Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK2] 1.6 Ti-VT P000A (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=62753)

pwlsrs 04-05-13 16:21

Hej, ogarnął Kolega temat? Daj znać co słychać w temacie.

drake 04-05-13 16:32

witam,

po wymianie oleju i przepłukaniu tym czymś wałki zaczynają się same 'naprawiać' xD co kilkadziesiąt kilometrów jest lepiej, tj. wraz z temperaturą silnika zaczynają pracować coraz gorzej. Na zimno i do 70 stopni działają świetnie, potem dolotowy zaczyna zamulać, a przy 90 stopniach działa już średnio, tj od 3000 rpm dopiero.

Ale ewidentnie jest poprawa, teraz remont w mieszkaniu więc nie robię z autem. Spalanie spadło o ponad 1,5 litra gdy jeżdżę na częściowo działającym wałku, co też mnie cieszy.

pwlsrs 04-05-13 16:48

zawsze to jakiś progres :-)

drake 04-05-13 16:55

one i tak nadają się do wymiany, zrobię to tak czy siak, ale póki śmiga to śmiga, a jeżdżę po mieście przeważnie na niedogrzanym silniku więc PRAWIE nie odczuwam skutków awarii. :D
Jak działają to praktycznie auto jedzie od 2000 rpm tak, że można nim ładnie przyspieszać, ale coraz wolniej to działa jak wskazówka zbliża się do pionu.

Na początku przerażało mnie spalanie w tym aucie - 12 litrów, ale teraz mi wyszło 10,04 jeszcze na zimówkach (śr. prędkość według kompa 22 km/h) więc jest jak najbardziej OK. Jak kupowałem to auto to liczyłem na to, żeby spalało 10 litrów po mieście i tak jest. Teraz zmieniłem na letnie, jak się okazało dostałem od właściciela całkiem fajne oponki i aluski fordowskie więc cieszy mi się japa i tak xD

pwlsrs 04-05-13 17:09

ja nie pamiętam dokładnie ile palił mi benzyny, coś mi się kojarzy że w trasie mieszanej z gdzie więcej było dróg wiejskich i autostrady niż miasta palił mi chyba pomiędzy 8-9 litrów przy normalnej jeździe. Teraz latam praktycznie tylko na gazie i pali mi tak jak w podpisie, zresztą przed chwilą zaktualizowałem dane na motostat więc możesz sprawdzić.
Doszedłeś już konkretnie co kwalifikuje się do roboty, czy masz tylko przypuszczenia?

drake 04-05-13 17:22

sprawdzałem oba elektrozawory sterujące pracą dopływu oleju do stref przyspieszenia/zwolnienia wałków rozrządu.

Ogrzewałem je i zmieniały swoją indukcyjność tak samo (oba), reagowały również na te same poziomy napięć dla zmiany 'kierunku' płynięcia oleju.

Do wymiany kwalifikuje się koło wałka rozrządu dolotowe. Prawdopodobnie na wskutek:

1) rozszerzalności cieplnej metalu
2) zmiany poziomu ciśnienia oleju z powodu wyższej temperatury w miarę nagrzewania się silnika

przez co koło zaczyna obracać się coraz bardziej ociężale, niestety przez tarcie elementu 'rotora' i ścian obudowy samego koła rozrządu. Wraz z temperaturą obrót wymaga większych ciśnień, które nie są zapewniane przez układ olejenia.

Wydaje mi się, że jest to bezpośrednia wada konstrukcyjna lub zły dobór materiałów z których wykonany jest obracający się 'rotor' w kole wałka rozrządu.

http://iv.pl/images/15421300640436273443.jpg

czerwona powierzchnia wg. mnie jest przyczyną, lub w ogóle jej uszczelnienie. Jak rozbiorę to będę wiedział jak to działa dokładnie po rozgrzaniu, zrobiłbym to dawno ale wk****** się że przede wszystkim bo trzeba rozwalać te paski wieloklinowe, plus muszę kupić jeszcze klin do blokowania kół względem siebie + klin na wał korbowy.

pwlsrs 04-05-13 17:57

o cholera, myślałem że uwalony będzie któryś z elektrozaworów i to on zakłóca pracę układu. Faktycznie czeka Cię nie lada zabawa z tym ustrojstwem :-/ Swoją drogą ciekawe ilu z nas "szczęśliwych" posiadaczy tego motoru nawet nie wie że mułowatość wcale nie musi wynikać z samej charakterystyki tego silnika a z jego usterki. Zastanawiam się jak to u mnie wygląda, może zamiast psioczyć na swoje auto powinienem sprawdzić czy coś mu nie dolega. Chyba poproszę Cię o spotkanie bo sam nie mam czym tego sprawdzić :-D

drake 04-05-13 18:23

nie ma problemu, możemy się dogadać :)

Draco 04-05-13 20:34

Cytat:

Napisał drake (Post 862072)
one i tak nadają się do wymiany, zrobię to tak czy siak, ale póki śmiga to śmiga, a jeżdżę po mieście przeważnie na niedogrzanym silniku więc PRAWIE nie odczuwam skutków awarii. :D
Jak działają to praktycznie auto jedzie od 2000 rpm tak, że można nim ładnie przyspieszać, ale coraz wolniej to działa jak wskazówka zbliża się do pionu.

Na początku przerażało mnie spalanie w tym aucie - 12 litrów, ale teraz mi wyszło 10,04 jeszcze na zimówkach (śr. prędkość według kompa 22 km/h) więc jest jak najbardziej OK. Jak kupowałem to auto to liczyłem na to, żeby spalało 10 litrów po mieście i tak jest. Teraz zmieniłem na letnie, jak się okazało dostałem od właściciela całkiem fajne oponki i aluski fordowskie więc cieszy mi się japa i tak xD

drake, latem w trasie to udawało mi sie zejść do 6,7l, mieszany 7,3, miasto 7,9.
Zimą oczywiście więcej bo nie dogrzany. Dane średnie nie z kompa auta bo go jeszcze nie ma :(. Trzymam kciuki za walkę z silnikiem.

piotrh1 07-05-13 13:50

Witam. Ja podobnie jak kolega drake zmagam się z podobnym problemem. Tylko u mnie historia wyglądała tak:
W 2012 roku założyłem sobie lpg i wszystko śmigało jak należy do ok. marca tego roku, kiedy to po przejechaniu 15000 km na gazie wymieniałem świece na nowe. Wtedy zaczęły się dziać cuda z moją foczką. Zapalił się check i auto rwało podczas przyśpieszania. Bujało obrotami na biegu jałowym i wskakiwało w tryb awaryjny. Po podpięciu kompa wyskoczył błąd usterka czujnika położenia wałka rozrządu pozycja A. Wymieniłem kable w/n i cewkę tak dla zasady oraz obydwa czujniki. Po wymianie okazało się, że kłopoty nie zniknęły. A dzieje się to tak: na zimnym silniku obroty są ok 1100 i auto jako tako jedzie i na gazie i na benzynie. Dopiero jak nabierze temperatury to wtedy zaczyna się dziać to wszystko. Jak chcę przyśpieszyć to auto dochodzi do około 3000 - 3500 obrotów i brak mocy. Maksymalna prędkość jaką osiągnąłem na autostradzie to 130 przy 4000 obrotów. Kiedy nacisnę sprzęgło to obroty potrafią spaść nawet do 400 - 500 i po jakiejś 1 sekundzie może 2-óch wskakuje na 750-800. Po podpięciu kompa na zapalonym silniku cały czas wyskakuje błąd czujnika wałka rozrządu pozycja A. Po wyłączeniu silnika ten błąd znika a komp auta się resetuje i jest ok. Dopiero po przejechaniu kilku km zaczyna się to dziać od nowa.
Wymieniłem:
czujniki położenia wałka rozrządu, czujnik położenia wału korbowego, komplet świec (specjalne do gazu - FoMoCo), kable w/n oraz cewkę.
Wczoraj zajechałem do ASO i po podpięciu do "ich" kompa mechanik stwierdził że owszem jest to od czujnika położenia wałka rozrządu ale dotyczy to zaworu OCV kolektora ssącego.
Pokazał mi go i powiedział, że jest to elektromagnetyczny zawór który odczytuje położenie kół zmiennych faz. Błąd który odczytał to P00A-E1 PCM. Koszt tego zaworu w ASO to 466 zł. Dzisiaj go zamówiłem od gościa z Zatoru który miał akurat na stanie w sklepie orginał za 200 zł. Jak go wymienię to dam znać czy pomogło. Jak nie pomoże to czeka mnie wymiana rozrządu wraz z kołami zmiennych faz.

drake 07-05-13 17:41

Zawór OCV nastawia kierunek płynięcia oleju, więc jest nastawnikiem, nic nie odczytuje. :D
U Ciebie na 99% jest to zawór, dlaczego? Bo gdyby zawór Ci przełączał to od 4000 miałbyś kopniaka tak jak ja aż do odcinki, a mój zawór puszcza, tylko koła zaczynają się 'obracać' dopiero od zadanych obrotów.

Życzę powodzenia, wymiana zaworu prosta - zazdroszczę poniekąd :D

piotrh1 07-05-13 19:03

Witam. Mam nadzieję że to zawór - ale jutro wszystko się okaże. A jeszcze jedno mam pytanie? Czy on wygląda tak jak na tej stronce? http://www.power-autoparts.com/produ...X-1332535.html I jak jest róznica między zaworem kolektora ssącego a wylotowego. Bo widzę że oznaczenia są różne na tych zaworach. Ssący 4m5g-6l713 AE wylotowy 4m5g-6l713 BE. Czy jak podłączę BE na miejsce AE coś się będzie dziać?

drake 07-05-13 19:17

to nie są te same zawory kolego, geometria tych popierdółek jest specjalnie zmieniona w środku, nie podmieniaj. Wyciągałem obydwa :P

slawek11 07-05-13 20:09

piotrh1 - specjalne swiece do gazu FoMoCo:? Nie ma takich swiec bo Ford nie zaleca do swoich silnikow zakladania podtlenku LPG a FoMoCo to oryginalne swiece Ford Motor Company.

Drake - nie zazdroszcze CI tych problemow, wymieniles autko na mlodsze mialo byc mniej awaryjne a tu taka niespodzianka.

drake 07-05-13 20:29

to nie problem, ja widziałem już przy zakupie że coś jest nie tak i podejrzewałem tą awarie. Kupiłem autko od zaufanej osoby z pewną historią i przebiegiem - to dla mnie coś ważniejszego niż usterka, która tak czy siak by wystąpiła w tym silniku, bo auto było serwisowane co 20 tyś w ASO. Pewnie lali castrole co 20 kkm - nie dziwota, że padło.

Jest super i nie żałuję ani w 1% swojej decyzji :D

piotrh1 07-05-13 20:45

drake dzieki za wyjśnienie sprawy z tymi zaworami, bo bym trochę namieszał z autkiem. Mam nadzieję że jutro będzie już smigać jak należy.
slawek11 piszc specjalne świece fomoco do gazu chodziło mi o świece irydowe ze zmiejszoną szczeliną do 0,8mm, bo stadartowo masz szczelinę 1,3mm. A różnica między zwykłą świecą a irydową przy gazie jest odczuwalna, szczególnie przy odpalaniu ale to może być przyczyna tej zmiejszonej szczeliny. A poza tym trwałość irydowej przy gazie jest dużo większa.

Draco 07-05-13 21:40

piotrh1 a twoje auto jaki ma przebieg?

drake - dzięki za rzeczowe wypowiedzi, przyda się dla potomnych :)

piotrh1 07-05-13 21:46

130000 km wtym na gazie 19000 km

piotrh1 08-05-13 20:07

Witam ponownie.
Dzisiaj jest dzień.... jak to niektórzy śpiewają:)
Założyłem nowy zawór ovc (jak zwał tak zwał) i autko jakby dostało nowe życie. Śmiga jak należy. Po zamontowaniu nowego zaworka zrobiłem test - przejechałem ok. 180 km autostradą, po mieście, na gazie i na benzynie. Autko śmiga do 190 km/h przy ok 6000 rpm bez zająknięcia. Zero szarpania, obroty na biegu jałowym się uspokoiły. Po prostu miód na serce.
Teraz nawet nie słychać takiego dziwnego dislowskiego klangu przy odpalaniu.

drake Tobie też życzę szybkiego uporania się z problemem, bo czasami to jest pierdoła ale zlokalizować ją i usunąć jest bardzo trudno.
Powodzenia życzę i pozdrawiam.

drake 08-05-13 21:33

a widzisz, przepowiednia się sprawdziła :P

cieszę się że działa :)

drake 23-05-13 13:05

A u mnie przyszły pożeracze pieniędzy...

https://www.dropbox.com/s/h4tav7kwuf....44.jpg?v=0mcn

https://www.dropbox.com/s/1cvsdl7pxu....33.jpg?v=0mcn

https://www.dropbox.com/s/6dhkf7weg6....11.jpg?v=0mcn


dla potomnych, wybrałem ford-sklep.pl, gdyż mieli najatrakcyjniejszą ofertę, a ceny układają się w tym momencie następująco:

Blokada rozrządu 100
Pasek rozrządu 45 Dayco
Zestaw pasków elastycznych 115 contitech
Koło rozrządu wydech 290
Koło rozrządu ssący 270

Draco 23-05-13 20:08

Cytat:

Napisał drake (Post 869223)
dla potomnych, wybrałem ford-sklep.pl, gdyż mieli najatrakcyjniejszą ofertę, a ceny układają się w tym momencie następująco:

Blokada rozrządu 100
Pasek rozrządu 45 Dayco
Zestaw pasków elastycznych 115 contitech
Koło rozrządu wydech 290
Koło rozrządu ssący 270

drake możesz jeszcze wrzucić linki do stron z powyższymi częściami?
Przewertowałem sklep i niestety nie trafiłem na koła rozrządu :(

pwlsrs 23-05-13 20:27

no to na bogato :-) Coś mi się zdaje że Kolega po wymianie u siebie może jeszcze na zdobytej wiedzy i doświadczeniu zarobić ;-)

drake 23-05-13 20:30

Cytat:

Napisał Draco (Post 869362)
drake możesz jeszcze wrzucić linki do stron z powyższymi częściami?
Przewertowałem sklep i niestety nie trafiłem na koła rozrządu :(

Zamawiałem mailowo, nie mają tych części na stanie. Czas oczekiwania 5 dni, w reszcie sklepów 7-10 dni. Obsługa spoko, paczka dostarła na czas, wszystko cacy.

Draco 23-05-13 23:16

Cytat:

Napisał drake (Post 869374)
Zamawiałem mailowo, nie mają tych części na stanie. Czas oczekiwania 5 dni, w reszcie sklepów 7-10 dni. Obsługa spoko, paczka dostarła na czas, wszystko cacy.

Drake to jeśli mógłbyś dla potomnych podać finisy tych podzespołów to byłoby super :)

drake 23-05-13 23:31

nie mam pojęcia, mi dobierali po VIN. sorka ;p

Draco 24-05-13 19:35

Cytat:

Napisał drake (Post 869455)
nie mam pojęcia, mi dobierali po VIN. sorka ;p

ee to spoko, sklep na poziomie i faktycznie wie o co loto.
Jak będziesz robić wymianę to może pokusisz sie o FAQ lub fotorelację?

drake 26-05-13 10:59

jak będzie ku temu sposobność to tak

Radek_84 05-06-13 21:04

Cytat:

Napisał drake (Post 870318)
jak będzie ku temu sposobność to tak

drake, jako, że za około miesiąc czeka mnie taka sama operacja :/ życzył bym sobie abyś znalazł sposobność:D.
W tym samym sklepie internetowym złożyłem zapytanie na części, z tym, że mi wycenili te koła na 655 PLN/zestaw " koła wałków rozrządu (wariatory), + podkładki-śruby,
komplet 655 zł - wyłącznie na zamówienie indywidualne. W skalkulowanym zestawie kół do wałków rozrządu za 655 zł są:
dwa koła rozrządu, dwie śruby, oraz zestaw podkładek HP1 do obu kół"

Będę wymieniał rozrząd, paski wieloklinowe, świece, przewody WN i zastanawiam się jeszcze nad wymianą pompy wody. W tej chwili mam przebieg 88 000 km (2005r.).
Daj proszę znać jak już będziesz po wymianie :) Powodzenia!

drake 05-06-13 21:08

przykro mi, auto poszło do mechanika. Nie poradziłem sobie z paskami samonapinającymi - co za ku****stwo ktoś wymyślił, bez przyrządów ani rusz.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi