Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [MK1] cewka sprzęgła klimatyzacji (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=37613)

belek 01-04-10 15:24

cewka sprzęgła klimatyzacji
 
po zimie chciałem odpalić klimę. niestety słychać jedynie "cyk" ale sprężarka się nie załącza. powiedziano mi, że to na 90% wina cewki sprzęgła klimatyzacji. ciśnienie w układzie jest, w zeszłym roku klima działała jak marzenie.

miał ktoś podobne objawy? wymieniał ktoś tą cewkę?

Aras 01-04-10 20:19

Chciałbym się podpiąć do tematu. Tylko mam trochę inny problem. Czy przy włączonej klimie, sprężarka chodzi non-stop, czy się załącza i wyłącza? U mnie po włączeniu słychać co jakiś czas cykanie tej cewki sprężarki.

XymoX 01-04-10 21:57

Cytat:

Napisał belek (Post 430867)
powiedziano mi, że to na 90% wina cewki sprzęgła klimatyzacji

zanim naciągną Cię na wymianę cewki za trzy setki to niech uczciwie podejdą do tematu. Sprzęgło klimatyzacji (cewka) ma skok regulowany podkładkami. Z czasem jak to sprzęgiełko wyciera się i jego skok jest na tyle duży, że cewka nie ma już siły "przyciągnąć" tarczki sprzęgła. Wystarczy odkręcić jedną nakrętkę, zdjąć tarczkę i wyjąć jedną podkładkę lub w miejsce szerokiej włożyć cieńszą. To typowa procedura ale "klimiarze" szukają frajerów na wymiane sprzęgiełka podobnie jak pompiarze na wymianę wtrysków ......

Oczywiście nie wykluczam, że cewka padła bo to też typowa usterka ...........

---------- Post dodany o 21:57 ---------- Poprzedni post był z 21:54 ----------

Cytat:

Napisał Aras (Post 430960)
Czy przy włączonej klimie, sprężarka chodzi non-stop, czy się załącza i wyłącza? U mnie po włączeniu słychać co jakiś czas cykanie tej cewki sprężarki.

manual czy klimatronik ? W klimatroniku to normalne - w manualu głowy nie dam

belek 02-04-10 00:05

Cytat:

Napisał XymoX (Post 430994)
Sprzęgło klimatyzacji (cewka) ma skok regulowany podkładkami. Z czasem jak to sprzęgiełko wyciera się i jego skok jest na tyle duży, że cewka nie ma już siły "przyciągnąć" tarczki sprzęgła. Wystarczy odkręcić jedną nakrętkę, zdjąć tarczkę i wyjąć jedną podkładkę lub w miejsce szerokiej włożyć cieńszą.

dzięki za pomoc i rady. zacznę od tego co napisałeś i zastosuję jeszcze to:

Cytat:

ja bym poszukał przekaźnika który załącza sprężarkę czy nie ma zaśniedziałych styków i od niego zaczął. Również bezpiecznik sprawdził czy się trochę nie poluzował w gnieździe. W fokusie jeszcze nie przerabiałem tematu, ale we fiacie sam zakładałem klimę i tam szedł pojedynczy przewód do sprężarki +12V podawany z akumulatora za pomocą przekaźnika, którym sterowała automatyka. Więc żeby sprawdzić samą sprężarkę wziąłem kawałek przewodu podpiąłem do plusa akumulatora a drugi koniec do sprężarki pomijając całe sterowanie
i
Cytat:

pasek ściągasz odciągając napinacz kluczem zakładając go na śrube napinacza,sprzęgło odkręcasz kluczem,zejdzie ci przód potem masz pierścień segera wewnątrz koła,też go ściągnij,potem delikatnie podważ koło zedzie z łożyskiem i masz dostęp do cewki,troszkę niewygodnie ale idzie wymienić cewke bez wyciągania sprężarki,poprostu dłubanina

Aras 02-04-10 00:33

Cytat:

Napisał XymoX (Post 430994)
manual czy klimatronik ? W klimatroniku to normalne - w manualu głowy nie dam

manual

belek 09-04-10 15:07

urwany kabel przy sprężarce... ufff
zimą musiałem przywalić w jakąś zaspę przy parkowaniu bo i trochę wgnieciona rurka idąca za zderzakiem do sprężarki... ale wszystko działa

okazuje się więc, że wciśnięcie przycisku klimy powoduje impuls do kompa i zmianę w pracy silnika - stąd u mnie mylący objaw i wrażenie że z elektryką wszystko OK

XymoX 09-04-10 15:20

Cytat:

Napisał belek (Post 433641)
zimą musiałem przywalić w jakąś zaspę przy parkowaniu bo i trochę wgnieciona rurka idąca za zderzakiem do sprężarki

nie masz osłony pod silnikiem ? Fabryka dawała .......

Lukaszko 09-04-10 15:26

Cytat:

Napisał XymoX (Post 433650)
nie masz osłony pod silnikiem ? Fabryka dawała .......

Możesz podrzucić jakiś link do tej osłony. Bo wydaje mi się że ja tez tego nie mam.

zeberko 09-04-10 15:34

W dieslu osłona jest na wyposażeniu a w benzyniaku nie było na wyposażeniu.

r-aven 09-04-10 15:51

Aras normalne w manualu też przy włączonej klimie sprężarka robi sobie przerwy w pracy różnej długości w zależności od temperatury, obciążenia.

XymoX 09-04-10 16:45

Cytat:

Napisał zeberko (Post 433659)
W dieslu osłona jest na wyposażeniu a w benzyniaku nie było na wyposażeniu.

wiem ale Kolega ma klekota stąd moje pytanie

---------- Post dodany o 16:45 ---------- Poprzedni post był z 16:41 ----------

Cytat:

Napisał Lukaszko (Post 433655)
Możesz podrzucić jakiś link do tej osłony. Bo wydaje mi się że ja tez tego nie mam.

popatrz po Allegro - jest tego sporo

choćby http://moto.allegro.pl/item989706214...i_do_2004.html

belek 09-04-10 19:23

Cytat:

Napisał XymoX (Post 433650)
nie masz osłony pod silnikiem ? Fabryka dawała .......

mam ale uszkodzilem mimo niej

Cytat:

Napisał Aras (Post 430960)
Czy przy włączonej klimie, sprężarka chodzi non-stop, czy się załącza i wyłącza?

a czy lodowka pracuje caly czas? :P

Aras 11-04-10 11:18

Cytat:

Napisał belek (Post 433755)
a czy lodowka pracuje caly czas? :P

Aha, to czyli wszystko OK. Bo już myślałem, że mam coś nie tak z układem załączającym cewkę od sprężarki.

Chabs 12-04-10 19:31

ja mam podobno zrabana cewke sprezarki klimy, powiedzcie mi w jkakich pieniadzach plasuje sie jej wymiana? Cieplo sie zaczyna robic i klima by sie bardzo przydala momentami. Mam klimatronica jak co;)

belek 12-04-10 20:03

cewka w wawie to ok 150zł a robocizna minimum 250. twierdzą że muszą ściągnąć sprężarkę, ale myślę że dałoby radę z kanału bez odkręcania...
niestety nie wiem co są warte te cewki i czy lepiej kupić taką czy szukać sprawnej używanej sprężarki...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi