Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Kiedy focus pali najmniej..... (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=325)

gregorc 22-05-07 12:08

Zbyt wiele czynników wpływa na spalanie żeby tak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie. Poczynając od kierowcy i jego sposobu jazdy, poprzez topografię terenu przez który podróżujemy i stan dróg, a na warunkach atmosferycznych kończąc :roll: Podróżując sporo na trasie Zielona Góra - Warszawa - Lublin jak chcę to schodzę poniżej 7.5l/100 km i uważam że przy tym silniku jest to bardzo dobry wynik [zlosnik]
Ale, że bardzo lubię mieć banana na swoim pysku [metal] więc tylko tam gdzie na to pozwalają warunki lubię sobie zdrowo pocisnąć no i niestety częściej tankuję [palacz]

dlugi 22-05-07 18:28

Cytat:

Napisał Paweł
u mnie wchodzi 48 a zbiornik ma chyba 56 l czyli rezerw to 8

No to już nie zabieram głosu na temat kiedy zapala się lampka rezerwy bo patrze że każdy ma inaczej :P

kasłoń 23-05-07 20:14

W dieslu jak się na biegu puści gaz, to spalanie też 0, jak w benzynie z wtryskiem? Czy tutaj rządzi się to innymi prawami?

Art_83 23-05-07 23:45

Cytat:

Napisał kasłoń
W dieslu jak się na biegu puści gaz, to spalanie też 0

ale tylko wg wskazań komputera

grzehoo 23-05-07 23:53

Cytat:

ale tylko wg wskazań komputera
jak to? to znaczy, że jednak coś spala?

Rasta 23-05-07 23:57

Jak hamujesz silnikiem to nie, a jak jedziesz na luzie to spal bo przecież inaczej by zgasł.

Art_83 23-05-07 23:58

Cytat:

Napisał grzehoo
Cytat:

ale tylko wg wskazań komputera
jak to? to znaczy, że jednak coś spala?

normalne, że nie tyle co przy wcisnietym gazie ale jednak pewne ilości paliwa są pobierane

Krzyziu 24-05-07 07:18

hmm a ja słysząc opinie ekspertów spotkałem się z tezą, że hamując silnikiem spala 0, null. Art_83, możesz podać swoje źródło? Czy tylko mówisz na czuja?

ford_driver 24-05-07 07:22

obecne diesle i benzyny jesli sa na biegu a puscisz gaz (inaczej mowiac hamowanie silnikiem) nie pala nic, nie leje sie przez wtryski zadne paliwo

pozdrowienia

ford_driver

MisiekT 24-05-07 09:12

tez slyszalem ta teorie, ale IMO jednak cos spala i wcale nie wiem czy mniej niz na wcisnietym sprzegle... ogolnie na pewno spala 0, jezeli jedziemy w trasie i po puszczeniu gazu silnik ma w miare wysokie obroty...
ale jak to testowalem w miescie, chociazby przy dojezdzaniu do swiatel to spalanie mi roslo, wiec lepiej dla mnie na sprzegle - test oczywiscie z tankowania, nie komputera...

NeroN 24-05-07 09:51

Poniżej pewnych obrotów nawet jak się hamuje silnikiem też spala (1500rpm?).

luke.usn 24-05-07 11:29

Ale to zależy czy diesel czy benzyna...
Gdzieś tam w TVN TURBO (chyba ten program o skodach) pokazywali, że puszczając gaz robi się 0l/km i trwa to chyba do samego 1tys obr. W benzynie jest podobny efekt, ale kończy się on gdzieś w granicach 2tys obr. (sprawdzane wg wskazań kompa pokładowego- spalanie chwilowe).
W ogóle ktoś to bardzo mądrze wytłumaczył na forum, ale nie pamiętam tytułu topicu ani dokładnie o czym był i kiedy :roll:

MisiekT 24-05-07 11:42

wskazania komputera we wszystkich autach, ktorymi jezdzile pokazuja 0, jezeli tylko sie pusci gaz... ale w praktyce jest inaczej...

Art_83 24-05-07 12:03

Cytat:

Art_83, możesz podać swoje źródło? Czy tylko mówisz na czuja?
bardziej z własnego doświadczenia
Cytat:

Napisał MisiekT
wskazania komputera we wszystkich autach, ktorymi jezdzile pokazuja 0, jezeli tylko sie pusci gaz... ale w praktyce jest inaczej...

też tak sądzę

Jeśli ktoś ma namacalne dowody i umie to wyjaśnić konkretnie jak to naprawdę jest to chętnie wszyscy poczytamy/wysłuchamy

komarek 24-05-07 18:27

Cytat:

Jeśli ktoś ma namacalne dowody i umie to wyjaśnić konkretnie jak to naprawdę jest to chętnie wszyscy poczytamy/wysłuchamy
Kiedyś napisałem w tym temacie tu (całkiem na dole):
http://forum.focusklubpolska.pl/view...tart=15#187523
Ważne jest jakie są obroty w chwili puszczenia pedału gazu. Przed długim zjazdem, jeśli obroty sa zbyt małe do odcięcia, warto nacisnąć sprzęgło, podnieść obroty powyżej 2800, puścić gaz i potem sprzęgło. Nastąpi odcięcie paliwa i zjazd za darmo. Bieg trzeba dobrać tak żeby nie trzeba było dotykać gazu w czasie zjazdu, lepiej raczej dochamować lub jeszcze lepiej pędzić na złamanie karku (ale za darmo [metal])

MisiekT 24-05-07 18:58

Cytat:

Napisał komarek
To ja o moich spostrzeżeniach z sąsiedniej beczki.
Mój komputer z powodu braku jednego sygnału pokazuje chwilowe zużycie w l/h przez cały czas (niezależnie czy się stoi czy jedzie). "Dzięki" temu zaobserwowałem, że:
- podczas hamowania silnikiem zużycie chwilowe zależy od obrotów silnika; średnio 1-2 l/h, opłacalniejsza jest jazda na luzie (0,5-0,9 l/h),
- jeżeli nogę z gazu zdejmie się gdy obroty silnika przekraczały ok. 2800 obr/min, wówczas średnie zużycie wynosi 0 l/h !!! do momentu naciśnięcia gazu lub wciśnięcia sprzęgła, co ciekawe po wciśnięciu sprzęgła PCM wie o tym i zawczasu poda paliwo żeby silnik nie zatrzymał się (tak naprawdę, kiedy pojawią się obroty ok. 1000 zasilanie paliwem jest przywracane),
- odcinanie paliwa z poprzedniego punktu następuje tylko na 3, 4 i 5 biegu, skąd On wie na jakim biegu jadę to nie wiem.
Wnioski można sobie dośpiewać.
1. Przed zjazdem z dużej góry warto wkręcić obroty powyżej 2800 i zjechać na hamowaniu silnikiem za darmo.
2. Przy niskich obrotach lepiej turlać się na luzie niż na hamowaniu silnikiem (hamowanie w foce jest i tak słabiuśkie a na luzie paliwka idzie mniej).
3. Może się okazać, że jazda dynamiczna (z obrotami powyżej 2800 i częstym hamowaniem silnikiem) może spowodować zużycie paliwa podobne jak podczas nieumiejętnej jazdy łagodnej.

Twoja teoria pasuje do moich spostrzezen [bigok]

grzehoo 24-05-07 22:18

o kurka, a to niespodziewanka. W sumie mi też coś nie pasowało. Od jakiegoś czasu bowiem jeżdżę hamując gdzie tylko się da silnikiem, z każdych obrotów i na każdym biegu.
Natomiast żona często jeździ "na luzie". No i u niej foka spala zdecydowanie mniej. Myślałem, że to jaja, a jednak tak jest! Chyba przestanę hamować silnikiem... Tylko z drugiej strony szkoda hamulców...

Art_83 25-05-07 00:01

Cytat:

Napisał grzehoo
Chyba przestanę hamować silnikiem... Tylko z drugiej strony szkoda hamulców...

jeśli będziesz dobrze obserwował i przewydywał co się dzieje dookoła to napewno tych hamulców tak mocno nie zużyjesz...

MisiekT 25-05-07 00:04

Cytat:

Napisał grzehoo
Tylko z drugiej strony szkoda hamulców...

to sobie policz roznice miedzy spalonym paliwem i zuzyciem silnika a cena klockow...

Maxredaktor 25-05-07 00:52

Cytat:

Napisał MisiekT
Twoja teoria pasuje do moich spostrzezen [bigok]

I do moich :mrgreen:

kanalia 25-05-07 22:37

No to teraz już wiem czemu moja foka tyle pali!!! 95km/h - 150km/h w trasie to nie dziw że spaliła 8,5l/100km! W vectrze było troch inaczej od 110 do 160 i paliła 7.8l gazu!!! Może przez to że to był gaźnik? Trzeba zmienić przyzwyczajenia w jeździe!!!
:lol:

Art_83 25-05-07 23:14

Cytat:

Napisał kanalia
Trzeba zmienić przyzwyczajenia w jeździe!!!

ja tak cały czas jeżdzę i wychodzi mi max 7 l/100km

grzehoo 26-05-07 00:15

no ale ty masz diesla, a on 1.6 benzynkę

Art_83 26-05-07 05:09

nie mówię, że in zejdzie poniżej7 ale pewnie obniży spalanie

djdomin 31-05-07 20:50

Cytat:

Napisał Marco
Generalnie zasada ekonomicznej jazdy jest taka, żeby zmieniać biegi w okolicach maks. momentu obrotowego (w moim przypadku w Vectrze 3000-3500 obr./min.). Wtedy silnik pracuje w optymalnych dla siebie warunkach i jest to najlepszy moment do zmiany biegu. Dynamika wtedy jest dobra i spalanie niskie.
Stosunkowo niewiele rośnie spalanie w przedziale między maks. momentem obrotowym, a maks. mocą (w moim przypadku od około 3500 obr./min. do 5200 obr./min.)

Z kolei pokutujące przekonanie, że im niższa prędkość obrotowa do zmiany biegu, tym niższe spalanie jest z gruntu złe. ....

To pytanie do wlascicieli 2.0. Jezeli w tych silnikach moment max. jest przy 4500 obr./min. a moc przy 5500 obr./min. to najlepiej wtedy zmieniac bieg w celu oszczednej jazdy i dynamicznej jazdy.

A czy jak teraz jezdze najczesniej ze przy ok. 2500-3000 obr./min. zmieniam bieg ?

Jezdze tak ze wzgledu jeszcze na przyzwyczajenie z jazdy silnikiem TDI.

Dzieki za podpowiedzi i odpowiedzi

MisiekT 01-06-07 00:37

hehe, moze i w przedziale 4,5-5,5 tysia silnik pracuje w najdogodniejszych warunkach, ale spalanie zdecydowanie nie jest wtedy male... taka jazda ma sens jedynie w trasie, gdzie bardzo dynamicznie przyspieszamy zeby wrocil do predkosci przelotowej i dotyczy chwilowego spalania... jezeli przez dluzszy czas utrzymujesz takie obroty to spalanie wzrasta drastycznie...
a w kwestii foczek 2.0, jak i innych zreszta, w okolicach 5tys obrotow to paliwo juz schodzi w oczach...

gregorc 01-06-07 09:08

Cytat:

Napisał MisiekT
...a w kwestii foczek 2.0, jak i innych zreszta, w okolicach 5tys obrotow to paliwo juz schodzi w oczach...

... tia :mrgreen:

SUCOF33 01-06-07 10:01

JA TERZ ZAOPSERWOWAŁEM ZE JAZDA NA LUZIE JEST BARDZIEJ OPŁACALNA A NIŻELI HAMOWANIE SILNIKIEM. A PO 2 NA LUZIE ZAJADE DALEJ CZASEM JAK LECE Z KRAKOWA DO DOMU JEST ODCINEK PROSTEJ I NA POCZĄTKU LEKKO Z GÓRKI TO ROZPĘDZAM SIE DO 120 I LOUZ I tAK JADE Z 5-6KM DOPUKI NIE MAM 60KM\H

MisiekT 01-06-07 10:04

Suco, nie uzywaj duzych liter (to znaczy ze krzyczysz) - wyedytuj posta na normalne i postaraj sie z ortografia bardziej, pls

Schem 01-06-07 20:32

Ja też zaobserwowałem, że hamowanie silnkiem ma sens tylko na wysokich obrotach. Jak ktoś już powiedział, następuje odcięcie. Jest to nawet zalecane przy górach typu Donovaly (Słowacja) - są tam znaki drogowe zalecające ciężarówkom wrzucenie trójki ;) Po drugie oszczędzamy nie tyle klocki co zapobiegamy wręcz zapaleniu się hamulców, zagotowaniu płynu itd)

Przy dojeżdżaniu do świateł na płaskim odcinku i obrotach ok 1 - 2 tys. taniej wychodzi wysprzęglenie. Nie my pierwsi odkryliśmy "bieg jałowy" :D

To tak z moich obserwacji i rozmów z różnymi ciekawymi ludźmi.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi