Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [MK1] Hamulec ręczny przymarznięty, zapieczony, nie puszcza. (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=66887)

Sebastian_MK1 06-11-13 21:16

Hamulec ręczny przymarznięty, zapieczony, nie puszcza.
 
Witam , szukałem , czytałem... , ale nie pomaga mi pukanie , psikanie wd40 itd..
dostane gdzieś samą tą dźwignie od ręcznego co jest przy zacisku ? , szukam na allegro , tablicy , fordowskich sklepach i tylko pełny zacisk hamulcowy , a zacisk mam dobry , więc odkręcił bym śrubkę od tego i bym wymienił...

o to mi chodzi

http://img7.imageshack.us/img7/1946/5sng.jpg

MisiekT 06-11-13 21:42

niestety, tylko caly zacisk :( sam ostatnio wymieniałem z tego powodu

Sebastian_MK1 06-11-13 21:44

eh kolejny wydatek... , ale już jak bym miał zacisk używany jakiś to bym mógł przełożyć do mojego czy też nie ?

Falcon 06-11-13 22:00

Wystarczy założyć mocniejszą sprężynę bo fabryczna jest za słaba. Ja założyłem od tarczy sprzęgła Ursusa C-360 ino nieco skróciłem.:-)

Sebastian_MK1 07-11-13 21:45

Kurcze odpukałem 2 strony ręcznego tak by tarcze chodziły ładnie pięknie ... musiałem jechać dziś w trase 200 km... , z myślą , że nie mogę używac ręcznego ... , ale przejechałem 2 km.. i tak mi się zadymiło z tyłu , ale mówię hm z tłumika coś ? , po czym poczułem zapach spalenizny ... przejechałem kolejny 1 km i czyłem , że auto mi trzyma koła... więc zjechałem na awaryjnych na pobocze a tam dymi się i smierdzi , ale tylko z lewego koła , gdzie wczoraj problem mialem z prawym... , masakra musiałem zdjąć koła znowu i odpukać ręczne było ok , ale nie pojechałem dalej tym autem tylko wróciłem do domu i znowu mega dym i gorące koło ... masakra jakaś , wziąłem inne auto i pojechałem... a z tym jutro będę walczył .. pytanie czy poszły całe szczęki hamulcowe.. jak tak to lipa .. czy może też tylko się zapiekły na tych prowadnicach ... , eh to auto mnie już irytuje..

dezertx 07-11-13 22:46

ja zmieniałem w poniedziałek koła na zimowe i też "trzymało" prawy tył. Wystarczyło wyczyścić prowadnice w których chodzą klocki. Warto też przesmarować linkę od ręcznego. A ta sprężynka faktycznie słaba.

MisiekT 07-11-13 23:14

można czyscic i smarować - ale po chwili znowu będzie problem... a zablokowany zacisk to nic zdrowego...
patent z mocniejsza sprezynka spoko, ale mysle ze co najwyżej przedluzy zycie zaciskowi, a nie naprawi problem

Assfalt 07-11-13 23:59

Często używasz ręcznego? Często o tym się zapomina i hamulec ręczny lub się zapiec bądź, któraś jego część. Mój był nie ruszany prze poprzedniego właściciela, ja nagminnie go używam i teraz bez naprawy działa jak złoto :)

MisiekT 08-11-13 10:30

Assfalt - ja uzywam codziennie 2x przynajmniej i tez padl

Sebastian_MK1 08-11-13 11:28

Czesto.
auto w naprawie poszla linka z prawej srony

bladerr 08-11-13 11:41

spokojnie, teraz idzie zima, będzie więcej okazji do zciągnia ręcznego [bravo]

Pablo10 28-11-13 12:30

potwierdzam problem tkwi w sprężynie nie w zacisku, ona się po prostu wyciąga, ze starym zaciskiem walczyłem zaciekle ale się wkurzyłem i kupiłem regenerowany i po dwóch latach to samo a zacisk sprawny

mjprzem 28-11-13 15:53

a u mnie 300kkm prawie , 12 latek i jak 4 latka temu rozbieralem zacisk z tylu tak dla zasady to nie bylo problemu z niczym, a poki co nadal wszystko ok.

ale profilaktycznie przesmarowalem wszystko + wstrzykiwalem smar do gumy od linki...
troche dziwi mnie wasz problem.

moim zdaniem albo macie ciezko chodzace linki albo rdza odepchala uszczelke od dzwigni do zacisku i wam dlatego ciezko chodzi i nie odbija-za mało smarujecie ;)

ponadto jak ustawiacie linke recznego do dzwigni to ustawcie tak aby po obu stronach dziwnia na zaciagnietym recznym byla w pozycji 90' -kat prosty-wzgledem linki-wowczas jest najwieksza sila dzialania na dzwignie co przydaje sie -szczegolnie na zime ;) i kola w miare rowno powinny sie blokowac.

ps. u mnie mam ustawione tak ze na spuszczonym recznym dzwigienki prawie dochodzą do blokadek-sprezyna prawie calkiem sciagnieta, a jak zaciagne reczny to pomiedzy dziwgnia i linka prawie 90' -jakis 2-3 zabek wiec nie moze byc duzego skoku na recznym!

qrczakos 28-11-13 16:00

gdzie można kupić i jaką mocniejszą sprężynę do zacisku?

Pablo10 28-11-13 16:29

mjprzem po prostu to cię jeszcze nie spotkało :smt001
ja ogarnę to dam znać ale to po zimie teraz mi się robić na mrozie nie chce:smt001

mjprzem 29-11-13 16:20

Cytat:

Napisał qrczakos (Post 929789)
gdzie można kupić i jaką mocniejszą sprężynę do zacisku?

a jaka chcesz miec sprezyne?

mozesz uzyc np. drutu ze spawarki albo kupic drut sprezynowy a najlepiej nierdzewnyi nawinac na walek o srednicy ktora chcesz miec.
zrobienie sprezyny-jesli mamy drut to 5-10minut-ale mozna zrobic sprezyne o dowolnej mocy i skoku.
a jak nie chcesz sie bawic to poszedł bym do sklepu z czesciami rolniczymi bo tam zawsze najtaniej takie bzdury kupowac.

qrczakos 29-11-13 17:38

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 929991)
a jaka chcesz miec sprezyne?

taką żeby działała xD

Lucekk 04-12-13 22:11

Wydaję mi się, że kwestia nie leży w samej sprężynie. Sam wymieniałem zacisk na nowy z tego powodu. Na połączeniu tych dwóch blaszek następuję korozja i one się zapiekają ze sobą (po demontażu sprężyny ciężko tym ruszyć). Można to smarować, jednak po kilku dniach nieużywania ręcznego znowu się zapieka.

mjprzem 05-12-13 08:30

o jakich blaszkach mowisz? o dźwigni? ale pod dzwignia jest uszczelka-jesli tam jest nasmarowane-niema korozji (smarem nie olejem) i woda sie nie dostaje to zacisk nie zardzewieje.

ja bardzo rzadko uzywam recznego(zazwyczaj 3-4razy na tydzien srednio)-a jedynie co mocno smarowalem to linke recznego od gory przy zacisku-wcisnolem strzykawką duzo smaru pod gumke od linki i jest ok.
ponadto u mnie 280kkm i 13latek - linka jeszcze oryginal-dobrze dziala choc cala zardzewiala.
pewnie w tym roku sie zepsuje jak pochwalilem...ale poki co nie mialem żadnych problemow-choc w zimie lubie uzywac.

ps. ale jak ktos zaklada nową linke-to radze dobrze nasmarowac smarem-lub smarem z olejem-bo zazwyczaj sa wlasnie suche i szybko pozniej padają.

Qraaak 13-01-14 08:57

Hej,
mam problem z foczką, a dokładniej to z hamulcami. Co mróz to przymarza mi zacisk z tyłu z prawej strony. Linka(cała) była wymieniana nie dalej niż rok temu. Macie jakiś pomysł co to może być? Od trzech lat zaciągam ręczny w zimie i dopiero teraz dzieją się takie cuda.

tomo01 13-01-14 17:37

W duże mrozy tak się czasem zdarza, u mnie znów jest problem z lewym. Najlepiej jeśli oczywiście nie trzeba, po prostu nie zostawiać auta z zaciągniętym ręcznym tylko na biegu. Fele dawaj w czarny, będzie kosa! ;d A przy 17'' felga aż tak nie zniknie, jednak jest to już w miarę konkretny rozmiar ;)

kodens79 14-01-14 06:36

Cytat:

Napisał tomo01 (Post 941496)
W duże mrozy tak się czasem zdarza, u mnie znów jest problem z lewym. Najlepiej jeśli oczywiście nie trzeba, po prostu nie zostawiać auta z zaciągniętym ręcznym tylko na biegu. Fele dawaj w czarny, będzie kosa! ;d A przy 17'' felga aż tak nie zniknie, jednak jest to już w miarę konkretny rozmiar ;)

Przez zime nie zaciagam recznego i po klopocie.W mojej starej foce zaciaglem raz reczny i potem swiecily mi kontrolki z Abs.

MATRIX60MW 14-01-14 10:15

ja całą zimę używam ręcznego.Jak się nie będzie używać to sól i rdza zrobi swoje.Po drugie jeszcze nie było takich mrozów,żeby przymarzały więc dziwna sprawa

bejzbol 14-01-14 11:30

Ja zaciągam ręczny tylko jak już musze w zimie, raczej bieg i koła skręcone na maksa żeby daleko nie pojechał ;) Aha no i nigdy na noc na ręcznym nie zostaje. U mnie nic się nie zacina ale jest deczko słaby mimo że linka też była zmieniana.

Co do autka to lampy na duży plus - dążymy w podobnych kierunkach. Na wiosne wygospodaruj fundusze na listwy w kolor :) Niby subtelna zmiana ale robi różnice i cieszy oko.

siw-y 14-01-14 16:55

A ja ręczny zaciągam zawsze i nigdy nie miałem z nim problemu, po to on jest żeby go używać .

Marcinek22 14-01-14 18:31

Cytat:

Napisał siw-y (Post 941785)
A ja ręczny zaciągam zawsze i nigdy nie miałem z nim problemu, po to on jest żeby go używać .

I to jest najlepsze podejscie

Lucasshao2 14-01-14 19:30

Coś w tym jest, miałem problem z ręcznym, nie był za często używany, wyczyściłem, zakonserwowałem linki, dzwignie itp. ale przede wszystkim zacząłem go używać i ciągle działa a problem zniknął.

MATRIX60MW 14-01-14 21:59

nie używając sami sobie robimy problemy.Woda spenetruje wszystko

Qraaak 16-01-14 20:42

Okej, odkryłem w czym problem. Zacisk a dokładniej coś co jest naciągane przez linkę - blokuje się. Przy prawym kole blokuje się na zaciągniętym, natomiast przy lewym kole zablokowało się na puszczonym ręcznym i pewnie tak już jakiś czas jest. Ma ktoś pomysł co z tym zrobić? czy tylko wymiana na nowy/używany zacisk?

http://imageshack.com/a/img607/927/7npw.jpg

qrczakos 16-01-14 20:47

też mam z tym problem w prawym kole, ani drgnie.. w tamtym roku z lewej strony wymieniałem samą tą część, narazie działa, ale teraz juz mi sie nie chce stąd pytam czym to przeczyścić i nasmarowac?

Lucasshao2 16-01-14 21:06

ja użyłem wd-40 i powoli rozruszałem, potem wymieniłem te sprężynki na nowe i wszystko działa jak powinno :)

qrczakos 16-01-14 21:09

tylko tą jedną główną czy jeszcze którąś? generalnie na forum forda znalazłem coś takiego :

http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=108266

Qraaak 16-01-14 21:10

Cytat:

Napisał Lucasshao2 (Post 942462)
ja użyłem wd-40 i powoli rozruszałem, potem wymieniłem te sprężynki na nowe i wszystko działa jak powinno :)

i w które miejsce psikałeś? Delikatnie to sie nie da chyba :D ja musiałem młotka użyć :D

blackdriver 21-01-14 07:57

Jakiś czas temu miałem taki sam problem, blokowało mi tą dźwignię na zaciągniętym ręcznym. Wziąłem stary zacisk (na nim też ręczny nie puszczał po zaciągnięciu) więc na nim chciałem pokombinować jak to naprawić. Odkręciłem zanzaczoną na zdjęciu śrubę, zdjąłem dźwignię a potem kombinerkami rozruszałem oś na której ta dźwignia była.
http://imageshack.com/a/img842/419/58b1.jpg
po złożeniu wszystkiego w całość, dźwignia chodziła na tyle lekko, że dało się ją bez problemu poruszyć w rękach a jak się ją puściło to wracała do swojej właściwej pozycji. Skoro już wiedziałem jak to naprawić to chciałem to samo zrobić z zaciskiem na aucie a jak się za to zabrałem...to poszło jeszcze łatwiej :) Tą widoczną na zdjęciu nakrętkę miałem tak dokręconą/zapieczoną że przy próbie jej odkręcenia ruszała się cała dźwignia. No więc na zmianę tą śrubę odkręcałem i dokręcałem. Na tyle się wszystko ładnie rozruszało że działa to teraz lepiej niż nowy zacisk który kupowałem rok temu na drugą stroną :D
zamiast się pakować w jakiekolwiek koszty spróbuj najpierw zrobić tak jak pisze. Oczywiście WD-40 nie zaszkodzi ;)

Lucasshao2 21-01-14 08:54

Cytat:

Napisał Qraaak (Post 942466)
i w które miejsce psikałeś? Delikatnie to sie nie da chyba :D ja musiałem młotka użyć :D


Psikałem w miejsce styku/ruchu dzwigienki a zaciskiem :mrgreen:

Qraaak 21-01-14 08:55

Cytat:

Napisał blackdriver (Post 943696)
Jakiś czas temu miałem taki sam problem, blokowało mi tą dźwignię na zaciągniętym ręcznym. Wziąłem stary zacisk (na nim też ręczny nie puszczał po zaciągnięciu) więc na nim chciałem pokombinować jak to naprawić. Odkręciłem zanzaczoną na zdjęciu śrubę, zdjąłem dźwignię a potem kombinerkami rozruszałem oś na której ta dźwignia była.
http://imageshack.com/a/img842/419/58b1.jpg
po złożeniu wszystkiego w całość, dźwignia chodziła na tyle lekko, że dało się ją bez problemu poruszyć w rękach a jak się ją puściło to wracała do swojej właściwej pozycji. Skoro już wiedziałem jak to naprawić to chciałem to samo zrobić z zaciskiem na aucie a jak się za to zabrałem...to poszło jeszcze łatwiej :) Tą widoczną na zdjęciu nakrętkę miałem tak dokręconą/zapieczoną że przy próbie jej odkręcenia ruszała się cała dźwignia. No więc na zmianę tą śrubę odkręcałem i dokręcałem. Na tyle się wszystko ładnie rozruszało że działa to teraz lepiej niż nowy zacisk który kupowałem rok temu na drugą stroną :D
zamiast się pakować w jakiekolwiek koszty spróbuj najpierw zrobić tak jak pisze. Oczywiście WD-40 nie zaszkodzi ;)

WD-40 już poszło w ruch. Popsikałem, poruszałem dźwignią ręcznego i tym elementem przy zacisku. Pierwszy mróz i znowu sztywno stoi. Chyba muszę ładnie to rozkręcić, przeczyścić i porządnie nasmarować :( przecież muszę jakoś poszaleć na zaśnieżonych parkingach :D

qrczakos 21-01-14 16:39

ja bym chciał ten mechanizm rozkrecić, przeczyścić, wymienić sprężyny na jakieś mocniejsze, wypsikać wd i nasmarować, tylko pytanie czym to nasmarować żeby się nie zapiekało?

blackdriver 21-01-14 17:53

może smar grafitowy by się do tego nadał :smt017

Qraaak 21-01-14 20:59

Cytat:

Napisał qrczakos (Post 943808)
ja bym chciał ten mechanizm rozkrecić, przeczyścić, wymienić sprężyny na jakieś mocniejsze, wypsikać wd i nasmarować, tylko pytanie czym to nasmarować żeby się nie zapiekało?

Mocniejsze to lepiej nie, bo później ręcznego nie zaciągniesz :D ale nowe o podobnej sile to czemu nie ;)

GIRYTEAKA 22-01-14 10:53

Cytat:

Napisał qrczakos (Post 943808)
ja bym chciał ten mechanizm rozkrecić, przeczyścić, wymienić sprężyny na jakieś mocniejsze, wypsikać wd i nasmarować, tylko pytanie czym to nasmarować żeby się nie zapiekało?



Smar grafitowy lub biały smar w spreju :D


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi