóle, czy może robi się to w jakiś inny sposób?

MisiekT 30-05-07 07:51

nawet z TCSem nie powinno byc problemow z dynamicznym ruszeniem... moze masz cos ze sprzeglem nie halo albo mocno slaba trakcje (opony)?

Yaroo$ 30-05-07 13:18

Co masz na myśli pisząć "coś ze sprzęgłem"? Działa raczej prawidłowo, nie ślizga, nie hałasuje, wydaje mi się że gdyby to sprzęgło nie domagało to wyglądąło by to tak że obroty powinny skoczyc w górę pomimo tego że auto nie wyrwałoby do przodu(+ew. zapach przypalanego sprzęgła) tymczasem jest dokładnie na odwrót, obroty zamiast wystrzelić w górę spadają o te ~2tyś., oponki nawet nie zapiszczą(no moze troszkę) i auto dopiero zaczyna porządnie przyśpieszać - objaw jest praktycznie dokładnie taki sam jak ruszanie z TCSem włączonym, a przecież teoretycznie po wciśnięciu przycisku jest on zdeaktywowany?!
Opony poza wyząbkowaniem(głośne) są w dobrym stanie, bieżnika jest sporo i trzymają przyzwoicie(Avon ZV3), no i jak by były kiepskie to powinno być przecież na odwrót - wciskam gaz i powinny zacząć się kręcić w miejscu, a tymczasem wrażenie jest takie jakby to były jakieś super-przyczepne slicki i auto nie było w stanie nimi obrócić przy starcie [screwy]

A jak to u Ciebie jest? Wciskasz ten przycisk i da się "spalić gumę" czy elektronika wkracza i na to nie pozwala?

MisiekT 30-05-07 13:56

ja na szczescie takich wynalazkow nie mam...

ford_driver 31-05-07 07:29

Jesli masz ESP to TCS jest jedna z funkcji systemu ESP, po wylaczeniu ESP w czasie jak swieci sie kontrolka system nie dziala, zarowno ESP jak i jego czesc ospowiadajaca za kontrole trakcji czyli TCS, moim zdaniem problemnie leszy po stronie wyzej wspomnianego systemu tylko silnika
odzaluj 200 zl pojedz na hamownie i sprawdz osiagi silnika

pozdrowienia

ford_driver

Yaroo$ 31-05-07 17:20

Hmmm ale żeby tak zmulało silnik przy starcie to musiałby mieć chyba ze 40 koni :lol:
Jednostka raczej zdrowa, jeździ chyba normalnie, olej fordowski syntetyk, z osiągnięciem 195km/h nie ma problemów(więcej póki co nie sprawdzane ale potencjał jeszcze był), zanieczyszczenia emituje tak minimalne że diagnosta był mocno zdziwiony i twierdził że to jedno z "najczystszych"(w sensie wyziewu z rury) aut jakie badał na swojej stacji.. więc chyba nie w tym problem, chociaż shamować autko z ciekawości samej bym chciał. Nagrałem filmik na którym widać ten spadek obrotów przy ruszaniu, jak widać później ciągnie już normalnie, czas porównując do innych fok z youtube też podobny(a w ogóle nie ogarniam tej fury + ten spadek ,więc myslę że możnaby jeszcze sporo poprawić), niestety ruch był na tyle gęsty że nie było czasu/miejsca na szybsze testy.

:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=7a69yCyZ5fk

mark_TDDI 31-05-07 20:15

Cytat:

Napisał jackob84
Cytat:

Napisał Rasta
Qarwa pedał od gazu jest poto by go cisnąć. Przecie foka słynie z perfekcyjnego prowqdzenia i trakcji i wy się boicie szybciej w zakręt wejść przecież to jest lepsze od .... nie no może przesadziłem heh

Ps. Widać że foczka po niezłym dżwonie :P

Rasta zrobilem jak zalecales. Wjechalem z duza predkoscia w zakret na sliskiej nawierzchni ale nic mnie nie schamowalo nic sie nie zaswiecilo itd itp :lol:
Faktycznie jest po dzwonie jakies 30cm wgniecona byla prawa strona [banghead]
pepo fotki wrzuce wieczorkiem do dzialu NASZE FOCZKI :mrgreen: :mrgreen:
link ----> http://forum.focusklubpolska.com/vie...t=14545#165521

No dobra - w którym rowie lezysz na dachu? [zlosnik] [hmm] - przepraszam - nie mogłem się oprzeć [ups]


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi